Skocz do zawartości
qriozum

MOD Minimalizacja efektu "zieleni" w HO z sensorem OV4688 w aparacie | "Green tint" | Root | S-Off

Rekomendowane odpowiedzi

qriozum

Tradycyjnie, nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia, nieprawidłowości, straty czy innego rodzaju problemy.

Do czego "to" służy?

Ano poprawia to prawidłowe ustawienie balansu (bieli?) i pozbycie się "efektu zieleni" które bardzo często, jeżeli nie powiedzieć ZAWSZE spotyka posiadaczy HTCOne M7 którzy z serwisu otrzymali "naprawiony po purpurze" smartfon.

To taki "gratis" - "z purpury w zieleń" ;))

Skoro to jest jasne, to z tego udogodnienia skorzystać mogą osoby:

• - HTC One (M7),
    • - posiadające root`a i S-Off,
    • - potrafią zmienić prawa dostępu do katalogu/pliku,
    • - posiadają jakikolwiek menedżer plików w smartfonie.

Teraz należy:

1. pobrać "awb_cal" z pracującego poprawnie z balansem modelu HTC One "M8" - stąd: http://l.bitcasa.com/7Kxho2Jw
    2. zapisać go na karcie SD w smartfonie,
    3. uruchomić menedżer plików (np, ES Eksplorator),
    4. nadać prawa zapisu dla katalogu /sys/android_camera_awb_cal/
    5. nadać prawa zapisu dla pliku /sys/android_camera_awb_cal/awb_cal
    6. NADPISAĆ plik w ścieżce "/sys/android_camera_awb_cal/awb_cal" pobranym plikiem z punktu 1
      UWAGA!!! - nie wystarczy zmienić nazwy, usunąć istniejącego pliku - TO NIC NIE DA!! - NALEŻY TYLKO I WYŁĄCZENIE NADPISAĆ TEN PLIK "awb_cal"!
    7. Przejść do zarządzania aplikacjami (Menu/Ustawienia/Aplikacje zakładka "Aplikacje") i wejść w ustawienia aplikacji "Aparat",
    8. zatrzymać aplikację "Aparat", wyczyścić dane i pamięć podręczną.
    9. Sprawdzić czy występuje nadal "green tint" :)))

Istotna uwaga i o czym należy wiedzieć oraz pamiętać.

Owy zabieg jest "ulotny". Oznacza to że działa do momentu rebootu smartfonu.

Dlaczego?

Z prostej przyczyny, przy reboocie jest on (awb_cal) "przywracany" przez kernel.

Później dodam skrypt, który pomoże "zautomatyzować" nadpisywanie "awb_cal" podczas startu smartfona, z opisem jak go "zainstalować".

Jak rozwiązać niektóre problemy:

- na niektórych smartfonach do zmiany praw wystarczy uaktualnienie busybox`a,

- w niektórych przypadkach pomaga ustawienie... SuperCID`a,

- "lekiem" jest także custom kernel (ElementalX).

Edytowane przez qriozum

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    baca01

Dzięki za instrukcje! :) Chyba mam większy problem. A może to wina Vipera 5.8? Już wcześniej próbowałem to co napisaleś a niedawno specjalnie dla tej podmiany zmieniłem na supercida. Odinstalowałem też inne programy wykorzystujące moduł kamery. Prawa nadane wszędzie gdzie można, r/w obecny. Nie wywalałem tylko próbowałem podmienić plik. Niestety :/ Mam kernel ElementalX ;)

Sensowniej byłoby wkompilowanie tej poprawki w kernel ale to już praca dla deva flar2 ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    qriozum

Szukając różnic pomiędzy M7 a M8 (bo ten ostatni nie ma "green tint"), porównałem sobie źródła kernela (tutaj: ElementalX).

I co znalazłem?

Ano to:

Zastanawiam się, czy skoro podmiana "gotowego" awb_cal z M8 do naszych M7 nie powoduje niczego niewłaściwego, to dlaczego by nie "wsadzić" od razu do źródeł kodu z M8?

Sęk w tym, że jak w ubiegłym roku próbowałem kompilować kernel dla M7 to mi "nie wychodziło" (oprócz włosów - heheh)

Onegdaj, dla starszych platform kompilacja nie stanowiła dla mnie jakiegoś specjalnego problemu :/

Stąd pytanie - może by się ktoś podjął skompilowania kernela ze źródeł ElementalX dla M7 z podmienionym "awb_cal".

Co by to dało?

Ano to że nie trzeba by podmieniać po każdym restarcie smartfonu owego pliku który jest przywracany właśnie przez kernel (moduł).

Pomogło by to ogromnej rzeszy posiadaczy M7 z "green tint".

@baca pisał do flar`a w tej kwestii - ale jak zwykle w tym środowisku - olewają ciepłym moczem "zwykłych userów" :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    baca01

Chyba znalazłem rozwiązanie na green. Działa również po restarcie :D

Możnaby rzec, nareszcie telefon ma normalny aparat! No prawie normalny. Przy bardzo niekorzystnym świetle widać problemy z balansem, natomiast generalnie poprawa jest kolosalna !

- pobieramy skrypt z XDA

- usuwamy rozszerzenie .txt.

- w ostatniej linii zmieniamy lokalizację awb_cal (tego z M8) /etc/system/awb_cal tam, gdzie go umieściłeś

- wrzucamy skrypt do /system/etc/init.d

- nadajemy uprawnienia rwxr-xr-x. W ARHD, robi się to automatycznie podczas startu systemu

Autor skryptu używa ROMu ARHD 71,1 i ElementalX, telefon posiada S-OFF.

U mnie zadziałało na ViperOne 5.8, ElementalX, S-OFF, CID 111111

Źródło: XDA Developers

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    qriozum

@up,

sprawdź czy na PEWNO nadpisuje Ci "awb_cal" - bo u mnie skrypt w init.d nie czyni tego :/

Z uwagi na natłok pracy - temat odstawiłem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    baca01

@up

Hmmm...Po restarcie mam zmianę daty i godziny (na tą.. po restarcie), natomiast rozmiar pozostaje ten sam 4kb. Wygląda więc na to że nie nadpisuje (ten z M8 ma bodajże 3,57kb). Skąd się więc wzięła poprawa balansu ? Czas zrobić backup przed grzebaniem, bo jeszcze coś spapram i wszystko wróci "do norny" :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    qriozum

@up,

rozmiar jest identyczny.

Właśnie ja rozpoznaję po dacie utworzenia pliku że nie nadpisuje :/

Z tym że ja nie zamierzam wgrywać elementala, tylko jadę na kernelu stock z ViperOne 6.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    baca01

Uff... Już się zagotowałem. Usunąłem skrypt, zrobiłem fotkę mojego specyficznego miejsca (ciepłe światło+brudne ściany= mieszana temperatura barwowa), potem skopiowałem skrypt we właściwe miejsce i...zonk! Dopiero po wyczyszczeniu cache aparatu wszystko wróciło do normy. A więc u mnie ten skrypt definitywnie działa !

ZDJĘCIE BEZ SKRYPTU

ZDJĘCIE ZE SKRYPTEM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    qriozum

Trochę chaotycznie napisałeś :)

Robilłeś rebooty po usunięciu skryptu?

O skopiowaniu do init.d - robiłeś reboot?

Edytowałeś uprawnienia do katalogu sys w skrypcie czy nie?

Ręcznie mi wszystko działa z ESExplorerem. Z kolei RootExplorer nie nadpisuje mi awb_cal :/

W pierwszym poście masz napisane że należy zatrzymać aplikację i wyczyścić dane :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    baca01

- po usunięciu skryptu

- restart

- pstryknąłem fotkę, była "zielona"

- skopiowałem skrypt do init.d

- restart

- pstryknąłem fotkę, nadal "zielona" (zagotowałem się)

- wyczyściłem cache aparatu

- restart

- pstryknąłem fotkę, ufff... ;)

Po prostu zapomniałem o wyczyszczeniu cache. Może dlatego że za pierwszym razem mimo braku czyszczenia, aparat zadziałał... ;) Wiem, że w opisach wskazane jest czyszczenie ;)

Co do uprawnień:

- katalog android_camera_awb_cal: rwxr-xr-x

- plik awb_cal: rw-rw----

- katalog sys: r-xr-xr-x

- plik 99awb_cal: rwxrwxrwx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi