Skocz do zawartości
jamesbond22

Jak zmienić zawartość systemowego folderu?

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym usunąć wszystkie pliki z folderu /system/app i następnie umieścić tam swoje pliki. Jak to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    giaur500

Musisz mieć roota. A tak na marginesie, jeśli chcesz uwalić telefon, to są szybsze i prostsze sposoby niż usuwanie plików z /system/app

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chcę uwalić telefonu. Po prostu muszę mieć wyodeksowane pliki apk. Roota mam. W TWRP Recovery jest opcja 'File manager', ale tam nie można wejść w /system. Może można zrobić jakąś paczkę zip pod recovery usuwającą wszystkie pliki z folderu /system/app i wstawiająca tam swoje?

Edytowane przez jamesbond22

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tom91

Zapoznaj się odrobinę z bashem, to to samo będziesz mógł zrobić z poziomu działającego systemu. Możesz też swoje działania oskryptować podobnie jak robi się plik wsadowy dla MSDOS/Windows.

Z resztą nie musisz wcześniej usuwać pliki, skoro chcesz je nadpisać.

Proponuję jednak też zachować właściwe uprawnienia i właścicieli dla podmienianych plików. W tej sytuacji do przechowania plików które chcesz wrzucić może się nadać archiwum tar, który później możesz skompresować.

Nie jestem pewien czy jakimś narzędziem(pomijając ceregieli z cygwinem) można prosto zmienić uprawnienia do plików zapisanych w archiwum tar.

Z resztą, kwestię uprawnień też możesz rozwiązać wykonaniem skryptu po skopiowaniu plików. W końcu na systemie z uwolnionym dostępem do roota i busyboxem powinno działać chown i chmod.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piskorfa
    W TWRP Recovery jest opcja 'File manager', ale tam nie można wejść w /system.

A /system wcześniej zamontowałeś?

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tomo_s

... do zapisu

Edytowane przez AALEKSANDRA
    Nie cytujemy w całości posta osoby poprzedzającej naszą wypowiedź. Grozi to ostrzeżeniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piskorfa

@@tomo_s

W TWRP od razu montuje do zapisu. Musiałbyś przemontować z opcją ro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tomo_s

@@jamesbond22

No dobra... ale mam nadzieję, że wiesz co robisz. Jak chcesz przez TWRP to masz:

• Wrzuć wcześniej do jakiegoś katalogu to co chcesz wgrać. U mnie w przykładzie jest to katalog "aaaa" na zewnętrznej karcie SD.
    • Wchodzisz do TWRP i Mount i wybierasz /system i wracasz domkiem albo przyciskiem powrotu
    • Advemced -> Terminal Command i wybierasz katalog /system/app
    • Kasujesz wszystkie pliki apk:
    rm -f *.apk
    • Kopiujesz wszystkie pliki apk z wcześniej przygotowanego katalogu do katalogu /system/app
    cp /external_sd/aaaa/*.apk /system/app/
    • Zmieniasz właściciela wszystkich wrzuconych plików apk na root i grupę też na root (tak jest domyślnie)
    chown root:root *.apk
    • Zmieniasz prawa dostępu wszystkich wrzuconych plików apk na -rw-r--r-- (właściciel zapis i odczyt, reszta odczyt - tak jest domyślnie)
    chmod 644 *.apk
    • "domek" -> Reboot -> System

Już :)

Edytowane przez tomo_s
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@@tomo_s

Tu masz opisane to jak to zrobić z folderem app i plikami apk. Rozumiem, że pliki .ODEX to będą już 'śmieci' i będzie je można usunąć w Root Explorer?

A z folderem framework i plikami jar to będzie tak samo? I pliki 'ODEX  i .JEX będzie też można usunąć w Root Explorer?

edit:

Z folderem framework to będzie chyba inaczej, bo tam są dwa rodzaje plików - apk i jar.

[Dodano: 20 kwiecień 2015 - 05:14]

rm -f *.apk
    rm -f *.jar
    rm -f *.odex
    rm -f *.jex
    cp /sdcard/aaaa/framework/*.apk /system/framework/
    cp /sdcard/aaaa/framework/*.jar /system/framework/
    chown root:root *.apk
    chown root:root *.jar
    chmod 644 *.apk
    chmod 644 *.jar

Czy takie komendy są dobre , gdy chodzi o folder framework?

Edytowane przez jamesbond22

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    giaur500

Ja bym sobie raczej przygotował plik .zip, który można by było wrzucić przez recovery. Automatycznie by skopiował i pozamieniał pliki i nadał uprawnienia. Nie chciałoby mi się dłubać poleceń w bashu w twrp. No ale można i tak.

Jeszcze inne wyjście to adb shell, wtedy klepiesz te komendy przynajmniej na konsoli na twoim komputerze, a nie w telefonie. Tylko root musi być.

[Dodano: 20 kwiecień 2015 - 09:39]
    Czy takie komendy są dobre , gdy chodzi o folder framework?

Nie wiem czy wiesz, ale w TWRP jest menedżer plików, możesz sobie zaznaczyć co chcesz usunąć, skopiować i możesz też tam nadać uprawnienia.

Edytowane przez giaur500

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi