Skocz do zawartości
plastman

TUTORIAL myPhone Cube - większa pamięć wewnętrzna (repartycjonowanie) + opcjonalny root / zmiana recovery

  Rekomendowane odpowiedzi

  UPDATE

  Poniższy poradnik inicjalnie dotyczył rootowania (a w zasadzie przekierowywał do innego tematu dot. rootowania plus dawał kilka dodatkowych porad), a dopiero później opisywał repartycjonowanie. Niestety w nowszych wersjach Cube rootowanie i/lub wymiana recovery natrafiło na kilka problemów i niektóre telefony po tych operacjach traciły/tracą "dotyk".

  W efekcie pojawiło się wiele pytań o to czy można repartycjonować bez roota / zmiany recovery. Odpowiedź jest prosta: tak, można.

  W celu wykonania samego repartycjonowania należy nadal przeczytać cały pierwszy post (a w szczególności "moje uwagi dla mniej doświadczonych" - pozwoli to uniknąć straty czasu i zadawania dodatkowych pytań), a idealnie cały wątek, zaopatrzyć się w narzędzie SPFT, zainstalować sterowniki windowsowe, a następnie zacząć operację od słów "czas na repartycjonowanie" znajdujących się w poniższym tekście, czyli od pobrania plików EBR.

  UWAGA! Poradnik dotyczy wersji Cube'a z 4 GB pamięci. Dla wersji z 16 GB pamięci nie było to przeze mnie testowane, zatem przed ewentualnym wykorzystaniem poradnika na tej wersji telefonu radzę wczytać się w temat i ew. skorzystać z innych plików EBR. O ile w ogóle przy 16 GB ktoś ma ochotę coś repartycjonować :).

  Cube to bardzo fajny smartfonik mający jednak jedną podstawową wadę - mało pamięci wewnętrznej. W wersji od producenta na własne aplikacje mamy raptem kilkaset MB, a od operatora jeszcze mniej (ze względu na całą masę dodanych aplikacji, których bez roota usunąć się nie da).

  Po zainstalowaniu raptem dziesięciu własnych aplikacji sytuacja może zatem wyglądać tak:

  post-229629-14255752116677_thumb.jpg

  W efekcie nic nie można więcej zainstalować ani też nawet aktualizować - smartfon staje się bezużyteczny.

  Teoretycznie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca gdyż wg. specyfikacji telefon ma 4 GB pamięci. Niestety producent (firma myPhone) bezrefleksyjnie podzielił pamięć w bardzo niefortunny sposób, przeznaczając na partycję główną jedynie 900 MB, a tworząc ponad półtorej gigabajtową partycję dodatkową, teoretycznie niezbędną KitKatowi, ale w praktyce nieużywaną jeśli telefon zaopatrzony jest w kartę SD i ma ją ustawioną jako domyślne miejsce zapisu. Ponieważ w zestawie karta jest, to cała sytuacja robi się jeszcze bardziej groteskowa.

  Konkludując - firma myPhone twierdzi, że cyt. "na tą chwilę nie ma możliwości zamiany rozmiarów partycji. (...) W chwili obecnej nie można tego zmienić nawet przez serwis".

  Ten tutorial ma za zadanie umożliwić zrobienie tego, czego producent nie potrafi. Cała operacja nie powinna zająć więcej niż kilkanaście minut. Efekt "po" powinien być taki:

  post-229629-14255752115144_thumb.png

  UWAGA: Przed przeprowadzeniem operacji zaleca się sprawdzenie czy działa poprawnie przenoszenie aplikacji na zewnętrzną kartę SD, ponieważ wewnętrzna pamięć telefonu rozpoznawana jako druga karta SD po tej operacji będzie niewielka (~440 MB) i jako taka bezużyteczna. Przenoszenie aplikacji na kartę SD jest możliwe w nowszych wersjach romów np. 1.0.4 (stock) czy 1.0.8 (Play).


  DISCLAIMER

  Wszystkie opisane tu czynności wykonane poprawnie i bez zakłóceń zostały sprawdzone i przyniosły oczekiwany efekt, niemniej wykonujesz je na własną odpowiedzialność pamiętając, że istnieje ryzyko utraty gwarancji i/lub unieruchomienia telefonu.

  [/hr]

  Teoretycznie całą operację można przeprowadzić bez rootowania, ale nie testowałem tego, zatem ten tutorial zakłada, że najpierw rootoujemy telefon. Po repartycjonowaniu, jeśli ktoś nie chce mieć roota, można go w prosty sposób odrootować.

  UPDATE: Dostałem potwierdzenie, że operacja działa dobrze także bez roota.

  Aby się nie powtarzać z operacją rootowania - polecam przeprowadzenie jej wg. tego tutoriala:

  http://forum.android.com.pl/f1410/wgrywanie-root-dla-myphone-cube-439016/

  Moje uwagi dla mniej doświadczonych userów odnośnie tego tutoriala:

  • system operacyjny - programy są dla Windows, ja działałem na Win7 (różnych wersjach), na Win8 podobno są problemy;
  • wyłączony telefon - za każdym razem gdy mowa o wyłączonym telefonie oznacza to wyłączony telefon, w którym przed wyłączeniem ustawiony był tryb debugowania, i z którego po wyłączeniu wyjęto na 5-10 sekund baterię;
  • sterowniki - z tym są wbrew pozorom największe problemy czasem, zatem kilka uwag: niezależnie od tego czy mamy system 32 czy 64bit instalujemy przez "installdriver" - zainstaluje się wersja właściwa dla naszego systemu; po instalacji sterowników dla pewności restartujemy system; po restarcie systemu podłączamy wyłączony telefon i obserwujemy - powinien zostać wykryty i powinno zainstalować sterownik; gdy tak się stanie odłaczamy telefon i podłączamy ponownie dopiero gdy w SPFT klikniemy "Download";
  • SPFT może zgłaszać coś w rodzaju "not all images are correctly loaded, wich may cause boot issue!
   do you still want to go on downloading anyway?" przy kliknięciu Download - trzeba dać "Yes";
  • po podłączeniu telefonu do SPFT z wciśniętym "Download" operacja powinna rozpocząć się po góra 5 sekundach i trwać góra kolejne 5; jeśli po góra minucie nie ma reakcji to znaczy, że SPFT nie wykrył telefonu i winne są najprawdopodobniej sterowniki, ew. błędne wykonanie któregoś z kroków, brak restartu systemu, telefonu - powodów może być wiele niestety;
  • bootloader - jeśli uruchomił się telefon z jakimiś chińskimi napisami to to nie jest ten bootloader, o który chodzi - prawdopodobnie wciśnięta została nie ta kombinacja klawiszy, poprawny bootloader jest po angielsku, w tym chińskim lepiej nic nie klikać, dla przykładu opcja z literkami mmc robi wipe systemu, a inne opcje... no jak ktoś jest ciekawy to można poklikać ;).

  OK, mamy roota, wgrane CWM recovery i wszystkie narzędzia windowsowe - czas na repartycjonowanie.

  1. Ściągamy pliki EBR z tego linku:
   chomik: lukplast/myPhone+Cube/EBR2*2c1_MTK6582,4133228082.rar
   Rozpakowujemy to gdzieś na dysk.
  2. Ściągamy plik MTK scatter dla Cube:
   chomik: lukplast/myPhone+Cube/MT6582_Android_scatter,4167053465.txt
  3. Odpalamy SPFT, zaznaczamy "with battery" żeby nie ryzykować utraty IMEI (patrz instrukcja rootowania), następnie w scatter-loading wybieramy plik "MT6582_Android_scatter.txt" z poprzedniego punktu.
  4. W tabelce poniżej zaznaczone domyślnie będzie prawie wszystko - odznaczamy wszystkie ptaszki ze wszystkich kwadratów pozostawiając jedynie EBR1 i EBR2.
  5. Teraz _klikamy_ na napisie EBR1 i gdy pojawi się okno umożliwiające wskazanie pliku wskazujemy plik EBR1 z archiwum pobranego w pierwszym punkcie. Podobnie robimy dla EBR2 wskazując plik EBR2.
  6. Upewniamy się, że mamy zaznaczone ptaszki tylko przy EBR1 i EBR2, po czym klikamy "Download" i podłączamy wyłączony telefon do komputera. Po kilku sekundach operacja powinna być zakończona wielkim "OK" :). Odłączamy telefon.
  7. Odpalamy telefon - są trzy opcje:
   a) dla ceniących bezpieczeństwo: odpalamy bootloader (vol+ + power) i wybieramy opcję WIPE/FACTORY RESET,
   b) dla ciekawskich: odpalamy po prostu power i sprawdzamy czy widać większą partycję główną, potem wyłączamy telefon i tak czy siak robimy WIPE/FACORY RESET,
   c) dla ryzykantów: odpalamy telefon i nie robimy WIPE.
   Dlaczego warto zrobić wipe - teoretycznie operacja resize partycji w przypadku gdy partycja jest powiększana nie powinna mieć wpływu na znajdujące się tam dane. Niemniej zawsze istnieje element ryzyka, że jednak jakiś negatywny wpływ będzie to miało. Dla spokojnej głowy i stuprocentowej spójności danych zalecam wykonanie wipe.
   UPDATE: Dostałem potwierdzenie, że operacja działa dobrze także bez wipe w większości przypadków.
  8. Niezależnie od tego którą opcję wybraliśmy: telefon po uruchomieniu systemu powinien zgłosić brak partycji SD2 i zaproponować jej sformatowanie - zgadzamy się na to. Powstanie partycja SD2 o wielkości ok. 440 MB zamiast dotychczasowego 1,6 GB - pozostałe 1,2 GB przepartycjonowane zostało do partycji głównej, która teraz powinna mieć 2,0-2,1 GB.
   Jeśli telefon nie widzi SD2 (lub po prostu SD jeśli nie mamy karty pamięci) i nie zgłasza chęci partycjonowania to można podłączyć go do PC w trybie "pamięć masowa" i sformatować z poziomu komputera.

  Po zastosowaniu ww. metody telefon działa stabilnie i partycje są poprawnie obsługiwane (wersja z wipe danych). Obecnie mam na głównej wolnego miejsca ~500 MB, zatem zajęte ponad 1,5 GB.

  Dodatkowa uwaga:

  W sieci są pliki EBR1 / EBR2 dla MTK6582 z innym podziałem wielkości partycji np. 2,5 lub nawet 3 GB dla partycji systemowej - zalecam tutaj jednak ostrożność z uwagi na fakt, że w sumie do dyspozycji mamy od producenta 900 MB + 1,6 GB = 2,5 GB, pozostała część z tych 4 GB nie jest widoczna w formie żadnej partycji, zatem zwiększanie partycji poza ten zakres musi ingerować w niewidoczną część pamięci, czyli w system. Nie twierdzę, że nie jest to możliwe, ale nie testowałem i nie znalazłem nigdzie dla Cube informacji, że ktoś próbował.

  2,1 GB na partycji systemowej + karta SD + root z programami typu GLtoSD czy Link2SD zapewnia całkowicie komfortowe użytkowanie telefonu IMHO. Niemniej jeśli ktoś odważny się znajdzie to chętnie poczytam o rezultatach :).

  Edytowane przez plastman
  dodatkowe info
  • Lubię to! 6

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Świetny temat! Przyklejam ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Przetestowane na CUBE 1.0.4 niebrandowanym bez wipe poprostu z zainstalowanymi aplikacjami (nie chciałem wgrywać wszystkiego od nowa - wszystko działa jak wczesniej z tym że mam 2GB pamięci wolnej) :)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Grats :) Daj znać za parę dni albo jak wypełnisz to nowe miejsce czy nie ma problemu ze spójnością danych / stabilnością aplikacji. Nie powinno być, ale tak dla potomności :).

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Dziękować, w końcu telefon daje rade. Leci piwko.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  mirrra

  Wykonalem wszystko jak kolega napisal bez wipe. Telefon ma teraz wieksza pamiec wewnetrzna dzieki wielkie mam nadzieje ze bedzie dzialac bez zarzutu :)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Dzisiaj wgrałem na dwóch Cube'ach jeden z Play drugi bez brandu. Obyło się bez wipe, wszystko działa jak należy.

  Dzięki Tobie telefon wyleczony z jedynej poważnej wady. Dzięki! Leci kolejne piwko ode mnie.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Pewnie głupie pytanie ale prosze się nie śmiać bo jestem totalnie zielona w tych sprawach :)

  Czy wykonanie tej "operacji" równa się z utratą gwarancji producenta? ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Tego niestety nie wie nikt. Rootowania pewnie by się doczepili, ale telefon jest w miarę łatwo odrootować. Repartycjonowania teoretycznie nie powinni się czepiać, bo niby na jakiej podstawie, no ale jak się czepią to co zrobisz - lepiej zatem przed oddaniem do serwisu zrepartycjonować do stanu wyjściowego (ten sam proces tylko z plikami EBR z oryginalnych romów). Zostaje jeszcze kwestia bootloadera, bo wgranego CWM też się mogą teoretycznie czepnąć. Różne serwisy, różni ludzie, różne podejście.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Pewnie głupie pytanie ale prosze się nie śmiać bo jestem totalnie zielona w tych sprawach :)

  Czy wykonanie tej "operacji" równa się z utratą gwarancji producenta? ;)

  Powinni jeszcze podziękować, że ktoś poprawił ich niedopatrzenie

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x