Skocz do zawartości
jarosword14

Ładowarka usb do HTC MAgic.

Rekomendowane odpowiedzi

Zbig
    http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=580585 fast charge with micro usb

http://www.hardwarebook.info/ExtUSB specyfikacja ext usb z pinem "B" oznaczonym jako "charge mode"

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=375759 tu przyklad z ladowarka od motki ze zwartymi pinami

A to nie wiedziałem, że ten pin jest (był?) wykorzystywany do tego celu - dzięki za informacje. Tak czy inaczej wygląda na to, że to jakaś zaszłość historyczna czy ślepy zaułek. Mój Hero (w Magiku na pewno jest tak samo) ładuje się przez kabel uniwersalny i firmowy dokładnie tak samo a prędkość (prąd) ładowania zależy wyłącznie od tego gdzie podłączę drugi koniec tego kabla a więc jest przełączana na podstawie "próbkowania" linii danych USB. Dodatkowo przemawia za tym fakt, że w komplecie z telefonem dostałem jeden kabel, który można podłączyć zarówno do ładowarki jak i komputera. Nierozsądnym i nielogicznym byłoby, gdyby producent uzależniał prąd ładowania od jakiegoś rezystora czy mostka w kablu, który możesz potem podłączyć do czegokolwiek oprócz ich oryginalnej ładowarki. Oficjalna specyfikacja do której link przytoczyłem, również nie wspomina nijak o użyciu tego pinu. Nie natknąłem się na taką wzmiankę również w artykułach na temat konstruowanych przez ludzi ładowarek. Wszędzie pisało się za to o odpowiednich potencjałach na linii danych. Być może użycie tego pinu wciąż jest możliwe, ale jestem zbyt leniwy żeby to sprawdzać ;) Co do artykułu na temat HTC Keiser, który przytoczyłeś - według mnie nie wynika z niego jednoznacznie, że "standardowe" rozwiązanie problemu, czyli zwarcie linii danych, nie dałoby takiego samego efektu. Jeżeli chce Ci się drążyć temat tego tajemniczego pinu to chętnie dowiem się do jakich efektów czy wniosków dojdziesz - w każdym razie obecnie stosowane i sprawdzone rozwiązania opierają się na wykrywaniu po linii danych USB.

---------- Post dołączono o 17:51 ---------- Poprzedni post napisano o 17:16 ----------

Nudno i pada, więc wziąłem i pomierzyłem. W moim kablu extUSB od Hero, pin B nie jest podłączony nigdzie a w rzędzie 1-6 nie ma nawet styków a jedynie puste miejsca pod nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gader

Nie mam ladowarki od Hero a w mojej od Magica zwarty jest charge mode do masy a D- i D+ wisza w powietrzu. Sprawdz u siebie jak jest w kablu Ext USB czy pin B AKA charge mode jest zwarty i czy w zlaczu ladowarki od hero sa zwarte ze soba D- i D+. Takie polaczenie moze byc dodatkowym kryterium we wlaczeniu wiekszego pradu podczas ladowania. Z kompa to wiadomo ze jak wyczuje cos na D-/D+ to ograniczy prad. Co by sie dzialo przy awarii linii D-/D+ - nie wiem. Nastepnym krokiem powinno byc przetestowanie kabla Ext USB na innej ladowarce USB. Przydal by sie soft pokazujacy aktualny prad ladowania albo wlaczony w obwod amperomierz. Nie jest tez wykluczone ze urzadzenie przed wlaczeniem wyzszego pradu robi zasilaczowi test wydajnosci jak telefony nokii i jesli nie zapewnia odpowiedniego pradu wylacza ladowanie. Htc raczej nie sa wybredne jesli chodzi o prad, jak wyczuja 5V to sie laduja co innego Sony Ericsson tam pakowanie rezystorow do D-/D+ mialo by sens bo po polaczeniu kablem USB do ladowarki USB nie chca sie ladowac a z kompa laduja sie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Zbig
    Napisano (edytowane)
    Nie mam ladowarki od Hero a w mojej od Magica zwarty jest charge mode do masy a D- i D+ wisza w powietrzu.

Acha. A więc jednak używaja też tego pinu w niektórych przypadkach. Dobrze wiedzieć :) Wygląda zatem na to, że najprawdopodobniej "charge mode do masy" jest równoważne ze "zwarte D-/D+"

Sprawdz u siebie jak jest w kablu Ext USB czy pin B AKA charge mode jest zwarty

Tak jak pisałem - nie ma fizycznej możliwości być zwarty, ponieważ wisi w powietrzu.

i czy w zlaczu ladowarki od hero sa zwarte ze soba D- i D+.

Tak.

Takie polaczenie moze byc dodatkowym kryterium we wlaczeniu wiekszego pradu podczas ladowania.

U mnie jedynym ;)

Z kompa to wiadomo ze jak wyczuje cos na D-/D+ to ograniczy prad. Co by sie dzialo przy awarii linii D-/D+ - nie wiem.

Niezupełnie, ale prawie. Zgodnie ze specyfikacją USB, świeżo podłączone urządzenie ma prawo "bez pozwolenia" początkowo pobierać bardzo niewielki prąd (wybacz, nie pamiętam jaki konkretnie) a każdy większy musi sobie "wynegocjować". Handshake USB opiera się między innymi na sekwencji podnoszenia/opuszczania linii danych w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie i obserwowaniu reakcji hosta. Na tej podstawie telefon stwierdza czy to ładowarka (bierzemy ile fabryka dała) czy komp (negocjujemy dalej). Tak na marginesie: między innymi dlatego nigdy nie powinno się podłączać do komputera różnego rodzaju śmieci na USB typu podgrzewacze do kawy, wiatraczki czy inne odkurzacze. To nie są prawidłowe urządzenia USB - one się na chama "wieszają" na zasilaniu i tyle. Z drugiej jednak strony, przed chwilą podłączyłem Hero do ładowarki, która ciągnie jedną z linii przez rezystor i telefon uznał, że to komputer, więc jak widać nie dokonuje tego sprawdzenia zbyt rygorystycznie :) Prawdopodobnie temu właśnie miał służyć ten dodatkowy pin - uniknięciu niejasnych sytuacji.

Nastepnym krokiem powinno byc przetestowanie kabla Ext USB na innej ladowarce USB.

Testowałem. Działa. Tak samo jak każdy inny ;) Nie drąż już tematu extUSB/nie-extUSB, bo nie warto. To "ext" służy do wyprowadzenia w telefonie analogowego dźwięku i jako wejście zewnętrznego mikrofonu. Kabel miniUSB (nie-ext) również ma ten dodatkowy pin który jest w extUSB po stronie odpowiedzialnej za USB (A-E na schemacie) więc ewentualne rozważania na temat znaczenia pinu "charge mode" nie powinny moim zdaniem rozróżniać zwykłego miniUSB od extUSB.

Przydal by sie soft pokazujacy aktualny prad ladowania albo wlaczony w obwod amperomierz.

Mierzyłem: http://forum.android.com.pl/showpost.php?p=78682&postcount=11 . Jak widzisz z firmowego szło ok. 700mA.

Nie jest tez wykluczone ze urzadzenie przed wlaczeniem wyzszego pradu robi zasilaczowi test wydajnosci jak telefony nokii i jesli nie zapewnia odpowiedniego pradu wylacza ladowanie. Htc raczej nie sa wybredne jesli chodzi o prad, jak wyczuja 5V to sie laduja

Podejrzewam, że tak może być. W sytuacji kiedy napięcie "siada" pod obciążeniem, mogą redukować prąd. Mam też przenośną ładowarkę USB z baterią litową w środku, która linie D-/D+ ma podłączone nieco inaczej (przez jakieś pull-upy) i ją również telefon wykwywa jako źródło "AC" mimo, że ma ona chyba nieco niższą wydajność prądową od firmowej ładowarki (daje 700mA i ani miliampera więcej). Przyznam, że nie mierzyłem prądu podczas ładowania z niej, ale chyba trwa to jednak nieco dłużej niż z oryginalnej sieciowej. Więc albo telefon dostosowuje prąd ładowania do wydajności źródła albo, żeby było bardziej skomplikowanie, rozróżnia dodatkowe niuanse typu "D-/D+ wiszące ale zmostkowane" albo "D-/D+ ciągnięte przez pull-upy takie czy inne".

co innego Sony Ericsson tam pakowanie rezystorow do D-/D+ mialo by sens bo po polaczeniu kablem USB do ladowarki USB nie chca sie ladowac a z kompa laduja sie.

Heh, w SE jest jeszcze inaczej. Wiem, bo musiałem kiedyś przerabiać sobie uniwersalną ładowarkę właśnie z wyjściem USB. W FastPorcie SE masz dwa osobne styki do doprowadzenia napięcia ładowania: jeden używany przy połączeniu USB - wtedy telefon zaczyna się ładować dopiero po wykryciu przez komputer (zauważ, że nie będzie się ładował bez zainstalowanych sterowników (!)) a drugi używany przy ładowaniu z ładowarek. Kiedy wtyczkę zbędnego przewodu USB od SE przerobiłem tak, że +5V z wtyczki USB szło nie do pinu USB+5V tylko do pinu "charge-in" w FastPorcie, przewód taki zaczął działać z ładowarką USB prawidłowo. Podsumowując - niezły bajzel ;)

Edytowane przez Zbig

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gader

OK to pozostalo jeszcze pare spraw: Poprawic wreszcie temat brakuje a w ladowarka

Sprawdzic jak stare urzadzenia typu Kaiser Wizard czy Magician zareaguja na zwarte D-/D+ i jak Hero zareaguje na zwarty Charge Mode. Dalej jak rozwiazuje to htc w swoich ladowarkach samochodowych pewnie tak jak zasilacz motki z tego linku na xda - zwarte D-/D+ i dodatkowo Charge mode tez zwarte.

Z tym Ext USB mialem na mysli to ze modyfikacja wewnetrzna pod katem Htc mogl by byc bezpieczna dla innych urzadzen poniewaz wtyk Ext USB nie wejdzie w gniazdo Mini USB typu A ani typu B bo jeden bok ma 2 katy proste bez sciecia.

Jeszcze w temacie Nokii i SE to tam daja jeszcze wiecej napiecia na ladowarkach bo 5,7V. SE z 5 tez naladujesz ale Nokie juz nie. Kiedys w MediaMarkt w kaliszu widzialem zestaw typu all i 1 ladowarek. Jednym z ciekawszych ficzerow tego zestawu byl Booster 5V-6V dzieki niemu mozna Nokie z usb naladowac. Nie pamietem jak ten zestaw sie nazywal a szukalem sporo czasu na allegro czegos takiego by kupic. Sa tez ladowarki Nokii na USB ale nie wiem jak dzialaja moze nowe Nokie laduja sie z 5V.

Co do SE to nie wiem jaki kabel przerabiales bo std. DCU-60 ma tylko piny do usb w sobie a chyba nie poukrywali ich pod plastikiem.

Jest takie fajne cos co produkuje firma GP jak ladowarka USB na baterie 2xAA. W przeciwienstwie do Energizera czy Duracell jest zakonczona wtyczka mini USB. Strasznie ciezko tym naladowac Magica ale przejscie FastPort-miniUSB jest super gadzetem dla posiadaczy SE bo dodajac do tego zwykly kabel mini USB dostajemy ladowarke dla SE z gatunku Podgrzewacz USB. Jedynym minusem jest to ze odlew jest minimalnie grubszy i w niektorych SE ciezko go wyjac z gniazda ale po opracowaniu go problem znika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Zbig
    Napisano (edytowane)
    Jeszcze w temacie Nokii i SE to tam daja jeszcze wiecej napiecia na ladowarkach bo 5,7V. SE z 5 tez naladujesz ale Nokie juz nie.

Ładowarki SE to nominalnie 4,9V dają (przynajmniej obydwa modele, które miałem).

Kiedys w MediaMarkt w kaliszu widzialem zestaw typu all i 1 ladowarek. Jednym z ciekawszych ficzerow tego zestawu byl Booster 5V-6V dzieki niemu mozna Nokie z usb naladowac. Nie pamietem jak ten zestaw sie nazywal a szukalem sporo czasu na allegro czegos takiego by kupic.

Ano - przetwornice step-up to fajna sprawa. Niestety nie ma nic za darmo - jeżeli zasilamy z baterii, to tracimy na konwersji jakieś 20%. No i piszczą niemiłosiernie... ;)

Sa tez ladowarki Nokii na USB ale nie wiem jak dzialaja moze nowe Nokie laduja sie z 5V.

Może też mają przetwornicę podbijającą napięcie. Ale raczej rzeczywiście nowszym modelom po prostu wystarczy 5V. W końcu telefonowi do naładowania aku nie potrzeba więcej niż 4,2V a stabilizatory low-drop (o niskim spadku napięcia) teraz coraz lepsze.

Co do SE to nie wiem jaki kabel przerabiales bo std. DCU-60 ma tylko piny do usb w sobie a chyba nie poukrywali ich pod plastikiem.

Racja, pokręciłem, dawno to było. Wziąłem wtyczkę od ładowarki SE (na szczęście była skręcona na śrubkę) i przylutowałem do niej przewód USB A, otrzymując coś takiego:

se_usb_charger_cable.jpg

Jest takie fajne cos co produkuje firma GP jak ladowarka USB na baterie 2xAA. W przeciwienstwie do Energizera czy Duracell jest zakonczona wtyczka mini USB. Strasznie ciezko tym naladowac Magica ale przejscie FastPort-miniUSB jest super gadzetem dla posiadaczy SE bo dodajac do tego zwykly kabel mini USB dostajemy ladowarke dla SE z gatunku Podgrzewacz USB. Jedynym minusem jest to ze odlew jest minimalnie grubszy i w niektorych SE ciezko go wyjac z gniazda ale po opracowaniu go problem znika.

Jak dla mnie za mała pojemność do współczesnych urządzeń. Dobre jako rozwiązanie awaryjne ("muszę gdzieś zadzwonić"). Zakładając użycie akumulatorków 2500mAh, naładuję tym Hero od zera może trochę za połowę. Ja kupiłem to: http://www.just-mobileonline.com/products_chargerseries_9.html - starcza na mniej więcej dwa pełne ładowania.

Edytowane przez Zbig

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gader

To ile laduje sie Hero? 1,5h to troche malo czasu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Część padla mi ladowarka a miałem ja firmy tellme w chwili użytkowania 99% mam nadzieję że usb działa. Output 4-12V 300-500mA. Może mi ktoś podać.parametry oryginalnej ladowarki ?

Sent from my HTC magic using Tapatalk

Edit

No co jest nikt sieciowej ladowarki nie ma ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    c8888

o co ci tak w ogóle koles chodzi?

Sent from my HTC Magic using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Parametry ładowarki sieciowej HTC:

5V 1000mA (1A)\

P.S. tak przy okazji pisz zrozumiale, to uzyskasz szybko odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co czytać nie umiesz ?

Sent from my HTC Magic using Tapatalk

Thx gonzo

//Krzysiec: Odpowiedz na pytanie padła. Temat zamykam. Jakby ktoś jeszcze chciał dalej rozmawiac O ŁADOWARCE to niech pusci mi PM to otworze. Zamknąłem zeby nie rozgorzała zbędna dyskusja.

Edytowane przez Krzysiec

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

x