Skocz do zawartości
Sajmonella

Przełączanie pomiędzy środowiskami uruchomieniowymi

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że nigdzie nie widzę informacji na ten temat postanowiłem przedstawić wam jak wygląda sprawa przełączania środowiska uruchomieniowego w naszym smartphonie. Otóż w innych modelach jest to dosyć niebezpieczna zabawa i zwykle kończy się wykrzaczeniem systemu oraz koniecznością wykonania hard resetu. Chodzi konkretnie o maszynę ART (Anroid Runtime) tak bardzo zachwalaną przez Google ale nadal w fazie testów. W LG L90 wygląda to znacznie lepiej i myślę że nie ma się co bać spróbować ;)

Dla niewtajemniczonych różnica pomiedzy ART-em a Dalvikiem polega na tym że ART podczas instalacji aplikacji od razu kompiluje ją na język maszynowy dzięki czemu podczas każdego kolejnego uruchamiania danej aplikacji system nie musi jej kompilować na bieżąco i przyspiesza to działanie.

Łopatologiczna instrukcja:

Na początek proponuję zrobić Backup telefonu (ja sam to zaniedbałem ale po co kusić los?)

Aby przełączyć środowisko na ART trzeba mieć uprawnienia deweloperskie. Uzyskuje się je wchodząc kolejno w Ustawienia systemu -> Zakładka Ogólne -> Informacje o telefonie -> Informacje o oprogramowaniu -> numer kompilacji (kilkukrotnie aż wyskoczy komunikat u dołu ekranu "Jesteś developerem").

Następnie wracamy do ustawień ogólnych gdzie pojawiła się pozycja "Opcje dla programistów" w którą wchodzimy i odnajdujemy opcję "Wybierz czas pracy". dalej jest już banalnie, zaznaczamy "użyj ART" i potwierdzamy wybór w komunikacie który wyskoczy. Teraz warto zostawić telefon w spokoju na jakiś czas ponieważ nastąpi restart po którym system zacznie kompilować wszystkie aplikacje po kolei (u mnie trwało to jakieś 15 minut przy 220 aplikacjach).

Po tej procedurze telefon znów się zrestartuje i gotowe. Następnie warto dać systemowi kilka minut na złapanie oddechu.

Plusy:

Zauważyłem znaczną poprawę stabilności całego systemu oraz rzeczywiście aplikacje otwierają się błyskawicznie.

Minusy:

Jak narazie nie zauważyłem nic poza tym że aplikacje zajmują trochę więcej miejsca oraz wolniej się instalują. Jest to jednak normalne przy użytkowaniu ART i jest związane ze wcześniej wspomnianą kompilacją kodu.

Generalnie byłem mile zaskoczony że telefon działa tak dobrze i nic się nie wykrzacza.

Jestem jednak świadomy tego że telefony, mimo że z jednej linii produkcyjnej i niby z tym samym systemem, są różne i różne działają więc poniżej proszę o wasze odczucia co do działania środowiska ART na waszych LG L90 ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ART jest fajny i sam w sobie działa nieźle.

Samo środowisko jak i nakładka i softy LG nie mają z nim problemu.

Jednak nie wszystkie apki ze sklepu poprawnie funkcjonują.

Jedne chodzą ok, inne się lubią wysypać z FC, inne robią od razu FC.

Trzeba poczekać aż ART stanie się oficjalnym środowiskiem Androida, i Google zmusi developerów do pisania apek zgodnie ze sztuką (ART) ;)

Do tego przy przełączaniu na ART i z powrotem warto chyba wyczyścić Cache jak posiadacie customowe Recovery.

Przynajmniej ja tak robię.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mikisan

Plusy:

Zauważyłem znaczną poprawę stabilności całego systemu oraz rzeczywiście aplikacje otwierają się błyskawicznie.

Przyznaję, że miałem ART i nie zauważyłem przyśpieszenia, przynajmniej takiego ponad autosugestię. Jedynie przy uruchamianiu szybciej załapywał nieco, może jeszcze apka, czy dwie. Przeskoczyłem na dalvik z powrotem, a raczej mnie "przeskoczyło", gdyż....

Minusy:

Jak narazie nie zauważyłem nic poza tym że aplikacje zajmują trochę więcej miejsca oraz wolniej się instalują. Jest to jednak normalne przy użytkowaniu ART i jest związane ze wcześniej wspomnianą kompilacją kodu.

...postanowiłem używać Xposed, a Xposed automatycznie wraca do dalvik, z ART się "gryzie", lub gryzło może, bo nie wiem, czy nad tym nie pracowano, czy ma to rację bytu wspólnie itp.

Objawy o jakich piszesz normalne faktycznie dla ART były i u mnie, przyznaję, że nie były uciążliwe.

Powiem tak -gdyby nie Xposed miałbym ART....dla zasady choćby, jednak wolę inne funkcjonalności no i wyszło jak wyszło. Podobno ART ma w następnym Andku rozkwitnąć w pełni. Zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trzeba poczekać aż ART stanie się oficjalnym środowiskiem Androida, i Google zmusi developerów do pisania apek zgodnie ze sztuką (ART) ;)

To nastąpi już w Androidzie L :)

Dlatego ten system wychodzi dopiero w październiku, aby programiści mogli dostosować swoje aplikacje do ART i do tego ujednoliconego interfejsu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie zaleca się używania ART. Jest to środowisko testowe dla developerów a nie użytkowników. Wersja domyślna pojawi się wraz z Androidem L. Wiele aplikacji nie działa prawidłowo z ART.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do zmuszenia devow do pisania apek kompatybilnych z ART.

Ciekawe jak to się odbije na kompatybilności starszych systemów (Dalvik).

Jedno z 2gim na razie widać koegzystuje sobie, ale pewnie w przyszłości będzie problem ze starymi Androidami które posiadają tylko Dalvik.

Już od dawna są problemy ze starymi Andkami 2.x, teraz różnice mogą się tylko pogłębić.

Myślę że to będzie zmiana pokroju zmiany "domowych" windowsów z jądrem DOS (np 98) na jądro NT (XP).

W pewnym momencie będzie problem z zachowaniem kompatybilności, bo już powoli jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi