Skocz do zawartości
fyme

TUTORIAL [Zenfone 5] Instalacja Viper FX, programu poprawiającego dźwięk w telefonie

Rekomendowane odpowiedzi

fyme

Dźwięk w Asusie nie jest jakoś bardzo słaby ale nie oszukujmy się rewelacji też nie ma. I tu przychodzi z pomocą Viper FX czyli zewnętrzny silnik dźwięku stworzony przez niejakiego ViPER520 (czyli Euphy Wong) który zyskał ogromną popularność na świecie dzięki olbrzymim możliwościom konfiguracji oraz świetnym osiągom w "polepszaniu" dźwięku.
    Po instalacji i pierwszym uruchomieniu Viper instaluje swój sterownik dźwięku (w system/lib/sounfx) oraz modyfikuje audio_effect.conf (w system/etc) by dodać sam siebie do listy wyboru korektorów dźwięku. Z tego też powodu wymagany jest root.
    Oczywiście w internecie można znaleźć opis instalacji Viper FX lecz uważam że łatwiej będzie początkującym userom wykonać instalację na podstawie poradnika po polsku a żeby nie było że po prostu skopiowałem treść czyjegoś poradnika dodam kilka spraw od siebie ;)

Co będzie potrzebne:

1. Asus z rootem

2. Busybox

3. Viper FX

4. Kernel Viper FX (opcjonalnie)

5. Trochę wolnego czasu

Opis instalacji:

1. Instalujemy Busybox a po skończonej instalacji uruchamiamy apkę i z jej poziomu instalujemy potrzebne biblioteki.

2. Pobieramy i kopiujemy Viper FX na kartę SD/pamięć telefonu po czym instalujemy apkę.

3. Uruchamiamy Viper FX. Po pierwszym uruchomieniu zostaniemy zapytani czy zainstalować odpowiedni sterownik. Oczywiście potwierdzamy.

4. Po instalacji sterownika apka poinformuje nas o potrzebie restartu telefonu. Wykonujemy więc restart.

5. Ten krok jest opcjonalny. Pobieramy po czym rozpakowujemy kernel Viper FX. Jego zawartość należy skopiować do pamięci wewnętrznej telefonu do folderu VIPER4Android/Kernel. Są tam zawarte gotowe ustawienia różnych trybów dźwięku z których możemy choć nie musimy korzystać.

6. Wchodzimy w Ustawienia/Dźwięk/Efekty muzyczne i wybieramy Viper FX po czym zatwierdzamy nasz wybór

gngrn2yl.png

7. Jeśli ktoś miał włączony Kreator Audio to należy go wyłączyć inaczej Viper może nie działać poprawnie.

uZ5VxQal.png

Teraz drobna modyfikacja ode mnie. Aby uruchomić Viper FX należy wejść do niego przez jakiś odtwarzacz muzyki. Nie znajdziemy natomiast ikony Vipera w drawerze bo ją ukryłem. Uważam że tak samo jak domyślny korektor MusicFX nie ma swojej ikony tak i Viper jej nie potrzebuje. Podłubałem również głębiej w samej apce i zmieniłem jej styl na biały. Myślę że biały styl lepiej integruje się z ZenUI.
    Oto efekt moich zabiegów:

02xXf8Kl.pngr3xE19wl.png
    At9xIopl.pngcrBuL5gl.png

Oczywiście by Viper zaczął pracować gdy muzyka jest odtwarzana należy zaznaczyć opcję Główny przełącznik. Dodam że ta opcja jest niezależna dla każdego z trybów: Słuchawki, Głośnik, Bluetooth, USB więc zależnie od własnych preferencji zaznaczamy co nam pasuje.
    Na koniec aby mieć pewność że Viper działa należy wejść w stawienia apki po czym wybrać opcję Pokaż stan.
    Poprawne działanie będzie wyglądało tak jak na screenie poniżej:

SrIqZwsl.png

Jeśli ktoś już ma zainstalowany Viper a chciałby po prostu jego białą wersję to nic nie stoi na przeszkodzie. należy po prostu odinstalować swoją wersję a zainstalować moją. Nie da się natomiast zainstalować jednej wersji na drugą bo apki mają inne podpisy.
    Jeśli natomiast ktoś nie ma jeszcze Vipera a biała wersja mu nie pasuje to może oczywiście zainstalować oryginalną wersję apki (czarną) która dodaje ikonę apki do drawera.
    Viper FX (black)

Zabraniam kopiowania wątku na inne fora oraz robienia mirrorów bez mojej zgody

Dla jasności, mimo dołożenia wszelkich starań oraz masy testów nie odpowiadam za plamy na słońcu, dziurę ozonową, wysokie podatki czy uwalenie twojego telefonu

Edytowane przez fyme
    poprawiam tytuł wątku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Viper u mnie chodzi. Jak przesuwam krzywymi to cos sie zmienia ale mowiac szczerze jestem zawiedziony. Po tym co naczytalem sie o tym progamie myslalem, ze bedzie glosniej. Szalu nie ma.maZenfone Zenfone jak gral lipnie na sluchawkach czy glosniku tak nadal gra lipnie. Chyba ze cos robie nie tak.

Edytowane przez samson09

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fyme

Ja mam słuchawki awei i u mnie jest bardzo dobrze. Oryginalnych Asusa nawet nie rozpakowałem. Nie wiem jakie słuchawki masz Ty ale sam Viper niestety nie załatwia sprawy za wszystko.

A u mnie z głośnością nie dojeżdżam nawet do 2/3 skali słuchając muzyki w pracy gdzie mam mocno przekroczone normy hałasu.

Edytowane przez fyme

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nuforce ne700m. I na maksa jest slabo w porownaniu z poprzednikiem samsungiem galaxy note 2. Czy to na sluchawkach czy na glosniku.

[Dodano: 16 marzec 2015 - 20:39]

Ps a jak odpalic vipera np z poziomu poweramp czy tunein radio? Czy jesli mam wlaczony przelacznik glowny w viperfx to sam sie aktuwuje w tych aplikacjach? Jes sens uzywac wtedy wbudowanego np. w poweramp korektora dzwieku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fyme

Może to za wysokie progi dla Asusa? Sam nie wiem? Zakładam że wysoka głośność jest włączona i tam też kombinowałeś z siłą efektu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tzn jedyne co pomaga to wlaczyc FIRequalizer i wszystkie suwaki na maksa postawiac. Opcja extra loud jak wlacze to tak na prawde nic sie nie zmienia. Nie slychac zadnej roznicy.

[Dodano: 16 marzec 2015 - 20:56]

Kolego a z jakiego korzystasz odtwarzacza? Nie wiesz jka w poweramp czy tunein radio ustawic zeby viperfx sie wlaczal

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fyme

Ze stockowego Asusa i ze spotify ale gdzieś na forum jest opis jak włączyć vipera w power AMP. Sam to kiedyś trenowałem bodajże na hd2 ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A.opcja extra loud dziala u ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fyme

Nie miałem potrzeby sprawdzać. Przetestuję jutro w pracy ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok dzieki.

[Dodano: 17 marzec 2015 - 09:53]

Na glosniku equalizer chodzi i przetwarzanie jest na tak. Na sluchawkach niestety przetwarzanie na nie i nie ma zadnej zmiany jak sie bawie equalizerem. Glowny przelacznik wlaczony.

Edytowane przez samson09

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi