Skocz do zawartości
irhabi

NetBeans - środowisko programistyczne dla android'a

Rekomendowane odpowiedzi

irhabi

Poniższy tutorial ma na celu przygotowania środowiska programistycznego jakim jest NetBeans do współpracy z platformą Android.

Co potrzebujemy?

- NetBeans 6.5 (+ wymagane JDK)

- Android SDK

- Android plugin for NetBeans

1. Instalacja NetBeans:

Najprostszym rozwiązaniem będzie pobranie jednej paczki zawierające NetBeans 6.5 oraz wspomniane wcześniej JDK. W tym celu przechodzimy na stronę (link), klikamy download.gif, a następnie dla interesującej nas platformy (Windows, Linux itd.) pobieramy plik instalacyjny.

Samego przebiegu instalacji nie będę opisywał, ponieważ w zależności od wybranej platformy wygląda ona nieco inaczej. Dla początkujących użytkowników zalecane jest przechodzenie przez kolejne okna instalacji wybierając domyślne opcje.

2. Dodanie Android plugin do NetBeans:

Po uruchomieniu NetBeans klikamy na zakładkę Tools/Narzędzia -> Plugins/Wtyczki.

Wybieramy Settings/Opcje i klikamy Add/Dodaj wpisując:

URL: [url]http://kenai.com/downloads/nbandroid/updates.xml[/url]

Jak na poniższym obrazku:

nbandroidplugininstall.th.jpg

Następnie przechodzimy na zakładkę Available Plugins/Dostępne Wtyczki i odszukujemy plugin o dobrze nam znanej nazwie 'Android', i zaznaczamy checkbox w celu instalacji.

nbandroidpluginadd.th.jpg

Akceptujemy warunki licencji -> Install/Instaluj -> otrzymujemy informację, iż pobierane wtyczki nie są podpisane czyli teoretycznie niebezpieczne...ale czy mamy inny wybór(?) :luka: - klikamy Continue/Kontynuuj -> Finish/Koniec

3. Dodanie nowej platformy - Android

Pobieramy Android SDK (1.0_r2, 1.1_r1, 1.5_r3, 1.6_r1 - NDK - wymaga wcześniejszego SDK) dla wybranej przez nas platformy. Wyodrębniamy pliki z archiwum w dowolne miejsce na dysku.

Uruchamiamy ponownie NetBeans. Przechodzimy do zakładki Tools/Narzędzia -> Java Platforms -> i klikamy Add Platform. Wybieramy 'Google Android Open Handheld Platform, jak na obrazku poniżej.

androidplatform.th.jpg

Odszukujemy miejsce do którego rozpakowaliśmy pliki Android SDK i klikamy Finish/Koniec.

Od tego momentu możemy się cieszyć środowiskiem NetBeans w pełni współpracującym z platformą Android! :hurra:

W widoku nowego projektu widoczna jest kategoria 'Android', dzięki której możemy rozpocząć pisanie pierwszej aplikacji.

androidproject.th.jpg

Mam nadzieję, że wszystko zostało opisane w miarę zrozumiale i temat przyda się niejednemu użytkownikowi tego forum. ;)

Pozdrawiam

Edytowane przez irhabi
    aktualizacja SDK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    rammiro

Tutorial na pewno się przyda niejednemu ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Alus

Mi napewno:) bo eclipse mnie totalnie wkurza:)

nie obrazilbym sie na wersje pod jcreator :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    irhabi
    Mi napewno:) bo eclipse mnie totalnie wkurza:)

nie obrazilbym sie na wersje pod jcreator :)

Widzę, że jeśli chodzi o programowanie to mamy tu same początkujące osoby, dla których wypisanie na ekranie "Hello world" to już coś :hyhy: Podobnie jest ze mną i uważam, że nie ma co sobie zawracać głowy Eclipse, bo to samo można zrobić w NetBeans, a zanim staniemy się pro :padam: (o ile wystarczy nam cierpliwości ;) )to jeszcze spoooro minie, a wtedy sami będziemy mogli określić na czym dogodniej nam się pracuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Alus

:) poprostu JCreator odpowiada;) NetBeans nie przeszkadza...ale eclipse irytuje...

Nie jest taki problem wklepac hello world...choc przyznam ze zadzwilila mnie budowa aplikacji pod Androida

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanko: Co oferuje netbeans oprocz kompilacji ? Jest DDMS ? Czy jest podlgąd xmlowego pliku UIa ? Co z panelem kontrolnym emulatora ? Jest FileExplorer ? Logcat ?

Czemu Eclipse was irytuje ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    sevos

nie mam pojęcia ;)

IMHO NetBeans jest dla klikaczy, co to aplikację lubią sobie wyklikać (miałem nieprzyjemność pisać przez 2 tygodnie aplikację pod J2ME w NetBeans, dziwiło mnie np., że autogenerowany kod jest domyślnie blokowany).

Poza tym wydaje mi się, że Eclipse jest jakiś taki przejrzysty, mniej generatorów - więcej kontroli nad kodem.

Struktura aplikacji pod Androida rzeczywiście może zaskakiwać, jednak biorąc pod uwagę założenia systemu (user experience, szybka reakcja UI) jest to rozwiązanie całkiem rozsądne.

Podoba mi się na przykład wymuszanie na programiście wrzucania długotrwałych operacji w wątek w tle (jeśli tego nie zrobimy UI się zablokuje i system zasugeruje zabicie activity).

Zacząłem dłubać prostego klienta Nozbe.com , nawet idzie nieźle, staram się opanować mechanizm Activity. Zdarza mi się, że program się wysypuje przy wznawianiu, jednak debuggerem nie mogę nic wyłapać :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    yahuto

witam mam problem :

instalacja i wszystko poszlo ok, przechodze do pisania pierwszego "programu" z tego watku. nie wykrywa bledow, wybieram run -> run main project i mam select device: mojego magica (polaczony przez HTC sync, zaznaczone w ustawieniach ze pozwala na debagowanie) oraz AVD (ktorego za ptaka nie moge dodac - wg opisow w necie gdyz wywala mi bledy) wiec wybieram mojego magica i "ok"

program:

package org.me.mojprojekt;

import android.app.Activity;
    import android.os.Bundle;
    import android.widget.TextView;

public class MainActivity extends Activity {

@Override
       public void onCreate(Bundle icicle) {
           super.onCreate(icicle);
           TextView tv = new TextView( this );
           tv.setText( "Hurra" );
           setContentView( tv );

}

}

po czym dostaje:

init:
    deps-jar:
    Compiling 1 source file to C:\Users\mariusz\Documents\NetBeansProjects\moj projekt\build\classes
    compile:
    java.lang.UnsupportedClassVersionError: com/android/dx/command/Main (Unsupported major.minor version 49.0)
           at java.lang.ClassLoader.defineClass0(Native Method)
           at java.lang.ClassLoader.defineClass(Unknown Source)
           at java.security.SecureClassLoader.defineClass(Unknown Source)
           at java.net.URLClassLoader.defineClass(Unknown Source)
           at java.net.URLClassLoader.access$100(Unknown Source)
           at java.net.URLClassLoader$1.run(Unknown Source)
           at java.security.AccessController.doPrivileged(Native Method)
           at java.net.URLClassLoader.findClass(Unknown Source)
           at java.lang.ClassLoader.loadClass(Unknown Source)
           at sun.misc.Launcher$AppClassLoader.loadClass(Unknown Source)
           at java.lang.ClassLoader.loadClassInternal(Unknown Source)
    Exception in thread "main" 
    C:\Users\mariusz\Documents\NetBeansProjects\moj projekt\nbproject\build-impl.xml:411: exec returned: 1
    BUILD FAILED (total time: 0 seconds)

co robie zle?

dodanie avd:

android create avd --target 2 --name marvin

skutkuje:

ymtQ3JlUmBvkJUMYpL1SBQ?authkey=Gv1sRgCJjYqbuhjbpU&feat=directlink

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    yahuto

ok, windows 7, jdk6u16 + nb 6.7.1, sdk 1.6

wszystko dziala jak ta lala

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie gdy deklaruje w NetBeans gdzie jest SDK to po wyborze folderu nie mam opcji wlaczonej finish tylko next gdy wybieram next mam "A platform target has been selected" i utknalem moze ktos pomoc?

Dodam że Java jdk-6u17 74mb Netbeans netbeans-6.8-ml-javase-windows 47mb SDK yyyy najnowsze :P android-sdk-r04

Edytowane przez mejdzor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi