Skocz do zawartości
Kristyan

TUTORIAL ALL-F2FS na Galaxy Ace 2

Rekomendowane odpowiedzi

Kristyan

flamingtext_com_1426784137_437209891.png

W poniższym poradniku pokażę Wam, jak ułatwić sobie życie z Galaxy Ace 2, formatując partycje system, cache i data do formatu F2FS z oryginalnego EXT4 :)
    Prawdopodobnie istnieje szybsza metoda na ALL-F2FS dla codiny ale jeszcze jej nie odkryłem, w sumie już nie muszę, bo poniższa metoda u mnie działała. Mam nadzieję że zadziała i u Was :)

Download:

- AOSP 4.4.4 jako zajmujący mało pamięci ROM i podstawa do działań
    - Gappsy z tematu o AOSP
    - Tę paczkę zip - ChronoKernel r2.22 + TWRP Recovery w jednym
    - Konwerter ROMów nie obsługujących F2FS z forum xda
    - ROM, który chcemy posiadać docelowo po formacie

Na samym wstępie zaznaczam, że instrukcja ta jest opracowana na metodzie prób i błędów, więc bardzo dobrze by było gdybyście zrobili backup obecnego działającego systemu przez obecne Recovery, żeby potem nie było płaczu :P

Przygotowanie

1. Ściągnij wszystkie potrzebne rzeczy z powyższej listy Download (oczywiście oprócz Konwertera, bo on jest stworzony na PC :P) i umieść je w nowym folderze na karcie pamięci.
    2. Ustal, jaki ROM chcesz mieć docelowo postawiony na F2FS. Jeśli chcesz wgrać ROM, który nie wspiera F2FS (póki co żaden chyba nie wspiera :P) to musisz go przekonwertowac. W tym celu ściągnij zip z konwerterem, rozpakuj w nowym folderze na komputerze, umieść w tym folderze JEDEN ROM jaki chcesz (zip) i uruchom plik .bat, wpisz "yes" i po paru sekundach ROM przerobiony jest na F2FS. Przerobiony ROM możesz teraz wgrać na kartę pamięci :)

Instrukcja

1. Reboot do obecnego Recovery, u mnie było to CWM z AOSP
    2. Wipe data/factory reset, wipe cache, mounts & storage - format system, czyli po prostu Full wipe przed instalacją nowego ROMu
    3. Flashujemy AOSP 4.4.4, gappsy z tematu o tym ROMie oraz paczkę z ChronoKernelem i TWRP 2w1
    4. Reboot Recovery, jesteśmy w TWRP (jeśli CWM nas pyta czy naprawić roota - Nie)
    5. Wipe - Advanced Wipe - zaznaczamy Cache - Repair or Change File System - Change File System - F2FS - przewijamy żeby zatwierdzic. Cofamy do wyboru partycji, wybieramy Data i robimy dokładnie to samo co z Cache
    6. Flashujemy ponownie paczkę zip 2w1
    7. Reboot System. Jeśli system normalnie bootuje, to super, nie musimy konfigurować ROMu, tylko od razu restartujemy telefon ręcznie do Recovery (HOME + POWER + VOL UP)
    8. W TWRP robimy ponownie Factory Reset
    9. Klikamy Backup, klikając Storage wybieramy, żeby kopia zrobiła nam się na karcie pamięci (ExtSdCard) i zostawiamy zaznaczony TYLKO System, pozostałe partycje mają być ODZNACZONE. Zaznaczamy również "Skip MD5 generation during backup". Przesuwamy, żeby zrobił się nam backup samego Systemu.
    10. Cofamy się do ekranu głównego TWRP - Advanced - Terminal Command - klikamy extsdcard, szukamy folderu kopii zapasowej, mianowicie jest to extsdcard/TWRP/BACKUPS/[seria cyferek i literek]/wybieramy folder kopii systemu, z nowszą datą/. Teraz widzimy, jakby folder był pusty, spokojnie wszystko jest ok :P
    11. Klikamy Select w prawym dolnym rogu i wpisujemy dokładnie coś takiego:

mv system.ext4.win system.f2fs.win
    Wszystkie spacje i kropki muszą być zachowane dokładnie tak samo. Nazwa kopii zapasowej systemu zmieniła się właśnie z ext4 na f2fs
    12. Cofamy się znowu do ekranu głównego, robimy ponownie Factory Reset w sekcji Wipe
    13. Cofamy do ekr.gł. - Wipe - Advanced Wipe - zaznaczamy tylko System - Repair or Change File System - Change File System - F2FS - przewijamy żeby zatwierdzic
    14. Ekr.gł - Restore - wybieramy folder naszej kopii systemu ze zmienioną nazwą, klikamy, zatwierdzamy i przywracamy System
    15. Factory reset, wipe data, cache itp czyli Full Wipe po raz kolejny
    16. Teraz musimy wgrać ROM jaki sobie wybraliśmy. Flashujemy CM12 lub inny przekonwertowany do F2FS wcześniej ROM, odpowiednie gappsy oraz na samym końcu naszą paczkę zip 2w1
    17. Reboot System
    18. Czekamy z niecierpliwością, zaczynamy się martwić, czy aby na pewno nasz telefon wstanie, po pełnym uruchomieniu skaczemy z radości gdyż mamy FULL-F2FS na Ace 2 :D
    19. Dla pewności sprawdzamy czy system, data i cache są na F2FS przez apkę Disk Info.

Screeny z testów

zJFNCaG.png

BbbPGLm.png

QQVFg6Q.png

YNvy5cj.png

ERazzkP.png

r2OVvUI.png

Standardowo, nie ponoszę odpowiedzialności za żadne uszkodzenia, bootloopy czy zawały serca :D

Tutorial written by Kristyan

Podziękowania:
    Samsung - za nie taki żałosny telefon, jak może się wydawać
    Wszyscy Developerzy pracujący nad codiną
    @@Ave_Hornet - za paczkę zip z Kernelem + TWRP i próbę pomocy z F2FS :D

Edytowane przez Kristyan
    • Lubię to! 13

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale to skomplikowane o.O
    Rozumiem, że instalacja aosp jest konieczna? Na cm12 nie zadziała?

[Dodano: 19 marzec 2015 - 19:12]

A, i jeszcze. Czy backup zadziała tak jak powinien jak coś spierniczę? Ostatnia moja próba przejścia na f2fs zakończyła się fiaskiem i mocno się musiałem męczyć, żeby przywrócić telefon do życia.

Edytowane przez damian12332146

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Kristyan

@@damian12332146

Trudna tylko z pozoru, wytłumaczone bardzo dobrze mam nadzieję, więc robiąc krok po kroku wszystko powinno być ok :)

1. AOSP to dość lekki, mało zajmujący ROM. Kiedy próbowałem robić te operacje na bazie CM12, brakowalo mi miejsca i wywalało błędy więc radzę się trzymać instrukcji :P

2. Jeśli w którymś momencie coś spierniczysz i Recovery zacznie wywalać Ci masę błędów lub nie będziesz mógł czegoś zainstalować, zrób tak:

Wyczyść ROM przez Recovery poprzez Factory Reset, Cache wipe, format system i inne duperele tak jak przed instalacją nowego romu, po prostu full-wipe, zainstaluj CM12 na czysto i poprzez PhilZ'a w Custom Format Options klikając raz w Enable ext4 -> f2fs coś tam, później sformatuj wszystkie podstaowe partycje, te co zawsze. PhilZ zapyta Cię do jaiego formatu ma formatować partycję i sformatuj wszystkie (system, data i cache) do ext4. Potem będziesz mógł zainstalować jakiś ROM na ext4 i zacząć cały proces od nowa.

Ewentualnie jak nie chce Ci się tego wszystkiego robić, flashnij stocka NB1 Odinem, wszystko się przywróci i zaczniesz z Ace 2 od zera :P

Dlatego polecam stosować się do instrukcji xD

Edytowane przez Kristyan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@@Kristyan dokładnie tak zrobiłem ostatnim razem ;) Wywalało mi multum błędów, backup nie dało się przywrócić, partycjii nie dało się zamontować, ale zaznaczyłem tą opcję zrobiłem wipe, format do ext4 i restore i w końcu zatrybiło.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Kristyan

Czekam na pierwszych testujących. Jeśli zdarzy się, że robiąc wszystko zgodnie z instrukcją, po wszystkim będziecie mieć data i cache na f2fs a system zostanie na ext4 to czekam na szybką informację, żeby poprawić poradnik. Jeśli natomiast po wykonaniu wszystkich kroków macie ALL-F2FS, również dajcie znać, żeby było wiadomo, że wszystko działa jak należy :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Robiłem zgodnie z instrukcją, wszystko gra i właśnie testuję ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Kristyan

@@Danny98

Sprawdzałeś wszystkie partycje? Wszystkie są F2FS? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kurde, u mnie coś nie tak. Zatrzymałem się w punkcie 9. Jak próbuję zrobić backup /system wywala mi Error: Unable to create folder : /extsdcard/TWRP (errno=30) Failed to make backup folder.

[Dodano: 20 marzec 2015 - 19:53]

Już ok, chyba za mało pamięci miałem, zmieniłem na pamięć wewnętrzną i lecę dalej z instrukcją ;)

[Dodano: 20 marzec 2015 - 21:02]

No nie... Załamałem się totalnie. Nie mogę instalować aplikacji ze sklepu play-wyświetla, że zbyt mało pamięci, chociaż pamięć mam całą pustą. Ratujce, proszę, bo teraz już raczej nie wrócę do podstawowch ustawień. To jest wina kernela, złego sformatowania, gappsów, czy coś źle ustawiłem?

[Dodano: 20 marzec 2015 - 21:21]

OMG. Ile tych editów ;_;
    Dobra, problem się sam naprawił, ale niestety /system został w ext 4, przynajmniej tak pokazuje DiskInfo, cache i data są f2fs.

Edytowane przez damian12332146

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@@Kristyan

Tak sprawdzałem, wszystko jest na F2FS :) Ja nie miałem problemów z instalacją.. Przechodziłem z CM11 od TeamCanjica, wszystko zgodnie z instrukcją i poszło bez problemu.

ee70503a5904e802d15a8894c19c5182.jpg

Edytowane przez KoroniarzCK
    spoiler

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Kristyan

@@damian12332146

Nie próbowałeś przypadkiem robić tego wszystkiego na CM12 albo na jakimś innym dużo zajmującym ROMie?

Jeśli możesz to ogarnij ROM żeby nie zajmował więcej niż ¾ partycji system i powtórz wszystkie kroki od 8 włącznie.

@@Danny98

Jeeee, czyli moja instrukcja nie jest felerna, jeśli robiłeś wszystko wg. niej :D

Cieszę się że działa ;)

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi