Skocz do zawartości
martilseltana

Smartfony z klawiaturą qwerty

Rekomendowane odpowiedzi

Klawiatury ekranowe biją całkowicie klawiatury fizyczne i takie są fakty. Osoby które tęsknią do klawiatur fizycznych po prostu utknęły na starych przyzwyczajeniach, przestarzałych, niewygodnych i Nie efektywnych. Im się po prostu nie chce wypróbować czegoś nowszego,innego niż juz znają. Taki technologiczny konserwatyzm, sprzeczny z racjonalnością. Strach przed zmianą przyzwyczajeń.

Bez obrazy, ale "fakty" są takie, że to tylko ty uważasz, że klawiatury ekranowe biją całkowicie klawiatury fizyczne. To nie jest fakt - to jest subiektywna opinia, która ma swoich przeciwników (ergo: nie jest to fakt).

edit: Miałem praktycznie wszystkie najnowsze smartfony z serii Galaxy S i Note i uwierz, że wypróbowałem dziesiątki rozwiązań z klawiaturą ekranową, począwszy od pierwszego Swype'a, jeszcze instalowanego z jakichś "wyprutych" ROMów na HTC Magic'u. I gdybym miał możliwość zakupienia sprzętu nawet nie najnowszego, ale na poziomie Note II czy też Xperii Z1 z klawiaturą fizyczną QWERTY, to od razu pozbyłbym się najnowszego fona z klawiaturą ekranową...

Dzisiaj wiem w gigantycznym błędzie byłem. Klawiatury qwerty nie mają obecne żadnej wartości, są o wiele gorsze, wolniejsze, mniej wygodne.

I znowuż: tylko twoim zdaniem. Jeśli na przykład o mnie chodzi, mam zupełnie odwrotne zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    vaxeiro

Twoja strata :) zbyt długo sam osobiście plotłem w identyczne banialuki jak te :) dzisiaj doskonale wiem jak głęboko się myliłem pisząc identyczne teksty jak Twój teraz. Jak pisałem - rozmawiasz z wieloletnim FANATYKIEM qwerty. Który pisał na nich jeszcze w epoce Communicatora.

Zacznijmy od tego ze klasyczna klawiatura qwerty bez wspomagania Swift Keyem to wogole jest absurd. To jest piekielnie powolne i nie obsługuje w sensowny sposób polskich liter. Swift Key w klawiaturze fizycznej przyspiesza pisanie tak dobre 10x plus uzupełnia polskie litery. Ten program był głównym powodem przez który "zakochałem" się w Androidzie - wszystkie inne systemy straciły całkiem sens.

Jak ktoś jeszcze napisze ze klawiatura fizyczna bez SwiftKey ma sens to... :D :D :D

Później okazuje się ze Swift Key równie dobrze działa na klawiaturze ekranowej co na fizycznej, tyle że klawisze wciska się dużo szybciej. Bo nie trzeba żadnego fizycznego nacisku, żadnego trafienia we właściwy przycisk (palce mogą trafić dowolnie jedynie w okolice właściwego przycisku - na fizycznej nie możesz tak po prostu uderzyć np w przestrzeń między klawiszami albo w dwa na raz - wymagana precyzja i energia jest po prostu większa), klawiatura ekranowa jest zasadniczo większa, wygodniejsza, można dowolnie rozłożyć grupy klawiszy, ustalić ich wysokość, wielkość uzyskując perfekcyjną ergonomię. Ja np zagescilem klawisze po bokach zostawiając wolną przestrzeń w środku. A pisząc wogole nie przejmuje się w jaki klawisz uderzam - wystarczy tylko by to mniej więcej była właściwa okolica z dużym marginesem pomyłki. Klawiatura ekranowa obsługuje tez gesty wykonywane na niej. To wszytko jest niemożliwe na fizycznej. Efekt jest taki ze po jakichś 10 latach pisania na klawiaturach qwerty mobilnych - na ekranowej pisze obecnie dużo szybciej i sprawniej.

Szybciej i sprawniej niż na PC.

Mam dwie klawiatury qwerty podłączane do telefonu i przecież to jest porazka na całej linii.

Co niby ma przemawiać za qwerty? Jaki racjonalny argument? Żaden. Tylko przyzwyczajenia, konserwatyzm i subiektywizm. Nic więcej.

Edytowane przez vaxeiro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    giaur500
    Bez obrazy, ale "fakty" są takie, że to tylko ty uważasz, że klawiatury ekranowe biją całkowicie klawiatury fizyczne.

Nie tylko on. Ja też tak uważam, o czym zresztą pisałem już w tym wątku. Musisz przyjąć do wiadomości, że jak zwykle większość ma rację, a nikt już nie chce fizycznej klawiatury. Więc i tak nie masz wyjścia, nigdy już nie pojawi się żaden nowy telefon z klawiaturą fizyczną z powodu takiego że nikt by go nie chciał i bybaby to zwyczajnie porażka.

Klawiatura fizyczna - nie dość że wolniej się na niej pisze (swype nie ma sensu), to jeszcze jest mniej trwała, jak wszystko co jest mechaniczne - aby zapewnić długie działanie takiego mechanizmu producent musi się sporo natrudzić, dodatkowo zajmuje dużo miejsca więc telefon musiałby być sporo grubszy.

Naprawdę wygodniejsza od ekranowej jest tylko fizyczna, prawdziwa klawiatura komputerowa, którą można bez problemu podłączyć do smartfona czy tabletu. Oczywiście nie jest przenośna, ale jeśli ktoś by chciał pisać długie teksty to też można, nie tracąc dodatkowo miejsca na ekranie.

Do pozostałych zadań najlepiej sprawdza się klawiatura ekranowa + pisanie głosowe, które działa już dziś bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    franzz
    Klawiatura ekranowa obsługuje tez gesty wykonywane na niej. To wszytko jest niemożliwe na fizycznej.

Nie zgadzam się, mój NEC obsługuje ;) i w życiu nie przejdę na pełen dotyk bo jest totalnie do bani. Miałem w rękach różne modele samsunga po wyższe modele sony. Jestem konserwatystą? Może przychodzi w życiu taki moment, kiedy człowiek ma już dość? Może kolejne pokolenie będzie chciało tylko smartwatcha a zamiast telefonu do gier tablet?

giaur500 Jak to nigdy nie pojawi się żaden nowy telefon z klawiaturą? Mój NEC jest z 2013r. to chyba nie taki stary? i pisze się na nim za********e szybko. Kolejne... Może nie android ale... nowy BlackBerry Classic ledwo co wyszedł... I co nie można?

Skoro sam dotyk jest taki super, to dlaczego tablety nie wypierają komputerów? A może to kwestia czasu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    vaxeiro

I jakiego programu używałeś na tych Samsungach czy Sony? Jakie niby znacznie ma marka? Znaczenie ma SOFT. Jak masz zamiar wyrabiać sobie opinię na sofcie producenta to.... Powodzenia :)

Nie mówić o tym ze Swift key wymaga paru tygodni na nauczenie się użytkownika.

Na tabletach nie da się wygodnie pisac dotykowo tak jak na smartfonach - nie leżą dobrze w ręce. Nie ma tam też softu z PC. Tablety jak dla mnie w ogóle nie mają sensu w dobie phabletów.

Edytowane przez vaxeiro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    giaur500

Może dlatego że tablet to nie komputer i różni się od komputera nie tylko tym że komputer posiada fizyczną klawiaturę.

Edytowane przez giaur500

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    franzz

Tego nie pamiętam, to były telefony znajomych o różnej wartości, które chcieli mi wcisnąć ;) A marka? To tak jakbym zapytał jaka jest różnica między passatem 2.0tdi a audi A4 2.0tdi... Soft też zgoda.

Mi typowe dotykowce nie leżą i tyle. Np. w nokii E6 szybko i dokładnie za pomocą joysticka skopiujesz dokładnie zaznaczony tekst itd. Jak wcześniej wspominałem z racji systemu i wydajności sprzętowej szukałem jakieś alternatywy typu motorola defy pro ale nie ma umtsa na europę. Było blackberry w planach ale jak już miałem wchodzić w erę dotykowców to wolałem zacząć od androida i tak padło na NECa. Czekam na coś w stylu BB Classic ale na androidzie. Uważam, że nie w każdej sytuacji telefon dotykowy zastąpi taki który ma chociaż klawiaturę qwerty, choćby używanie, pisanie jedną ręką ;)

I tutaj pomijam wszelkie rozsuwane boczne ;)

Najlepsze jest to, że w życiu nie chciałem qwerty. Jak dostałem w ręce nokię E6 i odkryłem, że ma ekran dotykowy to było coś. Jak widać przekonałem się do qwerty a do typowego dotyku jakoś nie idzie no :P

Edytowane przez franzz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    giaur500

U kolegi padło na nec z 2013. Cegła z androidem 4.0 wydanym w październiku 2011. Szok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    franzz

Moje wymagania spełnia na 98% ;) Cegła jak cegła ale czujesz ze masz w ręku prawdziwy telefon a nie jakiś cienki papier... A znajdź coś lepszego z qwerty? w takim stylu jak ja lubię czyli jednolita obudowa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    giaur500

No już ci pisałem nie ma niczego z qwerty bo i nikomu to niepotrzebne. Sprzętu z Androidem 4.0 nie chciałbym za darmo, nie ta epoka. Tym bardziej że producent do nowego sprzętu wsadził androida który wtedy już miał 2 lata, już to samo w sobie to jedno wielkie wtf.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi