Skocz do zawartości
vendir

Xperia™ Neo - GPS Test

Rekomendowane odpowiedzi

vendir

Kilka dni temu ktos prosil mnie o przetestowanie programem gps test modulu gps w neo. Niestety nie pamietam w ktorym to bylo watku, kto pytal ani gdzie odpisac w takim razie postanowilem wkleic nowy post. Byc moze inni tez dorzuca swoje grosze, moze bedzie mozna porownac gdzie i jak sprawuje sie nasz gps.

Do testow uzylem programu Gps Test https://market.android.com/details?id=com.chartcross.gpstest

Testowalem 2 razy w odleglosci okolo 200 metrow

Za pierwszym razem wlaczylem modul gps, odczekalem kilka-kilkanascie sekund wlaczylem program i ukazalo mi sie wykrywanie 7 satelit . Sila sygnalu oscylowala w granicach 27-36 w kazdej i nie spadala ponizej ale tez nie wpadala dramatyczniew gore wartosci. Po kilku krokach potrafil zgubic jedna, lecz nie na dlugo, po paru sekundach byla widoczna ponownie. Nie zdazylo mi sie widziec mniej niz 6 aktywnych satelit a zazwyczaj trzymalo ciagle 7. Wskaznik accuracy (dokladnosci w stopach) wskazywal odczyty pomiedzy 14-9 i pokazywal mala jedynke cokolwiek to znaczy :D

Drugi pomiar polegal na wlaczeniu modulu i natychmiastowym odpaleniu programu. Na poczatku zobaczylem 4 znalezione satelity jednak co sekunda wskakiwaly kolejne az licznik zatrzymal sie na 7. Ponownie sila sygnalu(SNR) byla podobna, tak samo jak jak dokladnosc wskazan, ktora poczatkowo z okolo 25-27 wskoczyla na +-10 i mala jedynke :) (zobaczcie screeny na AM i dowiecie o jakie male/duze liczby na gorze po prawej mi chodzi)

Pierwszy test przeprowadzony okolo 50 metrow od najblizszych zabudowan, drugi okolo 5 metrow od bloku, testowane w centrum Radomia z latajacymi nad glowa samolotami (Air Show w ten weekend :) )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    veimus

Miałem być na AirShow w Radomiu ale odleciałem z polski dzień wcześniej :( może w następnym razem przelecę Ci nad głową ;)

A w tym teście używałeś A-GPS ? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    vendir

AGPS czyli wspomaganie w lapaniu fixa to jest po prostu w ustawieniach lokalizacji i zabezpieczen opcja nr 1(uzyj sieci wifi lokalizacja okreslana za pomoca wifi i/lub sieci komorkowych) ? Jesli tak, to mam wlaczone :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wojted

Nie jestem pewien, czy agps można wogóle wyłączyć. Trzeba by chyba stracić zasięg operatora gsm.

Napisane z telefonu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak się składa że właśnie wróciłem zza warszawy, więc miałem możliwość przetestowania Xperii Neo pod kątem nawigacji i gps. Przez całą trasę Kraków - Mińsk Mazowiecki i z powrotem używałem nawigacji google. Tak pokrótce:

- raz straciłem fixa podczas przejazdu przez baardzo gęsty las. Poza tym telefon łapał fiksa w kilka sekund po uruchomieniu programu i poza tym jednym momentem cały czas nie było problemu.

- podczas trasy potrzebowałem skorzystać z bankomatu. Program po włączeniu warstwy z bankomatami ładnie nakierował mnie na najbliższy z nich. Wyszukiwanie stacji benzynowych i restauracji też działa całkiem fajnie z poziomu nawigacji google.

- Podczas podróży zdarzyło mi się kilkakrotnie zboczyć z wyznaczonej trasy, program bardzo ładnie i szybko przeliczył nową trasę (bez względu czy byłem w zasięgu Edge czy 3G).

Ogólnie jestem zadowolony z czułości telefonu. Korzystałem z map google bo nie byłem przygotowany że nawigacja będzie mi w podróży potrzebna.

Co do nawigacji od google to są plusy i minusy. Fajnie i szybko wyszukuje się POI ale za to baza jest dość skąpa.Wiele z mijanych po drodze stacji paliwowych miało bankomaty czego program nie pokazywał.

Brak jakichkolwiek opcji wyznaczania punktów pośrednich trasy. Wiedziałem że będę musiał odwiedzić kilka miejsc po drodze i nie byłem wstanie zrobić jednej trasy.

Całkiem fajnie sprawdziło się wyszukiwanie miejsca docelowego (konkretny numer posesji) Program doprowadził mnie do drzwi i poinformował po której stronie ulicy znajduje się punkt docelowy. Tego nie spodziewałem sie po darmowej nawigacji ( rozumiem że w programach typu Automapa, czy jakiś tomtom albo inny navigon to standard. Nie wiem, nie korzystałem nigdy). Tyle ode mnie. Sam telefon do nawifacji nadaje się super. Program do nawigacji od google już mniej. ale w nagłych przypadkach potrafi uratować skórę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak bateria podczas nawigowania? Szybko spadała? Rozumiem, że z włączonym 3g i pobierał dane trasy tak?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    vendir

uzywasz nawigacji = podlaczasz pod ladowarke :) bateria spada bardzo szybko i dluzszej trasy nie zrobisz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wpadłem nawet na pomysł żeby użyć nawigacji bez podpietej ładowarki

Wysłane z Xperia Neo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Qóba

Czy żeby zainstalować nawigację ściągniętą z Internetu typu Sygic Mobile Maps muszę rootować telefon?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    vendir

do instalacji jakichkolwiek aplikacji nie musisz rootowac telefonu, niektore wymagaja tego do wiekszej liczby opcji ale nawigacje nie, mam nadzieje ze mowiac sciagnales masz na mysli kupiles?;>

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi