Skocz do zawartości
Rumpcio

Moduł dźwiękowy Wolfson wm5110 w Galaxy Alpha - Opinie i odpowiednie słuchawki

Rekomendowane odpowiedzi

Rumpcio

Podobno to dobry chip muzyczny, ale zastanawia mnie jak dobry? Nie jestem audiofilem, ale różnicę wyraźną czuję po przesiadce na Alphę z S4. Testowałem w powerAMPie na tych samych ustawieniach, utworach, głośności i słuchawkach i jakość jest lepsza. Jednak wiadomo, że na stockowych słuchawkach wartych 20zł nie ma się czego spodziewać...
    Czy uważacie, że do Alphy warto zainwestować w lepsze słuchawki?

Myślałem o Level-in Samsunga (lubię dokanałówki). 1.5 miesiąca temu kosztowały 500-600zł. W oficjalnym sklepie Samsunga dalej są po 570zł i ogólnie tylko w Polsce widzę, że cena spadła 3-4-krotnie, bo aż do 150zł. Podobno tylko w Polsce są takie tanie i faktycznie - gdzie nie czytam recenzji na zagranicznych stronach, to podają cenę 150-180$.
    Obecnie można je w Vobisie za 150zł łyknąć i zastanawiam się czy warto.

Może ktoś wypowie się jakich słuchawek w Alphie używa i jak ocenia taki zestaw :)
    A może ktoś używa Level-In i oceni jak to gra z Alphą :)?

Zastanawiam się też jak 'dobry' jest ten cały Wolfson, bo każdy wymienia go w plusach opisując dany telefon, ale jak ma się on w porównaniu do typowych odtwarzaczy muzycznych typu iPod i jakieś inne?

Edytowane przez Szymon035
    Poprawiono nazwę tematu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    demola

Generalnie warto, jeżeli zależy Ci na lepszym brzmieniu. Te słuchawki z zestawu nie są może najgorsze, ale poprawę w różnicy dźwięku pomiędzy tymi stockowymi, a bardziej "zaawansowanymi" konstrukcjami słychać dość wyraźnie. Osobiście nie pokuszę się o polecenie jakiegoś modelu, bo odczucia w przypadku odbioru dźwięku to czysto indywidualna sprawa. Generalnie sam używam dwóch zestawów, w pracy mam stare Techniksy, a w domu "senki" i oba zestawy grają lepiej od tych dokanałówek. Inną sprawą jest to, ze przez wyższą impedancję grają one trochę ciszej a sama regulacja dźwięku odbywa się mniej płynnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Generalnie to należy przyjrzeć się ocenom tych słuchawek i np. Samsung Level Over-ear. Ceny spadają bo ludzie zaczęli je porównywać i sami dochodzą do zaskakujących wniosków, że w przypadku słuchawek Samsunga niestety w parze z ceną nie idzie jakość. Ja polegam na sprawdzonych producentach i mam z SGS3 Sennheisery CX5.00. Sprawdzałem różnicę pomiędzy Alphą i SGS3 w MediaM i na pierwsze porównanie nie odczułem większej różnicy. Zastanawiam się nad zakupem Alphy, bo w SGS3 brakuje mi ramu i lte. Dwa lata temu porównywałem SGS3 do iPhona 4 i nie odczułem istotnej różnicy pomiędzy nimi. Patrząc na jakość dźwięku nie miałbym powodu aby skreślać iPhona. Natomiast z powodu ekosystemu Appla, który do mnie nie przemawia, to kieruję się na Androida. Wracając do słuchawek. Przeważnie jest tak, że chcąc coś wycisnąć z toru audio smartfona, to trzeba zainwestować w lepsze słuchawki niż stock... Jeśli chodzi o porównania doków do słuchawek stacjonarnych, to uważam to za nieporozumienie. Impendacja stacjonarnych zabija moc telefonów. Będąc w rzeczonym MediaM miałem okazję porównać moje Senki do np. Beatsów (cena sklepowa to coś około 1499). To była prawdziwa klęska Beatsów :-) Reasumując, nic nie zastąpi realnego odsłuchu - można się nieźle zdziwić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Rumpcio

Masz rację, jednak mnie interesują tylko dokanałówki, a tych nigdzie nie przetestuję.
    Dlatego muszę sugerować się opiniami z internetu :P
    Czyli z tym całym Wolfsonem w Alphie to ściema? W sensie nie jest jakimś super chipem muzycznym, który wszędzie tak chwalą?
    Wiem, że S3 też miało taki chip, tylko starszy model.
    Zastanawia mnie tylko, czy telefon jest warty, żeby kupować do niego słuchawki za 200zł - czy po prostu będą miały odpowiednie źródło dobrej jakości dźwięku, żeby pokazać, co potrafią.
    Czy chociaż trochę te nowsze telefony zbliżyły się jakością dźwięku do standardowych odtwarzaczy mp3? Mówię oczywiście o tych polecanych na forach audio, a nie z lidla za 30zł :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z Wolfsonem to nie ściema - sprawdzałem na HTC, jakimś chińskim smarcie z Mediatekiem, Samsungu z Snapdragonem. Wolfson wszędzie wygrywał. Jeśli chodzi o kasę, to ja za Senki dałem właśnie 275PLN i jestem mega zadowolony. Aczkolwiek gdyby były lżejsze byłoby jeszcze fajniej. Jakość zbliżyła się do odtwarzaczy przenośnych - mam Sansę i jakiegoś Philipsa. Generalnie wole mieć jedno urządzenie niż dwa :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pykpyk

gdzieś czytałem, że wgrywając jakieś stery można więcej wydusić z chipu muzycznego, oczywista sprawa wymagany jest root. aczkolwiek obecny zestaw soundmagic + nastawiony poweramp odpowiada mi w 100%.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Rumpcio

gdzieś czytałem, że wgrywając jakieś stery można więcej wydusić z chipu muzycznego, oczywista sprawa wymagany jest root. aczkolwiek obecny zestaw soundmagic + nastawiony poweramp odpowiada mi w 100%.

Jakie masz soundmagiki? E10 może?

I jak porównasz powerampa + Twoje słuchawki do stockowych dokanałówek :)? Uważasz, że warto zrobić upgrade słuchawek za 100-150zł wyłącznie do tego telefonu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    laba

Panowie, polecam program ViPER FX. Mozna z telefonu wycisnąć wiele więcej ;)

Dobry korektor graficzny i wiele przydatnych ustawien, jak i profile pod markowe sluchawki.

Pamietam jak kupiłem sluchawki soundmagic. Niby tak zachwalali jak to w nich jest bass i jak to zaje*iscie graja. Podłączyłem je a tu okazuje się ze graja gorzej niż te które były dołączone do zestawu z telefonem. Dzięki tej aplikacji podkreciłem je tak że grają nie do poznania ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ViPER FX potrzebuje roota ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oprócz Senków CX5.00 mam również Koss Porta Pro zmodowane. Miałem również Senki PX100II, HD598, Beyerdynamic DT770. Przy słuchawkach dynamicznych należy wziąć pod uwagę wygrzewanie. W przypadku doków nie zauważyłem zmian po kilkudziesięciu godzinach, ale np. przy Kossach i pozostałych słuchawkach jakość muzyki była istotnie lepsza po wygrzaniu. Zakładam, że wchodzi w grę masa membrany i elastyczność zawieszenia. Gdzieś czytałem, że z dokami jest różnie, czasem nie wymagają wygrzania, albo je należy wygrzać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Oczywiście w przypadku przetworników armaturowych pojęcia wygrzewania nie istnieje   :). Być może przy SM taki efekt zaistniał - dorzuciłeś basu i membranki się rozruszały. Z ciekawości sprawdziłem teraz na swoim SGS3 różnicę pomiędzy Neutronem a Powerampem. Oczywiście wszystko wyłączone (korekcje, jakieś poszerzenia bazy stereo i inne pierdoły), ale w Neutronie włączony oversampling. W tym porównaniu zwycięstwo ma Neutron (na Senkach CX5.00). Dźwięk jest precyzyjniejszy, nie zamula, i najniższe rejestry fajnie się prezentują. W Powerampie jest jakoś tak wszystko lekko wygładzone. Lubię bass ale nie jestem bassheadem  :D . Fajnie, jak dźwięk jest równy w całym zakresie - nie męczy uszu.Z opinii widziałem, że SM10 zbierają dobre noty. Jedynie gdzieś czytałem, że potrafią się rozpaść. Ale może to kwestia właściwego obchodzenia się z nimi. Za namową sprawdziłem ViPERA. Odtwarzałem Neutronem. Co z empiryki mogę powiedzieć... Dla osób, które mają problemy z głośnością słuchawek (mały SPL albo wysokoimpendacyjne), to jest to fajna sprawa. Natomiast opcja Cure Tech+ w sekcji Wirtualny Dźwięk Przestrzenny to porażka :hammer: . Powoduje zmianę charakterystyki fazowej przez co jest wrażenie, jakby dźwięk się "skręcał" w uszach. No i przestrzeń się zawęża. Wierność dźwięku - dla Bas i Czystość - jak dla mnie jest to nic innego jak dodatkowa korekcja z zafixowaną częstotliwością dla basu i wysokich z szerszą oktawą... Jeśli chodzi o korektor, to nawet go nie ruszałem. Chodzi o to, że korektory są w aplikacjach, a wg. mnie najlepszym korektorem jest czteropasmowy parametryczny z Neutrona - można sobie dobrać częstotliwość i szerokość. Jak dla mnie to bomba :clap:  - lepsze niż 10-pasmowy zwykły korektor... To tyle jeśli chodzi o ViPERa. Reasumując - fajnie, że mamy różne możliwości - jak mawiają jeden lubi blondynki a drugi brunetki ^^

Co do roota - zauważyłem że prosił o pozwolenia... Zaciągnął coś dodatkowo.

Edytowane przez treborm

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi