Skocz do zawartości
melonlm

Co może Transformer?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Od kilku dni jestem posiadaczem Transformera, więc trwa etap intensywnej eksploracji i eksploatacji. Planując zakup przekopałem oczywiście internet, ale jak zwykle nie odpowiedział on na wszystkie moje pytania. Pomyślałem, że macie podobne rozterki, dlatego przyjmuję pytania i propozycje testów.

Może przerodzi się to w swoiste FAQ do tego modelu.

Dodatkowe info, zasady, etc.:

1. Dok z klawiaturą leci do mnie zza wody - jak doleci dam znać
  2. Nie modyfikuję oryginalnego oprogramowania na urządzeniu - bootloadera, systemu w całości, ani części (np. kernel), nie rootuję urządzenia
  3. Zasada 2 obowiązuje do odwołania - znaczy do momentu, kiedy w standardowym sofcie zacznie mi czegoś bardzo brakować.
  4. Nie planuję crashtestów :PP

Czekam na nawałnicę pytań,

MeLON

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.

To ja mam takie pytania:

- da się popracować na dworze? Może nie bezpośrednio na słońcu...

- czy próbowałeś odtwarzania plików przez sieć (z udostępnionych katalogów w sieci, z serwera NAS) - zdjęcia, pliki muzyczne, filmy?

- widziałem taki filmik na YouTube: [ame=http://www.youtube.com/watch?v=jQWEudHG_vE]YouTube - ‪Xoom vs. Transformer: HD video playback‬‏[/ame] , czy faktycznie tak to chodzi? Testowany Transformer miał tam HC 3.0.1 a Xoom już 3.1. A jaki system jest u Ciebie?

- czy brak gniazd USB nie dyskwalifikuje tego urządzenia (wiem, że są w klawiaturze, ale nosić klawiaturę w tym celu, to trochę uciążliwe jest...)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za zainteresowanie Robcias.

I. Ekran i praca "na dworzu"

Ekran jest błyszczący (GorillaGlass), więc jak w przypadku innych urządzeń z ekranami LCD/LED backlight (TFT, IPS,MVA) w silnym oświetleniu nie widać kompletnie nic. W średnim oświetleniu i na jasnym tle doskonale można sprawdzić, czy nie rozmazuje się nam makijaż/czy nie puszcza żelik na grzywce
:D
.

Podsumowując: da się pracować na zewnątrz, lecz w cieniu i raczej "na ciemnym tle".

II. Udostępnione media

Transformer obsługuje standard DLNA (aplikacja MyNet). Testowałem z serwerem
minidlna
na Linuksie i z telewizorem Samsunga
LCD630
. Tablet bez problemu komunikuje się zarówno z jednym jak i z drugim - może odtwarzać i serwować media. Niestety wbudowany odtwarzacz jest bardzo wybredny, jeśli chodzi o formaty wideo; odtwarza tylko to co układ Tegra potrafi akcelerować, czyli kodeki mpeg4, h.263, h264 w kontenerze mp4. Nie chciał odtworzyć żadnego pliku MKV, FLV, ani AVI(tego nie jestem pewien, potestuje na większej ilości plików). Do odtworzenia tych formatów używałem
RockPlayer
(oparty o technologię ffmpeg). Jednak do tego musiałem zgrać pliki lokalnie na urządzenie, poneiważ
RockPlayer
nie integruje się z
MyNet
. System domyślnie nie potrafi zamontować udziałów CIFS (otoczenie sieciowe Windows) ani innych zasobów plikowych. Nie wiem jeszcze czy jest możliwość zamontowania udziału sieciowego bez rootwania - jesli się da - sprawdzę wydajność.

III. Odtwarzanie video z internetu a wersja Androida

Od razu mówię: przyrost wydajnośći po aktualizacji do 3.1 jest spory, nie ma co się sugerować filmikiem. Jeśli chodzi o wydajność:
YouTube
przez aplikację śmiga koncertowo.

Youtube
przez przeglądarkę i
Flash
trochę gorzej, ale poprawnie. Natomiast ogólnie
Adobe Flash
, ta stara kobyła, która powinna dawno zdechnąć niesamowicie zamula; czy to filmy w różnych dziwnych playerach (typu megavideo itp.) czy gierki flashowe. Ale dochodzę do wniosku, że to wina Flasha a nie urządzenia - bo wszystko inne chodzi płynnie, a
Flash
na systemach innych niż JedynySłusznyMSŁindołs od zawsze ma problemy z wydajnością.

Podsumowując: po aktualizacji chodzi lepiej, flash wymaga dopracowania (a najlepiej dobicia)

Jesli znajdę coś do mierzenia obciążenia systemu porównam Flash z wbudowanym odtwarzaczem.

IV. Dostępność portów

Kwestia gustu. Ja celowałem w wersję z klawiaturą więc mi nie przeszkadza. Podobno Asus planuje akcesoria, w tym "czytnik USB". Więcej tu (strona po francusku, ale na dole są obrazki z angielskimi opisami)

To, czy przejściówka jest dobrym kompromisem, każdy musi ocenić sam.

Mam nadzieję, że zaspokoiłem Twoją ciekawość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę że wielu potencjalnych nabywców byłoby zainteresowanych czy możliwy jest tethering bluetooth z telefonem za pomocą protokołów PAN i DUN.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a jak korzystasz z neta poza domem? MiFi?,

-dostrzegasz 'przecieki' światła wynikające z ekranu IPS?

-jak ci się go używa/przenosi/transportuje czy nie jest 'za duzy'?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kontynuując z poprzedniego posta odpowiadam na kolejne pytania. Przy okazji rozszerzam zagadnienia, jeśli to możliwe.

Poza tym dotarła klawiatura :super: , więc pytania dotyczące tej części mogą się zacząć.

V. Korzystanie z dostępu do sieci innego niż WiFi.

1. Bluetooth DUN

Testowałem z telefonem Nokia 6500 - działa.

Na LG GT540 nie działa - aplikacja do tetheringu się uruchamia ale profile usług bluetooth nie są wykrywane. W wolnej chwili spróbuję sparować Swifta z Linuksem, gdzie mam jakieś narzędzia do BT i zobaczę czy to wina telefonu czy tabletu.

Aktualizacja!!!
    Oczywiście DUN nie działa - chyba poniósł mnie entuzjazm. Z Nokią łączyłem się przez profil PAN.

2. Bluetooth PAN

Testowałem z telefonem SE k770i - działa

LG Swift -
    Aktualizacja!!!
    Po aktualizacji oprogramowania na telefonie do Androida 2.3.4 (Cyanogen 7) działa!

3. USB

Testowałem z LG GT 540 (Android 2.1 - oficjalny). Nie działa.

TODO: Jak znajdę kabel, spróbuję z k770i.

4. Tethering WiFi

Testowałem z LG GT 540 (Android 2.1 - oficjalny). Nie działa. Próbowałem kilku aplikacji - bezskutecznie. Jak się okazało stos Wifi w Androidzie 3.1 na Transformerze nie wspiera trybu WiFi Ad-hoc.

OT: Po aktualizacji telefonu LG GT540 do Cyanogena 7 spróbowałem uruchomić na nim systemową usługę tetheringu Wifi - Niestety interfejs się nie podnosi, z lakonicznym komunikatem "błąd!". Przypuszczam, że karta Wifi w telefonie nie potrafi działać w trybie accespointu, ale zbadam sprawę.

VI. Peryferia USB i Bluetooth

Telefon SE k770i podłączył się przez BT jako urządzenie zdalnego sterowania - nie testowałem tego dokładnie. Wiem, że da się operować kursorem myszy i podstawowymi klawiszami z telefonu (yaaaaaaay!).

Moje stare słuchawki BT
LG HBS-200
sparowały się bez oporu i zaczęły grać, oraz sterować wbudowanym odtwarzaczem muzyki.

Pamięci USB sformatowane na FAT działają.

TODO:Będę jeszcze sprawdzał formaty ext2 i ext3 (a może i 4). W końcu trzeba mieć możliwość obsługi plików >2GB. NTFS rozważam tylko jako ostateczność, bo to zgniły, i mało wydajny system plików.

Dysk HDD USB
WD MyPassport 320GB
nie zadziałał - winię dysk już wcześniej miałem problemy z podłączaniem go do urządzeń "o małej mocy".

TODO: Potestuję z innymi, jak tylko wpadną mi w łapki.

VII. Multimedia c.d.

Poszperałem i znalazłem
MobiPlayer
- autorzy chwalą się że ma wsparcie dla Tegry (po instalacji dociągał paczkę z kodekami - więc nie zdziwiłbym się gdyby rzeczywiście wspierał sprzętowe dekodowanie video) . Nie mam obiektywnych dowodów, ale "na oko" płynnie odtwarza to, czego nie chciał systemowy player (w tym MKV z wieloma strumieniami Audio i napisami). Zdecydowanie lepszy niż często wymieniany i chwalony
RockPlayer
, kropka.

VIII. Zagadnienie Light Bleeding i ogólny poziom czerni ekranu.

W zaciemnionym pomieszczeniu i przy czarnym ekranie da się zaobserwować "prześwietlenia" na dolnej krawędzi ekranu, jednak (bezwzględnie) nie większe niż na dobrym monitorze i zdecydowanie mniejsze niż na tanich LCD-kach. Podświetlenie ekranu jest równomierne a czerń zadowalająco czarna, chociaż nie idealna - ma pewno kilka nitów jaśniejsza niż na moim głównym monitorze przy stacji roboczej (model z półki "obróbka fotografii").

TODO: podłączę pada do monitora i porównam kolory oraz poziomy bieli/czerni.

I jeszcze pytanie z posta RadziuMKB (tak mnie urzekło, że dostał Piwo, a co!)

-jak ci się go używa/przenosi/transportuje czy nie jest 'za duzy'?

Jak odpowiedzieć na tak postawione pytanie.... w końcu o gustach się nie dyskutuje.

Dla jednego będzie zbyt.. dla innego za mało... Dobry przykład jakich pytań nie zadawać, ale cóż postaram się wybrnąć.

Sam tablet jest lekki, wygodnie leży w dłoniach i nie ślizga się po kolanach. Fakturowana powierzchnia tylna daje akuratne tarcie ze skórą i tkaniną (nie testowane na jedwabiu ;) )

Klawiatura ma gumowane nóżki (zarówno na spodzie jak i pod gniazdem tabletu) i pewnie trzyma się stołu. Po złożeniu zestaw jest wielkości netbooka i tyle co ów netbook waży.

I na koniec RadziuMKB pamiętaj: jeśli mówi, że jest 'za duży' - kłamie!

Edytowane przez melonlm

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
chivay
III. Odtwarzanie video z internetu a wersja Androida

Od razu mówię: przyrost wydajnośći po aktualizacji do 3.1 jest spory, nie ma co się sugerować filmikiem. Jeśli chodzi o wydajność: YouTube przez aplikację śmiga koncertowo.

Youtube przez przeglądarkę i Flash trochę gorzej, ale poprawnie. Natomiast ogólnie Adobe Flash, ta stara kobyła, która powinna dawno zdechnąć niesamowicie zamula; czy to filmy w różnych dziwnych playerach (typu megavideo itp.) czy gierki flashowe. Ale dochodzę do wniosku, że to wina Flasha a nie urządzenia - bo wszystko inne chodzi płynnie, a Flash na systemach innych niż JedynySłusznyMSŁindołs od zawsze ma problemy z wydajnością.

Podsumowując: po aktualizacji chodzi lepiej, flash wymaga dopracowania (a najlepiej dobicia)

Jesli znajdę coś do mierzenia obciążenia systemu porównam Flash z wbudowanym odtwarzaczem.

Czy da się obejrzeć filmiki np. z http://http://www.gametrailers.com/ albo wideorecenzje z http://ign.com i innych stron tego typu czy trzeba się przygotować na slideshow?

Czy da się pograć w jakieś proste gry we flashu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Czy da się obejrzeć filmiki np. z http://http://www.gametrailers.com/ albo wideorecenzje z http://ign.com i innych stron tego typu czy trzeba się przygotować na slideshow?

Czy da się pograć w jakieś proste gry we flashu?

Tak da sie, ale wiele zalezy od samych aplikacji flashowych - jedne chodz lepiej - inne gorzej.

Na przykad nie mogem napisa tego posta we wbudowanej przegldarce bo nahalna reklama pod nagłówkiem strony zamroziła ja praktycznie - musialem przerzucic sie na firefoxa.

Edytowane przez melonlm

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tak jak w innych urzadzeniach z Andkiem 3.0 mozna uruchomicWIfi w trybie Ad-hoc. Trzeba podmienic plik wpa_supplicant w katalogu /system/bin/ na ten podany w tym watku:

Got Ad-hoc wifi working on my Xoom! (binaries inside) - xda-developers

A jak sie juz zaktualizowalo tablecik do 3.1 to da sie to jakos zrobic?

Kurcze - mialem sobie udostepniac neta z telefonu a tu zonk :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi