Skocz do zawartości

Wykryliśmy, że używasz AdBlocka  :emo_im_sad:

Proszę, dodaj nas do wyjątków:) Wyświetlamy jedynie ładne, idealnie dopasowane reklamy - żadnych wyskakujących okienek czy wideo! Reklamy to jedyne źródło utrzymania naszej społeczności.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak to zrobić. Dziękujemy!

Wynegocjowaliśmy najlepszą ofertę tylko dla użytkowników Forum Android.com.pl! Czytaj więcej.. ×
piotr94

Książki do JAVA - co polecacie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Rozumiem, że do programowania w Androidzie potrzebna jest znajomość Javy. Czy rzeczywiście Mi to wystarczy, czy kod zapisuje się tak samo. Z ciekawości zajrzłem jak w Javie i androidzie wygląda Heloo World:

JAVA:

public class HelloWorld {

public static void main(String[] args) {

System.out.println('HelloWorld");

}

}

ANDROID:

import android.app.Activity;

import android.os.Bundle;

import android.view.Menu;

public class HelloWorldActivity extends Activity {

@Override

public void onCreate(Bundle savedInstanceState) {

super.onCreate(savedInstanceState);

setContentView(R.layout.main);

}

@Override

public boolean onCreateOptionsMenu(Menu menu) {

getMenuInflater().inflate(R.menu.main, menu);

return true;

}

}

Kod oczywiście skopiowałem z podanych przykładów bo jestem w tym zielony jeżeli chodzi o Jave i Androida. JAk widać w Androidzie jest tego więcej. A może ten przykład jest zły? Czy może ktoś się wypowiedziec czy pisanie kodu w Androidzie jest 2 razy bardziej obszerne niż odpowiedniki tych aplikacji w Javie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Artok

Wszystkie przykłady są poprawne. Programując na Androida z reguły będziesz pracował na plikach .java oraz .xml. Wszelkie działania, jakie aplikacje wykonują mają "źródło" w plikach Java. Z kolei w XML masz zawarte wszystkie elementy, które widzisz w danym oknie (aktywności) aplikacji.

Wysyłane z mojego LG-D605 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Cubaza

Za bardzo nie rozumiem pytania. To tak jakby uważać, że skoro but składa się z podeszwy i "obudowy" to jeden but powinien wystarczyć na zimę, lato, w morze, w góry i na mazury. Tak się nie da.

Android, a raczej jego składnia i zasady programowania są takie jak w JAVIE. Można korzystać ze wszystkiego co JAVA oferuje. Natomiast żeby cokolwiek napisać na Androida to musisz sobie uświadomić, że JAVA nie posiada struktur, które wyświetlają coś na ekranie telefonu z Androidem, nie posiada kontrolek TextView, EditText i tak dalej. To musi zostać rozszerzone o jakieś funkcje, algorytmy, sposoby żeby to zapewnić. I przez to Ci się wydaje, że kod jest większy bo:

1) Musisz ustawić layout dla ekranów(do tego służy funkcja setContentView(...)) gdzie masz zdefiniowany w pliku xml tekst HelloWorld

3) onCreateOptionsMenu() jest w tym przykładzie niepotrzebne, a onCreate() "zastępuje" w pewnym sensie main() ze zwykłej javy.

Edytowane przez Cubaza

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Artok i Cubaza dziękuję za odpowiedzi. Już teraz rozumiem Java jest nie zbędna, ale by programować pod Androida i tak trzeba poznać parę dodatkowych rzeczy, które wyjaśnił Cubaza. A co do przykładu buta to bardziej mi chodziło czy sznurowadło będzie pasować do buta letniego i zimowego :))

P.s. Cubaza w pierwszym zdaniu chyba chciałeś napisać:JAVA, a raczej jej składnia i zasady programowania są takie jak w ANDROIDZIE. A nie Javie? Chyba, że źle to odebrałem?

Edytowane przez marcin0218

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Cubaza

W drugą stronę ;) W Androidzie składnia i sposób programowania jest taki jak w javie ;) Dochodzą te specyficzne składniki platformy.

Ale identyczne sznurowadła nie będą pasować do baletek i butów trekingowych ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aaaa teraz kumam :)) To baletki mają sznurówki? ehheeh :) spoko wiem o co Ci chodzi :) dziękuję. Zabieram się w takim razie za podstawy Javy a potem Androida :):DDD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co myślicie o książce Android w praktyce Wantoch-Rekowski Roman ?

Jest to wydanie z 2014, a może jakieś PDFy polecicie ?

Chciałbym się uczyć programować na przykładach, to dla mnie chyba najlepsza metoda :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Cubaza

Internet jest najlepszym przykładem. Książki, tak jak za każdym razem to piszemy tutaj, są przestarzałe w momencie wyjścia. Dlatego na Twoim miejscu raczej przeczesywałbym internet pod kątem wiedzy, a nie książki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Cubaza

Dziękuje za odpowiedź. A mógłbyś coś polecić, jakiś serwis, kurs internetowy, pdfa czy jakieś przykłady ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi