Skocz do zawartości
von_Marcus

Formatowanie nowej karty SD

Rekomendowane odpowiedzi

Pytania dodatkowe:

dlaczego piszecie, że partycja ext2 powinna mieć akurat 512MB? A nie może to być równe 500MB? Albo np 650MB?

Czy ma znaczenie która partycja (ext2 czy FAT32) jest pierwsza? Obie jako PRIMARY czyli podstawowe.

Edytowane przez von_Marcus

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    uspy

1. Jakoś tak się przyjęło. 1gb= 1024 mb~ 1000 mb rozumiesz?

2. Było na forum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

aaaa, w takim razie to tylko taka bezpodstawna zaszłość. Komputer/telefon nie wie czy to prawidłowa wartość i nie wie też jaką ma mieć. Rozumiem tym samym, że wielkość tej partycji jest zupełnie dowolna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jest dowolna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Mam nową, pustą kartę MicroSD wielkości 8 GB. Chciałbym ją jakoś odpowiednio sformatować pod Samsung ACE. W telefonie zrobiony jest ROOT. Wchodzę w tryb RECOVERY (wciskam HOME + POWER podczas włączania telefonu) i .... w trybie RECOVERY nie mam na liście nic co dotyczy jakiegoś formatowania karty pamięci. A dokładnie, to mam 4 linijki, na których pisze tak:

rebot system now

apply sdcard:update.zip

wipe data/factory reset

wipe cache partition

Myślę sobie, że zrobię format na komputerze, ale nie znam odpowiedzi na takie pytania:

• ile partycji powinna mieć karta?
    • jakie partycje powinny być założone (EXT2, EXT3, FAT32 ...)?
    • jakie wielkości partycji dla karty 8 GB są prawidłowe?
    • czy istnieje jakaś granica w wielkościach partycji?

Chcę zrobić tak, aby powiedzmy z 4 GB tej pamięci były przeznaczone na programy instalowane w androidzie a drugie 4 GB na przechowywanie zdjĘĆ, muzyki, dokumentów itd.

[*]ile partycji powinna mieć karta?

ODP: Wielkość nie gra tu roli ale chyba na obecne czasy to 4 GB minimum.

Ważna jest natomiast klasa karty, najlepiej kupować co najmniej class 6 bo możesz ja wykorzystać do np. App2sd

[*]jakie partycje powinny być założone (EXT2, EXT3, FAT32 ...)?

ODP: Jeżeli masz zamiar korzystać z przenoszenia wszystkich aplikacji na karte SD

to możesz przeznaczyć na EXT2 jakieś 1024 MB a reszte na FAT32. Tylko tworząc partycje pamiętaj aby

tworzyć na czytniku oraz obydwie partycje mają być primary a FAT32 ma być tworzona jako pierwsza.

[*]jakie partycje powinny być założone (EXT2, EXT3, FAT32 ...)?

ODP: 1024MB dla EXT2 reszta dla FAT32. Dlaczego 1024MB tylko?

bo więcej się nie wykorzysta.

[*]czy istnieje jakaś granica w wielkościach partycji?

Raczej nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    crespo

Hm, a ja mam z tym partycjonowaniem karty SD problem. Robiłem to Easusuem, Paragonem, MiniToolem i nic. Wyskakuje mi, że Windows nie obsługuje więcej niż jednej partycji na karcie pamięci w Minitoolu, Easus w ogóle tej karty nie widzi, Paragon ma jeszcze jakieś inne problemy. Nie ma zaciągniętej blokady na karcie, system ją wykrywa, telefon również nie ma problemu. Nawet jak sformatuję kartę w minitoolu i nie wyskakują żadne błędy (tak jak zalecane: fat32 i ext2) to i tak telefon później nie widzi tej partycji z ext2, obie ustawione mam na primary, więc teoretycznie wszystko robię dobrze. Jakieś sugestie?

Jeszcze jedno pytanie, czy partycjonowanie karty da się wykonać z poziomu telefonu? Wersja softu to 2.3.4 KPH, jeśli ta informacji jest potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Da się z poziomu telefonu w trybie RECOVERY. Jednak z tego co mi wiadomo, to obecnie tryb RECOVERY na Samsunga ACE nie posiada możliwości partycjonowania karty. Ale moja wiedza jest znikoma. Może ktoś ma już lepsze i świeższe info.

A co do partycjonowania, to polecam program GParted dostępny np na Hirens Boot CD ver. 11. U mnie też były przeboje i to był pierwszy program, który nawet się nie zająknął przy tworzeniu a wszystko działa do dziś.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aby zrobić partycjonowanie karty z poziomu telefonu trzeba mieć Clockworkmod recovery oficjalny. Telefonie nie zobaczysz drugiej partycji Ext2 ona jest tylko dla użytku systemu w przypadku korzystania z App2sd. Informacja o tym że windows nie obsługuje drugiej partycji na karcie jest normalną rzeczą po za tym Ext2 to partycja linuxowa więc nawet jakby ją poprawnie widział to nie pokaże na niej plików bo jej nie obsługuje.

Poprawne zrobienie partycji to usunięcie wszystkich partycji na karcie zrobienie partycji FAT32 na primary, później Ext2 (nasz ACE na razie innej typu ext3 lub ext4 nie obsługuje) też jako primary. Następnie włożenie do telefonu. I po wykryciu i skanowaniu uruchomienie ponowne telefonu. Wtedy karta powinna być gotowa na App2sd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie, któryś z was by poświęcił chwilę czasu i napisał jakiś porządny tutorial krok po kroku jak dobrze przygotować kartę SD. Z odpowiedzią na wszystkie pytania jakim programem, co, ile i gdzie. :)

Piwka na pewno będą się sypać :zdrowko: bo będzie wychodzić coraz więcej romów z obsługą App2SD a pytania będą się mnożyć bo nie jest to operacja łatwa.

Sam bym się za to wziął, ale przyznam, że tego nie ogarniam i czekam własnie na jakiś poradnik. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Postaram się w nocy jak będę miał wolny czas zrobić porządny Tutorial do instalacji App2SD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi