Skocz do zawartości
huckingenius

TUTORIAL Oneplus One odblokowanie Bootloadera, Custom Recovery i Root

Rekomendowane odpowiedzi

WAŻNE - cokolwiek robicie ze swoim telefonem - robicie to na własną odpowiedzialność!

Składniki

Android SDK (jest to wersja slim, zawierająca tylko potrzebne pliki) SDK
    Custom Recovery - TWRP TeamWin Recovery Project (TWRP)
    Root SuperSU
    Sterowniki ADB Universal ADB Driver jeśli będą problemy ze sterownikiami alternatywna metoda

A więc...
    rozpakowujemy pobrany folder SDK. Otwieramy folder i docieramy do folderu "platform-tools". Otwieramy okno poleceń (trzymamy shift + klik prawy klawisz myszki "Otwórz okno poleceń tutaj"). Teraz sprawdzimy czy wszystko działa wpisując komendę

adb version

Wszystkie komendy podane w tym poradniku radze kopiować i wklejać w okno poleceń a nie samemu wklepywać! Aby później nie pisać że coś nie działa.
    Jeśli wyświetla się "Android Debug Bridge version x.x.xx" to znaczy że wszystko jest OK. Zamykamy okno poleceń. Folder "platform-tools" pozostawiamy sobie otwarty. Upewniamy się, żę mamy przynajmniej 60% baterii. Odblokowanie bootloadera zresetuje nasz telefon do ustawień fabrycznych (factory reset), czyli zostaną usunięte z niego wszystkie zdjęcia, aplikacje które zainstalowaliśmy itp. Wszystkie ważne pliki archiwizujemy na komputerze.

1. Przechodzimy do odblokowania bootloadera.

Wyłączamy telefon i włączamy w trybie fastboot ( przytrzymujemy volume up + power)
    Podłączamy telefon.

Jeśli kupiliśmy telefon z aliexpress (chińską wersji 1+1) i mamy już zainstalowany CM11S to najprawdopodobniej bootloader jest już odblokowany. Aby to sprawdzić:

W otwartym folderze "platform-tools" otwieramy okno poleceń.
    Wpisujemy

fastboot devices

Ta komedna pokaże wszystkie podłączone urządzenia w trybie fastboot, jeśli pojawi się numer seryjny naszego 1+1 to wszystko OK.
    Aby sprawdzić czy mamy zablokowany bootloader wpisz

fastboot oem device-info

Jeśli pojawi się nam wpis w oknie poleceń "Device tampered: true Device unlocked: true" to znaczy, że mamy już odblokowany telefon i możemy bez utraty danych zrootować telefon.

Jeśli jednak mamy zablokowany bootloader...

Komenda, która odblokowuje bootloader

fastboot oem unlock

Po zakończeniu wykonywania tego polecenia wpisujemy

fastboot reboot

Telefon się zrestartuje. Zamykamy okno poleceń.

Pamiętaj, że pierwsze włączenie telefonu po odblokowaniu bootloadera będzie dłuższe niż zwykle, z powodu factory reset.

Po przejściu początkowych ustawień telefonu, aktywujemy "Opcje programistyczne".
    (Jak? Opcje programistyczne aktywujemy poprzez parokrotne klikanie w "Numer kompilacji" w "Informacjach o telefonie". Po tym jak staniemy się programistą pojawi nam się w ustawieniach na samym dole nowa pozycja "Opcje programistyczne".)
    W opcjach programistycznych zaznaczamy "Debugowanie USB". Oraz odznaczamy opcje "Aktualizacja CM recovery".

2. Custom Recovery

Włączamy telefon w trybie fastboot z aktywnym debugowaniem. Zmieniamy nazwę pobranego recovery na "recovery.img". Ważne, sprawdź we właściwościach pliku czy nazwa pilku nie zapisała się "recovery.img.img", ma być "recovery.img". Plik kopiujemy do folderu "platform-tools". Otwieramy ponownie okno poleceń w tym folderze.

Wpisujemy

fastboot flash recovery recovery.img

Po wykonaniu polecenia wpisujemy

fastboot reboot

Po tym jak telefon się zrestartuje wyłączamy go ponownie.

3. Root

Teraz włączymy nasze nowe recovery poprzez przytrzymanie volume down + power.
    Pobrany plik SuperSU kopiujemy do folderu "platform-tools". Jeśli zamknęliśmy okno poleceń otwieramy je ponownie w naszym folderze.
    Wpisujemy

adb push UPDATE-SuperSU-vX.XX.zip /sdcard/

vX.XX zastępujemy numerami które są w nazwie naszego pliku SuperSu np. v2.02

Teraz zainstalujemy plik SuperSu poprzez nasze recovery.
    Klikamy "Instal" i wybieramy nasz plik SuperSu.
    I przesuwamy placem "Swipe to confirm flash". Po udanym flashowaniu klikamy reboot.

I tyle mamy już roota.

Zródło: Oneplus One Forum

Żródłem jest https://forums.oneplus.net/threads/guide-oneplus-one-how-to-unlock-bootloader-install-custom-recovery-and-root.64487/

Edytowane przez japalos11
    Czerwony kolor zarezerwowany tylko dla administracji.
    • Lubię to! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    liftlodz

Dobrze przetłumaczony poradnik, ale mam jedno ale, napisz że źródłem jest XDA

Kliknięte z 1+1 64 GB black

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wefhy

"Pamiętaj, że telefon po odblokowaniu bootloadera będzie się dłużej włączał niż zwykle."

Czy w takim razie bootloader można później zablokować do czasu aż znowu będzie potrzebny odblokowany?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba źle zrozumiałeś. To jednorazowe dłuższe włączenie, takie jak po factory reset. Dopóki nie potrzebujesz oddawać telefonu na gwarancji do serwisu nie ma po co zablokowywać bootloadera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wefhy

Ok, dzięki za sprecyzowanie, w takim razie nie ma problemu.

----------

Za każdą próbą wpisania "adb push UPDATE-SuperSU-v2.02.zip /sdcard/ " wyskakuje mi "error: more than one device and emulator"

Nie wiem w czym błąd, probowałem ponownie uruchamiać komputer, telefon, wszystkie inne urządzenia są odpięte.

Debugowanie USB na pewno włączyłem

EDIT: Ok, znalazłem rozwiązanie, Bluestack zainstalowany na komputerze ;)

Edytowane przez ReaderPL
    Pisanie posta pod postem.
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    emwu13

Witam!

Czy mogę wykonać te czynności na chińskiej wersji już po wgraniu CM 11S tą metodą

...i czy odblokowanie bootloadera jest jeszcze wtedy potrzebne, czy mogę przystąpić do wgrania TWRP i poźniej do rootowania?

P.S

Zależy mi na tym by mieć CM11S+TWRP+root

Edytowane przez Dragon16
    Video wstawiamy w znacznikach SPOILER.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wefhy

Tak, możesz to zrobić tą metodą. Kroki, które robiłeś przy wgrywaniu CM11S możesz pominąć(na pewno odblokowywanie bootloadera, nie wiem, czy wgrywałeś już TWRP)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    emwu13

Na razie CM11s

I właśnie nie wiem czy mogę teraz odblokować bootloader tą metodą...no i później dograć TWRP i zrobić root.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wefhy

Możesz - nie musisz, bo jest już odblokowany. Na stałe. Możesz spokojnie pominąć odblokowywanie i przejść od razu do wgrywania TWRP. A jak nawet spróbujesz odblokować jeszcze raz to nic się nie popsuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    emwu13

A z jakiej okazji jest juz odblokowany?

Przez wgranie CM?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi