Skocz do zawartości
margot

Płatności NFC mBank/Orange w Cyanogen 12.1

Rekomendowane odpowiedzi

margot

Witam,

od dłuższego czasu korzystałem z płatności zbliżeniowych w smartfonie z aplikacją mBank i dedykowaną kartą SIM Orange, ale od niedawna przesiadłem się na CyanogenMod 12.1 (5.1.1) i tu już niestety płatności zbliżeniowe nie działają, mimo iż sama funkcjonalność NFC działa prawidłowo. Zastanawiam się zatem, gdzie dokładnie leży problem.

Czy komukolwiek udało się może uruchomić tę usługę w jakimś custom ROM-ie, albo wie gdzie leży przyczyna problemu?

Edytowane przez margot

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    deus

Proszę o informacje na temat posiadanego urządzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    margot

Mam LG L90 (D405n), ale interesuje mnie ogólnie sytuacja tej usługi w jakimkolwiek telefonie z custom ROM-em, bo nie wiem nawet czy warto w ogóle drążyć ten temat. Kiedyś ktoś zgłaszał taki problem na forum mBanku i jedyną odpowiedzią z ich strony było "my nie wspieramy CM". Pytanie brzmi, czy może mimo to komuś udało się jednak to uruchomić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko zamyka się przy tym, czy ten człowiek który robił ten ROM, zrobił by NFC działało. Ja mam G2 Mini, posiadam Irdę do np. przełączania kanałów w TV, co z tego jak Custom ROM tego nie obsługuje, obecnie jest bezużyteczna.

Jedynym wyjściem jest albo przejście na stock, albo czekać aż przy któymś patch'u / wersji, zostanie to dodane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    deus

@@margot

Customy są tworzone z inną myślą niż oficjalne oprogramowania. Zazwyczaj priorytetem jest wydajność a nie funkcjonalność.

Nie na darmo panuje opinia, że w customie działa jedynie mniej lub więcej rzeczy.

Odpowiedź mBanku jest kwintesencją tego, czy będzie takie rozwiązanie działało na którymś z innych, nieoficjalnych romów.

Temat przenoszę do odpowiedniego działu, ponieważ rozmawiamy o konkretnym modelu telefonu i w/w sofcie - nie o problemie ogólnym na oficjalnej kompilacji Androida.

Połączony post:

Automatyczna wiadomość

Wątek został przeniesiony z forum

"AndroidProblemy z Androidem"

do

"LG - TelefonyLG L90 (D405)Pomoc techniczna".

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    margot

Gdyby przypadkiem kogokolwiek jeszcze interesował kiedyś temat mobilnych płatności zbliżeniowych, to wyjaśnię kilka kwestii, których się dowiedziałem i testowałem.

W LG L90 D405n ze stockowym ROM-em w wersji KK 4.4.2 jak i Lolipop 5.0.2 działają zarówno płatności mBank Orange NFC Pass (wymagające specjalnej karty SIM) jak również płatności zbliżeniowe HCE (np. PeoPay).

Na CyanogenMod 12.1 w obecnej wersji, sama technologia NFC działa całkiem dobrze, działają także płatności zbliżeniowe NFC w technologii HCE (np. PeoPay, działa z każdym operatorem GSM, ale dane karty płatniczej są na serwerach banku, więc płatność trwa dłużej i jest to rozwiązanie bardziej awaryjne w praktyce, np gdy mamy słaby sygnał 3G w sklepie).

Nie działają na CM12.1 natomiast płatności NFC mBank Orange Pass (i zapewne T-mobile MyWallet, czyli te wymagającej specjalnej karty SIM). Wynika to z tego, że aby dane karty płatniczej mogły zostać odczytane przez aplikację mBanku z karty SIM konieczna jest jeszcze specjalna aplikacja od Orange (NFC Pass), która w stockowym oprogramowaniu jest już obecna, a w innych softach nie można jej nawet zainstalować (trzeba by dokładnie zbadać dlaczego i jak to "zhakować", bo operatorzy sami z siebie raczej nigdy nie będą wspierać alternatywnych softów).

To tyle w tym temacie póki co.

Edytowane przez margot

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podobny problem na Galaxy S5. Na stockowym roomie 5.0 płatności NFC w mBanku działają prawidłowo. Po zainstalowaniu CM12.1 aplikacja mBanku nie jest w stanie zainstalować karty MasterCard PaySIM Orange - pojawia się komunikat  "Twój telefon nie wspiera płatności NFC". Infolinia mBANK - tylko oficjalne roomy wspierane. Ze względu na przyzwyczajenie do CM podarowałem sobie płatności NFC... Może dobrym rozwiązaniem jest naklejka MasterCard Debit pod klapkę. Obawiam się jedynie o utratę wodoszczelności... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aplikacje bankowe sprawdzają czy system jest "oryginalny" jeśli nie to celowo wyłączają niektóre rzeczy "dla bezpieczeństwa usera" bo niby modyfikacje Androida są mniej bezpieczne od oryginału... niektóre tak, i właśnie wszystkie modyfikacje Androida są wrzucane jako złe/wadliwe/niebezpieczne/podejrzane itp itd.

Tyle w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    margot

@@LukierNet Ja mam wrażenie, że to bezpieczeństwo to tylko oficjalny komunikat PR-owy, a tak naprawdę chodzi po prostu o brak chęci do zapewnienia kompatybilności z większą liczbą urządzeń i systemów.

Czytałem komentarze pod apliakcją Orange Pass i wiele osób twierdzi że nie da się jej nawet zainstalować lub poprawnie uruchomić na stockowych firmware (w innych modelach tel.), a sama jej ocena jest dość niska, więc może po prostu winowajcą jest jej kiepskie wykonanie. Gdzieś na stronie Orange też pisali, że początkowo nie publikowali jej w Google Play ponieważ nie działała ze zbyt dużą urządzeń czy coś w tym stylu.

Bo jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to jakoś nie przeszkadza im niezałatany stagefright i "stagefright 2" w stockowych ROM-ach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam XPERIE L i CM 12.1 i też niestety nie działa płatność przez NFC a szkoda bo na stoku ładnie to śmigało. Ciekawe jak to można obejść...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi