Skocz do zawartości
mykowhai

tutorial Odblokowywanie, Rootowanie, Flashowanie w Nexus 6P

  Rekomendowane odpowiedzi

  mykowhai

  Wstęp
   
  W tym poradniku znajdziecie podstawy modyfikacji swojego Nexusa 6P. Każdy początkujący zanim zacznie swoją przygodę z Nexusem 6P, warto by zapoznał się z tym poradnikiem i działał jak prawdziwy profesjonalista. Zapraszam do lektury :)
   
  Jest to tłumaczenie poradnika z xda, jeśli chciałbyś się z nim zapoznać po angielsku, naciśnij tutaj.
   
  Warunki
   
  Będziesz potrzebował działającego adb/fastboot na swoim komputerze by pracować z tym poradnikiem.
   
  Nie instaluj adb/fastboot z innych źródeł niż Android SDK, używając innych narzędzi (takich jak Minimal adb & fastboot) mogą to być starsze wersje, które będą powodować problemy z flashowaniem. W tym poradniku nie znajdziesz innych narzędzi.
   
  Przejdź tutaj by pobrać Android SDK, który pozwoli Ci pobrać najnowszą wersje adb i fastboot. Przewiń na sam dół i znajdz opcję "Other Download Options > SDK Tools only" i wybierz odpowiednią wersje swojego systemu. Kiedy to się pobiera, stwórz folder na dysku C:\ o nazwie SDK (C:\SDK). Kiedy ściągniesz już archiwum zip, możesz wypakować to w swoim folderze SDK. Przejdź do C:\SDK\android-sdk-windows i otwórz SDK Manager.exe. W menadżerze zainstaluj odpowiednie paczki:
   
  Tools> Android SDK Tools, Android SDK Platform-tools
  Extras> Android Support Library, Google USB Driver
   
  Kiedy masz już to zainstalowane, w folderze C:\SDK znajdziesz nowe foldery, jeden z nich nazywa się platform-tools, w tym folderze znajdziesz fastboot.exe i adb.exe. By dowiedzieć się czy adb zostało poprawnie zainstalowane, otwórz linię poleceń na folderze fastboot (trzymając shift + prawy przycisk myszy, wybierając Otwórz okno polecenia tutaj) i wpisująć komendę: 
   

   

  adb version
  

   
  Kiedy zwróci Ci numer wersji dla Adnroid Debug Bridge, to znaczy że jesteś gotowy by iść dalej.
   
  Możesz sprawdzić adb poprzez łączenie swojego urządzenia do PC kiedy uruchomiony jest Android (upewnij się że adb/Debugowanie USB jest włączone w Ustawienia>Ustawienia programisty) odlbokuj ekran i wpisz komendę
   

  adb devices
  

   
  Program powinien zwrócić ci numer seryjny twojego urządzenia, kiedy to zrobi, oznacza że adb działa poprawnie.
   
  Możesz sprawdzić również fastboot, uruchamiając telefon w trybie bootloader (Przycisk zasilania + przycisk ściszania) i w oknie poleceń wpisz komendę
   

  fastboot devices
  

  Kiedy zwróci numer seryjny, wszystko jest w porządku.
   
  Ostrzegam że każdy z procesów wymieniony w tym poradniku robisz na własną odpowiedzialność. Ja nie odpowiadam za uszkodzenie twojego telefonu. 
   
  Szybkie tipy
   
  Jak wejść w bootloader:
  Wyłącz swoje urządzenie. Kiedy telefon jest wyłączony przytrzymaj przycisk zasilania + przycisk ściszania aż telefon uruchomi się w trybie bootloader. 
  Możesz również uruchomić bootloader na włączonym telefonie, wpisując w linie poleceń komendę

  adb reboot bootloader
  

  Możesz również użyć aplikacji zwanej Quick Boot przy uruchomić telefon w trybie bootloader bezpośrednio z Androida (wymagany root).
   
  Jak wejść w recovery:
  Wejdź w tryb bootloader (spójrz wyżej), używaj klawiszy głośności by poruszać się po opcjach, aby wybrać naciskaj przycisk zasilania. Wybierz pozycję recovery. 
  Możesz również użyć komendy adb wpisując w linię poleceń
   

  adb reboot recovery
  

  Również jak wyżej wspomniałem, można użyć aplikacji Quick Boot.
   
  Spis porad:

  • Jak odblokować bootloader
  • Jak zainstalować custom recovery
  • Jak odszyfrować partycję data
  • Jak wykonać nandroid backup w TWRP recovery
  • Jak wykonać kopie EFS w TWRP recovery
  • Jak wykonać root - systemless (rekomendowany)
  • Jak wykonać root - tradycyjnie
  • Jak zainstalować ROM w TWRP Recovery
  • Jak zainstalować custom kernel w TWRP Recovery
  • Jak zaktualizować nową wersję stocka
  • Jak zainstalować fabryczne obrazy (powrót do stocka)
  • Jak flashować fabryczne obrazy (powrót do stocka z pozostawieniem danych na Internal Storage)


  1. Jak odblokować bootloader

  • Przejdź do Ustawienia/O telefonie, przewiń w dół i klikaj w "numer kompilacji" tyle razy aż wyskoczy napis mówiący o tym że uruchomiłeś Opcje programisty. Wróć do Ustawień i wejdź w Ustawienia programisty, i zjedź na dół szukając opcji "Enable OEM Unlock", upewnij się również czy Debugowanie USB masz uruchomione.
  • Wyłącz telefon i włącz go w trybie bootloader (power + volume down).
  • Podłącz telefon do komputera poprzez kabel USB.
  • Otwórz linie poleceń z folderu fastboot (naciśnij na folder fastboot prawym przyciskiem myszy i przytrzymanym shiftem, następnie wybierz Otwórz linie poleceń tutaj).
  • Sprawdź swoje połączenie poprzez fastboot wpisując komendę
    
   fastboot devices
   
   Powinno zwrócić numer seryjny urządzenia, kiedy tego nie zrobi upewnij się czy masz sterowniki zainstalowane poprawnie.

  • Kiedy masz wszystko sprawdzone i poprawnie działa, wpisz komendę 
    
   fastboot flashing unlock
   
   Ten proces usunie wszystkie dane z twojego urządzenia!

  • Teraz zobaczysz ekran pytający czy chcesz potwierdzić tę akcje, użyj przycisków głośności do poruszania się po opcjach, zatwierdź przyciskiem zasilania kiedy jesteś pewien że chcesz iść dalej.


   Pozwól zakończyć proces wpisując komendę 
   fastboot reboot
  • Zezwól na wszystko by iść dalej i po zakończonym odblokowywaniu odłącz kabel USB.

  Informacja: Po odblokowaniu swojego bootloadera za każdym razem kiedy uruchomisz swój telefon będzie się pokazywać informacja ostrzegająca o odblokowanym bootloaderze który zagraża uszkodzeniu urządzenia. Nie ma się czym przejmować, to normalne kiedy zobaczysz to powiaodmienie przy odblokowanym urządzeniu. Nie usuniesz tego, tak długo jak masz odblokowane urządzenie.
   
  Ważne: nie blokuj bootloadera aż twój telefon nie będzie w stanie w pełni fabrycznym. Najpierw musisz sflashować fabryczne obrazy by usunąć root i custom recovery (kiedy je masz), kiedy tego nie zrobisz może sie skończyć ucegleniem telefonu. Zobacz sekcję 10 tego poradnika dla pełnych instrukcji, jak powrócić do stocka.
   
   
  2. Jak zainstalować custom recovery
   
  Wymagania: odblokowany bootloader (sekcja 1)

  • Pobierz TWRP recovery
  • Umieść plik w swoim folderze fastboot (tam gdzie mieści się plik fastboot.exe w twoim komputerze)
  • Uruchom linię poleceń na folderze fastboot (jak uruchomić, napisane jest na początku poradnika) wpisując komendę: 
    
   fastboot flash recovery <nazwa pliku>.img
   
   (Nazwę pliku w linii poleceń wpisujesz w zależności od nazwy jaką nazwę ma pobrane recovery, możesz dla swojej wygody zmienić na twrp.img lub inaczej)

  • Użyj przycisków głośności by wybrać opcję Reboot bootloader. Kiedy telefon uruchomi się w trybie bootloader, możesz użyć klawiszy głośności do poruszania się, przycisku zasilania do zatwierdzania i wejść w swoje przed chwilą sflashowane recovery. Teraz możesz odpiąć kabel USB.

  Kiedy TWRP się uruchamia, zapyta cię czy chcesz zastosować modyfikacje partycji system czy zostawić w trybie odczytu (read-only), kiedy chcesz zastosować systemless root musisz wybrać keep it read-only. 
   
  Nie flashuj wersji SuperSU którą oferuje ci TWRP, by uzyskać dostęp do root, nie jest to kompatybilne z nowszymi wersjami i może powodować problemy. Kiedy wyskoczy ci informacja by zrestartować, wykryje że nie posiadasz roota i zaproponuje ci sflashowanie SuperSU, pomiń ten krok i przejdz dalej.
   
  3. Jak odszyfrować partycję Data
   
  Nie jest to konieczne kiedy korzystasz z TWRP 2.8.7.1 lub nowszej
   
  Wymagania: odblokowany bootloader (sekcja 1)
   
  TWRP recovery nie jest w stanie odszyfrować twojej partycji data na tym etapie. W kolejności dla TWRP by czytać/zapisywać na partycji data (aby rootować czy robić kopię przez nandroid) potrzebujesz ją sformatować, sformatowanie usuwa szyfrowanie.

  • Uruchom w trybie bootloader i podłącz kablem telefon do komputera.
  • Otwórz linię poleceń na folderze fastboot i wpisz komendę: 
    
   fastboot format userdata
   
   Ważna uwaga: to usunie wszystkie twoje dane z urządzenia!
  • Kiedy proces zostanie zakończony możesz zrestartować telefon komendą:
    
   fastboot reboot
   
   Również możesz zrestartować telefon do trybu bootloadera kiedy tego potrzebujesz, wpisując:
   fastboot reboot-bootloader
   

  4. Jak wykonać nandroid backup w TWRP recovery
   
  Wymagania: odblokowany bootloader (sekcja 1), TWRP recovery (sekcja 2).
   
  Uwaga: przed tym jak zrobisz backup z TWRP musisz usunać wszystkie zabezpieczenia ekranu blokady. Kiedy tego nie zrobisz, może być że po przywróceniu backupu nie będziesz w stanie odblokować urządzenia (wpisując swój pin, będzie wyświetlać informacje "niepoprawny pin"), będziesz zmuszony do przeprowadzenia factory reset. By usunąć blokady ekranu przejdź do Ustawienia>Zabezpieczenia>Blokada ekranu i ustaw na przesuń palcem/brak.
   
  Nandroid Backup to bardzo ważna rzecz do posiadania przed instalacją jakiegokolwiek custom oprogramowania na swoim urządzeniu. Właściwie to możliwość tworzenia kopii zapasowej swojego fabrycznego systemu, wtedy możesz w każdej chwili powrócić kiedy coś pójdzie nie tak. Możesz również użyć narzędzia kopii zapasowej do tworzenia kopii swojego ulubionego ROMu kiedy jest w pełni skonfigurowany lub takiego jak lubisz. Stworzony backup możesz prosto i w każdej chwili przywrócic z poziomu TWRP recovery.
   
  Uruchom TWRP, wybierz Backup option z ekranu głównego TWRP, zaznacz kratki system/data/boot i przesuń palcem pasek na dole by rozpocząć tworzenie kopii. Cały proces może zająć kilka minut.
   
  Informacja: Kiedy zdarzy się że zapomniałeś usunąć blokady ekranu (PIN/Wzór/Odcisk palca) przed stworzeniem backupu, i nie możesz dostać się do systemu po przywróceniu, możesz to naprawić w następujący sposób. Wejdz w TWRP i użyj menadżera plików (File Manager) do usunięcia /data/system/locksettings.db. To może wystarczyć by dostać się do systemu ponownie. Jeśli to nie zadziała, spróbuj również usunąć /data/system/locksettings.db-shm i /data/system/locksettings.db-wal. Jeśli dalej to nie naprawi twojego problemu, skasuj również /data/system/gatekeeper.password.key i /data/system/gatekeeper.pattern.key.
   
  5. Jak wykonać kopię zapasową EFS w TWRP recovery
   
  Kopia zapasowa EFS jest bardzo ważną rzeczą, którą trzeba posiadać. Jeśli twoja partycja EFS ulegnie uszkodzeniu, nie będziesz posiadał numeru IMEI, czyli w praktyce nie będziesz mógł używać telefonu jako telefonu, jedyną możliwością przywrócenia numeru IMEI jest wymiana płyty głównej, co jest kosztowną operacją. Stworzenie kopii zapasowej EFS jest zabezpieczeniem przed tą katastroficzną sytuacją. Kopia zapasowa którą stworzymy będzie łatwa do przywrócenia poprzez TWRP.
   
  Uruchom TWRP i wybierz opcje Backup z ekranu głównego, upewnij się że zaznaczyłeś tylko kwadracik przy EFS, jeśli tak przesuń pasek by rozpocząć proces zapisywania. Proces zajmie kilka sekund. Trzymaj kopię tego pliku na telefonie, ale również w innych bezpiecznych miejscach (np. pendrive, CD, dysk czy chmura).
   
  6. Jak wykonać root systemless (rekomendowany)
   
  Wymagania: odblokowany bootloader (sekcja 1), TWRP recovery.
   
  Wygląda na to że SuperSU wyprzedza czas. Nie ma potrzeby flashować zmodyfikowanych plików boot.img jak w tradycyjnym roocie, ponieważ ta wersja SuperSU patchuje boot.img za Ciebie. Bez bałaganu, bez problemu, super prosto. Niektóre aplikacje jeszcze nie działają z tą metodą rootu, ale to się zmieni. To moja rekomendowana metoda na root.

  • Pobierz SuperSU dla systemless (2.60+) na swój telefon.
  • Wejdź w TWRP i wybierz w menu Install.
  • Odszukaj gdzie jest plik SuperSU na twoim telefonie i wybierz go.
  • Przesuń pasek by zainstalować.
  • Kiedy masz zainstalowany SuperSU, masz opcję dla wipe cache/dalvik i opcję restartu do systemu (reboot system). Wybierz wipe cache/dalvik, naciśnij przycisk powrótu i wybierz przycisk reboot system. To wszystko.

  Nie instaluj SuperSU które proponuje ci TWRP, nie jest kompatybilne i powoduje problemy. Po prostu pomiń ten krok, i ignoruj tą informacje zawsze kiedy wyskakuje.
   
  Możesz skonwertować metodę systemless rootu w tradycyjny root. Zrób następujące kroki:

  • Pobierz Terminal Emulator ze Sklepu Play.
  • Otwórz aplikację i wpisz następujące komendy:
    
   su
   (musisz dać uprawninia superusera w tym momencie)
   mount -o remount,rw /system
   touch /system/bin/su /system/xbin/su
   mount -o remount,ro /system
   To powinno wyjaśnić wszelkie problemy z kompatybilnością które możesz mieć przy metodzie systemless. Prawdopodobnie nie jest to konieczne dla wszystkich użytkowników.

  7. Jak wykonać root tradycyjnie
   
  Wymagania: odblokowany bootloader (sekcja 1), TWRP recovery, zmodyfikowany boot.img (poniżej).

  • Kiedy jesteś na wersji MDA89D, musisz zaktualizować do MDB08K (spójrz do sekcji 10 jak to zrobić). Kiedy jesteś na wersji MDB08K lub wyższej możesz kontynuować.
  • Pobierz odpowiednie wersje boot.img do zainstalowanego buildu na telefonie. MDB08K - kompatybilny z MDB08K, MDB08L, MDB08M, lub inne wersje na MDB08M, MMB29N, MMB29M.
  • Pobierz SuperSU na telefon.
  • Wypakuj plik zip z boot.img i umieść w swoim folderze fastboot, zmień nazwę na "boot.img" jeśli to konieczne.
  • Uruchom tryb bootloader i podłącz telefon kablem USB.
  • Otwórz linię poleceń na folderze fastboot (wyjaśnione jak, na początku poradnika) i wpisz następujące komendy: 
  •  
   fastboot flash boot boot.img
   
  • Kiedy ukończyło flashowanie, użyj przycisków głośności by przewinąć i przycisku zasilania do zatwierdzenia, wybierz opcję Reboot Bootloader.
  • Uruchom TWRP i naciśnij przycisk Install.
  • Przejdź do folderu gdzie ściągnięty jest plik SuperSU na telefonie i wybierz to.
  • Przesuń pasek by zainstalować.
  • Kiedy masz zainstalowany SuperSU, masz opcję dla wipe cache/dalvik i opcję restartu do systemu (reboot system). Wybierz wipe cache/dalvik, naciśnij przycisk powrótu i wybierz przycisk reboot system. To wszystko.

  Nie flashuj wersji SuperSU którą oferuje ci TWRP, by uzyskać dostęp do root, nie jest to kompatybilne z nowszymi wersjami i może powodować problemy. Kiedy wyskoczy ci informacja by zrestartować, wykryje że nie posiadasz roota i zaproponuje ci sflashowanie SuperSU, pomiń ten krok i przejdz dalej.
   
  8. Jak zainstalować ROM w TWRP recovery
   
  Wymagania: odblokowany bootloader (sekcja 1), TWRP recovery (sekcja 2).
   
  Instalowanie ROMu jest bardzo prostym krokiem i łatwym procesem. Zanim zaczniesz cokolwiek, zrób kopię przez nandroid backup (instrukcje powyżej).

  • Pobierz ROM i odpowiednią paczkę Gappsów i wgraj do urządzenia.
  • Uruchom w swoim custom recovery (TWRP).
  • Przeprowadź całkowite czyszczenie (full wipe): Wybierz opcję wipe z ekranu TWRP, wybierz Adanced wipe, i zaznacz system, data, cache, dalvik cache i przesuń pasek by rozpocząć.
  • Zainstaluj ROM: Wybierz opcję Install z ekranu TWRP, odszukaj na telefonie pliki które pobierałeś w pierwszym kroku i zaznacz je, przesuń pasek by rozpocząć instalację. Większość romów posiada instalator jako skrypt, ale niektóre posiadają instalator zwany Aroma w którym musisz wybierać niektóre opcje zanim uruchomi się skrypt.
  • Zainstaluj Gappsy po tym jak zainstalujesz ROM (proces tak samo wygląda, jak powyżej przy instalacji ROMu).
  • Kiedy zainstalujesz odpowiednie pliki masz opcje wipe cache/dalvik i opcję reboot system. Wybierz wipe cache/dalvik, naciśnij przycisk powrót i wybierz przycisk reboot system.

  9. Jak zainstalować custom kernel w TWRP recovery
   
  Wymagania: odblokowany bootloader (sekcja 1), TWRP recovery (sekcja 2).
   
  Custom Kernel otwiera ci nowy poziom kontroli nad urządzeniem, takie jak overclocking. underclocking, undervolting, zmiana zarządcy, zmiana zarządcy I/O, kalibracja kolorów, kalibracja dźwięków i wiele innych opcji.

  • Pobierz kernel który jest kompatybilny z twoim obecnym ROMem.
  • Wejdź w TWRP.
  • Wybierz opcję Install z ekranu TWRP.
  • Odszukaj w telefonie plik z kernelem i wybierz go.
  • Przeciągnij pasek by zainstalować.
  • Kiedy zainstalujesz odpowiednie pliki masz opcje wipe cache/dalvik i opcję reboot system. Wybierz wipe cache/dalvik, naciśnij przycisk powrót i wybierz przycisk reboot system.

  Kiedy twój telefon się odpali możesz użyć aplikacji do zmiany ustawień kernela, w której możesz zmieniać zarządce, I/O, prędkość zegara, i inne opcje. Najpopularniejsze aplikacje które znajdziesz w Sklepie Play to Kernel Adiutor, Trickster Mod, No Frills, Kernel Tuner i wiele innych.
   
  10. Jak zaktualizować stock do nowej wersji.
   
  Wymagania: odblokowany bootloader (sekcja 1).
   
  Ta metoda nie wyczyści twoich danych, więc możesz zachować swoje aplikacje i ustawienia. Nie powinny ci wyskakiwać żadne problemy, kiedy jednak się to stanie, będziesz musiał zrobić factory reset i flashować jeszcze raz. Na wszelki wypadek zrób backup i zapisz go na komputerze.

  • Pobierz ostatnią wersję dla swojego modelu (Nexus 6P ma oznaczenie angler) stąd.
  • Wypakuj plik angler-xxxx-factory-xxxx (x to zazwyczaj numer wersji) w swoim folderze na komputerze (w tym poradniku będziemy używać C:\angler\.)
  • Teraz rozpakuj folder o nazwie angler-xxxx. Po rozpakowaniu otwórz go, i z tego folderu przenieś pliki o nazwie bootloader i radio (prawdopodobnie za tymi nazwami będą jeszcze oznaczenia wersji) i wrzuć je do folderu C:\angler\images.
  • W folderze C:\angler\angler-xxxx\ znajdziesz jeszcze jedno archiwum zip nazwane image-angler-xxxx, wypakuj to archiwum do folderu C:\angler\images\. Teraz w jednym folderze powinieneś mieć pliki: android-info.txt, boot.img, bootloader-angler-angler-xxxx.img, cache.img, radio-angler-angler-xxxx.img, recovery.img, system.img, userdata.img, vendor.img.
  • Uruchom telefon do bootloadera i podłącz telefon kablem USB do komputera.
  • Otwórz linię poleceń na folderze fastboot (wyjaśnione jak, na początku poradnika) i wpisz następujące komendy   
  •  
   fastboot flash bootloader C:\angler\images\bootloader-angler-angler-xx.xx.img
   fastboot reboot-bootloader
   fastboot flash radio C:\angler\images\radio-angler-angler-xx.xx.img
   fastboot reboot-bootloader
   fastboot flash boot C:\angler\images\boot.img
   fastboot erase cache
   fastboot flash cache C:\angler\images\cache.img
   fastboot flash recovery C:\angler\images\recovery.img
   fastboot flash system C:\angler\images\system.img
   fastboot flash vendor C:\angler\images\vendor.img
   

  Możesz pominąć flashowanie recovery ale nawet kiedy to zrobisz stock recovery zostanie zpatchowane przy pierwszym starcie. Wtedy będziesz potrzebował flashu TWRP i SuperSU jeszcze raz, kiedy będziesz ich potrzebował, lub inne systemowe modyfikacje które być może miałeś.
   
  Informacja: NIgdy nie należy flashować obrazu userdata, nie bierze pod uwagę pojemności urządzenia i zawsze przeznacza 32GB pamięci na dane. Jest to w porządku jeżeli masz telefon z pojemnością 32GB, ale dla modeli z 64GB i 128GB może skończyć się z mniejszą pojemnością pamięci niż masz. Kiedy chcesz wyczyścić pamięć wewnętrzną, wpisz w linię poleceń komendę: 

  fastboot format userdata
  

   
  Po zakończonym flashowaniu wpisz:

  fastboot reboot 

   
   
  11. Jak wgrać fabryczny obraz (powrót do stocka)
   
  Wymagania: odblokowany bootloader (sekcja 1).
   
  W tej sekcji wyjaśnię ci jak przywrócić telefon do stanu, jak wyciągałeś go z pudełka. Więc na tym etapie usunie ci wszystko z telefonu. Na swoje życzenie, możesz wgrać fabryczne obrazy bez usuwania swoich danych z pamięci, wtedy przejdź do następnej sekcji.

  • Przejdź do Ustawienia/Kopia i kasowanie danych i przeprowadź przywracanie danych fabrycznych. Ta operacja usunie wszystkie dane z urządzenia (aplikacje, ustawienia, zdjęcia, muzykę, itd).
  • Pobierz ostatnią wersję dla swojego modelu (Nexus 6P ma oznaczenie angler) stąd.
  • Wypakuj plik angler-xxxx-factory-xxxx (x to zazwyczaj numer wersji) w swoim folderze na komputerze (w tym poradniku będziemy używać C:\angler\.)
  • Teraz rozpakuj folder o nazwie angler-xxxx. Po rozpakowaniu otwórz go, i z tego folderu przenieś pliki o nazwie bootloader i radio (prawdopodobnie za tymi nazwami będą jeszcze oznaczenia wersji) i wrzuć je do folderu C:\angler\images.
  • W folderze C:\angler\angler-xxxx\ znajdziesz jeszcze jedno archiwum zip nazwane image-angler-xxxx, wypakuj to archiwum do folderu C:\angler\images\. Teraz w jednym folderze powinieneś mieć pliki: android-info.txt, boot.img, bootloader-angler-angler-xxxx.img, cache.img, radio-angler-angler-xxxx.img, recovery.img, system.img, userdata.img, vendor.img.
  • Uruchom telefon do bootloadera i podłącz telefon kablem USB do komputera.
  • Otwórz linię poleceń na folderze fastboot (wyjaśnione jak, na początku poradnika) i wpisz następujące komendy  
    
   fastboot flash bootloader C:\angler\images\bootloader-angler-angler-xx.xx.img
   fastboot reboot-bootloader
   fastboot flash radio C:\angler\images\radio-angler-angler-xx.xx.img
   fastboot reboot-bootloader
   fastboot flash boot C:\angler\images\boot.img
   fastboot erase cache
   fastboot flash cache C:\angler\images\cache.img
   fastboot flash recovery C:\angler\images\recovery.img
   fastboot flash system C:\angler\images\system.img
   fastboot flash vendor C:\angler\images\vendor.img
   
   Informacja: NIgdy nie należy flashować obrazu userdata, nie bierze pod uwagę pojemności urządzenia i zawsze przeznacza 32GB pamięci na dane. Jest to w porządku jeżeli masz telefon z pojemnością 32GB, ale dla modeli z 64GB i 128GB może skończyć się z mniejszą pojemnością pamięci niż masz. Kiedy chcesz wyczyścić pamięć wewnętrzną, wpisz w linię poleceń komendę: 
   fastboot format userdata
  • Kiedy sobie życzysz, możesz zablokować bootloader, wpisując: 
    
   fastboot flashing lock
   
   (Ta komenda usunie wszystkie dane użytkownika z telefonu)

   Ważne: nie blokuj bootloadera kiedy nie masz sflashowanych wszystkich stockowych obrazów. Zablokowanie bootloadera kiedy masz zainstalowany custom recovery może spowodować uceglenie telefonu. Proszę również zanotować że procedura blokowania usuwa też dane odszyfrowane z urządzenia. 
    
   Kiedy wszystko komendy zostały wpisane, możesz zrestartować telefon komendą
   fastboot reboot
   

  12. Jak wgrać fabryczny obraz (powrót do stocka, z pozostawieniem danych użytkownika)
   
  Wymagania: odblokowany bootloader (sekcja 1), TWRP recovery (sekcja 2).
   
  W tej sekcji wyjaśnię ci jak przywrócić telefon do stanu, jak wyciągałeś go z pudełka, lecz z pozostawieniem twoich danych personalnych (zdjęcia, muzyka, etc) z pamięci wewnętrznej.

  • Pobierz ostatnią wersję dla swojego modelu (Nexus 6P ma oznaczenie angler) stąd.
  • Wypakuj plik angler-xxxx-factory-xxxx (x to zazwyczaj numer wersji) w swoim folderze na komputerze (w tym poradniku będziemy używać C:\angler\.)
  • Teraz rozpakuj folder o nazwie angler-xxxx. Po rozpakowaniu otwórz go, i z tego folderu przenieś pliki o nazwie bootloader i radio (prawdopodobnie za tymi nazwami będą jeszcze oznaczenia wersji) i wrzuć je do folderu C:\angler\images.
  • W folderze C:\angler\angler-xxxx\ znajdziesz jeszcze jedno archiwum zip nazwane image-angler-xxxx, wypakuj to archiwum do folderu C:\angler\images\. Teraz w jednym folderze powinieneś mieć pliki: android-info.txt, boot.img, bootloader-angler-angler-xxxx.img, cache.img, radio-angler-angler-xxxx.img, recovery.img, system.img, userdata.img, vendor.img.
  • Uruchom telefon w TWRP recovery i wejdz w menu Wipe, wybierz Advanced wipe, i zaznacz tylko kratkę data. Przesuń pasek na dole by usunąć.
  • Przejdź do TWRP i wybierz opcję restartu do bootloadera. Kiedy się zrestartuje, podłącz telefon do komputera.
  • Otwórz linię poleceń na folderze fastboot (wyjaśnione jak, na początku poradnika) i wpisz następujące komendy  
    
   fastboot flash bootloader C:\angler\images\bootloader-angler-angler-xx.xx.img
   fastboot reboot-bootloader
   fastboot flash radio C:\angler\images\radio-angler-angler-xx.xx.img
   fastboot reboot-bootloader
   fastboot flash boot C:\angler\images\boot.img
   fastboot erase cache
   fastboot flash cache C:\angler\images\cache.img
   fastboot flash recovery C:\angler\images\recovery.img
   fastboot flash system C:\angler\images\system.img
   fastboot flash vendor C:\angler\images\vendor.img
   
   Informacja: NIgdy nie należy flashować obrazu userdata, nie bierze pod uwagę pojemności urządzenia i zawsze przeznacza 32GB pamięci na dane. Jest to w porządku jeżeli masz telefon z pojemnością 32GB, ale dla modeli z 64GB i 128GB może skończyć się z mniejszą pojemnością pamięci niż masz. Kiedy chcesz wyczyścić pamięć wewnętrzną, wpisz w linię poleceń komendę: 
   fastboot format userdata
  • Kiedy wpisałeś wszystkie komendy zrestartuj telefon komendą: 
   fastboot reboot
   
  Edytowane przez pczepnik
  zaktualizowane komendy.
  • Lubię to! 6

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Dopiero od poniedziałku będę posiadał swój komputer więc póki co czytam sobie, jako że od czasów m7 nie miałem do czynienia z tymi operacjami. Moje pytanie brzmi, czy z systemless root działa obecnie xposed? Bo takie zdanie wyczytałem gdzieś na xda.

  Wysłane z mojego Nexus 6P przy użyciu Tapatalka

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  mykowhai

  @@black_jack Prawdopodobnie będzie działać, tutaj musisz sposobem prób i błędów. Chociaż Xposed i tak modyfikuje partycję systemową, więc tutaj bez znaczenia który root zastosujesz ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Ostatni

  Miał ktoś tak że po wrzuceniu TWRP i ponownym wejściu do recovery, wyskakuje stock zamiast TWRP? Przy OPO miałem tak, ale nie pamiętam co zrobiłem z tym :F

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  mykowhai

  @@Ostatni Czasami tak miałem w N5, zauważyłem że zazwyczaj brakowało resetu po instalacji. A jak dalej ci stock wyskakuje to spróbuj inną wersje wrzucić.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  K9G

  @@Ostatni

  Też tak miałem nie raz. Rób do skutku. 

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Ostatni

  @UP i @@UPX2
  Wrzuciłem TWRP i od razu wgrałem CM13 i działa:)

  • Lubię to! 1

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Tical

  Rozumiem, że jak chcę odszyfrować partycję Data to wystarczy spod TWRP ją sformatować? Lub zrobić pełny wipe (prócz system) ?

  Edytowane przez Tical

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Nie, musisz wgrać jeszcze "fed patcher". Przełącza on w kernelu flagę "setenforce" na 0, dzięki temu telefon nie zaszyfruje się ponownie przy uruchomieniu. 

   

  Na dole jest .zip do wgrania:

  http://forum.xda-developers.com/android/software-hacking/fix-fed-patcher-v8-forceencrypt-disable-t3234422

  • Lubię to! 1

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Tical

  Czyli format Data w TWRP i dodatkowo flasz tego?

  A jeśli zamienię kernel na taki, który ma wyłączone szyfrowania przy starcie?

  Coś mi się takiego rzuciło w oczy.

  Wysłane z mojego Nexus 6P przy użyciu Tapatalka

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x