Skocz do zawartości
RomAntyk

mod Lekka optymalizacja Luny (Amigo)

Rekomendowane odpowiedzi

Optymalizacja działania telefonu MyPhone Luna

Witajcie! :) Chciałbym przedstawić kilka trików, dzięki którym użytkowanie naszego telefonu stanie się szybsze i wygodniejsze. Pewnie część przestawionych metod dla niektórych z Was będzie czymś oczywistym i banalnym, jednak może znajdą się osoby, którym ta wiedza się przyda. Zaczynajmy!

1. Launcher z siatką 5x5

Jeżeli uważacie, że siatka w domyślnym launcherze wyglądająca tak:

Screenshot_2014-12-18-15-19-46.png

Wam nie odpowiada i chcielibyście siatkę o innej gęstości - nic prostszego! Wchodzimy do sklepu Google Play i instalujemy zamienny launcher. Ja od siebie polecę Epic Launcher (darmowy/płatny), mogą Państwo pokombinować również z Apex'em lub Novą. Po zainstalowaniu Epic Launchera, wciskamy klawisz Home i zaznaczamy Epic Launcher jako domyślny. Wciskamy klawisz "Menu" i przechodzimy do ustawień. Po wejściu do podkategorii Desktop ustawiamy właściwość Grid size na 5x5 lub dowolną inną odpowiadającą naszym upodobaniom.

Screenshot_2014-12-25-16-50-44.png

Dla mnie ta siatka jest najbardziej optymalna. Cofamy się do poprzedniego ekranu i wybieramy App drawer. Tutaj również ustawiamy właściwość Portrait grid na 5x5. Konfigurujemy resztę launchera według naszych upodobań.

Screenshot_2014-12-25-16-50-53.png

Gotowy efekt wygląda następująco:

Screenshot_2014-12-21-09-49-13.pngScreenshot_2014-12-25-16-48-08.png

2. Szybsze animacje systemu

Jeżeli chcielibyście zoptymalizować długość animacji systemu (np. animacji uruchamiania aplikacji czy też wyskakujących okienek wyboru) powinniście skorzystać z Opcji programistycznych znajdujących się w aplikacji Ustawienia. Problem w tym, że producent "wykastrował" system z tejże opcji. Możemy jednak tą opcję odblokować i zmienić ustawienia animacji.

Ze Sklepu Play pobieramy aplikację: Developer Options Tool. Po jej uruchomieniu uzyskamy dostęp do pełnych Opcji Programistycznych. Potrzebne nam będą dwie opcje: Skala animacji okna, która ustawia szybkość pojawiania się okien aplikacji oraz Skala animacji przejścia, która ustawia szybkość pojawiania się okien dialogowych. Oba parametry ustawiamy na 0.5x zgodnie ze screenem:

Screenshot_2014-12-25-16-52-50.pngScreenshot_2014-12-25-16-52-54.png

. Przechodzimy na swój pulpit, uruchamiamy dowolną aplikację. Efekt możemy zaobserwować natychmiastowo.

3. Hibernacja aplikacji (Greenify bez roota)

Część aplikacji Androida to całkiem podłe bestie. Pomimo tego, że zamykamy je klawiszem "cofnij", potrafią rezydować w pamięci i przez to zwalniać system oraz zjadać baterię. Pokażemy teraz jak sobie z nimi poradzić. Ze Sklepu Play instalujemy aplikację Greenify. Uruchamiamy ją. Wciskamy plusik na pasku narzędziowym aplikacji i wybieramy aplikacje, które chcielibyśmy usypiać (hibernować, greenifikować). Możemy hibernować tylko aplikacje użytkownika, greenifikacja aplikacji systemowych wymaga roota oraz paczki dotacji. Hibernacja aplikacji oznacza całkowite jej zamknięcie, dlatego też należy uważać na aplikacje zawierające widgety, gdyż mogą się nie odświeżać. Nie powinno się również greenifikować aplikacji, które przysyłają nam powiadomienia (np. zamienniki aplikacji wiadomości), gdyż powiadomienia te po prostu do nas nie przydją.

Wybieramy aplikacje, które chcemy zahibernować i wciskamy klawisz potwierdzenia.

Screenshot_2014-12-25-16-52-07.png

Aplikacje przejdą do stanu gotowego do hibernacji. Wciskamy "Zzz" aby je zahibernować. Hibernacja bez roota pokazywać będzie okienko właściwości danej aplikacji użytkownika, a następnie klikać klawisz Wymuś zatrzymanie. I tak dla każdej aplikacji. Greenify z zezwoleniem SuperUsera takiej niedogodności jest pozbawione :) Od tej pory aplikacje zostały zamknięte, przez co odżył nasz RAM oraz bateria.

4. Gesty w launcherze

Gesty w launcherze uprzyjemniają używanie naszego telefonu. Konfigurację gestów pokażę na przykładzie launchera Epic Launcher. Uwaga! Konfiguracja gestów dla tej aplikacji wymaga płatnej wersji aplikacji Epic Launcher! . Przechodzimy do ustawień tejże aplikacji, wybieramy Gestures and Buttons. Ustawiamy właściwość Swipe down na Expand quick settings, dzięki czemu uzyskamy szybki dostęp do kafelków ustawień z poziomu pulpitu lub szuflady aplikacji przeciągając gestem z góry ekranu w dół. Gest ten możemy wykonać na dowolnej części ekranu (prócz docka) dzięki czemu nie musimy sięgać palcem na górę ekranu. Ponadto w mojej opinii wysuwanie powiadomień tym sposobem jest lekko szybsze. . Proponuję także ustawić właściwości Swipe up, Double tap na skrót do Hibernacja + Blokada ekranu, dzięki czemu będziemy mogli blokować nasz telefon gestem przeciągnięcia w górę ekranu lub podwójnym "tapnięciem". Poza tym, nasze aplikacje zostaną greenifikowane. Uwaga! Przy pierwszym użyciu gestu wystąpi konieczność aktywowania usługi Greenify w ustawieniach dostępu, potrzebnej do zablokowania ekranu. Czynimy to z niepohamowaną radością. Skonfigurowane gesty przedstawia następujący zrzut ekranu:

Screenshot_2014-12-25-16-51-15.png

5. Lepsza aplikacja SMSów

Jeżeli denerwuje Was już domyślna aplikacja Wiadomości (np. przez brak ciemnego motywu czy brak możliwości wyłączenia polskich znaków diaktrycznych) mam dla Was rozwiązanie w postaci aplikacji 8sms. Jest to udoskonalona aplikacja wiadomości, ze stockowego Androida (może nawet bliżej jej co Cyanogenmoda?). Po zainstalowaniu aplikacji 8sms przechodzmy do konfiguracji - niespodzianka, domyślnej aplikacji do obsługi wiadomości. Wyłączamy powiadomienia tejże aplikacji zgodnie z poniższym screenem:

Screenshot_2014-12-25-16-53-48.png

.

Teraz możemy przejść do właściwej konfiguracji aplikacji 8sms. Prawdopodobnie w górnej części okna aplikacja uraczy nas komunikatem, że nie jest domyślną aplikacją od sms'ów. W KitKacie tylko jedna aplikacja może wysyłać smsy, dlatego należy ustawić aplikację 8sms jako aplikację domyślną do obsługi wiadomości. Następnie w podustawieniach "Powiadomienia" ustawiamy opcje powiadomień tak jak na obrazku:

Screenshot_2014-12-25-16-56-03.png

Cofamy, przechodzimy do Szybka wiadomość, aktywujemy ją:

Screenshot_2014-12-25-16-56-15.png

Konfigurujemy także opcje związane z zakładką Wygląd:

Screenshot_2014-12-25-16-56-25.png

Mi zależało na ustawieniu ciemnego wyglądu. Jeżeli ktoś preferuje może zmienić także ikonę aplikacji 8sms widoczną w szufladzie aplikacji (ja to i tak robię ręcznie przez launcher).

Ostatnim krokiem jest konfiguracja Ustawień dodatkowych. Ustawiamy tutaj Opuszczanie Unicode na Opuszczaj znaki niekodowane.

Screenshot_2014-12-25-16-56-43.png

Niestety z niewiadomych przyczyn będąc w aplikacji Kontakty i próbując wysłać smsa do danej osoby, nie zostaniemy poproszeni o wybór aplikacji do wysłania smsów. Nawet pomimo tego że aplikacja 8sms została wybrana jako domyślna,i tak uruchomiona zostanie domyślna aplikacja. Dlatego też proszę, by tworzyć smsy do danej osoby używając "plusika" w aplikacji 8sms. Ponadto w ustawieniach Wyświetlacza proponuję wyłączyć "Powiadomienia na ekranie blokady", gdyż przenoszą one do domyślnej aplikacji wiadomości. Straszna szkoda? Nie bardzo :) W momencie przyjścia wiadomości po odblokowaniu ekranu będziemy mogli szybko na nią odpisać:

1382559885332.jpg

(przepraszam za screena, aplikacja jest oczywiście po polsku, u mnie motyw Szybkiej odpowiedzi jest ciemny)

6. Galeria z czystego Androida

Jeżeli irytuje Was galeria Luny (ze względu na wygląd, brak możliwości szybkiego obracania zdjęcia - dopiero przez opcję Edytuj) to również jest rozwiązanie. Wyciągnąłem z czystego Androida (SuperNexus 4.0) domyślną aplikację Galerii - z ciemnym motywem oraz możliwością szybkiego obrotu zdjęć. Domyślna aplikacja Galeria wygląda tak:

Screenshot_2014-12-25-16-49-49.png

Natomiast aplikacja od Google prezentuje się w sposób następujący:

Screenshot_2014-12-25-16-49-02.pngScreenshot_2014-12-25-16-49-35.png

Po pobraniu aplikacji Gallery2.apk instalujemy ją jako zwykłą aplikację użytkownika. Możemy ją hibernować przy blokowaniu ekranu.

7. Zalążki MultiWindow (bez roota)

Jeżeli brakuje Państwu opcji MultiWindow znaną z softów Samsunga, to możemy uzyskać lekko zbliżony efekt. Niestety jest to tylko zalążek, bez roota nie ma możliwości uzyskania przez nas prawdziwego MultiWindow. Z Sklepu Play instalujemy: Floating Apps FREE - multitask lub Floating Apps (multitasking). Przechodzimy do konfiguracji aplikacji, w zakładce MyApps możemy dodać widgety z których korzystamy oraz zrobić "aplikacje" ze stron internetowych.

Screenshot_2014-12-25-16-57-38.png

Dodawanie elementów jest banalne, nie będę go opisywać. Przechodzimy do zakładki Settings i konfigurujemy zgodnie z poniższym screenem (ja mam włączony tylko pasek boczny).

Screenshot_2014-12-25-16-58-26.png

. Po kliknięciu Configure apps wybieramy które "aplikacje" mają być aktywne:

Screenshot_2014-12-25-16-58-35.png

Konfiguracja zakończona.

UWAGA! Aplikacja nie pozwala nam dodawać natywnych aplikacji z naszego systemu, do tego potrzebny jest root. Jeżeli będzie zainteresowanie mogę opisać MultiTasking (oraz obsługę jedną ręką) dla zrootowanych użytkowników Luny. Sam jednak telefonu nie zamierzam chwilowo rootować, kroki byłyby pokazane na telefonie SGS2 - więc nie gwarantuję skuteczności dla Luny.

Wysuwamy szufladę pływających aplikacji z prawej krawędzi ekranu:

Screenshot_2014-12-25-16-57-08.png

Po kliknięciu danej "aplikacji" wyskoczy nam "pływające (floating) okienko". Dla mnie wygodnie jest mieć dwie "aplikacje" - jedna na górze, druga na dole. W tym celu dla jednego okienka ustawiamy właściwość Bottom, a dla drugiego "Top".

Screenshot_2014-12-25-16-59-19.png

Możemy w pewnym sensie połączyć używanie aplikacji natywnych z pływającymi. Ten screen prezentuje możliwość oglądania jednocześnie filmu na Youtube i przeglądania Facebooka:

Screenshot_2014-12-25-17-01-18.png

8. Wyłączanie aplikacji

Jeżeli zależy nam na jeszcze lepszej wydajności telefonu oraz dłuższym czasie działania baterii (mniejsza ilość wybudzeń, tak myślę, może ktoś się wypowie?) możemy wyłączyć pewne aplikacje. Od wersji czwartej Android pozwala nam na wyłączenie aplikacji, które nam przeszkadzają. Przechodzimy do Ustawień, wybieramy Aplikacje, przechodzimy do zakładki wszystkie, klikamy wbudowaną aplikację którą chcemy wyłączyć (Nie każdą aplikację możemy wyłączyć - np. aplikację do obsługi SMS!) i wciskamy Wyłącz. Aplikacja zostanie wyłączona, ale nadal będzie w systemie plików, dzięki czemu (raczej) nie wisi w tle i nie zjada baterii. Aplikacja znika z szuflady aplikacji. W każdej chwili z tej samej pozycji możemy ją "włączyć". Poniżej prezentuję listę aplikacji, które wyłączyłem.

Screenshot_2014-12-25-17-08-15.png

Screenshot_2014-12-25-17-08-27.png

Screenshot_2014-12-25-17-08-31.png

Proszę się nie sugerować "optymalnością" mojego wyboru, każdy wyłącza co chce! Jeżeli ktoś nie instaluje aplikacji ze Sklepu Play tylko z zewnętrznych plików APK, można się także pokusić o wyłączenie Usług Google, które mogą powodować wybudzenia. Zmiana ta jednak sprawia, że nie możemy korzystać z GooglePlay oraz np. Gmaila.

9. Lepsza aplikacja Aparatu

Instalujemy ze Sklepu aplikację Camera FV-5. Nie będę opisywać jej konfiguracji oraz tego czy rzeczywiście przynosi kolosalny efekt, gdyż nie jestem ekspertem w tej kwestii. W ogóle w żadnej nie jestem. Gdyby ktoś chciał się wypowiedzieć chętnie podkleję :)

Edytowane przez Mikel25
    Prefiks
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    romaro1
    Niestety z niewiadomych przyczyn będąc w aplikacji Kontakty i próbując wysłać smsa do danej osoby, nie zostaniemy poproszeni o wybór aplikacji do wysłania smsów.

Usunąć stockową apkę mms i problem znika.

Mając roota i wersję full Floating Apps działa na wszystkich apkach. Tutaj również nie ma potrzeby trzymać systemowej apki smallscreen. Nie jest to jakaś namiastka MultiWindow.Mamy pełny efekt z dzieleniem ekranu na pół

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki, zrobiłbym tak ale chwilowo nie chce tracić niewinności telefonu :-) ten MultiWindow o którym piszesz to moduł do Xposed?

Znasz może jakąś nakładkę na ekran rozmowy przychodzącej? Jest mało elegancka, ładniejsza byłaby z AOSP z dużym zdjęciem dzwoniącego :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    romaro1
    Znasz może jakąś nakładkę na ekran rozmowy przychodzącej?

Bez roota trudno będzie.

A tak działa multiwindow na Lunie

c3bd14fc31f884ea979199e153c311c1.jpg

Do działania nie jest potrzebne Xposed.

Co jak co ale wielozadaniowość w Lunie to jej atut. Niestety programiści nie potrafili tego wyeksponować. Ten telefon ma olbrzymie możliwości. Warunek - nie trzymać się kurczowo apek systemowych.

W zasadzie mógłbym wrzucić tu thla którego zmodyfikowałem, jednak próbuję cały czas uświadomić wam, że każdy jest w stanie zrobić to samemu i pod siebie, stąd moje opisy.

Gdybym wrzucił swojego byłby jeden płacz dlaczego nie ma tego, czy tamtego. (nie mam sklepu na przykład).

Edytowane przez romaro1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Olej, ale to jest dokładnie ta sama apka którą opisałem :-) może występuje w Sklepie pod dwiema nazwami :-) (chodzi o aplikacje ze screena)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    romaro1

Dokładnie, ale to tylko zabawa.

Moja Luna oprócz silnika potrafi diagnozować inne ważne moduły jak Airbag, ABS po wpięciu Bluetooth w gniazdo diagnostyczne OBD2 i sparowaniu go z telefonem.

Kto wie, może za parę miesięcy google obwieści światu, że jest prekursorem w tej dziedzinie, tylko warunkiem działania będzie wpięcie w auto gps a w telefonie włączenie lokalizacji.

Edytowane przez romaro1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam z góry przepraszam że tu piszę ale jestem nowy i nie wiem jak dodać wątek prosił bym o odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    romaro1

Na priv pytałeś o Tapatalka, więc do niego się odnoszę.

Klikasz w ołówek na górze (tak przy najmniej jest na wersji 4.9.5). Jeżeli jesteś na 10.0.1 lub 0.2, to raczej Ci nie pomogę. Nie ma ta wersja dobrych komentarzy i również uważam, że stworzyli gniota.

W przeglądarce wpisujesz to co masz do napisania w ramce szybkiej odpowiedzi.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bradzo fajny poradnik. Jako alternatywny launcher polecam Smart Launcher 2 Pro. Jest znakomity. Oferuje obsługę gestami a także niecodzienny wygląd. Korzystam z niego i jestem bardzo zadowlony a moja Luna zyskła niecodzienny i niebanalny wygląd. Do tego ekran blokady SnapLock i aplikację do obsługi jedną ręką Lazy Swipe. Tak przygotowana Luna sprawia wrażenie urządzenia jeszcze wygodniejszego i łatwiejszego w obsłudze niż zaraz po wyjęciu z pudełka.

A teraz mam pytanie czy jest gdzieś poradnik na zrootowanie Luny tak by obsługiwała tryb multiwindow?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak w 8sms włączyć obsługę dual sim? Przeczytałem na ich stronie, że obsługują.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi