Skocz do zawartości
Koger

Rozliczanie VAT z Google Play od 1 stycznia 2015

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.07.2018 o 15:33, wojtas41 napisał:

Nikt już nie dostaje, oni stali się sprzedawcą bezpośrednim w stosunku do klienta, który dolicza "marżę" (ich prowizja) do twojej ceny. Czyli tobie raportują przychód o 30% niższy i to co od nich dostajesz jest podstawą do opodatkowania.

No i własnie dostałem fakturę za lipiec... Nie nadążam za nimi...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No super, tylko w zeszłym miesiącu miałem sprzedaż w UE a faktury nie było...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co miesiąc mam odnowienia subskrypcji z EU i przynajmniej z US:D A faktura raz jest raz nie :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ekstro

UE można powiedzieć jest ogarnięta. Pytanie jak rozliczacie sprzedaż do krajów z Europy, które nie należą do UE i jak rozliczacie resztę sprzedaży (USA itd.) Faktura, którą dostajemy od Google (moim zdaniem) nie jest całą prowizją, a jedynie prowizją od sprzedaży do krajów z Europy nienależących do UE.

Edytowane przez ekstro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    W dniu 27.11.2018 o 12:55, ekstro napisał:

UE można powiedzieć jest ogarnięta. Pytanie jak rozliczacie sprzedaż do krajów z Europy, które nie należą do UE i jak rozliczacie resztę sprzedaży (USA itd.) Faktura, którą dostajemy od Google (moim zdaniem) nie jest całą prowizją, a jedynie prowizją od sprzedaży do krajów z Europy nienależących do UE. 

W jaki sposób ją dostajecie ta FV? Jest gdzieś w Panelu jak ja znaleźć?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Napisano (edytowane)
    W dniu 4.02.2015 o 12:01, Koger napisał:

Chciałbym w tym temacie raz na zawsze rozwiązać wątpliwości związane z rozliczaniem VATu ze sprzedaży w Google Play po zmianach w przepisach od 1 stycznia 2015r. Temat był poruszany już kilkukrotnie na tym forum, m.in. w Działalność Gosp. i rozliczanie dochodów z Google Play / AppStore - okiem eksperta, jednak raczej po macoszemu i bez konkretnych wniosków.

A jako że szansa na zarejestrowanie się w MOSS mija 10 lutego (jeśli jednak będzie trzeba ten VAT samemu rozliczać), to sprawa jest dosyć pilna, nie tylko dla mnie.

(Dla uproszczenia będę pisał "ja" itp. zamiast "my", ale kwestia dotyczy każdego sprzedającego aplikację przez Google Play w krajach UE)

O co chodzi? Wedle nowych przepisów, od początku roku miejscem opodatkowania usług elektronicznych (czyli m.in. sprzedaży aplikacji) jest miejsce zamieszkania kupującego, czyli VAT trzeba rozliczać osobno dla każdego kraju w którym sprzedajemy apki. Można to sobie uprościć MOSSem, ale i tak jest to cholernie skomplikowane i czasochłonne, więc każdy chciałby tego uniknąć.

Z pomocą przychodzi Google, który Speed Test Scrabble Word Finder Solitaire Super, świetnie, sprawa rozwiązana.

Byłaby, ale pozostaje jeden problem - na jakiej podstawie Google rozlicza ten VAT za mnie? To ja jestem osobą świadczącą usługę (sprzedającym aplikację) kupującemu. Google jest tylko pośrednikiem, co podkreśla w warunkach korzystania z Google Play:

Czyli Google Play wcale nie zaczął działać tak jak App Store samemu sprzedając aplikacje, jak sugerowało parę osób.

Jedyny pomysł jaki mam, to że w tym przypadku są dwa podmioty świadczące usługi elektroniczne (ja i Google Play - w końcu są dwie umowy korzystania z usługi, jak wyżej) i z jakiegoś powodu to Google Play ma możliwość odprowadzania podatku za mnie, mimo że to ja jestem osobą sprzedającą i dostającą pieniądze (oni tylko biorą prowizję ode mnie).

Mam za tym dwa argumenty:

• informacje otrzymane telefonicznie od konsultanta z Google Wallet Merchant Center - twierdzi, że skoro aplikacja wystawiana jest u nich, użytkownik korzysta z ich usługi i to oni rozliczają podatek. Niestety nie miał na to żadnych paragrafów itp., odsyłał mnie jedynie do strony supportu, którą podlinkowałem wyżej. Tam również nie ma żadnych podstaw prawnych. W tej kwestii odesłał mnie do mojego lokalnego księgowego, pomocy podatkowej itp...
    • informacja mailowa otrzymana przez innego użytkownika, podana w tym poście:

Niestety nie potwierdza tego miła pani na infolinii Krajowej Informacji Podatkowej - skoro ja jestem świadczycielem usługi, to ja powinienem odprowadzić VAT. Koniec kropka.

Może ma tu miejsce jakaś sprytna zagrywka z niemożliwością odprowadzenia jednego podatku dwukrotnie, ale przydałoby się więcej informacji... Moja księgowa nie ma pomysłu kompletnie na to.

Tak więc pytanie - czy ktoś ma 100% pewne informacje potwierdzające, że wystarczy wystawić fakturę Googlowi i nie trzeba się rejestrować w MOSSie?

Potrzebne są konkrety - paragrafy, przykłady bądź interpretacja podatkowa z US. "Znajome księgowe" i "koledzy" nie obronią naszych czterech liter, gdy skarbówka zwali się z kontrolą. Tak samo strona supportu Google.

Poniekąd odpowiedziałem już na wstępie notariusz itd. jak ktoś się nie czuje bezpiecznie. Informują i słusznie bo nie chcą pełnić roli typowego sprzedawcy jak to robi zapewne apple. Wynika to z różnych względów m.in. tak jak wspomniałem odpowiedzialności za aplikację etc. A drugą kwestią jest to, że nie wezmą odpowiedzialności za twoje podatki bo z jakiej racji mają odpowiadać za twoje działanie? Jak ukrywasz dochody to oni mają za to odpowiadać? Do tego za każdego ludka nawet z afrykańskiej wioski? Bez względu na VAT masz obowiązek rozliczyć się z fiskusem w swoim państwie z dochodów i google nie chce za to brać odpowiedzialności.

Edytowane przez hanifanze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi