Skocz do zawartości
radokizi

Ładowarka samochodowa do Spicy - za słaba?

Rekomendowane odpowiedzi

KamilM
    Panowie!

Nie wypisujcie tu farmazonów, tylko poczytajcie o ładowaniu jakąś literaturę.

W skrócie i wybiórczo:

- na ładowarkach jest podawana maksymalna wydajność prądowa przy konkretnym napięciu

- telefon posiada układ regulujący prąd ładowania (zmniejsza się wraz z naładowaniem akumulatora)

- akumlatory mają układy elektroniczne "informujące telefon" o stanie ich naładowania

- ładowanie to skomplikowany (wbrew pozorom) proces i zależy od wielu czynników (temperatura,

rezystancja = czystość styków baterii itp)

Dbajcie o sprzęt, czyście styki co jakiś czas, nie rozładowujcie akumulatora do zera (nowe tego nie lubią)

a telefonik odwdzięczy się wam długim i bezawaryjnym działaniem.

Ładowarka o mniejszym prądzie nominalnym będzie ładowała dłużej a o większym tak samo jak orginalna.

Pozdrawiam wszystkich

Trochę z innej bajki Waść piszesz, wiele osób (w tym ja sam) doświadczyło faktu, że tanie ładowarki samochodowe ładują telefon ale jak ma włączony GPS to telefon rozładowuje się praktycznie tak samo szybko jak jest ładowany, skutkiem czego ostatnio po 8h jazdy z włączonym GPS i nawigacją (nowemapy google) cały czas był podłączony do ładowarki samochodowej i na koniec dnia miałem 30% baterii

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piopo
    Trochę z innej baji Waść piszesz, wiele osób (w tym ja sam) doświadczyło faktu, że tanie ładowarki samochodowe ładują telefon ale jak ma włączony GPS to telefon rozładowuje się praktycznie tak samo szybko jak jest ładowany, skutkiem czego ostatnio po 8h jazdy z włączonym GPS i nawigacją (nowemapy google) cały czas był podłączony do ładowarki samochodowej i na koniec dnia miałem 30% baterii

Nie wiem kim jesteś i co wiesz o elektronice ale uwierz, że tematu nawet nie zacząłem bo jest tak obszerny i to co pisałem dotyczy sprzętu wykonanego poprawnie i zgodnie z opisem oraz sprawnego technicznie.

Twoje doświadczenia mogły dotyczyć ładowarki na której ktoś (jakiś pseudoproducent) np. nalepił naklejkę niezgodną z parametrami sprzętu. A co do twego przykładu to potwierdza to, co pisałem powyżej.

Ładowarka o małej wydajności prądowej jest w stanie naładować akumulator, ale w dłuższym czasie niż orginalna z odpowiednią wydajnością. Twoja widocznie miała taką wydajność , która nie wystarczała na ładowanie i obsługę dodatkowego wyposażenia (GPS), tak więc bateria musiała oddawać częśc energii na zasilenie dodatkowych elementów. I tyle w temacie. Trzeba troszkę zrozumieć temat i nie pisać "a mi się zdarzyło" tylko kupować z głową. Najtańsze zawsze oznacza słabą jakość, bo gdzieś musi być miejsce na oszczędności. Ja pisałem o sprzęcie, który jest tańszy, ale nie dziesięciokrotnie oraz sprzedawany pod nieznanymi markami, które nie zawsze oznaczają złą jakość.

W niedzielą zrobiłem test, jak zachowa się telefon z ładowarką samochodową kupioną za 15zł w salonie/serwisie GSM.

Efekt mnie pozytywnie zaskoczył. Naładowany w 100% akumulator i przejechane ponad 300km (ok.3,5godz.) z nawigacją.

Po wyłączeniu zasilania z gniazda zapalniczki akumulator telefonu wykazuje dalej 100% naładowanie.

Edytowane przez piopo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    KamilM

Sinior, piszesz o tym samym tylko w trochę innym języku i upierasz się licytować kto ma rację a kto nie ma. Ekspertem od elektroniki nie jestem ale piszę licencjat z fizyki, wiem nieco o elektryczności.

O ile się nie mylę, to baterii w telefonie komórkowym w sensie logicznym bliżej do kondensatora niż klasycznego ogniwa galwanicznego, prawda? Więc w uproszczonym modelu (co by nie zagłębiać się w zbędne dywagacje n/t pamięci ogniw, formatowania itp.) nasza bateria będzie się ładowała przez magazynowanie różnicy potencjałów, blablabla.

W jednym zdaniu - jeśli suma prądów wypływających z układu będzie nie mniejsza niż prądu wpływającego to bateria nie będzie się ładować lub jeśli prąd będize nieznacznie większy to bateria będize się ładowała bardzo wolno.

W niedzielą zrobiłem test, jak zachowa się telefon z ładowarką samochodową kupioną za 15zł w salonie/serwisie GSM.

Efekt mnie pozytywnie zaskoczył. Naładowany w 100% akumulator i przejechane ponad 300km (ok.3,5godz.) z nawigacją.

Po wyłączeniu zasilania z gniazda zapalniczki akumulator telefonu wykazuje dalej 100% naładowanie.

Racja, widocznie trafiłeś na uczciwy sklep albo właściciel na uczciwego dostawcę, ja nie miałem tyle szczęścia, bo ładowarka kupiona w salonie za 35zł nie ładuje baterii prawie wcale (30% po 8h) i nie jestem jedynym "szczęściarzem", bo już kilka osób wcześniej pisało o tym samym.

Ergo - masz rację i dobrą ładowarkę a ja też mam rację, ale złą ładowarkę. Niestety jeśli chodzi o akcesoria GSM wygląd podróbek jest praktycznie nie do odróżnienia. Jedyna rada - trzymać paragony (ja niestety mój zgubiłem) i składać reklamacje jeśli ładowarka nie będzie ładowała telefonu z włączonym GPS. Jak będę miał czas, to rozbebeszę kabel od ładowarki i wepnę amperomierz, zobaczymy co pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piopo

No proszę, i o to chodziło, aby pisać mądrze. Brawo i dziękuję Ci, że udało mi się małym wybiegiem wciągnąć Ciebie w dysputy. I nie chodziło mi tu, aby kogokolwiek urażać ani by się wymądrzać - bo nikt nie ma monopolu na wiedzę.

To co napisałeś na pewno wielu osobom czytającym ten topic wyjaśni wiele i nie będą w sposób bezkrytyczny podchodzić do zakupów tak ważnego elementu zestawu jakim jest ładowarka (sieciowa i samochodowa). Takie dyskusje są potrzebne a fora są właśnie po to, by tu je toczyć.

Serdecznie pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przetestowana ładowarka samochodowa :SAMSUNG CAD300UBE. Ładuję baterię i jednocześnie zapewnia zasilanie podczas nawigowania. Dostępna na portalu aukcyjnym.[była za 29,99 sprzedający telemax-sklep]

Edytowane przez Stentor
    Uzupelnienie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Przeczytałem dokładnie ten wątek i z tego co zrozumiałem nie ma obawy o to, że prąd z ładowarki będzie "za duży" i uszkodzi aparat. Elektronika sama sobie będzie go dawkowała wedle potrzeb.

Wybieram się w sierpniu na urlop i też chciałbym ograniczyć ilość niezbędnego okablowania jakie zawsze się zabiera ze sobą. Ładowarki do aparatu foto, do kamery, laptopa, navi itp to i tak już za dużo.

Chciałbym chociaż telefony podpinać jednym kablem. Sprawdziłem, że i w i5700 i KP500 jest 0,7A, czyli tylko końcówki różne a ładowarka ta sama.

Posłużę się poniżej linkami z tego wątku.

Najciekawszym rozwiązaniem wydaje mi się

http://www.komputronik.pl/index.php/product/82092/Urz_dzenia_mobilne/Odtwarzacze_MP3_i_MP4/Zestaw_adowarek_USB_Logilink_PA0008_.html?cpsrc=nokaut ponieważ za jednym razem mam ładowarkę sieciową i samochodową, ale cena przesyłki jest prawie taka sama jak ładowarki.

Drugie rozwiązanie, czyli

http://elektroshop.com.pl/pl/hama-ladowarka-samochodowa-usb-pico.html

jednak nie rozwiązuje ona sprawy ładowarek sieciowych, więc to już ostateczność.

Na allegro znalazłen "klony" tej pierwszej

http://allegro.pl/item1092254175_zestaw_ladowarek_apple_iphone_3g_ipod_ladowarka.html

wg. opisu /danych technicznych/ jest to to samo, a nawet więcej, bo ma jeszcze jeden kabel i cena z wysyłką to prawie 1/3 tej w sklepie.

Mam pytanie czy ktoś tą wersję z Allegro już może kupił i sprawdził, albo ma jakieś wiadomości czy to będzie prawidłowo działać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Najciekawszym rozwiązaniem wydaje mi się

http://www.komputronik.pl/index.php/...l?cpsrc=nokaut ponieważ za jednym razem mam ładowarkę sieciową i samochodową, ale cena przesyłki jest prawie taka sama jak ładowarki.

Przy wyborze przesyłki jest opcja DHL Mikro (do 1 kg) a raczej waza mniej i cena to 12 zł. Mozna tez pewnie zamowić i sprowadza do sklepu Komputronika w jakims mieście.

Na allegro znalazłen "klony" tej pierwszej

http://allegro.pl/item1092254175_zes...ladowarka.html

wg. opisu /danych technicznych/ jest to to samo, a nawet więcej, bo ma jeszcze jeden kabel i cena z wysyłką to prawie 1/3 tej w sklepie.

Te wyglądają podobnie, ale jednak to jest firmy anonimowej, zdarza sie ze trafimy solidny sprzet, ale to wygląda za bardzo na "coś" chinskiego. a:P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    zakk87

Panowie, mam ładowarkę samochodową Nokii 5,7V 800mA, czy ona zaszkodzi mojej baterii? czy nie mam co się obawiać??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Próbuj, raczej nic nie uwalisz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    zakk87

no spróbowałem, ekran na max, ok 70km i chodzi aligancko, tylko bardzo się grzeje, czy to wina tych 0,7V bo ma 5,7V 800mA... tak poza tym to ładowarka nokii DC-6 (ori ma 5V 550mA) a to jakaś chyba podróbka, podejrzewam, że jutro ją oddam a poszukam ori. tylko w poniedziałek wyjeżdżam a w mym małym mieście w 4 komisach nie mają, ech...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi