Skocz do zawartości
wsz1

Mała apka, która zwalnia dużo RAMu bez roota

Rekomendowane odpowiedzi

wsz1

Dla stockowego Androida 4.3 i problemów z zamulonym (niewiadomo czym) RAMem polecam małą (150 kB) apkę "FMR Memory Cleaner" dostepną w Google Play:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fantasmosoft.free_memory_recover&hl=pl

Ta apka wykorzystuje mechanizm Androida usuwania z pamięci aktualnie nieużywanych/zbędnych/starych aplikacji w razie potrzeby przydzielenia większej ilości pamięci aktualnie wywoływanej/używanej aplikacji. Tyle, że system często robi to "delikatnie", by oszczędzić co się da i system zaczyna mulić. Ta apka "brutalnie" alokuje sobie bardzo dużą ilość RAMu, Android tłucze wiekszość innych apek i serwisów, by ją zadowolić, a na koniec apka się zamyka zostawiając zwolniony RAM (autor lojalnie ostrzega, że może to zwiększyć fragmentację pamięci, czyli nie do końca jest to odpowiednik restartu). Następnie system startuje to, co uważa za niezbędne (w tym pulpit Xperia) nieco psując efekt czyszczenia.

U mnie, typowo po użyciu apki (3 tapnięcia i po wszystkim),zwalnia do 420-450 MB wolnego RAMu, który stopniowo zminiejsza się do ok, 350MB. Dłuższe dzienne użycie powoduje stabilizację na ok. 300MB. Wszystko zależy od tego czego używamy.

Nie jest potrzebny root, ani nie ma mieszania w pulpicie Xperia (chociaż on restartuje).

Jedynie dodatkowo apka ściąga reklamy po chińsku jeśli jest włączone WiFi lub transfer danych. Bez Internetu robi tylko to, co do niej należy.

Edytowane przez wsz1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    GeoHot

Wygląda to na programik do reklam - zarobku na nich. Czym takim różni się od ccleanera? Ani tego, ani tego nie powinno się używać, procesy są po coś i powinny zostawać dokończone, a nie zabijane w trakcie. Z resztą na forum jest wątek, gdzie wszystko zostało wyjaśnione.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wsz1

Masz (przynajmniej) dwa wątki na tym forum dla SP, gdzie ludzie zmagają  się z  problemami małej ilośći wolnego RAMu dla stockowego Androida 4.3 i nienajlepszym zarządzaniem tym RAMem. Po tej wersji Google uznało, że pora posprzątać i zmniejszyć zasobożerność Androida począwszy od wersji 4.4.

Co robi ta aplikacja opisałem powyżej, a po angielsku masz w jej opisie na play. Wykorzystuje ona standardowy mechanizm obsługi RAM Androida, który usuwa to, co może lub musi być usunięte jego zdaniem. Jak masz 2GB u siebie w Z1, to nie powinieneś mieć takich problemów. SP ma 1GB i 4.3 zostawia typowo 300MB wolnego, które mi się potrafi zamulić do ok. 200MB.

U mnie ta apka działa, co też opisałem podając wyniki.

Edytowane przez wsz1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    GeoHot

@@wsz1 Mam również Xperię J (mulący jak niewiadomo co...) i SGS'a2. W pierwszej nie używam żadnych cleanmasterów, boosterów itp., a jedynie odchudzony custom rom. Lepsze wyniki otrzymałbyś jeszcze także po użyciu cm'a właśnie, który jest sporą ściemą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wsz1

Mam w rodzinie Xperia L z Android 4.2.2 sprzętowo wolniejszy od Xperia SP. Na L-ce jest ponad 400MB wolnego RAMu i nie muszę tam stosować żadnych sztuczek, bo ta wersja Androida lepiej gospodaruje pamięcią od 4.3. Dla SP firmware stockowy mi wystarcza do moich zastosowań, gdy jest ok. 350-300 MB wolnego RAMu. Opisana apka mi to zapewnia poprzez proste 3 tapnięcia, bez wgrywania i konfigurowania czegokolwiek więcej i bez żadnych ekstra pozwoleń wymaganych przy instalacji innych apek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ct65

Od siebie dodam, że stockowy soft na flagowcu s6 z 3GB RAM, po wyjęciu z pudełka telefonu jest około 700-800mb wolnej pamięci. Ten tel ma 3x więcej Ram od naszego i zużywa jej o wiele więcej niż nasz :) ale to tylko takie porównanie, bo wiadomo że dużo rzeczy ma na to wpływ, jednakże Android chyba lubi RAM i tyle ;)

Edytowane przez ct65

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, Lollipop lubi RAM, szczególnie wersje sprzed 5.1.1, w których występuje bug z wyciekami pamięci.

Edytowane przez Szynkars

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    GeoHot

@@wsz1 rozumiem Cię, zmiany wersji systemów itp. rozumiem, bo w androidzie i jego modyfikowaniu siedzę już dłuższy czas. Jednakże samo wgranie customa nie jest kombinacjami, ani rzeczami dla ekspertów znających środowisko androida i jego strukturę. Przyjrzę się tej apcę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    enesas

a ja nie używam niczego. Na lollipopie (5.1.1) mam 270-360mb ramu wolnego. Dodam, że telefon nie jest pusty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi