Skocz do zawartości
rammiro

Czy istnieje dobry kurs programowania na Androida dla początkujących?

Kurs  

63 użytkowników zagłosowało

1. 1. Potrzebuję dobrego wideo-kursu z programowania na Androida po Polsku?

• Tak
        57
      • Nie
        6

Rekomendowane odpowiedzi

rammiro

Witajcie,

od dłuższego czasu zastanawiam się w jaki sposób mógłbym pomóc Wam wszystkim - polskiej społeczności programistów Androida.

Wpadłem na pomysł by dla użytkowników Android.com.pl zorganizować wysokiej jakości darmowy kurs z podstaw programowania. Dlatego teraz mam kilka pytań do Was - generalnie o sensowność tego pomysłu.

Bardzo bym prosił Was o wypełnienie krótkiej, anonimowej ankiety:

https://docs.google.com/forms/d/1CPktpzMVERnxdFAprvEAWLLzD9IKZVm9mNovT6etcPA/viewform?usp=send_form

Natomiast w tym wątku zapraszam do dyskusji na temat przeróżnych kursów programowania.

Pozdrawiam serdecznie

Wasz administrator

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Coderoid

Wypełniłem ankietę. Generalnie pomysł fajny, ale jak to bywa z tutorialami poradnikami kursami - one kończą się wtedy kiedy kończy się wolny czas osobie chcącej coś takiego robić lub zapał. Gdyby jednak była to grupa 3-4 osób która pisałaby tutoriale poradniki na zmianę to pewnie wyglądało by to inaczej. Poza tym darmowy kurs, fajnie, ale czy jesteś pewny że ktoś będzie go robić za darmo? Czy pomysł jest nieco inny?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    rammiro

Pomysł jest nieco inny. Dla Was kurs będzie całkowicie za darmo, natomiast ja sfinansuję jego stworzenie przez profesjonalistę. Założenie jest takie, że jeśli kurs bardzo się spodoba to sporo z Was zakupi część drugą (np. średnio-zaawansowana), która będzie już komercyjna (i sfinansuje koszty pierwszej części). Aby to wszystko miało sens potrzebujemy około 100 zainteresowanych osób.

Dlatego potrzebuję wiedzieć czy jest taka potrzeba?

A jeśli okaże się, że nie - to byłbym wdzięczny za inne idee, które pozwolą mocno rozwinąć ten dział. Co możemy zrobić by nasza społeczność programistów na forum powiększyła się?

Edytowane przez rammiro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    meilbox

sama idea jest bardzo dobra... sam jestem po infie... ale od wielu lat nie pracuję stricte w zawodzie... niedawno w główce narodził się pomysł na dwie apki... w zasadzie bardzo dobre pomysły... więc teraz czas na powrót do twardej nauki ;p wyczekuję z niecierpliwością jak to się rozwinie ;p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    lukpio

Ankieta wypełniona. Jeśli mogę też dorzucić swoje parę groszy to chciałbym Wam powiedzieć, że czuję bardzo duży niedosyt odnośnie dobrych praktyk programowania. Niestety nigdzie na żadnych kursach, szkoleniach, studiach, dosłownie nigdzie nie uczą podstaw jak prawidłowo pisać kod aby był on czytelny. Każdy wypracowuje sobie pewne praktyki sam ale co z osobami które nie mają kompletnie podstaw? Nauczyć się programowania, poznać biblioteki, myślę że przy podstawowej znajomości angielskiego to nie problem, opisy są dość dobre, szczegółowe. Natomiast żaden kurs nie pokazuje ja prawidłowo napisać całą aplikację od A do Z odpowiednio formatując kod, budując klasy, tworząc metody ... Nie sztuką jest napisać kod który działa. Ja widzę sam po sobie. Co z tego że coś napisałem skoro nie jestem z tego zadowolony i jakość wytworzonego kodu jest delikatnie mówiąc kiepska. I teraz siedzę i grzebię bo chcę to zrobić tak aby to co napisałęm było czytelne i poukładane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    senega

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć czego się chce. Pierwszy napisany kod zazwyczaj jest mało czytelny.

Kolejne jest coraz lepiej, aż w końcu dochodzisz do kodu który rozumieją inni programiści.

Nie pamiętam gdzie ale ktoś kiedyś napisał.

<<Dobry kod czyta się jak książkę. Znany jest główny wątek oraz wszyscy bohaterowie>>

Na początku pisałem dużo komentarzy, teraz komentarz jest zbędny kod sam siebie tłumaczy.

Nazwy zmiennych, nazwy klas, nazwy metod - mają mówić o wykonywanych funkcjach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Coderoid
    dosłownie nigdzie nie uczą podstaw jak prawidłowo pisać kod aby był on czytelny

Jest taka książka jak "Clean code". Tą kwestią zajmują się również wzorce projektowe (Singleton, Buidler, NullObjectPattern i wiele innych oczywiście). To że w ogólnych kursach o tym nie wspominają, nie znaczy, że tego nie ma.

Nie sztuką jest napisać kod który działa. Ja widzę sam po sobie. Co z tego że coś napisałem skoro nie jestem z tego zadowolony i jakość wytworzonego kodu jest delikatnie mówiąc kiepska. I teraz siedzę i grzebię bo chcę to zrobić tak aby to co napisałęm było czytelne i poukładane.

Będzie ciężko, ponieważ takie rzeczy fajnie załatwia code review w firmach. Wtedy dostajesz wskazówki, wytykają Ci każde błędy dzięki czemu uczysz się najwięcej i najszybciej.

Edytowane przez panryz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    rammiro

Dziękuję Wam wszystkim za wypowiedzi i wypełnienie ankiety.

Kilka wniosków, którymi mogę się podzielić:

1. Nie ma dobrego polskiego kursu

2. Chcecie kursu po polsku

3. Preferujecie darmowe wideo-kursy i artykuły w internecie

4. Połowa z Was dopiero zaczyna od podstaw przygodę z programowaniem

5. Zdecydowana większość chce pracować jako programiści lub już to robi

6. Chcecie darmowego kursu

Międzyczasie zrobiłem mały research, porozmawiałem z ludźmi z branży i trochę sprzecznych wniosków tu mamy.

Aby zostać programistą podstawą jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego - zatem, dlaczego ponad 70% chciałoby kurs po polsku?

Co ciekawe polskiego kursu chcą nawet osoby, które programować już potrafią.

Zastanawiam się co teraz zrobić, jakie rozwiązanie jest najlepsze dla naszej społeczności?

1. Stworzyć kurs. Pierwszą część udostępnić za darmo, drugą i trzecią za po ~100zł.

2. Stworzyć platformę e-learningową na którą każdy z Was będzie mógł dodać swój kurs - sprzedać lub udostępnić go za darmo.

3. Zacząć współpracę z firmą, która już robi kursy. Załatwić zniżki dla nas.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pavloasto

Punkt drugi raczej się nie sprawdzi - powstanie masa skopiowanych tutoriali z neta (ewentualnie przetłumaczonych).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    rammiro

Samo przetłumaczenie to już jest pewna wartość. Myślę, że wybór tutoriali jest na tyle szeroki, że kolejnych raczej tworzyć nie trzeba ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi