Skocz do zawartości
Koger

Rozliczanie VAT z Google Play od 1 stycznia 2015

Rekomendowane odpowiedzi

klikacznew   
    Otrzymana reputacja: 1
    klikacznew
    8 godzin temu, wojtas41 napisał:

Taka kombinacja na 100% jest zła. Przelew jest po potraceniu prowizji i VATu, jak jeszcze wrzucisz w koszta FV od Google to obniżysz za bardzo cały dochód (ale możesz ;)

Faktury od Google nie możesz wliczyć w koszty działalności, bo nie spełnia wymagań faktury (z tego co wiem nie zawiera naszego NIP-u), to tylko dokument, na podstawie którego powinniśmy wystawić fakturę wewnętrzną. Poza tym wliczanie jej w koszty byłoby nielogiczne (tak jak piszesz). Natomiast sam podatek VAT, który powinniśmy odprowadzić, czyli 23% od kwoty z faktury możemy uznać za koszt i zaksięgować. Zerknij:

Przy imporcie usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi bez względu na to, czy wykonawca usługi wystawił nam fakturę, czy też nie. Mamy w tym przypadku obowiązek naliczyć podatek VAT wg stawki obowiązującej na daną usługę w Polsce. Należy to wykonać na fakturze wewnętrznej. Jeżeli przedsiębiorca jest vatowcem, to będzie miał prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony z tytułu importu usług. W efekcie transakcja ta będzie dla przedsiębiorcy neutralna na gruncie podatku VAT.

W przypadku przedsiębiorcy zwolnionego z podatku ma on również obowiązek wykazania importu usług, czyli powinien wystawić fakturę wewnętrzną, naliczyć na niej podatek VAT wg obowiązującej w Polsce stawki. Nievatowiec będzie musiał zapłacić do urzędu skarbowego podatek VAT na podstawie faktury wewnętrznej oraz złożyć deklarację VAT-9M. Kwotę tę będzie mógł zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności w dacie zapłacenia podatku. 

Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-brak-faktury-zakupu-przy-imporcie-uslug-konsekwencje-na-gruncie-vat-i-pit:

Edytowane przez klikacznew

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wojtas41   
    wojtas41

poczekaj miesiąc zobaczę na własnej skórze jak te dokumenty wyglądają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    klikacznew   
    klikacznew

W konsoli programisty (zakładka Ustawienia płatności) otrzymałem fakturę od Google. Jest to jednak pełnoprawna faktura, mimo, że nie zawiera NIP-u. Ale jak się okazuje od 2014 r. nie ma obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych przy imporcie usług (w ogóle znikło pojęcie "faktura wewnętrzna"). Teraz nie potrzeba w ogóle faktury, aby rozliczyć import usług:

Obecnie w związku z importem usług podatnicy (usługobiorcy) nie muszą wystawiać żadnych dokumentów, tj. mogą wykazywać i rozliczać import usług bezpośrednio na podstawie faktur (lub innych dokumentów) wystawianych przez zagranicznych usługodawców.

Źródło: https://rachunkowosc.com.pl/jak_rozliczyc_vat_od_importu_uslug

Potrzeba tylko wyrobić kwalifikowany podpis elektroniczny, by złożyć VAT-9M (chore przepisy wymagające składania deklaracji VAT elektronicznie).

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wojtas41   
    wojtas41

Masz więc źle skonfigurowaną firmę w ustawieniach.

Właśnie dostałem FV od Google, są pełne dane, NIP itd.

Żadnych podpisów elektronicznych nie trzeba wyrabiać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    klikacznew   
    klikacznew

Możesz podać gdzie dokładnie ten NIP mam ustawić? Nie trzeba wyrabiać podpisu, jeżeli udzielisz pełnomocnictwa (wtedy osoba, której udzielasz pełnomocnictwa składa VAT-9M elektronicznie). Wg przepisów, firmy zarejestrowane w VAT-UE muszą elektronicznie składać deklaracje VAT (z czego część deklaracji, w tym VAT-9M wymaga podpisu elektronicznego). Firmy bez numeru VAT-UE do 2018r. składać w formie papierowej.

Art. 99 ust. 11b ustawy o VAT

Deklaracje, o których mowa w ust. 1-3, 3c-6, 8-9 i 11a, składa się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Tu szczegółowe wyjaśnienia o sposobie składania deklaracji VAT: https://poradnik.wfirma.pl/-wylacznie-elektroniczna-wysylka-deklaracji-vat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mstaniszczak   
    Otrzymana reputacja: 2
    mstaniszczak

Sam chcę na dniach wypuścić appkę do sklepu playa i z księgową mamy zagwostkę:-D

Nie mogę nigdzie znaleźć podsumowania co i jak kro po kroku z rozliczeniami. Czy wygląda to tak:

- dochodowy płacimy normalnie, od kasy przelewanej przez google (zysk - VAT - ich 30%)

- VATu nie płacimy - jestem w VAT-UE od dawna - ale trzeba coś wpisać na ten temat do KPiR?

- czy na kasę która przychodzi od googla wystawiamy googlowi jakąś fakturę? Tutaj zdania są chyba najbardziej podzielone - z jednej strony niby to nie google a my sprzedajmy, z drugiej przepisy unijne chyba mówią jednak, że to google sprzedaje a my mu świadczymy usługi? Jeśli wystawiamy fakturę, to na jaka kwotę, czy z  VAT na fakturze i gdzie ją wysyłacie?:-D

- rozumiem, że google wystawia nam też fakturę (na to swoje 30%?), ale samo sobie potrąca pieniądze z tego co nam przelewa?

Czy o czymś jeszcze muszę pamiętać?

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wojtas41   
    wojtas41
    2 godziny temu, mstaniszczak napisał:

Sam chcę na dniach wypuścić appkę do sklepu playa i z księgową mamy zagwostkę:-D

Nie mogę nigdzie znaleźć podsumowania co i jak kro po kroku z rozliczeniami. Czy wygląda to tak:

- dochodowy płacimy normalnie, od kasy przelewanej przez google (zysk - VAT - ich 30%)

WW: nie! Podatek będzie od raportu, jaki w konsoli będzie po zakończeniu miesiąca (tam będzie netto, umniejszone o wszystkie potrącenia/zwroty)

- VATu nie płacimy - jestem w VAT-UE od dawna - ale trzeba coś wpisać na ten temat do KPiR?

WW: nie płacisz, VAT jest już potrącony przez Google

- czy na kasę która przychodzi od googla wystawiamy googlowi jakąś fakturę? Tutaj zdania są chyba najbardziej podzielone - z jednej strony niby to nie google a my sprzedajmy, z drugiej przepisy unijne chyba mówią jednak, że to google sprzedaje a my mu świadczymy usługi? Jeśli wystawiamy fakturę, to na jaka kwotę, czy z  VAT na fakturze i gdzie ją wysyłacie?:-D

WW: Nie, księgujesz wydrukowany raport. Trzeba tylko zrobić podsumowania/przetłumaczyć na polski nagłówki kolumn.

- rozumiem, że google wystawia nam też fakturę (na to swoje 30%?), ale samo sobie potrąca pieniądze z tego co nam przelewa?

WW: Dokładnie tak. Fakturę pobierzesz z konsoli.

Czy o czymś jeszcze muszę pamiętać?

WW: o whisky dla mnie! :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mstaniszczak   
    mstaniszczak

Dzięki za odpowiedź. U mnie całość ma się opierać o subskrypcje, ale to chyba nie ma znaczenia. Pytanie dodatkowe - na jaki adres wystawiasz fakturę dla google? I gdzie ją im wysyłasz?:)

I teraz się jeszcze zastanawiam, co z krajami jak Japonia, czy co istotniejsze Stany Zjednoczone?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wojtas41   
    wojtas41
    5 minut temu, mstaniszczak napisał:

Dzięki za odpowiedź. U mnie całość ma się opierać o subskrypcje, ale to chyba nie ma znaczenia. Pytanie dodatkowe - na jaki adres wystawiasz fakturę dla google? I gdzie ją im wysyłasz?:)

I teraz się jeszcze zastanawiam, co z krajami jak Japonia, czy co istotniejsze Stany Zjednoczone?

Nie wystawiasz faktury. Raport sprzedaży jest twoją "fakturą".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mstaniszczak   
    mstaniszczak

Zostaje kwestia krajów z którym google się za nas nie rozlicza:)

4 godziny temu, wojtas41 napisał:

Nie wystawiasz faktury. Raport sprzedaży jest twoją "fakturą".

No właśnie nie jestem tego pewien. Wiem, że to my nie google sprzedajemy appki, ale czy na pewno:

Rozporządzeniem 282/2011 art 91:

1. W przypadku gdy usługi świadczone drogą elektroniczną są świadczone za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej, interfejsu lub portalu, np. sklepu z aplikacjami, przyjmuje się do celów stosowania art. 28 dyrektywy 2006/112/WE, że podatnik uczestniczący w świadczeniu tych usług działa w imieniu własnym, lecz na rzecz dostawcy tych usług, chyba że podatnik ten wyraźnie wskaże tego dostawcę jako podmiot świadczący usługę i jest to odzwierciedlone w uzgodnieniach umownych zawartych między stronami.

Aby uznać dostawcę usług świadczonych drogą elektroniczną za wyraźnie wskazanego przez podatnika jako podmiot świadczący usługę, muszą zostać spełnione następujące warunki:

a) na fakturze wystawionej lub udostępnionej przez każdego podatnika uczestniczącego w świadczeniu usług drogą elektroniczną należy wyszczególnić takie usługi i ich dostawcę;

b) na rachunku lub paragonie wystawionym lub udostępnionym usługobiorcy należy wyszczególnić usługi świadczone drogą elektroniczną i ich dostawcę.

Na użytek niniejszego ustępu podatnik, który w odniesieniu do usług świadczonych drogą elektroniczną zatwierdzi obciążenie usługobiorcy płatnością, zatwierdzi świadczenie usług lub ustali ogólne warunki świadczenia usług, nie może mieć możliwości wyraźnego wskazania innej osoby jako podmiotu świadczącego te usługi.

i art 28 dyrektywy 2006/112/WE

W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

I jeszcze znalazłem ciekawą interpretację indywidualna chyba zbliżonej sytuacji https://www.epodatnik.pl/interpretacje-podatkowe/wykaz.php?id=410330-2017-03-20-dyrektor-krajowej-informacji-skarbowej-1061-iptpp2-4512-587-2016-4-kw

i to https://interpretacje-podatkowe.org/faktura/ippp2-443-1196-14-4-mm - szczególnie "Ad 2".

Edytowane przez mstaniszczak

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi