Skocz do zawartości
feliks86

AGPS - jak działa?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Otóż szukałem w internecie informacji na temat działania systemu AGPS i znalazłem sprzeczne dane.

W artykule na PC Format napisali:

GPS pracuje bazując na satelitach (...). Natomiast w przypadku AGPS położenie urządzenia jest obliczane na podstawie sygnałów z BTS, czyli stacji bazowych GSM (anten) operatorów komórkowych.

Źródło: GPS czy AGPS - co lepsze? - Aktualności - PC Format

Z kolei na Wikipedii podano:

Assisted GPS (AGPS lub A-GPS) – rodzaj systemu GPS wykorzystywany w telefonach komórkowych, w którym używa się serwerów operatora sieci do skrócenia czasu potrzebnego na pierwsze znalezienie położenia. Usługa ta musi być dostępna u operatora, w przeciwnym wypadku GPS będzie działał, ale dłużej będzie trwało pierwsze "połączenie z satelitami".

Źródło: AGPS – Wikipedia, wolna encyklopedia

Z pierwszego cytatu wynika, że AGPS nie ma nic wspólnego z satelitami, i ustala pozycje na podstawie nadajników GSM.

Z kolei z drugiego cytatu wynika, że AGPS korzysta z serwerów GSM tylko do przyspieszenia ustalenia pozycji przy pierwszym uruchomieniu nawigacji, ale i bez tej procedury by działał jako zwykły GPS, tylko że dłużej ustalając pierwszą pozycję.

Jak to jest w takim razie naprawdę? Ja osobiście mam stary smartfon SE Satio w którym jest AGPS, i aby nawigować MUSI się połączyć z internetem, inaczej nie udaje mu się ustalić pozycji. Mało tego - zauważyłem, że w trakcie jazdy on się co 30min łączy z internetem, a gdy akurat nie ma dostępu do internetu, to jest "utrata sygnału z satelity" i gubi pozycję. Jedno takie połączenie raz na 30min to transfer 4-5kb - sprawdziłem to w bilingach.

Pozdrawiam,

Feliks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

x