Skocz do zawartości
darus161

Przesiadka Android -> BB

Rekomendowane odpowiedzi

tanin

Ja też miałem okazję "przerobić" większość modeli BB, więc dorzucę swoje 3 grosze w temacie:

Po pierwsze - ten telefon bez dedykowanej usługi ma średni sens, funkcjonalnością cofasz się wtedy kilka lat wstecz. Większość aplikacji działa po BISie i nie da się tego obejść.

Po drugie - wybór aplikacji jest zdecydowanie mniejszy. Do tego większość jest płatna, nawet pełne wersje "pogodynek", da się na szczęście używać wersji lite.

Po trzecie - ogranicznik mailowy w BISie - załączniki większe jak ok. 3.8MB nie są dostarczane. Maila oczywiście dostaniesz, ale tylko z informację, że jest za duży by go pobrać.

Po czwarte - raczej nie są to terminale dla osób dużo korzystających z internetu w telefonie - po prostu ekrany są zbyt małe. Torch jeszcze jako-tako daje sobie z tym radę.

Po piąte - brak rozmaitych "wodotrysków" - porównując z Sense HTC to po prostu różnica 100 lat. Brak animowanych tapet, animowanych wygaszaczy (oczywiście można w sieci znaleźć jakieś i dograć), to sprzęt do pracy a nie zabawy.

Tyle o wadach, teraz zalety:

Tak, ten sprzęt ma stabilny system. STABILNY-JAK-CHOLERA.

Jeżeli chodzi o wygląd OSa to są dwa światy - OS 4 i 5 oraz 6. 6 jest, moim zdaniem, genialna, najlepsza z ekranem dotykowym (Torch). 5 ma nieco starszy wygląd i gorszą użyteczność, ale też da się świetnie pracować. Wbrew niektórym opiniom 9700 na OS6 dawał radę, nie miałem problemów z pamięcią i to mimo działających grup BBM.

Klawiatura jest świetna, to chyba najlepsze sprzętówki na rynku (o niebo lepsza od Desire Z). Tylko jedna uwaga - są 2 typy klawiatur w BB: "Boldowska", czyli klawisze stykające się, o miękkim acz wyczuwalnym skoku i "Curve'owska" czyli wyspowa, o twardym, przyjemnym kliku. Osobiście wolę drugą, ale to rzecz gustu.

Bateria - Torch wytrzymywał cały dzień dość mocnej eksploatacji, po wyłączeniu 3G nawet 2.5-3 dni. Wynik nieosiągalny obecnie dla obu moich HTC.

Z uwag luźnych - BBM świetna rzecz a 9000 to cegła (gabarytowo) ;-)

W razie pytań zapraszam, postaram się pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Darek9

Witam '

Jak wspomniał już tu ktoś, telefon BlackBerry służy do rozmów, pisania SMS i przede wszystkim do pisania maili ,,,

tu żaden inny nie ma szans ...

Lecz jeśli chcesz po prostu przeglądać internet lub pograć sobie - tu góruje HTC ...

Jeśli chodzi jakość wykonania, obie firmy oferuję niezłą jakość ...

Tak więc decyzja zależy od kupującego - do czego mu potrzebny telefon ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ogólnie BB ( jarzynka ) to nie jest telefon do zabawy czy rozrywki , są oczywiście udogodnienia , ale BB ostało stowarzyszone specjalnie dla ludzi którzy oczekują od telefonu w pracy 100 % nie zawodności itd .

Byłem posiadaczem BB ( 8700 , 8100 Pearl i 9300 Curve 3G ) Byłem z nich zadowolony w funkcjach służbowych , co do rozrywki itd nie wystarczało mi . W Modelu 9300 Curve 3G bateria trzymała mi zaskakująco długo jak na moje użytkowanie ( nie pamiętam dokładnie okresu ) .

Co do usług BIS/BES w tamtym okresie jak wchodziły ( BB i ta opcja ) było to strasznie drogie i to też kwestia za leżała od operatora . Na tą chwile obecną widzę że to daje większa satysfakcje i komfort używania BB .

Przemyśl do czego chcesz telefon , BB ma wiele możliwości ale w większości to do pracy .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tanin

Na chwile obecna najwiekszy ekran w BB to bedzie 3.7", a i to dopiero po wejsciu najnowszych modeli. Wiec z internetu i filmow prawie nici... Niby jest PlayBook, czyli tablet 7-calowy, ale prawde powiedziawszy przegrywa i bedzie przegrywal z Androidami. No i nie ma modulu 3G, wiec musi czerpac siec z telefonu :-)

Wyslano z Motoroli Xoom :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

3.7" to jezeli sie nie myle nowy storm ktory dopiero wejdzie.

stormy sa dotykowcami i nie maja fizycznej klawiatury dodam jeszcze :)

ja swojego 8900 mam od grudnia '09. bis w (erze) tmobile od pazdziernika '10.

system operacyjny to 5.0 (bo wyzszego nie da sie wrzucic).

z aplikacjami strasznie kiepawo. naprawde developerow jest bardzo malo i ne sa to aplikacje takiej jakosci jak na androida.

klawiatura i trackpady/trackballe to cudo. 8900 to seria curve i klawisze sa tak wyczuwalne i elegancko wchodza ze potrafie pisac calkiem szybko bez patrzenia na telefon mimo pelnej qwerty.

bateria jezeli nie korzystam duzo to trzyma 4 dni, jezeli zas wchodze na net to 2-3 dni.

coraz mniej korzystam z majli i mam zamiar sie przesiasc na htc sensation.

generalnie jest to malo multimedialny telefon i jezeli chodzi o net/wideo/specyfikacje terminali bblackberry to sa one daleko w tyle za konkurencja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja zrezygnowałem z BB na rzecz androida. Jedyne co mogę rzec, to że BB nadaje się tak do biznesu jaki z koziej pi..y jest saksofon

Usługa BiS to dno, za które dodatkowo trzeba płacić, ograniczenia wielkości załącznika, brak przeglądarki www tylko gmail działa prawidłowo, inne skrzynki imap skonfigurowane w natywnym kliencie poczty odbierają dane nie przez push, lecz w kilkunasto minutowym interwale.

Aplikacji zero, aparatu zero.

Jedynie dobre to czas pracy na baterii i jakość rozmów, które były lepsze niż w moim i9100.

Miałem Bolda 9700.

Wysłane z I9100 przez TapaTalk.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Niby jest PlayBook, czyli tablet 7-calowy, ale prawde powiedziawszy przegrywa i bedzie przegrywal z Androidami

Tia, PlayBook nie ma konkurowac z Androidem a nawet (tu cię zaskoczę bo pewnie tego nie wiesz) pozwala uruchamiać aplikacje z Androida (ostatnio wyciekła tam jakaś beta która nie działa zbyt dobrze ale działa). Poszukaj na YT.

BB nadaje się tak do biznesu jaki z koziej pi..y jest saksofon

Głupi jesteś i kropka. Korporacje używające BB w połączeniu z BES mają sporo mozliwości zarządzania firma. Wszystkie mejle są szyfrowane i nie ma mowy aby jakis syf wykradł jakiekolwiek dane. Tu Andek przegrywa :P

BiS to dno

Sam jesteś dno i kropka.

brak przeglądarki www

Serio? To jak ja przeglądałem neta przez te prawie 3 lata? O_o

Aplikacji zero, aparatu zero

:facepalm1:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pisze o BiS a nie o BESie ... nie daje on nic poza dodatkową kwotą na fakturze i masą problemów.

BES owszem, niech sobie mają Coca-Cola i inne firmy do sterowania przedstawicielami handlowymi ;) albo do poważniejszych rzeczy.

Mówię o BiS, czyli usłudze, która jest niezbędna do korzystania z maila na terminalach BB.

BiS to generalnie wynalazek sprzed dekady, kiedy to EDGE był szczytem prędkości.

Tak jak pisałem wcześniej, BiS to limit przesyłanego pliku w załączniku - ok 3MB, to jakaś kpina, to interwałowe (nie "live") sprawdzanie wiadomości na serwerach pocztowych imap. Maile przychodzą z 12-15 minutowym opóźnieniem, podczas gdy na wszystkich innych nowoczesnych platformach przychodzą w mgnieniu oka. BlackBerry to urządzenie niby do maila, gdzie nawet nie można wczytać katalogów z IMAPa, których ja akurat na każdym koncie mam ponad 20 ... Trzeba wtenczas pozostawiać wszystkie wiadomości w głównej skrzynce odbiorczej, inaczej wiadomość "szufladkowana" na serwerze ustawionym przez nas filtrem, w ogóle na terminal nie dotrze. Jaki wtedy robi się na serwerze burdello, niech każdy, kto używa poczty elektronicznej intensywnie sobie wyobrazi ... :facepalm:

Przeglądanie stron internetowych na boldzie, to nieporozumienie, po pierwsze ze względu na sam engine przeglądarki (łoho ... przecież teraz i tak jest wspaniały WebKit fani BlackBerry... więc trzeba się cieszyć, mimo, że działa tak beznadziejnie, że masz ochotę odinstalować przeglądarke www z tego antycznego urządzenia) i rozmiar wyświetlacza, który nadaje się do odczytywania tekstu z wiadomości a nie przeglądania jakiejkolwiek innej zawartości.

Często poruszane bezpieczeństwo i szyfrowanie terminali ze stajni RIMu w BiSie, jest obnażone w jednym z ostatnich artykułów na bbnews.pl - zachęcam do lektury, z której nie wynika nic dobrego ...

Przedstawiłbyś jakieś merytoryczne argumenty biznesmenie z BlackBerry, bo do tej pory jakoś marnie Ci to idzie.

Stabilny system, jakość rozmów i bateria ... to są te argumenty ? Jeśli tak to ja do dzwonienia wybieram Nokię 6310i, która nie doczekała się godnego następcy ... a BlackBerry polecam fanom marki.

Ja osobiście nie jestem fanem żadnego producenta i zmieniam ich, w zależności od tego, kto wyprodukuje sprzęt sprawdzający się najlepiej w codziennej pracy. Po krótkiej przygodzie z iPhonem 3G, który wydawał mi się zbyt wolny, przesiadłem się na BlackBerry i pierwsze wrażenie jakie odniosłem, to że cofnąłem się w czasie o jakieś 5 lat. RIM, wypuszcza terminale sprzętowo "w plecy" o jakieś 1,5 roku w stosunku do wiodących producentów smartphone`ów i to jeszcze niedopracowane. Spójrzmy chociaż na flagowego Torcza, który testowany przez dłuuuuuugie miesiące dostał tandetną, jarmarczną klapkę, i źle działający czujnik zbliżeniowy ... to jest dopiero dno :facepalm:

Nigdy więcej BB, chyba, że nastąpi jakiś przełom w tej hermetycznej firemce jaką jest RIM, w co wątpie ... prędzej kanadyjski "gigant" pójdzie na dno :)

---------- Post dołączono o 22:10 ---------- Poprzedni post napisano o 22:06 ----------

... i kropka :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tanin
    Pisze o BiS a nie o BESie ... nie daje on nic poza dodatkową kwotą na fakturze i masą problemów.

BES owszem, niech sobie mają Coca-Cola i inne firmy do sterowania przedstawicielami handlowymi ;) albo do poważniejszych rzeczy.

Mówię o BiS, czyli usłudze, która jest niezbędna do korzystania z maila na terminalach BB.

BiS to generalnie wynalazek sprzed dekady, kiedy to EDGE był szczytem prędkości.

Tak jak pisałem wcześniej, BiS to limit przesyłanego pliku w załączniku - ok 3MB, to jakaś kpina, to interwałowe (nie "live") sprawdzanie wiadomości na serwerach pocztowych imap. Maile przychodzą z 12-15 minutowym opóźnieniem, podczas gdy na wszystkich innych nowoczesnych platformach przychodzą w mgnieniu oka. BlackBerry to urządzenie niby do maila, gdzie nawet nie można wczytać katalogów z IMAPa, których ja akurat na każdym koncie mam ponad 20 ... Trzeba wtenczas pozostawiać wszystkie wiadomości w głównej skrzynce odbiorczej, inaczej wiadomość "szufladkowana" na serwerze ustawionym przez nas filtrem, w ogóle na terminal nie dotrze. Jaki wtedy robi się na serwerze burdello, niech każdy, kto używa poczty elektronicznej intensywnie sobie wyobrazi ... :facepalm:

Przeglądanie stron internetowych na boldzie, to nieporozumienie, po pierwsze ze względu na sam engine przeglądarki (łoho ... przecież teraz i tak jest wspaniały WebKit fani BlackBerry... więc trzeba się cieszyć, mimo, że działa tak beznadziejnie, że masz ochotę odinstalować przeglądarke www z tego antycznego urządzenia) i rozmiar wyświetlacza, który nadaje się do odczytywania tekstu z wiadomości a nie przeglądania jakiejkolwiek innej zawartości.

Często poruszane bezpieczeństwo i szyfrowanie terminali ze stajni RIMu w BiSie, jest obnażone w jednym z ostatnich artykułów na bbnews.pl - zachęcam do lektury, z której nie wynika nic dobrego ...

Przedstawiłbyś jakieś merytoryczne argumenty biznesmenie z BlackBerry, bo do tej pory jakoś marnie Ci to idzie.

Stabilny system, jakość rozmów i bateria ... to są te argumenty ? Jeśli tak to ja do dzwonienia wybieram Nokię 6310i, która nie doczekała się godnego następcy ... a BlackBerry polecam fanom marki.

Ja osobiście nie jestem fanem żadnego producenta i zmieniam ich, w zależności od tego, kto wyprodukuje sprzęt sprawdzający się najlepiej w codziennej pracy. Po krótkiej przygodzie z iPhonem 3G, który wydawał mi się zbyt wolny, przesiadłem się na BlackBerry i pierwsze wrażenie jakie odniosłem, to że cofnąłem się w czasie o jakieś 5 lat. RIM, wypuszcza terminale sprzętowo "w plecy" o jakieś 1,5 roku w stosunku do wiodących producentów smartphone`ów i to jeszcze niedopracowane. Spójrzmy chociaż na flagowego Torcza, który testowany przez dłuuuuuugie miesiące dostał tandetną, jarmarczną klapkę, i źle działający czujnik zbliżeniowy ... to jest dopiero dno :facepalm:

Nigdy więcej BB, chyba, że nastąpi jakiś przełom w tej hermetycznej firemce jaką jest RIM, w co wątpie ... prędzej kanadyjski "gigant" pójdzie na dno :)

---------- Post dołączono o 22:10 ---------- Poprzedni post napisano o 22:06 ----------

... i kropka :E

Kazda firma i kazde rozwiazania maja swoje wady i zalety. Dlugo korzystalem z rozwiazan BB i to nie w biznesie, a w zyciu prywatnym. Wiec da sie. Czy rozwiazania archaiczne, to rzecz gustu, dla mnie nie, choc ograniczenia bola.

Co do modeli BB - na jakiej podstawie uwazasz, ze sa archaiczne i niedopracowane? Procesor i ilosc pamieci sprawdzaja sie w zupelnosci w dzialaniu. Ale osobiscie podejrzewam, ze nie miales zbyt dlugiej stycznosci z tymi terminalami by to stwierdzic wlasnorecznie. Uzywalem moze 5 czy 6 modeli i tak naprawde tylko 8520 nie jest demonem szybkosci, ale to lowcost, wiec nie ma sie co dziwic. Pozostale w zupelnosci dawaly rade. A Torch - jarmarczna klapka i zle dzialajacy czujnik - wiesz to, bo go miales, czy wyczytales w recenzji? 9800 uzywalem prawie pol roku i uwazam go za niezwykle udany model.

Ale kazdy ma prawo do wlasnej opinii, nawet tej nie wynikajacej z czystej merytoryki :-)

Wyslano z Motoroli Xoom :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja miałem "topowy" na ten czas model 9700. Zanim wyszedł 9800 i 9780. Dopracowany system, procek i ilość pamięci są ok ? To dlaczego normalnym zabiegiem, w tym byznesowym rozwiązaniu jest wyjmowanie baterii raz na tydzień, czy dwa - żeby pamięć wyczyścić, bo jest systematycznie pożerana i jakoś nie wraca ... system zaczyna zamulać, ale przecież pewnie się czepiam, bo to normalne w świetnych telefonach biznesowych ;)

Żeby napisać polski znak, redagując ważnego maila do poważnej firmy ;) trzeba użyć 2 rąk, a o Polskim słowniku nie wspomnę - po prostu go nie ma, ale to przecież też czepianie się, bo kto by pisał maile używając polskich znaków ... ? :D

Aktualizacje softu trzeba sprawdzać samemu i wgrywać samodzielnie pobierając z fileshare, megaupload czy innego biznesowego serwera :D Gdyż ta dostępna w BB DM jest łohoho, przeważnie kilka edycji wstecz .... mimo, że te które sam ściągasz i aktualizujesz są uważane za oficjalne. Nota bene aktualizacje te nie wnoszą przeważnie nic, ale to też szczegół - bo każdy poważny user musi przeczytać tutoriala, wiedzieć który plik usunąć z folderu w Windzie i że trzeba odłączyć "od internetu kabel" żeby aktualizacja się powiodła ... takie ćwiczenia umysłowo-ruchowe :D

BlackBerry jest raczej dla pryszczatych nastolatków, którzy zakładają grupy na BlackBerry Messengerze i wypisują tam jakieś świństwa ... takie, że szatan się już nimi interesuje :D

Bo ja, to dostając maila z poważnej firmy, z zamówieniem i kompletem dokumentacji technicznej przekraczającej rozmiar 3 MB, dostawałem na terminalu jedynie mesidża, że mail jest za duży i niestety trzeba iść do kompa aby wyświetlić co w nim było ...

Synchronizacja w BB świetnie działą, owszem owszem, bo przecież nigdzie indziej kalendarz i kontakty nie synchronizują się automatycznie z google, poczta z MS Exchange itd ... :D

Czy da się korzystać, nie powiedziałem, że nie ... pewnie, że się da i słowa bym nie dodał od siebie, gdyby terminale BlackBerry i beznadziejna (choć niezbędna do ich podstawowej funkcjonalnośći) usługa były wychwalane jako rozwiązanie dla biznesu,

To tak jak z samochodami, SsangYongiem, Dacią czy Yugo też się da jeździć ... ;):D

Topic był jednak inny o migracji z Androida na BlackBerry OS i ich hardware, tudzież obnażyłem część niedoskonałości i mogę rzec z całą odpowiedzialnością, że BlackBerry po prostu nie daje rady, a migracja z rozwijającego się Androida na przestarzałą, hermetyczną platformę nie ma najmniejszego sensu, chyba, że ktoś jest pracownikiem muzeum techniki i chce oprowadzanym gościom wyciągnąć z kieszeni terminal i powiedzieć: "Panie i Panowie, dekadę temu, to było coś ... :super:"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi