Skocz do zawartości
maniuto

ROM, kernel, Bootloader itp

Rekomendowane odpowiedzi

Niepokoi mnie kilka istotnych kwestii w związku z którymi mam następujące pytania.

1. Mam aktualnie wgrany ROM - Kwiecień 2011 I5800XWJPF Android 2.2 , 531.OPS

Zamierzam teraz wgrać FuguMOD co jest jak rozumiem zmodyfikowanym kernelem. Moje pytanie: czy wszelkie mody, kernele i inne tego typu rzeczy pozostaną w telefonie po ponownym wgraniu fabrycznego romu (Kwiecień 2011 I5800XWJPF Android 2.2 , 531.OPS) czy też zostaną nadpisane i wszystko wróci do normy i będę miał czysty system jak ten przed wgraniem kernela i modów?

2. Spotkałem się na tym forum z takim tematem w którym była propozycja wgrania ROMu z bootloaderem lub też bez niego. I pytanie jaka jest różnica między wgraniem ROMu z bootloaderem lub też bez niego i w jakim celu się to robi?

3. Przeczytałem też że jeżeli dany ROM jest razem z kernelem to niema konieczności dogrywania kernela. Pytanie czy da się rozpoznać który ROM jest z kernelem a który bez?

Zakładam że dla wielu z Was odpowiedź na te pytania jest banalna i oczywista, ale przeglądając to forum nie znalazłem nigdzie zadowalających odpowiedzi w tych kwestiach.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Oczko

1. Fugumod to jest kernel więc jak go wgrasz to NIE stracisz żadnych danych, ustawień i aplikacji czyli wszystko jest po staremu z wyjątkiem nowego kernela, którego wgrałeś.

Jeżeli natomiast wgrywasz nowy rom to niestety wszystko tracisz czyli telefon trzeba będzie na nowo konfigurować, instalować aplikacje, które straciłeś przez wgranie nowego roma itp.

2. Bootloader to chyba tryb recovery (coś jak bios w kompie). Standardowo nasz telefon coś takiego posiada (wystarczy jak przytrzymasz długo przyciski głośności góra i dół + duży, środkowy przycisk z przodu + przycisk wyłączania telefonu) ale wgranie modyfikowanych romów jak np. kyrillios zastępuje ten standardowy bios nowym (zwie się cwm i też jest zaznaczone w opisie danego roma czy cwm posiada w sobie) z większymi możliwościami jak np. backup całego romu łącznie z aplikacjami i ustawieniami i wiele innych dlatego jest polecane.

3. Każdy rom ma kernel. Tylko romy modyfikowane mają często w sobie już kernele zmodyfikowane pod względem wydajności, nowych możliwości jak np. podkręcanie procka (kernele zwą się fugumod i g3mod), co też zresztą jest w opisie danego zmodyfikowanego romu jak np. kyrillios zaznaczone, że ma taki a taki kernel.

Tapnięte z g3

Edytowane przez Oczko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    1. Fugumod to jest ketnel więc jak go wgrasz to NIE stracisz żadnych danych, ustawień i aplikacji czyli wszystko jest po staremu z wyjątkiem nowego kernela, którego wgrałeś.

Jeżeli natomiast wgrywasz nowy rom to niestety wszystko tracisz czyli telefon trzeba będzie na nowo konfigurować, instalować aplikacje, które straciłeś przez wgranie nowego roma itp.

Tapnięte z g3

Czyli stracę również kernel który wgram, chyba że zainstaluję ROM który nie poasiada kernela wówczas zostanie stary kernel - czy dobrze rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Oczko
    Czyli stracę również kernel który wgram, chyba że zainstaluję ROM który nie poasiada kernela wówczas zostanie stary kernel - czy dobrze rozumiem?

Wygrywając nowy rom kasujesz to co było wcześniej włącznie z kernelem, i zastępujesz to wszystko tym co jest w nowym romie czyli także innym kernelem. Taki jakby format robisz tego co było wcześniej.

Tapnięte z g3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli w momencie gdy mocno nabroję zawsze mogę wgrać oficjalny ROM który przywróci wszystko do normy. Kwestie 1 i 3 rozwiązane - dziękuję. Pozostaje jeszcze tylko pytanie dotyczące bootloadera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Oczko
    Czyli w momencie gdy mocno nabroję zawsze mogę wgrać oficjalny ROM który przywróci wszystko do normy.

Tak.

Punkt 2 dodany :)

Tapnięte z g3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

2. Bootloader to chyba tryb recovery (coś jak bios w kompie). Standardowo nasz telefon coś takiego posiada (wystarczy jak przytrzymasz długo przyciski głośności góra i dół + duży, środkowy przycisk z przodu + przycisk wyłączania telefonu) ale wgranie modyfikowanych romów jak np. kyrillios zastępuje ten standardowy bios nowym (zwie się cwm i też jest zaznaczone w opisie danego roma czy cwm posiada w sobie) z większymi możliwościami jak np. backup całego romu łącznie z aplikacjami i ustawieniami i wiele innych dlatego jest polecane.

Tapnięte z g3

Technicznie rzecz biorąc orientuję się czym jest bootloader. Zastanawiam się czy przypadkiem ten CWM o którym piszesz to nie ClockWorkMod który instaluje się w telefonie z marketu, bo coś mi tu chyba nie pasuje. Zastanawiam się czy faktycznie zastępuje on bootloadera w czasie instalacji romu w którym jest zawarty czy po prostu jest dołączony do romu jako aplikacja.

A tutaj zapodaję linki do tematów w których mowa o wgrywaniu z bootloaderem lub bez

http://forum.android.com.pl/f136/wgrywanie-zwyka-ego-brandowego-eclair-a-z-boot-loadrem-czy-bez-56621/#post504913

http://forum.android.com.pl/f135/jak-powra-ciae-z-custom-roma-na-zwyka-y-jpf-52368/#post466357

Czyli generalnie w jakim celu się to robi?

Edytowane przez maniuto

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Oczko
    Zastanawiam się czy przypadkiem ten CWM o którym piszesz to nie ClockWorkMod który instaluje się w telefonie z marketu, bo coś mi tu chyba nie pasuje. Zastanawiam się czy faktycznie zastępuje on bootloadera w czasie instalacji romu w którym jest zawarty czy po prostu jest dołączony do romu jako aplikacja.

Ten cwm jest wgrany w roma modyfikowanego zastępując standardowego i jest dostępny tylko przez przytrzymanie tych trzech przycisków więc NIE jest aplikacją jak ta z marketu, a do tego ma większe możliwości.

Tapnięte z g3

Edytowane przez Oczko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi