Skocz do zawartości
Wodnik Szuwarek

Mozilla pracuje nad własnym systemem operacyjnym

  Rekomendowane odpowiedzi

  Mozilla zaskoczyła praktycznie wszystkich. Ogłosiła plan stworzenia systemu operacyjnego Boot To Gecko, który będzie obsługiwał aplikacje w HTML5 i będzie mocno inspirowany Chrome OS.

  image_full

  B2G ma pojawić się na smartfonach i netbookach

  Jądrem systemu B2G będzie Android, aczkolwiek Mozilla zastrzega, że będzie starała się wykorzystać jak najmniej kodu od Google’a, jak to tylko możliwe. Ponoć chodzi wyłącznie o kernel i istniejącą bazę sterowników urządzeń. Oznacza to więc, że B2G nie będzie zgodne z aplikacjami dla Androida i obsługiwać będzie wyłącznie te napisane w HTML5.

  Jak wyjaśnia Andreas Gal z Mozilli, jego firma obecnie chce nawiązać współpracę z deweloperami, by stworzyć szereg webowych API, by wykorzystać możliwości sprzętu i oprogramowania, w tym umożliwić dostęp do modułu telefonu, wiadomości, aparatu, USB, NFC czy Bluetootha.

  B2G będzie całkowicie otwartym systemem a Mozilla nie będzie tworzyła żadnych własnościowych mechanizmów. Oznacza to więc, że aplikacje tworzone dla B2G i Firefoksa mają działać również i na innych zgodnych ze standardami przeglądarkach. Jeżeli pomysł chwyci, Mozilla zamierza się ubiegać o ich standaryzację.

  To początek powstawania B2G, więc nie należy się spodziewać jego działającej wersji w najbliższych tygodniach, a zapewne i miesiącach.

  Źródło: chip

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x