Skocz do zawartości
awygo

Mate 7 - jak uzyskać kod do odblokowania bootloadera.

Rekomendowane odpowiedzi

ventyl

Czyli bootloadera juz nie odblokuję?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mobopx

@ventyl

dlaczego nie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możliwość uzyskania kodu odblokowania bootloadera działa.Właśnie przed chwilą uzyskałem kod.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ventyl

Ok ok ok, też już mi się udało, dzięki :) A da radę go jakoś teraz zablokować? Podmiany plików?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    guma77

Dear Customer,

Thank you for contacting Huawei

Unfortunately, we are unable to generate nor  email bootloader code and it can only be obtained on the website,if you want to unlock your phone, you should meet the condition as follows:
    1.Please register your Huawei ID in our official website http://huawei.com/en/  on your PC.
    2.Log in your Huawei ID on your phone for 14 consecutive days.
    3.Each Huawei ID should not apply for the unlock code more than twice within half years. 
    If you meet the conditions, please go to http://emui.huawei.com/en/ and click the 'download' button, then click 'unlock bootloader' button to login your Huawei ID other than any other third party ID to apply for the unlock code. Please contact us by mail or local service hotline as follows if error message appears.
    TEL:  http://consumer.huawei.com/en/contact-us/index.htm?tag=hotline 
    Mail:  http://consumer.huawei.com/en/contact-us/index.htm?tag=email 
    Please submit your mobile model, S/N, IMEI/MEID and error message in your e-mail. We also need to know that your phone is rooted, it can be out of the best working state and part of functions may not be able to work normally. In addition, the system is vulnerable to be invaded by viruses once your phone is permitted to unlock. What's more, for the lacking of fully tested, the third party software will not be compatible with your phone. Unlocking will bring unexpected negative impacts and  the device will be not normal, and can not be restored, Huawei after-sales service office will not provide warranty service for your rooted phone, and you may bear the cost. So we strongly advise you to think it twice. 
    If you have any other problem, please send your feedback to us. We will be at your service to help you solve your problems.
    Once again thank you for contacting Huawei device.
    Best Regards,
    Huawei Device Customer Care Team 3215

tak mi dzis odpisali na prosbe o odblokowanie ,zalogowalem sie adresem @ i haslo

zalogowalo  mnie , i po min probuje zas sie zalogowac i blad , na 100% wpisuje dobrze swojego @ i haslo 

i nadal to samo , jakas lipa :( 

Edytowane przez guma77

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mobopx

@guma77

sprawdzałeś teraz ostatnio? Ja w połowie kwietnia odblokowałem BL w Mate 9. Kod wygenerował się bez żadnych problemów i zajęło mi to 2 minuty. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Shael

Da się odblokować bootloadera? Strona nie działa, nie wiem co zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gwozdek

Huawei wycofał się z oferowania kodów już rok i 3 dni temu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi