Skocz do zawartości

Wykryliśmy, że używasz AdBlocka  :emo_im_sad:

Proszę, dodaj nas do wyjątków:) Wyświetlamy jedynie ładne, idealnie dopasowane reklamy - żadnych wyskakujących okienek czy wideo! Reklamy to jedyne źródło utrzymania naszej społeczności.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak to zrobić. Dziękujemy!

Dobrze znasz WordPressa? Czytaj więcej.. ×
Koger

Rozliczanie VAT z Google Play od 1 stycznia 2015

    Rekomendowane odpowiedzi

    fub

    Podbijam temat.

     

    Zgodnie z tym dokumentem (objaśniającym) 

     
    Google jest pośrednikiem i to na nim spoczywa pobranie i odprowadzenie VAT ale to nadal my jesteśmy sprzedawcą (nie sprzedajemy Google (jak Apple) tylko klientowi końcowemu za pośrednictwem Google).


    [Dodano: 12 marzec 2015 - 12:02]

    Ps. Mógłby ktoś wrzucić wycinek raportu sprzedaży marketu pokazujący jak Google teraz zapisuje informacje o VAT?

    Zawarte są tam informacje w jakiej stawce (%) i wysokości naliczyli VAT?

    Udostępnij tę odpowiedź


    Odnośnik do odpowiedzi
    Udostępnij na innych stronach
    bozon

    Google jest pośrednikiem i to na nim spoczywa pobranie i odprowadzenie VAT ale to nadal my jesteśmy sprzedawcą (nie sprzedajemy Google (jak Apple) tylko klientowi końcowemu za pośrednictwem Google).

    No przecież nie, po to jest właśnie MOSS, z tej noty wyjaśniajacej która zalinkowałeś masz:

     

    W art. 9a ust. 1 akapit pierwszy wprowadzono wzruszalne domniemanie, zgodnie z którym podatnik uczestniczący w świadczeniu usług drogą elektroniczną lub usług telefonii internetowej działa w imieniu własnym, lecz na rzecz dostawcy tych usług.

    a następnie:

     

    Domniemanie to oznacza, że w odniesieniu do każdej transakcji w łańcuchu dostaw między dostawcą usług elektronicznych a konsumentem końcowym, uznaje się, że każdy pośrednik otrzymał i świadczył usługę dalej drogą elektroniczną

    Co oznacza, że programista świadczy usługę elektroniczną na rzecz Googla (czyli podmiotu zagranicznego) co jest objęte stawka 0%.

     

    Zawarte są tam informacje w jakiej stawce (%) i wysokości naliczyli VAT?

    Nie, w raporcie sprzedaży (tych z Google Wallet) nie ma VAT'u, jak bardzo chcesz to musisz użyć tych raportów z Play (raporty szacunkowe). Generalnie z powodu powyższego ten VAT nie jest do niczego potrzebny (ale jak bardzo chesz to tu: https://code.google.com/p/play-income-sheet-processor/jest moj soft, który parsuje te wszystkie raporty i tworzy na ich podstawie czytelnego XLSX).

    Udostępnij tę odpowiedź


    Odnośnik do odpowiedzi
    Udostępnij na innych stronach
    fub

    Co oznacza, że programista świadczy usługę elektroniczną na rzecz Googla (czyli podmiotu zagranicznego) co jest objęte stawka 0%.

     

    Ale wciąż to ty jesteś sprzedawca dla klienta końcowego. Nie wiem jak teraz ale jak 1 stycznia kupiłem 2 apki na test od polskich programistów to dana firma (developer) był sprzedawcą - nie Google. Teksty w stylu: "Kupiłeś produkt od (firmy) xyz".

     

    Ktoś występował o interpretację indywidualną i otrzymał jakaś oficjalną odpowiedź?

    Udostępnij tę odpowiedź


    Odnośnik do odpowiedzi
    Udostępnij na innych stronach
    bozon

    Ale wciąż to ty jesteś sprzedawca dla klienta końcowego. Nie wiem jak teraz ale jak 1 stycznia kupiłem 2 apki na test od polskich programistów to dana firma (developer) był sprzedawcą - nie Google. Teksty w stylu: "Kupiłeś produkt od (firmy) xyz".

     

    Nie, nie jesteś sprzedwcą dla klienta końcowego, przecież jest napisane jak wół (że jeszcze raz zacytuje, z boldem):

    Domniemanie to oznacza, że w odniesieniu do każdej transakcji w łańcuchu dostaw między dostawcą usług elektronicznych a konsumentem końcowym, uznaje się, że każdy pośrednik otrzymał i świadczył usługę dalej drogą elektroniczną 

    To właśnie reguluje MOSS-VAT (a co tam sobie Google pisze czy nie pisze to zupełnie nieważne), gdzie wyraźnie stoi, że świadczysz usługe na rzecz Googla wiec interpretacja indywidualna tutaj jest raczej zbędan (ale oczywiście możesz wystąpić o nią jak dalej nie jesteś pewien).

    Edytowane przez bozon

    Udostępnij tę odpowiedź


    Odnośnik do odpowiedzi
    Udostępnij na innych stronach
    Koger

    Nareszcie znalazłem czas na przygotowanie się do napisania wniosku o interpretację indywidualną, jak obiecywałem kilka postów wcześniej.

    Na szczęście natknąłem się "Noty wyjaśniacące" zalinkowane kilka postów wyżej (link) i nie mam już żadnych wątpliwości - Google Play jest odbiorcą usług ode mnie (mimo tego, że ja dalej jestem "sprzedawcą" odpowiedzialnym przed klientem końcowym) i jako takiemu mogę mu za to wystawić fakturę. 

     

    Problem rozwiązany :)

     

    Udostępnij tę odpowiedź


    Odnośnik do odpowiedzi
    Udostępnij na innych stronach
    fub

    Hej.

    Jakiś czas temu wysłałem do Google zapytanie dlaczego w moim koncie Merchant nie ma opcji podania mojego VAT-EU.

     

    Dostałem taką odpowiedź:

     

     

    At this time, I can help confirm that you will not need to provide your VAT ID number.

    Previously, merchants were held responsible for VAT on sales to EU customers, but as of January 1st, Google is now the responsible entity for VAT on sales to EU customers. Therefore, Google is remitting VAT on behalf of Google, because it is now Google's responsibility according to the new rules. This means that Google is NOT remitting VAT on behalf of the merchant; Google is acting independently in this matter as it is now considered an intermediary of the supply and sale.

    Udostępnij tę odpowiedź


    Odnośnik do odpowiedzi
    Udostępnij na innych stronach
    Na koniec maja pojawilo sie u mnie na koncie sprzedawcy UE VAT invoice. Za wczesniejsze miesiace niczego takiego nie bylo. Opis na fakturze: Google Play Apps, VAT 0%. Na dole faktury:

    Usługi objęte wycofaniem opłaty — Odbiorca musi samodzielnie obliczyć podatek VAT zgodnie z Artykułem 196 Dyrektywy Rady nr 2006/
    112/WE
     
    Ktos wie co to jest? Zauwazylem to niestety dopiero teraz, zadnego maila od googla nie dostalem o zmianach.
    Probowalem dopasowac sume z tej faktury do sprzeday aplikacji na terenie UE, ale nijak to pasuje do tego.
    Od 1 stycznia rozliczalem cala sprzedaz wystawiajac po prostu fakture googlowi skoro i tak to oni odprowadzali VAT od sprzedazy w UE. Teraz po zobaczeniu tego to juz nic nie wiem. Nie wiem tez co zrobic z ta faktura od nich.

    Udostępnij tę odpowiedź


    Odnośnik do odpowiedzi
    Udostępnij na innych stronach
    Ale wciąż to ty jesteś sprzedawca dla klienta końcowego. Nie wiem jak teraz ale jak 1 stycznia kupiłem 2 apki na test od polskich programistów to dana firma (developer) był sprzedawcą - nie Google. Teksty w stylu: "Kupiłeś produkt od (firmy) xyz".

    To jest tylko informacja dla kupującego do kogo ma się zwrócić w razie reklamacji.

     

     

     

    Edytowane przez matttti

    Udostępnij tę odpowiedź


    Odnośnik do odpowiedzi
    Udostępnij na innych stronach
    pavloasto

    Podobne faktury są z samym VATem który został pobrany od kupujących.

    One tez się jakoś mają do rozliczenia?

    Edytowane przez pavloasto

    Udostępnij tę odpowiedź


    Odnośnik do odpowiedzi
    Udostępnij na innych stronach

     

    Na koniec maja pojawilo sie u mnie na koncie sprzedawcy UE VAT invoice. Za wczesniejsze miesiace niczego takiego nie bylo. Opis na fakturze: Google Play Apps, VAT 0%. Na dole faktury:

    Usługi objęte wycofaniem opłaty — Odbiorca musi samodzielnie obliczyć podatek VAT zgodnie z Artykułem 196 Dyrektywy Rady nr 2006/

    112/WE
     
    Ktos wie co to jest? Zauwazylem to niestety dopiero teraz, zadnego maila od googla nie dostalem o zmianach.
    Probowalem dopasowac sume z tej faktury do sprzeday aplikacji na terenie UE, ale nijak to pasuje do tego.
    Od 1 stycznia rozliczalem cala sprzedaz wystawiajac po prostu fakture googlowi skoro i tak to oni odprowadzali VAT od sprzedazy w UE. Teraz po zobaczeniu tego to juz nic nie wiem. Nie wiem tez co zrobic z ta faktura od nich.

     

    Dostalem odpowiedz od googla:

     

    Due to Google Commerce Limited being in Ireland they are required to issue VAT invoices for fees they assess against developers for App sales (we activated this entity May 8). Since the entitiy was activated last May 8, that is the reason why there was no invoice for January to April. Prior to the launch date all app sales occurred with Inc. GCL will not assess VAT for the fees charged by Google (Google's 30%) so you will see a VAT invoice for 0% VAT. The VAT amount will be 0% VAT until legislation were to change. 

    This is unlikely as Ireland does not have jurisdiction over developers outside of EU. What they do have jurisdiction over is documentation requirements for the Irish entity and thus GCL fees assessed against foreign developers require a VAT invoice. Fees for sales from GAP and Inc will not have accompanying documentation at this time. The entity used is based on the regional location of the customer you sold you product.

     

     

    Wedlug mojej ksiegowej musze odprowadzic za te faktury co juz wystawili VAT w wysokosci 23%.

    Jezeli zarejestruje sie jako czynny  platnik VAT to bede wystawial za to googlowi faktury z VAT "np" i bedzie to dla mnie "neutralne podatkowe" jak to okreslila.

    Jesli pisze niezrozumiale to przepraszam, ale sie na tym nie znam.

    Udostępnij tę odpowiedź


    Odnośnik do odpowiedzi
    Udostępnij na innych stronach

    Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

    Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

    Zarejestruj nowe konto

    Załóż nowe konto. To bardzo proste!

    Zarejestruj się

    Zaloguj się

    Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

    Zaloguj się

    • Przeglądający   0 użytkowników

      Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

    ×