Skocz do zawartości
Tomcio51

ADB - wykonanie kopi posektorowej do pliku całej pamięci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zacząłem się bawić z ADB od kilku dni. Lecz nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy da się i w jaki sposób można wykonać kopie posektorową całej pamięci czy to smartfonu lub tabletu.

Może ktoś coś wie lub eksperymentował już z tym?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tom91

Do kopii sektor po sektorze można użyć dd. Nie wiem czy fabryczny Android bez narzędzi GNU i/lub bez busybox posiada dd lub jakiś inny program do tego celu.

Nie wiem też czy będziesz mógł zamontować jakiś udział sieciowy, żeby nie zapychać pamięci wewnętrznej urządzenia, ale sądzę że możesz zrobić kopię na którąś z pamięci masowej(wewnętrzną, kartę pamięci lub pamięć podłączoną przez OTG).

Do tego zadania nie jest konieczne ADB, chociaż może okazać się odrobinę wygodniejsze(zwłaszcza "klepanie" poleceń). Obstawiam żeby w ogóle sięgnąć do urządzeń blokowych których chcesz zrobić kopię, potrzebujesz uprawnień użytkownika root. To zazwyczaj jest wymagane w prawie każdej dystrybucji Linuxa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mmaciejow

adb posiada opcje backup z rozszerzeniem ab, ale czy potem da się to zamontować jako "dysk" tego już nie sprawdzalem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tom91

http://android.stackexchange.com/questions/69567/what-all-does-adb-backup-and-how-do-i-restore-part-of-it

android.stackexchange.com/questions/23357/is-there-a-way-to-look-inside-and-modify-an-adb-backup-created-file

http://android.stackexchange.com/tags/backup/info

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    giaur500

W adb jako takim się nie da. Chyba że wykorzystasz adb shell i użyjesz potem dd. Z tym że tak to możesz zrobić backup partycji recovery na przykład, nie wiem czy to zadziała dobrze na partycji, której aktualnie przecież używasz.

Oczywiście na telefonie musi być dostęp do roota i musisz mieć dd, w tym celu najlepiej zainstalować pakiet busybox.

Edytowane przez giaur500

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok. Ale np gdy urządzenie ma uszkodzony os i dla odzyskania danych nie chce wgrywać żadnych innych romów to jak zainstalować busbox-a?

Przez ADB można zainstalować aplikacje ale chyba tylko wtedy gdy dane urządzenie działa.

A przez dd próbowałem i dalej i dalej próbuje na ubuntu by to ogarnąc. ale coś mi nie wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    giaur500

Adb działa tylko na uruchomionym systemie, to chyba jasne. Piszac o adb shell miałem na myśli że koniec końców jest to shell odpalony na telefonie i to jest to samo, co byś te polecenie wpisywał na telefonie.

Tobie chodzi o zrzut całej pamięci telefonu, do której chcesz się dostać wtedy gdy system nie jest uruchomiony. Nie będzie to raczej możliwe poprzez proste podłaczenie telefonu do usb i tu pewnie sposób postępowania zależy od modelu telefonu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ok. dam przykład z życia. Samsung Galaxy S. Odpala się ale zatrzymuje się na logu producenta. Wcześniej już miał wgrany TWR. Także w adb widzę telefon jak mam odpalony recovery. widzę pliki itp. Lecz wywala mi błąd że brak uprawnień mimo że mam root-a i nie mogę skopiować np. katalgu system.

No i właśnie w tym rzecz że chce zrobić zrzut całej pamięci a nie tylko plików. Taka kopia posektorowa jest potrzebna właśnie przy odzyskiwaniu danych, którym się zajmuje a teraz ćwiczę na androidzie, a raczej próbuje to rozgryźć na androidzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tom91

@@Tomcio51

Możesz mieć uwolniony dostęp do użytkownika root, jednak nie zawsze musisz się posługiwać jego uprawnieniami. Po "rootowaniu" żeby nabyć uprawnienia root, to aplikacja bądź użytkownik muszą zechcieć nabyć uprawnienia tego użytkownika. Do tego służy m.in. polecenie su, sudo(tymczasowe nabycie uprawnień, praktycznie nie używane w Androidzie) i sudo su(nabycie do momementu samodzielnego zaprzestania, używane głównie w systemach z administratorem z zahashowanym hasłem i grupą użytkowników sudoers która może nabyć uprawnienia administracyjne, również nieużywane w Androidzie).

Chyba większość urządzeń po uzyskaniu sesji ADB pozostawia konsolę na prawach ograniczonego użytkownika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak, Ale czemu po wpisaniu komendy su nie mam uprawnień root-a?

Mimo że urządzenie wcześniej już miało root-a

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi