Skocz do zawartości
pawel1710

tutorial Link2SD na Xperii L (Android 4.2.2)

Rekomendowane odpowiedzi

pawel1710

Znalazłem w necie sporo narzekań, że Link2SD nie działa na XL, że często są problemy z wykrywaniem więcej niż jednej partycji na karcie SD. Sam kilkukrotnie próbowałem instalować i korzystać z Link2SD i rzeczywiście ciągle był problem, że albo nie widziało mi partycji ext2/4 utworzonej na aplikacje, albo partycji FAT32 na której mam zdjęcia, muzykę i inne pliki. Zacząłem szperać po necie w poszukiwaniu rozwiązania problemu i znalazłem. Rozwiązanie, które bez problemu działa na XL, sam sprawdziłem i korzystam z tego rozwiązania, więc postanowiłem je tutaj wrzucić, może się komuś przyda. ;) Wystarczy podzielić kartę SD pewnym sposobem. Aby wszystko działało jak należy i żeby telefon bez problemu wykrywał dwie partycje na karcie pamięci, to trzeba ją podzielić następująco:

1. Jako pierwszą tworzymy partycję z systemem plików FAT16 (koniecznie FAT16, a nie FAT32). Partycję robimy jak najmniejszą się da, bo z niej nie będziemy korzystać i nie będzie jej widać w telefonie, ale musi sobie tam być żeby wszystko działało poprawnie i musi być utworzona jako pierwsza.

2. Jako drugą tworzymy partycję z systemem plików ext4, na którą będą przenoszone aplikacje programem Link2SD.

3. Jako trzecią tworzymy partycję z systemem plików FAT32, czyli tę na którą będziemy wrzucać muzykę, zdjęcia i inne pliki.

Wszystkie partycje oczywiście muszą być utworzone jako partycje podstawowe (primary). Tak sformatowaną kartę wkładamy do telefonu i "włala". Link2SD bez problemu wykryje partycję ext4 i będzie na nią przerzucał aplikacje i bez problemu będziemy mieli też dostęp do partycji FAT32 ze zdjęciami, muzyką i innymi wrzuconymi tam rzeczami. Jedyny minus tego jest taki, że musimy podłączać telefon do komputera w trybie przesyłania multimediów, a nie w trybie pamięci masowej, bo jak podłączymy tel do kompa w trybie pamięci masowej, to komp wykryje tylko tę pierwszą, malutką i nieużywaną partycję FAT16, albo wywali komunikat, że system plików jest uszkodzony i należy kartę sformatować. Jak podłączymy w trybie przesyłania multimediów, to wtedy normalnie możemy dostać się do plików i w pamięci wewnętrznej i na partycji FAT32 na karcie SD. ;)

Edytowane przez Nekser
    Dodano prefix

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wielkie dzięki! Straciłem kilka godzin na próbach prawidłowego uruchomienia tej apki na mojej XL, aż w końcu trafiłem na ten poradnik. Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pawel1710

Dzięki Ci za ten tutorial, ale co ten Twój post wniósł do tematu? Chciałeś się pochwalić, czy pożalić? Jeśli to drugie, to czy kolega przeczytał mój post w całości? Chyba nie, bo jeśli by przeczytał, to by znalazł taki oto fragment:

Zacząłem szperać po necie w poszukiwaniu rozwiązania problemu i znalazłem.

I by zauważył, że nigdzie nie napisałem tam, że sam na to wpadłem i że jest to tutorial mojego autorstwa. Po prostu był mi przydatny uznałem więc, że może się przydać także innym posiadaczom XL, więc go tu wrzuciłem. Skoro masz tutaj konto, to sam mogłeś wpaść na to żeby to tutaj wrzucić, a jeśli na to nie wpadłeś, no to ktoś (ja) Cię wyręczył. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej pochwalić bo ty jakoś o tym zapomniałeś "wyręczając mnie". Ale spoko, może być tylko podawaj na drugi raz źródło, chociaż chyba tyle się należy autorowi :)

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    jeyjey

Panowie w nowym minitool partition nie ma FAT16.. Wiec jakies porady? / juz wszystko wiem

Edytowane przez jeyjey
    znalazlem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pawel1710

Ja partycjonowałem kartę SD przy pomocy programu EaseUS Partition Master pod Windowsem. Darmowa wersja do dostania na każdym portalu z programami. Tam bez problemu można formatowac na FAT16. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    jeyjey

Jak podłączyc Cm11 na XL by przesyłać multimedia? z tak sformatowana karta zewnetrzna jak tu w poradniku?

---------- Post dołączono o 22:47 ---------- Poprzedni post napisano o 21:39 ----------

Ściągnąłem ten program o którym napisałeś i też jedyne opcje to FAT(czyli FAT12) albo FAT32. procz ex i ntfs

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pawel1710

A czy przypadkiem na CM11 nie jest tak, że po prostu wystarczy zrobić na karcie pamięci drugą partycję w formacie ext2-4 i Link2SD wszystko bez problemu wykryje? Bo np ja teraz zainstalowałem sobie CM12 i tam już nie trzeba tak kombinować jak w tym poradniku. Wystarczy najzwyczajniej zrobić sobie na karcie SD jako drugą partycję ext2-4 i Link2SD bez problemu wykrywa obie partycje na karcie pamięci bez tego całego kombinowania. ;)

Co do tworzenia tej partycji, to ja dałem w tym programie właśnie FAT i partycję sformatowało mi na FAT16. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    jeyjey

Z jakiego powodu czasem po restarcie telefonu nie mam tych aplikacji które przeniosłem na kartę sd? Ma to jakiś konkretny powód który można naprawić.?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi