Skocz do zawartości
Sphinxxx

TUTORIAL Nowy format pamięci HTC One X

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy format pamięci zmienia przydział pamięci wewnętrznej w naszych HTC One X. Dotychczasowa, niewielka partycja na aplikacje wraz z nadejściem ART oraz Androida Lollipop przestała wystarczać większości użytkowników, dlatego opracowany został sposób, by cała pamięć wewnętrzna mogła zostać przeznaczona na potrzeby użytkownika.

Przed rozpoczęciem procedury sprawdź, czy twój rom wspiera nowy format pamięci.

Szczegóły

Tradycyjnie system Android podzielony był na następujące partycje:
    • /system na pliki i aplikacje systemowe
    • /data for na pobrane aplikacje, dane aplikacji i ustawienia
    • /cache na Dalvik, cache oraz recovery
    • /sdcard na zdjęcia, filmy, muzykę itp

Aktualnie system Android wymaga następującego podziału:

• /system na pliki i aplikacje systemowe
    • /data for na pobrane aplikacje, dane aplikacji i ustawienia oraz na Dalvik, cache oraz emulowaną kartę SD
    • /cache na recovery
    • emulowana karta SD na zdjęcia, filmy, muzykę itp

Stary format pamięci:
    #p12: 1280MB  /system
    #p13:  320MB  /cache
    #p14:   25GB  sdcard
    #p15: 2196MB  /data
    Nowy format pamięci: 
    #p12: 1280MB  /system
    #p13:  320MB  /cache
    #p14:   25GB* /data
    #p14:   25GB* /data/media = sdcard
    #p15: 2196MB  /xtradata
    * #p14 25GB współdzielone między DATA i SDCARD

Przed konwersją zarezerwuj sobie odpowiednio dużo czasu, tak by w razie nieprzewidzianych sytuacji móc powrócić do starego formatu. 

Wymagania:
    • HTC One X International (endeavoru)
    • Znajomość flashowania recovery i romu
    • 50%+ baterii
    • Możliwość przesyłania po MTP oraz aktualny fastboot i adb

Instrukcja:

1. Zrób backup wszystkich danych w telefonie. Ta operacja usunie CAŁĄ zawartość telefonu! 
    2. Uruchom telefon w trybie fastboot i zainstaluj recovery odpowiednie do nowego formatu pamięci, np TWRP 2851-BiG 
    3. Odłącz telefon od komputera (pominięcie tego punktu uniemożliwi poprawną kontynuację procesu).
    4. Sformatuj partycję DATA. Dzięki temu zostanie stworzona nowa, większa współdzielona partycja.
    5. Wyczyść resztę partycji
    6. Zrestartuj recovery, podłącz telefon do PC i poczekaj na pojawienie się dwóch dysków w ramach pamięci telefonu. 
    7. Skopiuj ROM (zip) kompatybilny z nowym formatem pamięci do Internal SD Card lub 2GB Extra Data.
    8. Sflashuj ROM (wraz z boot.img), gappsy i zrestartuj telefon. 

Powrót do starego formatu pamięci:

1. Uruchom telefon w trybie fastboot i zainstaluj stare recovery, np TWRP 2810
    2. Zmień system plików na karcie SD na FAT.
    3. Skopiuj ROM lub backup zgodny ze starym formatem na kartę SD.
    4. Wipe/format wszystiego z wyjątkiem karty SD.
    5. Zainstaluj odpowiedni ROM/backup.
    6. Zrestartuj do bootloadera i sflashuj boot.img.
    7. Zrestartuj telefon.

Nie jestem autorem tej instrukcji, oryginalny wątek na XDA: http://forum.xda-developers.com/htc-one-x/orig-development/storage-layout-hox-endeavoru-t3022358

Edytowane przez Sphinxxx
    • Lubię to! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Spero

Witam, zrobiłem tak jak w instrukcji i nie pijawiają się te dwa dyski abym mógł skopiować pliki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W opcji Mount w recovery wyłącz i włącz MTP (disable MTP/enable MTP) przyciskiem na dole (poglądowy screen poniżej).

rotated_Screenshot_2014-11-14-09-44-43.p

Edytowane przez Sphinxxx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Spero

Dzięki, poradziłem sobie. Biorę się za testowanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Spero

Wróciłem na stary CWM, ale jak zmienić system plików na karcie sd na fat, jeśli po podłączeniu do kompa nie widać telefonu?

Teraz nie moge nic skopiować na kartę pamięci w telefonie

Edytowane przez Spero

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ogólnie nawet po powrocie do starego formatu pamięci polecam przesiąść się na TWRP, CWM dla naszych HOXów już nie jest rozwijane. 

Procedura powrotu do starego formatu jest w pierwszym poście, robi się to przez recovery odpowiednie dla starego formatu, ja polecam TWRP 2.8.1.0.

Edytowane przez Sphinxxx
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    m0ck

Próbuję wrócić do starego formatu pamięci i wgrać stabilną wersję: aicp_trltespr_lp-8.0-RELEASE-20150210.zip

Robię wszystko zgodnie z instrukcją, ale utknąłem przy punkcie 5. Pokazuje się błąd przy flashowaniu pliku rom. Używam TWRP 2810

@ED

Głupi ja. Próbowałem wgrać nie ten plik romu. :facepalm3:

Edytowane przez m0ck
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zrobiłem disable MTP/enable MTP (bo wcześniej komputer nie widział wcale telefonu) i teraz dostepny jest tylko jeden dysk z htc - 2GB.

Czy da się jakoś zmontować jeszcze raz żeby był widoczny jeszcze drugi dysk? Co jeśli zrobię disable i enable MTP na System, a nie tylko na Data i Cache???

Edit: Zrobiłem disable i enable MTP na System i chyba przegiołem. Recovery (TWRP 2.8.5.3.) przestał reagować, (chyba odmontowalem recovery..) a wlaczył sie biały ekran HTC Quality Brilliant i nie da sie nic zrobic, wyłączyć itp.  Komputer widzi jeden dysk, ale nie da się go otworzyć i nie jest już tak nazwany jak wczesniej ten dysk 2GB co był wcześniej!

Co zrobić?????

Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję!!!

Edytowane przez Marcin_306121

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uruchom telefon w trybie fastboot, czyli włącz telefon trzymając jednocześnie power i vol-. Po uruchomieniu podłączasz kablem pod PC i wgrywasz nowe recovery.

I dalej już normalnie, czyli odłączamy kabel, restart do recovery, podłączamy do kompa, wgrywamy zipa, flashujemy boot.img i restart.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety przy instalowaniu nowego recovery dostaje bład w konsoli: "Nazwa 'fastboot' nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne, program wykonywalny lub plik wsadowy."

Poprzednie recovery Cwm  mam wgrane przez One_X_All-In-One_Kit_v2.3. Ale juz nie ufam temu AllinOneKitowi i chcialbym nowe recovery wgrac z comandlina i dostaje taki błąd.

Przeczytałem gdzies w innym temacie ze powinienem zainstalowac SDK Android. Ale to jest duzo roboty (uwazam ze niepotrzebnej).

Instalowałem nowe recovery według tutka http://forum.android.com.pl/topic/51579-flashowanie-clockworkmod-recovery-root/  razem z pobieraniem fastboota, rozpakowywaniem plikow bezposrednio do folderu C:\fastboot. Htc byl wtedy w trybie fastboot USB ale komp znow nie "widzial" żadnej partycji i może dlatego nie moge w ten sposob zainstalowac ponownie recovery?

Czy cos zrobilem źle przy instalacji nowego recovery??:

Bardzo proszę o pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi