Skocz do zawartości
shaka

Regeneracja akumulatorów (GSM też)

  Rekomendowane odpowiedzi

  shaka

  http://www.softgsm.pl/readarticle.php?article_id=59

  próbował ktoś podobnych technik z li-ion lub z innymi ogniwami? mam ochotę przetestować na baterii od Motki, bo mi się w zimę zrobiło tak że z 50% zjechała mi do 20% na mrozie. Teraz po wszelkich możliwych metodach kalibracji mam tak że spada mi gwałtownie z 30% do 20% a do 0% to już w szybszym tempie niż od 100% do 30%, więc coś jest na rzeczy. Nie chce na razie kupować nowej, może kupię jak już będzie tragedia z czasem trzymania, na razie chce spróbować tego sposobu. Więc pytanie, próbował ktoś takich czarów? Zdania są podzielone, ale myślę że wypróbuję, zawsze to jedno doświadczenie więcej...

  proszę o jakieś opinię znawców, lub doświadczonych w takich technikach.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Suchy

  Niestety strona nie działa.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  shaka

  coś się stało ze stronką, jeszcze wczoraj działała ... działa (też nie zawsze) "kopia strony" na google: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:mxkLknhBXjAJ:www.softgsm.pl/readarticle.php%3Farticle_id%3D59+regeneracja+baterii+li+poly&cd=8&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=ubuntu&source=www.google.pl

  w razie czego wklejam ten sam tekst z innego forum : (żeby wiedza nie zanikła jak ta stronka padnie na amen)

  Renegeracja starej baterii

  Przeważnie kupując telefon komórkowy nie zdajemy sobie sprawy jakiej jakości i o jakich parametrach jest bateria, która go zasila. Po zakupie okazuje się, że pojemność jej jest za mała jak na nasze wymagania lub ku miłemu zaskoczeniu potrafi o wiele dłużej zasilać nasz telefon niż zapewniał nas sprzedawca. Zatem warto wiedzieć małe "co nieco". Poniższy tekst przybliży Wam trochę ten temat.

  1.Kilka słów o obecnie stosowanych bateriach.

  *Ni-Cd (niklowo-kadmowe)- pierwsze ze stosowanych baterii. Mają one stosunkowo małą pojemność przy sporych wymiarach i wadze. Niklowa anoda, kadmowa katoda, wytrzymują około 1000 cykli ładowania, bardzo mała gęstość energii rzędu 100 Wh/l (wytłumaczenie dalej), pod wpływem wysokiej temperatury następuje szybkie rozładowanie, należy ładować w chłodnym pomieszczeniu, kadm - metal ciężki stanowi zagrożenie dla środowiska, w zachodnich krajach wyrzucanie ich do śmietnika jest zabronione - trzeba oddawać do 'recyklingu'. Możemy je spotkać przy starszych telefonach typu: Philips Fizz czy też Motorola Flare. Baterie te w obecnej chwili na rynku już nie występują.

  *Ni-MH (niklowo-wodorkowe)- najpopularniejszy w tej chwili rodzaj i bardziej wydajne od poprzednich. Są dostępne praktycznie w każdym typie telefonów. Akumulatory zbudowane z niklu i wodorków metali, katoda zbudowana z tytanu i niklu lub z lantanu i niklu, anoda z czystego niklu, energia uzyskiwana poprzez uwalnianie i osadzanie atomów wodoru, gęstość energii ok. 160 Wh/l, bardziej wrażliwe na temperaturę i samoistne wyładowanie.

  *Li-Ion (litowo-jonowe)- bardzo dobre baterie, praktycznie największa ich wadą jest cena (dużo droższe od Ni-MH), mają sporą pojemność przy niewielkiej wadze i rozmiarach. Anoda wykonana ze stopu litu, katoda ze związków węgla lub metali, funkcje elektrolitu pełni ciecz organiczną, często roztwór soli, wykorzystuje się poruszanie jonów litu, gęstość energii 230 Wh/l, cykle ładowania - około 1200, znacznie ograniczono czas ładowania, bardzo niski poziom samowyładowywania. UWAGA !!! Baterie te są bardzo wrażliwe na wodę tak więc należy unikać jakichkolwiek kontaktów z parą lub wodą.

  *Li-Polymer (litowo-polimerowe)- To najbardziej zaawansowane technologicznie ogniwa. Są one bardzo drogie i stosunkowo rzadko spotykane. Nie mają efektu pamięciowego, posiadają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe.

  2.Porównanie akumulatorów.

  Tak więc jak widać baterie Ni-MH są podatne na efekt pamięciowy, jest to jednak zauważalne w dużo niższym stopniu niż w bateriach Ni-Cd. Całkowicie wolne od tego efektu są jedynie baterie litowe (efekt pamięciowy - proces chemiczny zachodzący w akumulatorach Ni-CD i Ni-MH, który zakłóca proces ładowania, zmniejszając w ten sposób maksymalną wydajność ogniwa - akumulatory "zapamiętują" do jakiego poziomu zostały ostatnio naładowane).

  Gęstość energii - współczynnik obrazujący, jak "dużo" energii można uzyskać z jednostki objętości - im większa gęstość tym lepiej, bo przy tych samych rozmiarach baterii można uzyskać większą pojemność. Podaje się ją w watogodzinach na litr (Wh/l).

  3.Ładowanie

  *Ni-Cd - koniecznie w niskiej temperaturze 15-20 stopni C, prądem stałym o niedużym natężeniu - akumulator bardzo podatny na ogrzewanie. W zasadzie KAŻDE ładowanie powinno przebiegać PEŁNYMI CYKLAMI, czyli całkowite rozładowanie i dopiero potem ładowanie. Do rozładowywania należy wykorzystywać ładowarki stacjonarne z funkcją DISCHARGE, zwana również jako REFRESH. Telefon NIE POTRAFI rozładować całkowicie baterii, ponieważ od pewnego poziomu rozładowania nie jest już w stanie pracować, a w baterii nadal pozostaje duża ilość energii.

  *Ni-MH - ładowanie podobnie jak wyżej, ale należy uważać na dużą wrażliwość na temperaturę!!! Nie może też być za niska (nie mniej niż 10 stopni poniżej zera). Pełne cykle ładowania wystarczy przeprowadzać raz na jakiś czas (np. co 5-7 ładowań).

  *Li-Ion - brak efektu pamięciowego powoduje, że można je ładować jak się chce i kiedy się chce (przydatna dla kierowców którzy co chwilę doładowują), jednak należy pamiętać o tym, że na samym początku powinno przeprowadzić się kilka pełnych cykli dla zapewnienia lepszych parametrów. Bezwzględnie należy unikać WODY !!! Lit jest bardzo aktywnym metalem i reaguje z woda. Z tego powodu nie należy używać baterii z uszkodzoną obudową.

  4.Rozładowywanie (DISCHARGE)

  Jeżeli nie posiadamy standardowej ładowarki z taką funkcją, to można sobie poradzić samemu, ale uwaga!!! większość baterii ma więcej niż dwa złącza! (oprócz "+" i "-" może być złącze "T" oraz złącza do wibratora, jak również w niektórych modelach może być wyprowadzone każde ogniwo osobno!). Rozładowywać można nawet przy pomocy żarówki. Może to śmiesznie brzmi, ale tak jest w istocie. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  a) należy skontrolować, jaki płynie prąd oraz jakie jest napięcie na zaciskach. Przeciętnie stosuje się rozładowywanie prądem 200 mA. Zasada doboru jest następująca: maksymalny prąd jaki możemy pobierać może spowodować obniżenie napięcia na baterii nie bardziej niż o 2 % od stanu początkowego. Pomiaru dokonuje się przy pełnej baterii, bo w trakcie rozładowywania ta różnica będzie coraz większa.

  b) NIE WOLNO rozładowywać baterii bardziej niż do 0,9 V na ogniwo! Wiec jeżeli bateria 4,8V jest zbudowana z czterech ogniw po 1,2V każda, to czekamy aż napięcie spadnie do 3,6. 4,8V : 1,2V = 4 ogniwa, 4 ogniwa * 0,9V = 3,6V (do tego poziomu czekamy!)

  c) robicie to na własne ryzyko uszkodzenia baterii, nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku waszych doświadczeń. Jeżeli nie wiesz czym się różni prąd stały od zmiennego czy napięcie od natężenia to po prostu się do tego nie zabieraj.

  5.Kilka porad - jak dbać o nasze baterie

  *fabrycznie nowy akumulator nie dysponuje od razu pełną wydajnością, warto przeprowadzić kilka cykli "formatowania baterii" czyli kilkakrotne kilkunastogodzinne ładowanie przy wyłączonym aparacie i całkowite rozładowanie baterii. Teoretycznie dla baterii litowo-jonowych jest to zbędne lecz w praktyce zabieg ten jest zauważalny, z korzyścią oczywiście.

  *najlepiej korzystać z niezależnej od telefonu ładowarki/rozładowywarki, gdyż telefon nie zapewnia pełnego rozładowania baterii oraz dopuszcza ładowanie wysokim prądem (ładowanie szybkie, ale i niszczące akumulator)

  *najlepiej baterie zachowują się w temperaturach od 12 do 17 stopni C .

  *dobrze jest korzystać z funkcji oszczędzania energii w telefonach, jeśli jest taka możliwość, nieznacznie opóźnia to reakcje telefonu na sygnały przychodzące z sieci, a znacznie wydłuża czas czuwania.

  PRZECHOWYWANIE BATERII - trzeba pamiętać, iż baterie typu Ni-Cd i Ni-MH powinny leżeć nie naładowane, natomiast Li-Ion powinno się trzymać naładowane.

  6.Ładowarki ]

  Są dwa rodzaje ładowarek, jednak spośród dostępnych akcesoriów do telefonów raczej dostępny jest tylko rodzaj, który jest opisany jako drugi.

  Pierwsze posiadają diodę lub inny wskaźnik informujący o ładowaniu, ale niezależnie od tego czy akumulator się ładuje, czy już jest naładowany, po prostu zawsze gdy jest podłączony - dioda się świeci. Co więcej, cały czas jest dostarczany prąd ładowania, który po naładowaniu się akumulatora zaczyna go NISZCZYĆ. Dlatego też w takich ładowarkach NIE WOLNO przetrzymywać baterii dłużej niż to jest konieczne, ponieważ proces przeładowywania TRWALE USZKADZA akumulatorki.

  Drugi rodzaj, ten bezpieczny i spotykany prawie wszędzie, po uzyskaniu stanu naładowania odłącza prąd ładowania, gaśnie dioda lub inny wskaźnik i jest dostarczany bardzo mały prąd podtrzymania, który jest przydatny podczas formowania baterii oraz zabezpiecza naładowana baterię przed samoczynnym rozładowywaniem się. Długie pozostawianie baterii w takim stanie niczym nie grozi, jednak nie należy przesadzać i nie powinno się trzymać w ten sposób baterii dłużej niż jedną dobę. Należy zwrócić uwagę, w jaki sposób działają te telefony, które pozwalają na ładowanie baterii (zasilanie podłącza się do telefonu a nie bezpośrednio do baterii i on martwi się o naładowanie). Można to ocenić na podstawie wskaźnika (diody) wyświetlacza lub nawet po temperaturze baterii, która podczas ładowania nieznacznie się nagrzewa (Ni-Cd bardziej się nagrzewa niż Ni-MH), a na podtrzymaniu stygnie.

  UWAGA !!! Nie odpowiadam za szkody powstałe w wyniku użycia tej instrukcji, służy ona do celów edukacyjnych, wszystkie czynności wykonujesz na własne ryzyko.

  Jeżeli Twoja bateria szybko się rozładowuje, a ponowne ładowanie nie wnosi do sprawy nic nowego to jest na to sposób - oryginalny, może niewiarygodny, ale skuteczny!!!

  Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  Regeneracja baterii Ni-MH (niklowo-wodorkowe):

  Najlepiej dają regenerować się baterie Ni-MH (niklowo-wodorkowe), stosując poniższą regenerację można osiągnąć 80% wzrost sprawności baterii. Szanse na uszkodzenie baterii postępując zgodnie z instrukcją są znikome.

  Przy baterii Ni-MH (niklowo-wodorkowe) należy postępować w następujący sposób:

  1.Rozładuj baterię do minimum w telefonie, lub jeśli nie możesz rozładować baterii w telefonie zrób to opornikiem o jakiejś niskiej wartości lub żarówką małej mocy (np. taką od latarki) Jesli znasz sie trochę na elektronice i posiadasz multimetr to prąd rozładowywania nie powinien być większy niż 20-30 mA. Przy rozładowywaniu stosuj się do wskazówek zawartych w rozdziale IV. Rozładowywanie (DISCHARGE). UWAGA !!! NIE WOLNO rozładowywać baterii bardziej niż do 0,9 V na ogniwo! Wiec jeżeli bateria np. nokia 3210 2,4 V jest zbudowana z dwóch ogniw po 1,2V każda, to czekamy aż napięcie spadnie do 1,8 V. przykład: 2,4V : 1,2V = 2 ogniwa, 2 ogniwa * 0,9V = 1,8V (do tego poziomu czekamy!). Jeśli rozładowywujesz baterię telefonem (nie polecam ponieważ telefon nie rozładowywuje baterii do końca) nie musisz się stosować do zaleceń dotyczących napięcia rozładowanej baterii.

  2.Następną czynnością jest kilkukrotne owinięcie baterii dokładnie kawałkami gazety (lub chusteczkami jednorazowymi ew papier toaletowy) tak aby bateria nie była narażona na zawilgocenie a skraplająca się woda została wchłonięta przez papier.

  3.Tak przygotowaną baterię włóż do szczelnego plastikowego worka (torebki) najlepiej z zamknięciem. następnie zamknij worek i sprawdź czy jest on hermetyczny (szczelny). Przed zamknięciem worka należy usunąć z niego zbędne powietrze tak aby po jego zamknięciu było w nim jak najmniej.

  4.Następnie baterię owiniętą w papier i zamkniętą w szczelnym worku należy włożyć do zamrażarki (najzimniejszy punkt w lodówce) na okres najlepiej trzech (3) dni.

  5.Po trzech (3) dniach wyciągnij baterię z zamrażarki (najzimniejszy punkt w lodówce) wyjmij z plastikowego woreczka, odwiń z gazet (papierów lub chusteczek.)

  6.Tak przygotowaną baterię pozostaw na dwa (2) dni w temperaturze pokojowej (UWAGA !!! nie kładź baterii czasami na kaloryfer ważne jest aby bateria leżała w temperaturze pokojowej jakieś 20-24 stopnie) tak żeby cała wilgoć która mogła się w niej zmagazynować odparowała.

  7.Po 2 dniach włóż baterię do telefonu i maksymalnie ją naładuj (jakieś 21 godzin). Jeśli posiadasz specjalną ładowarkę do ładowania baterii to zamiast ładować w telefonie naładuj baterię w tej ładowarce.

  8.UWAGA !!! Po tym zabiegu kolejne trzy cykle ładowania (tzw. formatowanie baterii) muszą być pełne, to znaczy nie można doładowywać baterii w między czasie. Baterie należy naładować do maksimum i następnie rozładować do maksimum i taką operacje powtórzyć jeszcze dwa razy.

  Pod pojęciem maksymalnego naładowania należy rozumieć ładowanie baterii maksymalnym dopuszczalnym prądem ładowania, osiągnąć to można ładując baterię w wyłączonym telefonie lub w specjalistycznej ładowarce.

  Pod pojęciem maksymalnego wyładowania baterii należy rozumieć wyładowanie baterii maksymalnym dopuszczalnym prądem, Wyładowanie baterii następuje wtedy gdy telefon nie chce się już włączyć lub gdy włącza się na czas nie dłuższy niż 1 sekunda. Najlepiej wyładować baterię w specjalistycznej ładowarce ponieważ telefon nie rozładuje jej do pełna. Więcej informacji rozdział IV. Rozładowywanie (DISCHARGE). Po tej operacji bateria będzie "trzymać" około 50-70 % dłużej:)

  Regeneracja baterii Li-Ion (litowo-jonowe).

  Te baterie właściwie dają regenerować się w małym stopniu. Jesli bateria jest padnięta to korzyści z jej regeneracji są małe. Stosując poniższą regenerację można osiągnąć ok. 30% może i więcej wzrost sprawności baterii. Szanse na uszkodzenie baterii postępując zgodnie z instrukcją są dość spore, dlatego robicie to na własne ryzyko. Ponieważ istnieje możliwość uszkodzenia baterii, nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku waszych doświadczeń. Jeżeli nie wiesz czym się różni prąd stały od zmiennego czy napięcie od natężenia lub nie umiesz zabezpieczyć baterii przed wilgocią to po prostu się do tego nie zabieraj. Jak wiadomo bateria ta jest bardzo wrażliwa na wodę i wilgoć dlatego jeśli zamierzasz ją regenerować postaraj się w jak największy sposób zabezpieczyć ten akumulator przed wilgocią.

  Przy baterii Li-Ion (litowo-jonowe) należy postępować w następujący sposób:

  1.Naładuj baterię do maksimum w telefonie, lub jeśli nie możesz naładować baterii w telefonie zrób to specjalistyczną ładowarką do tego typu baterii.

  2.Następną czynnością jest kilkukrotne owinięcie baterii dokładnie kawałkami gazety (lub chusteczkami jednorazowymi ew papier toaletowy) tak aby bateria nie była narażona na zawilgocenie a skraplająca się woda została wchłonięta przez papier (UWAGA baterię ta należy w szczególny sposób zabezpieczyć przed wilgocią).

  3.Tak przygotowaną baterię włóż do szczelnego plastikowego worka (torebki) najlepiej z zamknięciem. następnie zamknij worek i sprawdź czy jest on hermetyczny (szczelny). Przed zamknięciem worka należy usunąć z niego zbędne powietrze tak aby po jego zamknięciu było w nim jak najmniej. Dzięki temu unikniemy skraplania się wody i uszkodzenia baterii. Lit jest bardzo aktywnym metalem i reaguje z woda. Z tego powodu nie należy regenerować baterii z uszkodzoną obudową.

  4.Następnie tak owiniętą papierem baterię i zamkniętą w szczelnym worku należy włożyć do zamrażarki (najzimniejszy punkt w lodówce) na okres najlepiej dwóch (2) dni.

  5.Po dwóch (2) dniach wyciągnij baterię z zamrażarki (najzimniejszy punkt w lodówce) wyjmij z plastikowego woreczka, odwiń z gazet (papierów lub chusteczek.)

  6.Tak przygotowaną baterię pozostaw na dwa (2) dni w temperaturze pokojowej (UWAGA !!! nie kładź baterii czasami na kaloryfer ważne jest aby bateria leżała w temperaturze pokojowej jakieś 20-24 stopnie) tak żeby cała wilgoć która mogła się w niej zmagazynować odparowała.

  7.Po 2 dniach włóż baterię do telefonu i maksymalnie ją rozładuj po czym ponownie naładuj. Jeśli posiadasz specjalną ładowarkę do ładowania baterii tego typu. to zamiast robić to w telefonie naładuj baterię w tej ładowarce.

  8.Po tym zabiegu kolejne trzy cykle ładowania (tzw. formatowanie baterii) muszą być pełne, to znaczy nie można doładowywać baterii w między czasie. Baterie należy naładować do maksimum i następnie rozładować do maksimum i taką operacje powtórzyć jeszcze dwa razy. Czynność ta nie jest konieczna, jednakże jej wykonanie przyniesie same korzyści dla baterii i podniesie jej sprawność.

  Pod pojęciem maksymalnego naładowania należy rozumieć ładowanie baterii maksymalnym dopuszczalnym prądem ładowania, osiągnąć to można ładując baterię w wyłączonym telefonie lub w specjalistycznej ładowarce.

  Pod pojęciem maksymalnego wyładowania baterii należy rozumieć wyładowanie baterii maksymalnym dopuszczalnym prądem, Wyładowanie baterii następuje wtedy gdy telefon nie chce się już włączyć lub gdy włącza się na czas nie dłuższy niż 1 sekunda. Najlepiej wyładować baterię w specjalistycznej ładowarce ponieważ telefon nie rozładuje jej do pełna. Więcej informacji rozdział IV. Rozładowywanie (DISCHARGE).

  MYŚLE ŻE POMYSŁ WAM SIE PRZYDA

  (Formowanie baterii)

  Edytowane przez shaka

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x