Skocz do zawartości
irwinos

Prywatnosc danych w telefonie

Rekomendowane odpowiedzi

Nobal

Odświeżę temat, jestem w takiej samej sytuacji, dopiero co zakupiłem swoj pierwszy "nowoczesny" tel z androidem.

Z ciekawosci chcialbym zapytac o prywatnosc tego co piszę w notatniku (AK Notepad), czy to co sobie zapiszę w tej aplikacji to leci do google?

przeraza mnie wpis w Uprawnieniach: "pełen dostęp do internetu,Zezwala aplikacji na tworzenie gniazd sieciowych"

Różnie moze sie pod tym pojęciem kryc, jak wylaczyc mozliwe polaczenia notatnika z internetem ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyłącz synchronizacje z Google i tyle . Wtedy nie będzie pobierać ci mail na telefon, kontaktów i innych rzeczy ale nie wyśle też. Teoretycznie bo mimo wyłączenia wszystkich usług to i tak jak telefon podłączysz do neta to HTC i Google weźmie co chce z twojego fona

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    CrashNull

trochę panikujesz @Nobal ale teorie spiskowe są w modzie od dwóch lat. możesz stosować EDS Lite do kryptowania plików (podobne do truecrypta i czyta pliki TC - poczytaj opis, tylko zrób kontener w TC nie EDS), możesz odciąć się od netu (tylko po co Ci smartfon), Twoje maile i tak pewnie leżą na publicznych darmowych serwerach. możliwe, że niedługo google nam spersonalizuje świat jak w raporcie mniejszości, ale co tam, to jest po prostu wygodne. klikasz i wiesz gdzie dobrego steka możesz zjeść 100m od miejsca, w którym stoisz. a DroidWall (root) pozwoli Ci zablokować wszystko, oprócz tego co ma nie być zablokowane i już.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@CrashNull nie zablokujesz tego co przewiduje system . Google w systemie dało sobie duże uprawnienia a zablokowanie ich grozi niestabilnością systemu, HTC też podpisało się w tych uprawnieniach. Wszyscy panikowali że jest program który spisuje wszystko co robimy Kwestia jednej lini w kodzie i nikt nic nie wie a wysyła . Z tego co poznałem kod to HTC zna twoją lokalizacje, język, gdzie dzwoniłeś, co pisałeś , wymieniać można wiele. I to masz w opcji błędów systemu więc co ukryjesz przed nimi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Nobal

Dzieki ze mnie uspokoiłes, google teoretycznie trzyma granice rozsądku naruszania prywatnosci, inaczej juz by nie istnialo.

Chyba, że o czymś my zwykli "Kowalscy" o czymś nie wiemy. Pozdrawiam Androidowców

Edit

@CrashNull nie zablokujesz tego co przewiduje system . Google w systemie dało sobie duże uprawnienia a zablokowanie ich grozi niestabilnością systemu, HTC też podpisało się w tych uprawnieniach. Wszyscy panikowali że jest program który spisuje wszystko co robimy Kwestia jednej lini w kodzie i nikt nic nie wie a wysyła . Z tego co poznałem kod to HTC zna twoją lokalizacje, język, gdzie dzwoniłeś, co pisałeś , wymieniać można wiele. I to masz w opcji błędów systemu więc co ukryjesz przed nimi.

to juz mi przywraca "stracha" :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Nobal wiemy tylko tyle ile oni chcą i tak Google zna twój komputer lepiej niż ty. Co dopiero mówić telefon z ich systemem. Ale lej na to tak czy tak te dane i tak by mieli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    CrashNull

możliwe, ale obejrzyj sobie programy dostępne w DroidWall. nie chodzi o blokowanie poprzez usunięcie, tylko blokowanie dostępu do netu dla programów. nie grozi niestabilnością, gdyż równie dobrze możesz ten net ot tak wyłączyć. DroidWall to nic innego jak iptables.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak ale HTC i Google tak zabezpieczyły się wyłączaniem ich usług ze kontakt z ich serwerami nigdy nie wyłączysz ( sam robisz mody powinieneś to wiedzieć ) To jest wpisane w system a nie w usługi dodatkowe. Spróbuj w HTC wyłączyć Sense ( ma w plikach około 10 adresów do HTC w jednym apk)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Nobal

Wrzucę świeżutki news na ten temat by podsycić naszą rozmowe, powoli wszystko jawnie się zaczyna

Google usuwa 29 aplikacji ze sklepu Play - Artykuły - Chip.pl

Ponad 2 mln kontaktów wraz z adresami e-mail i telefonami mogło zostać skradzionych.

Google usuwa 29 aplikacji ze sklepu Play

Podczas instalowania aplikacji z Google Play za każdym razem jesteśmy pytani o tysiące zgód, na udostępnianie kontaktów, historii, połączeń, zdjęć itp.

Próśb jest na tyle dużo, że mało kto zwraca już większą uwagę na pojawiające się komunikaty. Klikamy OK i instalujemy dalej. Nieuwagę użytkowników postanowiło wykorzystać kilka firm, tworząc 29 aplikacji wyciągających nasze dane. Są one przekazywane dalej i z pewnością trafiają w niepowołane ręce.

Cała akcja została przeprowadzona wspólnie z firmą Symantec. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że wspomniane aplikacje były kierowane głównie na rynek Japoński i jest niewielka szansa, że trafiły na wasze smartfony. Reszta wiadomości jest już nieco gorsza. Liczba pobranych programów to przedział między 70 a 300 tys. użytkowników.

W teorii wszystko wyglądało dobrze. Instalowaliśmy program, a aplikacja pobierała z Sieci dane konieczne do działania lub pliki wideo. Jednak w tym samym czasie nasze kontakty wędrowały na bliżej nieokreślone serwery. Jakie? Informacje kontaktowe, nazwiska, numery telefonów, adresy e-mail itp. Z racji, że średnio w telefonie znajduje się 50-75 kontaktów oznacza, że 2 mln nazwisk poszło w świat. Dlatego, jeżeli w krótce zostaniecie zalani spamem – nie bądźcie zdziwieni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    CrashNull
    Tak ale HTC i Google tak zabezpieczyły się wyłączaniem ich usług ze kontakt z ich serwerami nigdy nie wyłączysz ( sam robisz mody powinieneś to wiedzieć ) To jest wpisane w system a nie w usługi dodatkowe. Spróbuj w HTC wyłączyć Sense ( ma w plikach około 10 adresów do HTC w jednym apk)

ferdek7, ale nie chodzi o wyłączanie usług. iptables blokuje dostęp do interfejsu sieciowego dla wszystkiego i otwiera (dostęp sieciowy) tylko dla wybranych przez użytkownika usług/aplikacji. iptables jest elementem systemu, to jest jak firewall (w zasadzie ACL). jedynie problemem może być aplikacja, która z pozoru wygląda na np spis telefonów, a rozsyła dane wszelakie jakie system posiada i ja ją puszczę w sieć. z tym nie polemizuje absolutnie. tylko żebyśmy się zrozumieli o czym ja piszę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi