Skocz do zawartości
bulletproof973

jak zmienić partycje z pozycji komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem, ponieważ mam teraz w laptopie partycje:

C: 80gb

D: 60gb

E: 60gb

F :40 gb

z czego F zrobiłem tak na wszelakie śmieci z zamiarem że bede je tam wrzucał. No i owszem wrzucałem jakieś instalki i inne co się sciąga z neta przez pierwsze dwa tygodnie. Na chwile obecną stoi ona ze stanem ok 35 gb pusta, a C ma tylko 5 gb wolnego. Pozostałem dyski mają średnio po ok 10 gb wolnego więc luz. Tam mam w jednym zdjęcia w drugim muze więc luz.

Teraz pytanie do as brzmi, czy da się zrobić tak żeby połączyć partycje F z C? Umiem zrobić tylko partycje robić jak instaluje system i tam robie sobie partycje, a tak to nie mam zielonego pojęcia.

I Dwa, właśnie jak teraz pisałem tego posta to dotarło do mnie że 80+60+60+40 = 240 a ja mam dysk 250 :o Gdzie jest 10 gigsów? System instalowałem ostatnio jak kupiłem laptopa to było jakieś rok-półtora roku temu.

LOL :facepalm:

---------- Post dołączono o 12:47 ---------- Poprzedni post napisano o 12:45 ----------

wróć, system instalowałem ostatnio jakoś z 5-6 mcy temu jak kupiłem 7mke. Ale to tylko jedna partycja C, reszta została bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Średnio to wygląda ;)

Musisz użyć specjalnego softu do partycjonowania już zapisanych dysków (np. Acronis DiskDirector lub coś podbnego).

Umożliwia on zmiany na dysku zawierającym dane, ale nie ma gwarancji, że operacja łączenia sie powiedzie. Gdyby te partycje były obok siebie, to luz... ale w tym przypadku sie nie da.

Możesz spróbować wyczyścić F, przenieść wolny obszar obok C i wtedy łączyć. Nie wiem czy się uda, ale można spróbować ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak mogę zrobić żeby przesunąć partycje tak żeby były koło siebie ? Też tym programem ??

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, tym samym programem. Najlepiej by było, żeby F była pusta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dmin
    Napisano (edytowane)

W przeszłości używałem podobnych programów, a Acronis DiskDirector wygląda nawet na bardziej zaawansowany.

Nie wiem czy potrafi automatycznie przenieść wolną przestrzeń między partycjami, chociaż wątpię.

Ja bym zrobił tak:

- usunąć partycję F

- przenieść fizycznie partycję E na koniec dysku

- podobnie przenieść partycję D do tyłu

- zostanie wolna nieprzydzielona przestrzeń pomiędzy partycjami C i D

- zwiększyć rozmiar partycji C o wolny rozmiar (dodatkowo dla bezpieczeństwa można zdefragmentować dane na partycji C jeśli program o to nie dba)

A jeśli chodzi o rozmiar dysku to normalne, różnica wynika ze stosowania różnych jednostek.

Producenci w oznaczeniach dysków używają przedrostków liczbowych w systemie dziesiętnym - kilo = 10^3 = 1000, mega = 1000000, itd.

W informatyce (czy w systemie operacyjnym) stosowane są przedrostki w systemie dwójkowym - kilo = 2^10 = 1024, mega = 2^20, itd.

Stąd rzeczywisty rozmiar dysków twardych, kart pamięci jest mniejszy niż opis deklarowany przez producentów.

Jeszcze przyszło mi do głowy, jeśli ten dysk rzeczywiście ma rozmiar 250 GB, to 10 giga może zajmować ukryta partycja recovery. Taka partycja tworzona jest przez producenta laptopa i służy do instalacji świeżego systemu, który był wgrany w laptopie.

Edytowane przez dmin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale ja kupilem lapka bez systemu i sam sobie wgralem. Dobra Panowie, dzisiaj bede cos tworzyl. To co opisujesz robie wszystko przez ten program tak? Dmin jak bede tak to przesuwal to nie strace wszystkiego z E i D ? Lepiej wrzuce wszystko na dysk zawnetrzny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dmin

W takim razie mniejszy rozmiar dysku wynika z innych jednostek. Tak samo karta pamięci 4 czy 8 GB ma mniejszą pojemność w smartfonie.

Wszystko możesz zrobić tym programem. Jeśli masz możliwość przekopiowania danych na dysk zewnętrzny to tak będzie bezpieczniej. Programem można przenosić partycje bez utraty dany ale zawsze jest małe ryzyko że coś się nie powiedzie (sam takiego pecha nigdy nie miałem).

Po przekopiowaniu danych możesz szybko przenieść puste partycje lub po prostu usunąć je i stworzyć nowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Ale ja kupilem lapka bez systemu i sam sobie wgralem. Dobra Panowie, dzisiaj bede cos tworzyl. To co opisujesz robie wszystko przez ten program tak? Dmin jak bede tak to przesuwal to nie strace wszystkiego z E i D ? Lepiej wrzuce wszystko na dysk zawnetrzny.

:D

Jak masz dysk zewnętrzny to szybciej będzie skopiować co ważne, pokasować wszystkie partycje poza systemową, powiększyć ją i porobić sobie pozostałe wedle uznania ;)

Przenoszenie partycji zajmuje koszmarnie dużo czasu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

x