Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałam przyspieszyć działanie Asus Memopad i zrobiłam przywrócenie ustawień fabrycznych. I zapomniałam, że nie było w nim karty pamięci więc wszystkie zdjęcia były zapisane na pamięci wewnętrznej tabletu. Co mogę teraz zrobić? Poczytałam o aplikacji Dr. Fone i po wykonaniu wszystkiego jak w opisach na portalach. Program pokazuje zdjęcia z aplikacji, które zainstalowałam po tym jak zrobiłam przywracanie ustawień systemowych. Czy jest jakaś szansa do odnalezienia plików tych bardziej ukrytych, najbardziej chodzi o zdjęcia robione, aparatem w tym tablecie. Czy jest jakaś szansa na odzyskanie tych zdjęć? Bardzo mi na tym zależy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tom91

Jeżeli przy przywracaniu ustawień fabrycznych została sformatowana wbudowana pamięć masowa i została przetrzepana przez mechanizm trimowania pamięci, to raczej jest to awykonalne.

Z pamięciami Flash inaczej się obchodzi niż z dyskami twardymi. O ile w przypadku dysków twardych kasowanie czy formatowanie ogranicza się do minimum ze względnu na czas trwania(niszczenie danych zajmuje zdecydowanie dłużej), o tyle w przypadku pamięci flash typu NAND(te najczęsciej stosowane) wyzerowanie bloków jest konieczne przed zapisem nowych danych. Zazwyczaj trimowanie w tle się troszy o uwolnienienie nieużywanych bloków, co może być przeprowadzone w czasie bezczynności (np. po podłączeniu na noc do zasilacza przy włączonym urzadzeniu).

Bodajże w podobnym przypadku kiedyś sugerowałem zrobienie surowego obrazu partycji i przetrzepanie go na komputerze rozmaitymi programami do odzyskiwania danych. Jednak to nic nie dało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak można zrobić taki surowy obraz partycji? I jakimi programami polecasz potem go przejrzeć?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tom91
    Napisano (edytowane)

Do zrobienia surowego obrazu partycji potrzebujes chociażby dd(!ostrożnie z nim!). Ten jest w binarce busybox i jest to program terminalowy.

Tak czy siak czy skorzystasz z dd czy z innego programu to potrzebujesz mieć uprawnienia uzytkownia root, gdyż tylko on moze bezpośrednio czytać urządzenie blokowe(a takim urzadzeniem blokowym w systemie Linux również jest każdy system plików). Do tego potrzebujesz zanać właściwe urządzenie, co można wyciagnąć chociażby z wyjścia polecenia mount.

Takie "zadanie" raczej nie wpisuje się w normalne użytkowanie sprzętu, więc może wymagać odrobiny lektury/główkowania/wiedzy.

Edytowane przez tom91

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi