Skocz do zawartości
feliks86

AGPS - jak działa?

  Rekomendowane odpowiedzi

  Witam. Otóż szukałem w internecie informacji na temat działania systemu AGPS i znalazłem sprzeczne dane.

  W artykule na PC Format napisali:

  GPS pracuje bazując na satelitach (...). Natomiast w przypadku AGPS położenie urządzenia jest obliczane na podstawie sygnałów z BTS, czyli stacji bazowych GSM (anten) operatorów komórkowych.

  Źródło: GPS czy AGPS - co lepsze? - Aktualności - PC Format

  Z kolei na Wikipedii podano:

  Assisted GPS (AGPS lub A-GPS) – rodzaj systemu GPS wykorzystywany w telefonach komórkowych, w którym używa się serwerów operatora sieci do skrócenia czasu potrzebnego na pierwsze znalezienie położenia. Usługa ta musi być dostępna u operatora, w przeciwnym wypadku GPS będzie działał, ale dłużej będzie trwało pierwsze "połączenie z satelitami".

  Źródło: AGPS – Wikipedia, wolna encyklopedia

  Z pierwszego cytatu wynika, że AGPS nie ma nic wspólnego z satelitami, i ustala pozycje na podstawie nadajników GSM.

  Z kolei z drugiego cytatu wynika, że AGPS korzysta z serwerów GSM tylko do przyspieszenia ustalenia pozycji przy pierwszym uruchomieniu nawigacji, ale i bez tej procedury by działał jako zwykły GPS, tylko że dłużej ustalając pierwszą pozycję.

  Jak to jest w takim razie naprawdę? Ja osobiście mam stary smartfon SE Satio w którym jest AGPS, i aby nawigować MUSI się połączyć z internetem, inaczej nie udaje mu się ustalić pozycji. Mało tego - zauważyłem, że w trakcie jazdy on się co 30min łączy z internetem, a gdy akurat nie ma dostępu do internetu, to jest "utrata sygnału z satelity" i gubi pozycję. Jedno takie połączenie raz na 30min to transfer 4-5kb - sprawdziłem to w bilingach.

  Pozdrawiam,

  Feliks

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x