Skocz do zawartości
Kaszell

tutorial Instalacja Android 5 na urządzaniach Xperia za pomocą XperiFirm oraz Flashtool.

  Rekomendowane odpowiedzi

  Kaszell

  ---x---

   

  Niniejszy uniwersalny poradnik dedykowany jest wszystkim urządzeniom Sony Xperia.

   

  Wstęp. Obecnie Sony prowadzi aktualizację telefonów dla rodziny Xperia Z do systemu Loolipop 5.0.2. Już teraz możecie zainstalować ten system i cieszyć się nim na swoich urządzaniach. Poniższy poradnik przedstawi skąd pobierać i jak przygotować obrazy systemu (FTF Frirmware) niezależnie od wersji androida.

  Krótka informacja o sofcie zamieszczona na naszym portalu:
   

   

  Dopiero co informowaliśmy Was o wczorajszej aktualizacji Xperii Z3 oraz Z3 Compact a już nas informujecie o kolejnych! Następne urządzenia ze stajni Sony otrzymują Androida 5.0.2 Lollipop.

  Tak jak w przypadku Xperii Z3 aktualizacja obejmuje kraje bałtyckie oraz skandynawskie. Jednak widząc rozmach z jakim Sony udostępnia oprogramowanie możemy liczyć, że w najbliższym czasie pojawi się ono także w naszym kraju.

  Xperia-Z2-Lollipop-640x390


  Tym razem aktualizacje otrzymują Xperia Z3 Tablet Compact, Xperia Z2 Tablet oraz Xperia Z2! W przypadku każdego urządzenia system posiada oznaczenie 23.1.A.0.690. Aktualizacja dostępna jest dla wszystkich wersji Xperii Z3 Tablet Compact. Jedynie Xperia Z2 Tablet w wersji 32 Gb z Wi-fi nie otrzymała nowego systemu.

  Sony zadziwia tempem wprowadzania kolejnych aktualizacji. Na swoim blogu zapowiedziało, że w ciągu dwóch tygodni nowy system otrzyma więcej urządzeń z rodziny Xperia Z. Producent nie sprecyzował o jakie urzadzenia chodzi oraz czy będą to wszystkie urządzenia. Jeśli Sony nie przygotowało się odpowiednio do aktualizacji tak wielu urządzeń możemy mieć problemy z połączeniem się z serwerem aktualizacji. Miejmy nadzieję że tego typu problemów nie będzie.

  Źródło: http://android.com.pl/news/36848-z3-tablet-compact-z2-tablet-oraz-xperia-z2-z-lollipopem-sony-nie-proznuje/  Wygląd sprawdźcie tutaj: http://www.xperiablog.net/2015/03/05/xperia-screenshots-compared-android-lollipop-versus-kitkat/


   

  ---x---

   

   

  Zastrzeżenie: Proszę zapoznać się z instrukcją przed przystąpieniem do działań opisanych w niniejszym poradniku. Forum oraz moja osoba zwalnia się od wszelkich odpowiedzialności, jeżeli coś pójdzie nie tak . Należy postępować ostrożnie i na własne ryzyko.

  Uwaga: NIE musisz posiadać odblokowany bootloader lub root, aby flashować stockowy Firmware. Gwarancja NIE zostanie unieważniona, jeśli wgrasz nowe stockowe oprogramowanie do telefonu.

  Zaleca się utworzenie kopii zapasowej istniejącego oprogramowania. Podręcznik ten może być użyty do stworzenia dowolnego pliku firmware, aby utworzyć kopię zapasową po prostu wykonaj poniższe czynności dla opowiedniej kompilacji oprogramowania.

   

   

   

  ---x---

   

   

  PRZYGOTOWANIE

  1) Włącz "debugowanie USB": Ustawienia> Opcje Developerskie

  2) Włącz "Nieznane źródła": Ustawienia> Zabezpieczenia

  3) Instalacja sterowników dla telefonu Xperia: Należy upewnić się, że komputer posiada zainstalowane wszystkie niezbędne sterowniki dla Twojego Sony Xperia. Najlepszym sposobem na to jest, aby zainstalować oprogramowanie PC Companion, do pobrania TUTAJ

  Upewnij się i dokładnie sprawdź poprawność podłączenia do komputera przed rozpoczęciem procesu. Służy to dodatkowo instalacji niezbędnych sterowniki ADB USB dostarczanych z modułem FlashTool. Jeśli masz jakiekolwiek problemy niezbędne sterowniki (po zainstalowaniu Flashtool) znajdziesz w następującej lokalizacji: "C: \ Flashtool \ drivers".

   

   

   

  ---x---

   

  XperiFirm steps

  Pierwszym krokiem jest pobranie XperiFirm. Bezpośredni link do pobrania: TUTAJ. Postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji ( w przypadku Windows wystarczy wypakować aplikację na pulpit i uruchomić).

  Poniżej screen prezentujący program. Wybierz Model telefonu z lewej kolumny, w 99% przypadków dla Polskiej dystrybucji model to D6503. Możesz wybrać firmware dla regionu / nośnika w środkowym panelu. Panel po prawej stronie pokaże, które oprogramowanie jest dostępne dla tego regionu. Kliknij na nią, aby pobrać plik.

  Po sortowaniu dla kraju pojawiają się romy "brandowane", idealnym wyborem dla naszych modeli jest Central Europe 1 (co prawda nie ma jeszcze androida 5.0.2 ale gdy się pojawi zalecam wykonanie aktualizacji właśnie na podstawie tej lokalizacji). Kompilacja z lollipop to 23.1.A.0.690
   

   

   

  cGmojj7.png

   

   

  Xperia-Z2-Lollipop-640x390.png  Po kliknięciu pojawi się prośba o potwierdzenie, czy chcesz, aby pobrać oprogramowanie. Upewnij się, że "Unpack automatically" jest zaznaczone, a następnie kliknij przycisk "Donwload", aby kontynuować. Standardowo wybieramy lokalizację pobranego pliku, potwierdzamy raz jeszcze czekamy na pobranie.

   

   

  lwpXBaZ.png  Mamy potwierdzenie pobrania, klikamy "Ok" oraz po pojawianiu się jeszcze raz okna pobierania "Close"
   

   


  XperiFirm_5.png

  XperiFirm_6-640x323.png  Sprawdź lokalizację pobierania a znajdziesz tam nowy folder, który zawiera pliki firmware.
   

   

  XperiFirm_7-640x69.png  W powyższym folderze powinny się zmaleć pliki przedstawione na scrrenie. Gratulacje! Ukończyłeś cześć pierwszą XperiFirm..

  Masz teraz potrzebne pliki, aby utworzyć plik z firmware FTF do instalacji za pomocą Flashtool.

   

   

  XperiFirm_8-640x400.png

   

  ---x---

   

  FlashTool steps

  Pobierz i zainstaluj FlashTool. Po uruchomieniu programu, powinieneś zobaczyć coś podobnego do tego poniżej. Przejdź do menu Tools > Bundles > Create
   

   

  FlashTool_1-640x374.png  Pojawi się nowe okno “Bundler” Kliknij na trzy kropki obok "Select source folder”
   

   

  Flashtool_2.png
  Wybierz teraz folder w którym poprzedni program zapisał firmware i kliknij “OK”.
   

   

  Flashtool_3.png  W widoku “folder list” powinny się pokazać wszystkie pliki firmware tak jak na screenie.

  Następnie kliknij dwa razy w pole “Device” i wybierz urządzenie Xperia które posiadasz i planujesz wyrywać nań oprogramowanie.
   

   

  Flashtool_4.png
  http://static.xperiablog.net/wp-content/uploads/2015/03/Flashtool_4.png
  Po wybraniu urządzenia, zostaniesz poproszony o wybranie wariantu. Jeśli nie znasz swojego wariantu, sprawdź w urządzeniu, klikając 'Ustawienia> Informacje o telefonie> Model

  UWAGA:

   


  NIE przejmuj się jeśli Twojego urzadzenia nie ma na liście wyniebionych. Dopóki FTF firmware bundle który stworzyłeś zawiera plik loader.sin flash jest bezpieczny. “Device Selector” jest używany tylko w momencie kiedy FTF bundle nie zawiera pliki loader.sin, co za tym idzie w takim przypadku jest to użycie tylko informacyjne.


  Przykładowo, jeśli masz Xperia z3 Compact (który nie jest wymieniony w Flashtool w momencie publikacji) można wybrać inne dowolne urządzenie i wariant z listy, a plik z oprogramowaniem FTF wciąż można instalować (tak długo, jak Plik loader.sin jest zawarty w firmware).


   

   

  Flashtool_5.png

  Flashtool_6.png  Wpisujemy wersję Brand oraz numer konpilacji, dane mamy w pobranych FTF z XperiFirm wcześniej.
   

   

  Flashtool_7.png  Zaznacz wszystkie pliki w “folder list” klikamy strzalke w prawo przenosząc wszystkie pliki do sekcji “Firmware content”. Wciskamy “Create”.
   

   

  Flashtool_8.png  Flashtool własne tworzy Twój plik FTF firmware file. Możesz obserwować pasek postępu lub zrobić sobie herbatę :-)
   

   

  Flashtool_9-640x364.png
  Proces zostanie zakończony w momencie otrzymania komunikatu przedstawionego poniżej.

   

   

  Flashtool_10-640x364.png
  Gotowy plik FTF z Twoim firmware znajdziesz w C:\Users\[Your PC Name]\.flashTool\firmwares
   

   

  FlashTool_11-640x167.png

   

  ---x---

   

  Wgrywanie Softu za Pomocą FLASHTOOL 

   

  Mamy już wszystko gotowe do wgrania wybranego oprogramowania. Klikamy więc w "błyskawicę" w programie Flashtool, jak na zdjęciu niżej.

   

   

  FlashTool_12-640x359.png

   

  Klikamy ok

   

   

  FlashTool_13.png

   

  Następnie wybieramy firmware które przygotowaliśmy wcześniej. UWAGA: Zaleca się zaznaczenie wszystkich opcji WIPE, na własną odpowiedzialność możesz próbować wgrać FTF z zachowaniem obecnych danych oraz aplikacji. 

  Jeśli wszystko mamy wybrane klikamy "Flash".

   

   

  FlashTool_14-640x440.png

   

  Program przygotuje pliki do wgrania, pokaże się status “preparing files for flashing”.

   

   

  FlashTool_15-640x364.png

   

  W zależności od szybkości komputera na którym wykonujesz powyższe działania, możemy poczekać do dwóch minut na pojawienie się okna informującego o gotowości do wgrywania FTF. W momencie pojawienia się ekranu wyłączamy telefon, wciskamy i trzymamy przycisk VOL-, jednocześnie podłączając USB do naszej Xperii.

   

  Oczywiście ignorujemy wskazówkę która mówi “press the back button”, dotyczy ona starszych telefonów Sony Ericsson 

   

   

  FlashTool_16.png

   

   

  Rozpocznie się proces wgrywania oprogramowania. W momencie kiedy wyświetli się komunikat "Flashing finished” jak poniżej, cały proces możemy uznać za udany. 

   

  Gratuluję, właśnie samodzielnie wgrałeś STOCK Firmware na swoją Xperia :) Możesz odłączyć telefon od USB oraz uruchomić go. Pamiętaj że pierwsze uruchomienie nowego systemu może trochę potrwać. Zaleca się reboot bo pierwszej konfiguracji telefonu. 

   

   

  FlashTool_17-640x358.png

   

   

  Polecam również poradnik naszego kolegi z forum który dokładnie opisał sam proces wgrywania w temacie: http://forum.android.com.pl/topic/159654-flashowanieinstalowanie-oficjalnegostockowego-romu-za-pomoca-flashtoola/ 

   

  enjoy

   

  --x--

  Edytowane przez mattaj86
  Dodałem prefix.
  • Lubię to! 15

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  poradnik pierwsza klasa zainstalowałem na moje xperi andka 5.0 i wszystko lata na razie zobaczymy jak dalej i instalowałem bez wipów i wszystkie apki zostały i działają jak ktoś nie może się doczekać oficjalnej wersji CE to można to smiało pobierac i instalować 

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Mam kilka pytań. Jestem zielony jeśli chodzi o tego typu sprawy więc proszę o pomoc.

  1)czy opłaca się to robić, czy lepiej poczekać na ota (mam sieć plus w telefonie)

  2)czym najlepiej zrobić pełną kopie zapasową 

  3)jak dokładnie wygląda sprawa jeśli chodzi o gwarancje 

  4)w razie potrzeby jak wrócić do oryginalnego oprogramowania

  Poradnik jest na prawdę świetny więc myślę że nie będę mieć problemów z samą instalacją. W sieci jest niewiele informacji na temat z3 (chyba że nie potrafię szukać) więc bardzo proszę o w miarę dokładne odpowiedzi. 

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Kaszell

  Poradnik pokazuje jak zrobić plik ftf. Ten plik służy do wgrania danego softu. Proponuje zrobić plik z obecnym softem i trzymać go jako backup. W każdej chwili możesz go zainstalować bez konsekwencji.

  Dokładne odpowiedzi.

  1. Zawsze lepiej mieć central Europe. Nie masz śmieci od operatora oraz masz szybciej aktualizacje. Dla z3 juz możesz to robić.

  2. Utworzyć plik ftf zaznaczam że nie masz wówczas backupu danych, te najlepiej zrobić programem Sony comparison lub aplikacjami typu titanium backup.

  3. Nie tracisz gwarancji robiąc tym sposobem

  4. Bierzesz wcześniejszy plik ftf i wygrywasz go wg tego poradnika od części z flashtool.

  Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to! 1

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Plik ftf mam utworzyć z plików które znajdują się na moim telefonie? Jeśli tak to gdzie one się znajdują?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Kaszell

  Nie. Plik tworzymy programem xperifirm. Szukasz swojego modelu potem softu i robisz od początku wszystko tak jak w poradniku, bez flashowania. Z telefonu również da się zrobić z użyciem flashtool ale musiałbym opisać jak to zrobić.

  Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Czyli w razie jakichkolwiek problemów przywrócę system brandowany plusa pobrany z xperifirm to będzie wyglądało to na oryginalny system??

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Kaszell

  To jest oryginalny wiec tak bez problemu :) ważne abyś miał zapisany plik gdzieś na dysku.

  Xperia Z2

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Kaszell

  O ile nie odepniesz telefonu w trakcie to nic się nie stanie :)

  Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x