Skocz do zawartości
Zeely

[?] Kopiowanie plików z telefonu na komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Zeely

Od niemal dwóch lat jestem szczęśliwym użytkownikiem naszego Nexusa, jednak jako osoba lubiąca wykonywać częste kopie zapasowe danych od samego początku borykam się z jednym dość istotnym w tej kwestii problemem jakim jest przesył danych między urządzeniem mobilnym a komputerem. Otóż w urządzeniach starszego typu kopiowanie danych odbywało się za pomocą pamięci masowej jak ma się to np. w przypadku pendrive i wszystko co chcieliśmy mogliśmy skopiować czy usunąć, dzisiaj odbywa się to z użyciem MTP co niestety generuje liczne błędy w trakcie wykonywania działania. Gdyby nasze nexusy wyposażone były w gniazdo microSD z pewnością nie byłoby problemów, jednak brak tego małego portu zmusza nas do korzystania z funkcji MTP bądź szukania alternatyw w różnego rodzaju chmurach co też nie jest rozwiązaniem idealnym i nie skopiuje wszystkiego tak jak byśmy chcieli.

Orientujecie się może w jaki sposób mógłbym skopiować WSZYSTKIE dane z partycji udającej kartę microSD by uniknąć błędów i wykonać to w miarę sprawnie?

Edytowane przez Zeely

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

Kilka najprostszych:

Wifi file transfer pro (lub podobny) - fon i pc muszą być w jednym wifi lub pc podpięty do routera. Możesz użyć pendrive (fat32). Backup w twrp i przerzucenie go do pc. Usb tethering:

http://forum.android.com.pl/topic/264231-prosta-alternatywa-dla-połączenia-mtp-z-wykorzystaniem-usb/.

Pewnie jeszcze kilka sposobów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Johann3

Aplikacją: Easy Backup jest najłatwiej, zarchiwizuje co chcesz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Zeely

hymmm backup za pomocą TWRP może być w moim przypadku dobrym rozwiązaniem, jednakże jak to się ma podczas odzyskiwania danych już na nowym systemie. Dajmy na to kopię zapasową robię na Androidzie 4.x, a przywracam na 6.x. Nie będzie to generować problemów?

Czy pliki kopii zapasowej wykonanej przez TWRP mogę rozpakować na PC by wyodrębnić pliki?

Aplikacją: Easy Backup jest najłatwiej, zarchiwizuje co chcesz.

Mogę prosić o dokładny namiar na tą aplikację? Po wpisaniu w markecie wyskakuje wiele propozycji ze zbliżoną nazwą zaś tej niestety nie widzę ;/

Edytowane przez Zeely

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

Twrp to nie aplikacja - to custom recovery. Tworzy pewnego rodzaju obraz partycji system, data i inne.

Przywracanie wszystkich danych na innej wersji systemu może się nie udać.

W przypadku zmiany wersji systemu najlepszą opcją jest chyba:

Synchro z kontem google - co się da. Backup aplikacji + ich dane za pomocą Titanium Backup (root).

Bez root tylko k.google daje nadzieję - w ustawieniach trzeba włączyć kopię zapasową.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Zeely

Twrp to nie aplikacja - to custom recovery. Tworzy pewnego rodzaju obraz partycji system, data i inne.

Przywracanie wszystkich danych na innej wersji systemu może się nie udać.

W przypadku zmiany wersji systemu najlepszą opcją jest chyba:

Synchro z kontem google - co się da. Backup aplikacji + ich dane za pomocą Titanium Backup (root).

Bez root tylko k.google daje nadzieję - w ustawieniach trzeba włączyć kopię zapasową.

heh aż taki zielony w tych sprawach nie jestem :)

Wiem czym jest TWRP i tego też używam, nie interesuje mnie też kopia zapasowa aplikacji a jedynie danych zapisanych w pamięci urządzenia, jak zdjęcia, muzyka i inne pliki osobiste.

Szukam najlepszego rozwiązania właśnie do takiego celu :)

EDIT. Chyba właśnie problem rozwiązałem chociaż nieco za szybko by mówić o sukcesie bo to, że raz się uda nie znaczy, że zawsze musi tak być.

Mianowicie aplikacja ES File Manager całkiem dobrze radzi sobie z kompresją danych do *.zip i tak też zrobiłem z całą zawartością folderu karty pamięci łącznie z folderem systemowym "Android". Po ukończeniu pakowania podłączyłem urządzenie do komputera i skopiowałem ten jeden plik. Kopiowanie nie wyrzuciło błędów, a przebiegło pomyślnie i to przy pierwszej próbie. Pytanie jednak czy będzie tak każdorazowo? No ale to pewno wyjdzie po kilku próbach stosowania tej metody :)

Edytowane przez Zeely

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

Folder android zawiera: /data/ - pewne dane aplikacji i /obb/ - pliki .obb aplikacji (głównie gry). Rozpakowanie i przywrócenie folderu /android/ bez root może się nie udać, udane przywrócenie spowoduje powrót danych apk do stanu dzisiejszego. Czyli aplikacje, które są obecne teraz i w przyszłości zmienią dane, odinstalowane - przywrócisz śmieci, nowo zainstalowane pozostaną bez zmian.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Zeely

A jeśli jest ROOT kopiowanie zakończy się sukcesem czy również będą problemy póki nie zrobię tego jakąś specjalną aplikacją?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

1. Nie jestem w stanie cię zapewnić czy dane apk będą współgrać z nowszą wersją androida.

2. Pliki .obb powinny działać o ile wersja apki się nie zmieni.

3. Pisałeś, że nie interesują cię dane apk - folder android nie musi być archiwizowany.

4. Titanium B zrobi backup apk+dane i na 90% da się to przywrócić na nowszej wersji A.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Zeely

Ad. 3: Faktycznie tak pisałem i tak jest, jednak stworzyłem kopie zapasową w sposób jaki opisałem wyżej i myślałem o przywróceniu plików rozpakowując po prostu archiwum przez co moje pytanie by nie zasyfić niepotrzebnie nowo wgranego Androida o którym zaś Ty wspomniałeś :)

Graczem nie jestem więc nie potrzebuję przechowywania save z gier zaś kopia zapasowa aplikacji wystarczy mi taka jaką Google wykonuje automatycznie, jednakże wolę zapytać o wszystko bo kiedyś i takie informacje mogą się do czegoś przydać :)
    W każdym razie dziękuje Wam za wszelkie odpowiedzi :)

Edytowane przez Zeely

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi