Skocz do zawartości
Wojtas87

Jak dbać o baterie w OPO?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, stałem się posiadaczem pięknej sztuki OPO, a że jestem człowiekiem który dba przesadnie o swój sprzęt mam kilka pytań do Was jak dbać o baterie żeby żyła jak najdłużej.

1.) Czy zostawianie tel pod ładowarką na całą noc jest zdrowe dla baterii?

2.) Co jest zdrowsze? Podpinanie telefonu pod ładowarkę w ciągu dnia na kilka godzin tylko gdy mamy taką możliwość, czy czekanie np do 10% i pod ładowarkę?

3.) Jaki wpływ ma w miarę intensywne korzystanie z telefonu np przez 2-3 godziny z podłączoną ładowarką? Czy jest to bez różnicy?

Chcę poznać FAKTY, a nie legendy ponieważ krąży wiele mitów dotyczących użytkowania baterii...

Jak Wy dbacie o baterie? i jakie są Wasze sposoby na przedłużenie życia baterii w telefonie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    plantator

1) jeśli potrzebuję na rano bateri to zostawiam bez obaw na noc

2) telefon łąduje się od 4% do 100% w 2h, lepiej jak masz możliwość, a wiesz ze możesz potrzebować, podpinać, dla baterii nie ma znaczenia czy podepniesz ją przy 10% czy 50%

3) Nadmierne grzanie się telefonu wtedy wystąpi co może zacząć negatywnie wpływać na baterię jeśli sytuacja wielokrotnie by się powtarzała. Wiadomo, zajrzeć na kilka minut nie zaszkodzi ale gdy telefon robi się nadmiernie ciepły lepiej go odłożyć. 

Metody przedłużania życia? custom kernel, obniżone taktowanie procka, odpowiedni governor, obniżone napięcia. jasność w zakresie 0-40

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1.) Czyli zostawienie na noc telefonu pod ładowarką nie ma złego wpływu na baterie? Rozumiem, że dochodzi do 100% i następuje odłączenie ładowarki, i ew. gdy spadnie 2-5% to podładuje znowu?

2.) Ok, aczkolwiek zasłyszałem gdzieś że podpinanie telefonu do ładowarki na poziomie ok 5-10% powoduje grzanie się baterii, dlatego że długość ładowania jest większa niż np. od 50%

3.) Czyli mam rozumieć, że np. podczas jakiś dłuższych sesji korzystania z telefonu lub grania typu 2-3h nieprzerwanie, lepiej działać na baterii i później sobie doładować, niż bawić się na podłączonej ładowarce? 

Wiem, że czepiam się na siłę i są to pewnie jakieś kosmetyczne różnicę, ale wolę obchodzić się prawidłowo z baterią aby służyła mi poprawnie przez cały czas korzystania z telefonu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    plantator

Nie tyle co odłączenie całkowite od ładowarki co po prostu przy 100% napięcie lekko spada ale poziom baterii jest utrzymywany na jednym poziomie maksymalnym.

Nie ma znaczenia długość ładowania bo telefon będzie ci się tak samo grzał w przedziale między 10-20% a 50-60% bo jest do 80% ładowany takim samym prądem, dopiero od 80% prąd ładowania spada stopniowo. Oraz grzanie leżącego telefonu bez używania ciężkiego jest minimalne. 

Lepiej działać na baterii.

W starej neo v nie obchodziłem się jakkolwiek delikatnie z baterią, ani nawet normalnie a działa do dziś na przyzwoitym poziomie (4 lata), zdarzało mi się często korzystać z niej podczas ładowania, ładować nawet kilka razy dziennie itp itd i żyje;) najważniejsze jest żeby nie dopuścić do całkowitego rozładowania i żeby w tym stanie telefon leżał kilka- kilkanaście godzin, bo wtedy ogniwo może paść.

• Lubię to! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja dodam od siebie że ładowanietelefonu przy 1 - 10 % obniża efektywnośc ogniwa w późniejszym czasie. Ładuj tel przy 20 30 % baterii jeśli chcesz utrzymać jej dobry stan .  zasada "Ładuj do pełna, nie rozładowuj do końca. "

Edytowane przez alter5413

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Naczytałem się wiele, na temat ładowania baterii i oprócz tego sam doświadczyłem różnych rzeczy, mianowicie, jeśli chodzi o ładowanie na noc, trzymanie całą noc w ładowarce to zły pomysł, powoduje  grzanie się baterii i co może skutkować jej uszkodzeniem, jeśli chodzi o rozładowywanie telefonu, niby nie jest zalecane do 0 bo znajduje się jakiś tam kwas, jeśli chodzi o przedmówcę to zgadzam się całkowicie z tym co napisał ;), a i jeszcze mogę dodać, baterię aby utrzymać na prawdę w dobrym stanie najlepiej ładować od 40%, ale zjechanie np jej do 20% nie zmieni tego aż tak bardzo ;). Jeszcze co od siebie mogę dodać w kwestii ładownia, im mniejszym prądem ładujesz tym bateria będzie się lepiej trzymać (chodzi mi o ampery).

Edytowane przez szprotas

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    plantator

@up Jeśli bateria ci się grzeje podczas ładowania w nocy kiedy osiągnie już 100% to jest coś nie tak;) W moim opo (oryginalna ładowarka) telefon nieużywany jest lekko minimalnie wręcz ciepły do 80% powyżej tego już nie, aczkolwiek jest jedno zastrzeżenie co do ładowania nocnego- nie wiesz co się dzieje do końca z telefonem, może elektronika zbzikować  i coś może spłonąć, chociaż są to marginalne przypadki, jeśli boisz się ładowania nocnego, to ładować wieczorem i doładowywać rano nawet te kilkanaście minut;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie bardzo wiem o co wam chodzi z ładowaniem całonocnym. Jeżeli naladuje baterie to poprostu odłącza zasilanie i nic więcej się nie ładuje....

Tak jak to widać na załączonym obrazku. post-15439-1449756606,3898_thumb.png

Edytowane przez patarek
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki patarek, właśnie chodzi mi o potwierdzanie takich rzeczy, a nie przypuszczeniach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi