Skocz do zawartości
Marcin

[Zostaw lub kasuj] - Czyli co wywalić z romu a co nie...

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin

Witam

Inspirację zaciągnąłem z tego postu i za zgodą autora postanowiłem napisać to pod SGS2.

Zamieszczę tutaj .apk które sam usunąłem i nie mam z telefonem najmniejszych problemów.

WSZELKIE MODYFIKACJE DOKONUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. KASOWANIE NIEKTÓRYCH PLIKÓW MOŻE POWODOWAĆ DESTABILIZACJE SYTEMU LUB JEGO AWARIĘ. ZA USZKODZENIE SYSTEMU NIE ODPOWIADAM.

W tym poście możecie pisać swoje sugestie. W miarę możliwości będę aktualizował posta.

Do skasowania aplikacji/programów potrzebujemy roota oraz jakiegoś explorera (ja polecam Root Explorer - do kupienia w markecie). Wszystkie aplikacje i programy systemowe znajdują się w system/app

A

AccountAndSyncSettings.apk - synchronizacja kontaktów, ustawień z kontem google

AccuWeatherDaemonService.apk - proces odpowiadający za widget pogody w TW4

AlertRecipients.apk -

AnalogClock.apk - widget zegara analogowego do TW4

ApplicationsProvider.apk -

AxT9IME.apk - standardowa klawiatura Samsunga, jęsli używamy jakieś innej a o tej zapomnieliśmy to spokojnie można kasować

B

BadgeProvider -

BuddiesNow.apk - widget z przyjaciółmi dla TW4

C

ChocoEUKor.apk - dodatkowa czcionka

D

Days.apk - "dzienniczek" dla TW4

DigitalClock.apk - widget zegara cyfrowego

Dlna.apk - jak sama nazwa wskazuje jest to aplikacja do DLNA

DownloadProviderUi.apk - można spokojnie skasować. Uważam, że jest to w zupełności niepotrzebne.

DualClock.apk - widget podwójnego zegarka dla TW4

E

EmailWidget.apk - widget do poczty email dla TW4 - Jeśli nie używamy wbudowanego klienta email (ma trochę ograniczeń), a zamiast tego używamy coś typu K-9 to spokojnie możemy też usunąć aplikację Email.apk (dzięki @szczota)

F

FmRadio.apk - Radio FM

fotaclient.apk - nie jestem pewien ale proces odpowiadający za automatyczną aktualizację softu w telefonie (nie działa)

G

GameHub.apk -

GenieWidget.apk - widget "pogoda i wiadomości"

GoogleQuickSearchBox.apk - po wykasowaniu tego nie będziemy mogli używać szybkiego dostępu do wyszukiwarki

H

HelvNeueLT.apk - dodatkowa czcionka

HTMLViewer.apk - przeglądarka HTML ale po wywaleniu jej w dalszym ciągu można używać przeglądarki. Aplikacja całkowicie nie przydatna

K

Kies.apk -

KiesAir.apk - jak sama nazwa wskazuje jest to aplikacja do łączenia się z Kiesem przez przeglądarkę internetową

kieswifi.apk - proces odpowiadający za aplikację powyżej

Kobo.apk -

L

LiveWallpapers.apk - "żywe" tapety

LiveWallpapersPicker.apk -

M

Memo.apk - notatnik

Microbesgl.apk -

MiniDiary.apk - notatnik TW4

MobilePrint.apk -

MobileTrackerEngineTwo.apk - Program zabezpieczający tel przed kradzieżą poprzez jego namierzenie

MusicHub_U1.apk -

MyFiles.apk - explorer samsunga

P

PanningTryActually.apk - samouczek gestów (pomoc/trening w Ustawienia -> Ruch)

PCWClientS.apk - Tu natomiast nie wiem, niektórzy piszą, że bez tego są FC i inne dziwne zachowania, inni że nie. Nikt chyba nie wie do czego to służy. Ja na wszelki wypadek zostawiłem, ale przedpisca skasował i jednak problemów nie ma. (dzięki @szczota)

PicoTts.apk -

PolarisOffice.apk - office od samsunga

PostIt.apk - "karteczki" TW4

PressReader.apk - "kiosk" z gazetami

Protips.apk - widget androidowy z podpowiedziami

R

ReadersHub.apk -

S

SamsungApps.apk - chyba wszyscy wiedzą co to jest

SamsungAppsUNAService.apk -

SamsungIM.apk -

SamsungWidget_News.apk - widget informacji TW4

SamsungWidget_StockClock.apk -

SamsungWidget_ProgramMonitor.apk - widget wbudowanego menadzera zadan

SamsungWidget_WeatherClock.apk - widget pogody z zegarkiem TW4

SecretWallpaper1.apk -

SecretWallpaper2.apk -

SevenEngine.apk -

signin.apk - aplikacja pozwalająca logować się na konto samsunga - To będzie potrzebne jeśli z usługi Samsung Diva korzystamy (czyli właśnie zdalne zabawy)

SnsAccountFb.apk - facebook

SnsAccountLi.apk -

SnsAccountMs.apk -

SnsAccountTw.apk - twiter

SnsDisclaimer.apk -

SnsImageCache.apk -

SnsProvider.apk -

SocialHub.apk - social hub od samsunga

Stk.apk - aplikacja odpowiadająca za szybki dostęp do usług operatora

Swype.apk - klawiatura Swype. Na XDA polecają usunięcie jeszcze /system/lib/libSwypeCore.so

syncmldm.apk - łączy się z serwerem aktualizacji oprogramowania (romu) - są to procesy odpowiedzialne za łączność z producentem. Zapewne są potrzebne do aktualizacji romu, ale na pewno są też wymagane jeśli korzystamy z Samsung Diva. Usuwając powyższe od razu można usunąć wipereceiver itp (dzięki @szczota)

syncmlds.apk -

T

Talk2.apk - google talk

Tasks.apk -

Term.apk -

TouchWiz30Launcher.apk - launcher TW4

TtsService.apk -

TwCalendarAppWidget.apk -

TwWallpaperChooser.apk - aplikacja do zarządzania tapetami ale tylko na TW4

V

Vending.apk - aplikacja odpowiadająca za AndroidMarket

VideoEditor.apk - edytor video

VideoPlayer - odtwarzacz video

VoiceRecorder.apk - nagrywanie dźwięku

VoiceSearch.apk - wyszukiwanie głosowe

VoiceToGo.apk -

VpnServices.apk -

W

wipereceiver.apk - to na zdalne polecenie z Samsung Diva czyści telefon z danych (zdalny wipe)

WlanTest.apk - aplikacja uzyskuje informację o sieci podczas łączenia

wssomacp.apk -

wssyncmlnps.apk -

Y

YouTube.apk - aplikacja do YouTube. Jak nie używamy to spokojnie możemy skasować

Z

Zinio.apk -

TW4 - Aplikacje działające tylko z TouchWizzem4

Oczywiście jak kasujemy *.apk to od razu kasujcie pliki równoległe *.odex

Poza tym: Wbudowany odtwarzacz muzyki będzie potrzebny jeśli korzystamy z głosowego sterowania muzyką (tak jak w trybie samochodu).

Wszystkie zaczynające się na DRM mają wpływ na odtwarzanie muzyki (dzwonków w jakimś stopniu też).

Wszystkie zaczynające się od SNS można od razu usunąć, ale mam wrażenie, że wbudowana obsługa SMS i Email w jakimś stopniu z tego korzystają. Niby błędów nic nie zgłasza, ale takie niespotykane zachowania mi się pojawiły. Jak używa się zamienników to oczywiście zero problemu.

Dzięki za pomoc @szczota

Po skasowaniu tych plików zwolniło mi się sporo ramu.

Edytowane przez BartT-GSM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

MobileTrackerEngineTwo.apk - Program zabezpieczający tel przed kradzieżą poprzez jego namierzenie - w naszej ojczyźnie nie działa

Jak nie działa jak działa?

Załóż konto na Samsungu, zaloguj się przez PC i poznaj możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Marcin
    Jak nie działa jak działa?

Załóż konto na Samsungu, zaloguj się przez PC i poznaj możliwości.

Ok. Poprawiam już. Na i9100 nie testowałem a na i9000 nie działało to mi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja teraz jeszcze na spokojniej do całości. Musiałem swoje zapiski odszukać :)

EmailWidget.apk - widget do poczty email

Jeśli nie używamy wbudowanego klienta email (ma trochę ograniczeń), a zamiast tego używamy coś typu K-9 to spokojnie możemy też usunąć aplikację Email.apk

PCWClientS.apk -

Tu natomiast nie wiem, niektórzy piszą, że bez tego są FC i inne dziwne zachowania, inni że nie.

Nikt chyba nie wie do czego to służy. Ja na wszelki wypadek zostawiłem, ale przedpisca skasował i jednak problemów nie ma.

signin.apk - aplikacja pozwalająca logować się na konto samsunga

wipereceiver.apk -

To pierwsze będzie potrzebne jeśli z usługi Samsung Diva korzystamy (czyli właśnie zdalne zabawy).

To drugie to na zdalne polecenie z Samsung Diva czyści telefon z danych (zdalny wipe).

A teraz trochę dodatków:

HelvNeueLT.apk - dodatkowa czcionka

PanningTryActually.* - samouczek gestów (pomoc/trening w Ustawienia -> Ruch)

Większość aplikacji niezwiązanych z samym telefonem oczywiście można śmiało usunąć takie jak VoiceRecorder, Camera, GoogleQuickSearchBox, VideoEditor (to nie wszystkie).

Poza tym: Wbudowany odtwarzacz muzyki będzie potrzebny jeśli korzystamy z głosowego sterowania muzyką (tak jak w trybie samochodu).

Wszystkie zaczynające się na DRM mają wpływ na odtwarzanie muzyki (dzwonków w jakimś stopniu też).

Wszystkie zaczynające się od SNS można od razu usunąć, ale mam wrażenie, że wbudowana obsługa SMS i Email w jakimś stopniu z tego korzystają. Niby błędów nic nie zgłasza, ale takie niespotykane zachowania mi się pojawiły. Jak używa się zamienników to oczywiście zero problemu.

To chyba tyle na szybko. Więcej nie pamiętam a nie chciałbym kogoś wsadzić na minę.

W każdym razie warto się bawić bo ilość procesów w tle spada wyraźnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gaspar

Świetny artykuł, piwo się należy :D Choć osobiście usuwam aplikacje Titanium Backup, w tym przypadku zanim usunę apkę z fona, to wcześniej usuwam pozostawiane przez nie dane. Root Explorer tego nie robi o ile mi wiadomo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Marcin

dzięki @szczota. Aktualizacja zrobiona ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gaspar

Proponuję podkleić ten topic... :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

syncmldm.apk - łączy się z serwerem aktualizacji oprogramowania (romu)

syncmlds.apk -

To jeszcze w ramach aktualizacji mogę powiedzieć, że to są procesy odpowiedzialne za łączność z producentem. Zapewne są potrzebne do aktualizacji romu, ale na pewno są też wymagane jeśli korzystamy z Samsung Diva. Usuwając powyższe od razu można usunąć wipereceiver itp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jako, że jest to mój pierwszy post na forum chciałem się z wszystkimi przywitać. Powiedzmy, że jestem już starym użytkownikiem systemu Android. Stąd moje pytanie: usunięcie Google Talk w SE X10 powodowało jakieś błędy, chyba w pisaniu SMSów (mogę się mylić), czy w SGS 2 nie ma z tym problemów.

I drugie pytanie/problem: Nie mogę usunąć aplikacji Samsung Apps. W Titatnium Backup wyświetla się komunikat, że nie można znaleźć takiej aplikacji. Mimo tego, że jest ona w programach i można ją uruchomić. Spotkał się ktoś z podobnym problemem ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi