Skocz do zawartości
hooded

[PORADNIK] Instalacja CyanogenMod 7, custom kernel, backup

  Rekomendowane odpowiedzi

  hooded

  lgoptimusonecm7mm2.png

  CyanogenMod − nieoficjalne oprogramowanie dla smartphone'ów opartych o system operacyjny Android. Oferuje ono funkcjonalności niewspierane przez część oficjalnych wydań Androida, takie jak odtwarzanie muzyki w formacie FLAC, Multi-Touch, możliwość instalowania aplikacji na zewnętrznej karcie pamięci, czy też Internet tethering. Jednocześnie jest to źródło aktualizacji systemu dla osób, których urządzenia nie są już wspierane przez producenta.

  Krok 1: Root

  Jeśli jesteś posiadaczem systemu w wersji 2.2 lub 2.2.2 to pkt 2 tego poradnika: http://forum.android.com.pl/f110/jak-zaczae-ae-przerabianie-naszego-p500-66911/

  Jeśli jesteś posiadaczem systemu w wersji 2.3.3 skorzystaj z tego poradnika: http://forum.android.com.pl/f110/poradnik-root-2-3-3-recovery-92092/

  Krok 2: Recovery

  Instrukcja znajduje się pod koniec tego poradnika: http://forum.android.com.pl/f110/poradnik-root-2-3-3-recovery-92092/

  Krok 3: Backup

  Po wgraniu CM7 stracisz wszystkie swoje dane dlatego warto zrobić kopie zapasowe ważnych danych, oraz backup całego systemu w razie problemów.

  Backup systemu nazywany jest nandroid backup i jest to kopia 1:1 aktualnie używanego przez Ciebie systemu wraz ze wszystkimi danymi.

  Zrobisz go wchodząc w recovery np. przez Rom menagera wybierając opcję Uruchom ponownie w trybie Recovery. Po recovery poruszasz się przyciskami głośności, lewym przyciskiem na telefonie zatwierdzasz a strzałką wstecz cofasz. Wybierz pozycję backup and restore a następnie Backup. Kopia zapasowa systemu jest teraz na karcie pamięci w folderze: clockworkmod.

  Warto zrobić również kopię zapasową kontaktów do pliku na karcie sd, wykonasz to w domyślnej aplikacji kontaktów.

  Jeśli chcesz zrobić backup danych (np. zapisane stany gier lub dane aplikacji) Ściągnij:

  [table]

  xCBKFioe97T5v97_zJBxgcUN_M3LuyJuGXmbH25b08e7qgZsRWhAYLRdkkOMg1HYhb_Jm_niS3Ahb9L87Q=s48Titanium Backup ★ root

  by Titanium Track

  >250,000 downloads, 62345 ratings (4.7 avg)

  Free

  rating10.png

  [/table]

  lub link do marketu: https://market.android.com/details?id=com.keramidas.TitaniumBackup&feature=search_result&pli=1

  Przy pomocy tego programu robimy backup poszczególnym programom lub możemy zrobić backup wszystkich na raz ale tego nie zalecam. Polecam robić backup tylko tych gier/programów które mają jakieś dane które mogą stracić i które używamy i będą nam potrzebne. Dla wyjaśnienia: ja zrobiłem backup tylko kilku grom których nie ukończyłem aby bo zmianie romu móc kontynuować rozpoczętą zabawę, reszte programów instalowałem ,,na świeżo" i tylko te których naprawdę używałem. Pliki kopii zaposowej znajdują się na karcie sd w folderze: TitanumBackup.

  Pamiętajcie aby wszystkie pliki kopii zapasowych skopiować na komputer przed przystąpieniem do flashowania romu.

  Krok 4:Flashowanie basebandu

  Ten krok wykonują tylko osoby nie posiadające Androida w wersji 2.3.3!

  Poradnik: http://forum.android.com.pl/f110/poradnik-flashowanie-basebandu-91222/

  Użytkownicy gingerbreada oczywiście pomijają ten krok.

  Zamiast tego kroku możesz też zaktualizować swój telefon do androida 2.3.3 przez oficjalną aplikację od LG bądź przez KDZ: http://forum.android.com.pl/f110/poradnik-instalacja-oficjalnego-oprogramowania-141613/

  Krok 5: Wgrywanie Custom Romu

  (Na przykładzie oficjalnego CM7)

  Przed przystąpieniem do wgrywania polecam sformatować kartę sd i nie używać przy tym opcji szybkiego formatowania. Kopiujemy plik z CM7 (w formie pliku zip) oraz Gapps (aplikacje od googla) na kartę pamięci (pliki do ściągnięcia na końcu tematu). Uruchamiamy recovery po czym wybieramy opcję wipe data/factory reset (która usunie wszelkie dane z telefonu i przywróci go do stanu sklepowego) dla pewności wybieramy jeszcze opcję wipe cache partition oraz po wybraniu działu advanced stosujemy opcję wipe Dalvik Cache. Po tym kroku wybieramy install zip from sd card i choose zip from sdcard. Teraz szukamy pliku z CM7 który kopiowaliśmy na kartę i flashujemy go. Po udanym procesie wychodzimy z recovery i uruchamiamy telefon (to trochę potrwa spokojnie). Po uruchomieniu telefonu ponownie przechodzimy w recovery i znowu wybieramy install zip from sdcard itd. i flashujemy gapps. Uruchamiamy telefon (warto być wtedy w zasięgu wi-fi) logujemy się na konto google i pokaże nam się proces instalacji aplikacji googla. Wybieramy te które chcemy zainstalować.

  I to już wszystko ;) Zostało Ci już tylko zainstalować Titanum i przywrócić wszystkie zachowane aplikacje oraz zabranie się za instalację nowych.

  Wgrywnie Custom Kernela

  Kernel służy do komunikacji pomiędzy hardware'm a software'm telefonu. Ma ogromne znaczenie dla wydajności i stabilności telefonu. Do wgrywania kernela zabieraj się tylko i wyłącznie gdy na pewno wiesz co robisz i po co. Aby wgrać kernel uruchamiamy recovery po czym wybieramy opcję wipe cache partition oraz po wybraniu działu advanced stosujemy opcję wipe Dalvik Cache (nie tracisz żadnych danych). Po tym kroku wybieramy install zip from sd card i choose zip from sdcard. Teraz szukamy pliku z kernelem który kopiowaliśmy na kartę i flashujemy go.

  Zapamiętaj:

  -Wszystkie kroki przeprowadzamy na 100% naładowanej baterii. W razie gdyby powstały jakieś problemy np. pokazuje Ci 67% naładowania następnie 74% by potem pokazać 66% bądź bardzo krótko działa. Wtedy wchodzisz w recovery w dział advanced i wybierasz wipe battery Stats.

  -Nigdy nie flashujemy dwóch rzeczy na raz np. najpierw CM7 a potem odrazu nie wychodząc z recovery kernel.

  -Robienie jakichkolwiek backupów przez LG PC Suite to chybiony pomysł gdyż ten program nie odczyta już Twojego telefonu.

  -Po użyciu opcji wipe polecam sformatowanie partycji /system i jej pokrewnych przed wgraniem custom roma gdyż wipe czasami nie działa tak jak powinien. Z tego też powodu biorą się później wszystkie bootloopy oraz problemy z romami. Sam się spotkałem z sytuacją że po pełnym wipe i flashowaniu nowego romu zostało mi kilka moich aplikacji ze starego romu.

  -Opisane tutaj czynności mogą posłużyć jako instrukcja instalacji custom romów, jednak pomiędzy konkretnymi romami występują niuanse jak potrzeba konkretnego basebandu itp dlatego jeśli chcesz instalować inny rom na podstawie tego poradnika warto najpierw odwiedzić topic na xda założony przez developera.

  -Jeśli podczas próby flashowania (obojętnie czego z tego poradnika) wyskoczy Ci błąd podobny na przykład do tego:

  E:corrupt file:/system/fonts/MTLmr3m.ttf

  E:verification failed

  Zip verification failed!

  zip isn't signed correctly!

  Instalation aborted

  Wybierz opcję Toggle zip veryfication w recovery.

  -Jeśli po instalacji CM7 telefon Ci się zatrzyma na logo LG lub logo CM7 poczekaj do około 15-20min po tym czasie wyłącz telefon wejdź w recovery przy pomocy skrótu klawiszowego home (domek) + ciszej (ściszanie z prawej strony telefonu) + power (włączanie / blokowanie telefonu) i wykonaj ponownie wipe data/factory reset po czym ponownie spróbuj uruchomić telefon. Jeśli ta próba się nie powiodła to wyłączamy telefon i przy pomocy skrótu klawiszowego home (domek) + głośniej (rozgłaśnianie z prawej strony telefonu) + power (włączanie / blokowanie telefonu) wykonujemy hard reset. Jeśli i to zawiedzie wyjmij baterię odczekaj chwilę i spróbuj ponownie. Gdy i to zawiedzie to skopiuj na kartę sd TEN PLIK po czym sflashuj go tak samo jak rom lub w recovery sformatuj partycję /system.

  download11.png

  btn-getcyanogen.png

  Oficjalny CM7

  Gapps

  Poradnik v2.2 [wersja ostateczna]

  Edytowane przez hooded

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  SzMuD

  Teraz szukamy pliku z CM7 który kopiowaliśmy na kartę i flashujemy go. Po udanym procesie wychodzimy z recovery i uruchamiamy telefon (to trochę potrwa spokojnie).

  A mozesz napisac ile "troche" to jest? bo mi to trwa z 20min. i widzi na logo LG

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  hooded

  Zrobiłeś wcześniej wipe data w recovery? Zastosuj się do ostatniego myślnika w poradniku. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek modyfikacji telefonu warto najpierw przeczytać cały poradnik.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Wczoraj sobie zapodałem CM7 (przetaktowałem na 806Mhz), dzisiaj przy edycji kontaktów telefon się zwiesił i po uruchomieniu nie mogę dodać konta facebook w Konta i Sunchronizacja :/ Czy mogę bez problemu wgrać ten kernel CFS i czy będzie w nim zarządzanie procesorem ?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  SzMuD
  Zrobiłeś wcześniej wipe data w recovery? Zastosuj się do ostatniego myślnika w poradniku. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek modyfikacji telefonu warto najpierw przeczytać cały poradnik.

  Tak zrobilem i du*a :/

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  hooded

  Zrobiłeś to co jest napisane na samym końcu poradnika?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  SzMuD

  Tak dokladnie zrobilem to co napisales na koncu i tak samo. Ten pliczek jak odpalie to wyskakuje cos, ze niejest wspierane czy cos w tym stylu i operacja anulowana. Recovery ten sam co w poradniku

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  hooded

  Przedostatni punkt poradnika mówi żeby gdy wyskoczy taki błąd to wybierać toogle zip veryfivation...

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  SzMuD

  Ja mam toggle signature verification oraz toogle script asserts

  Jak jest:

  toggle zip veryfication: enable

  toogle script asserts:disable

  "finding update pacage...

  opening update package...

  cerifying update pacage...

  E:signature verification failed

  Installation aborted"

  Jak jest:

  toggle zip veryfication: disable

  toogle script asserts:disable

  po odpaleniu pliku "Debug-formatSYSTEM" wyskakuje : " amend scripting(update-script) is not longer supported. Amend scripting was deprecated by Google in Android 1.5. It was necessary to remove it when upgrading to the ClockworkMOD 3.0 Gingerbread based recovery. Please switch to the Edify scripting (updater-scrip and update-binary)to create working update zip packages. Instalation aborted"

  eehh zachcialo mi sie ulepszen:/

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  W ClockworkMod w menu "Mount & coś tam ;)" jest opcja "format /system", która robi to samo co ta paczka .zip. Użyj tego + wipe data/factory reset i instalacja romu od nowa.

  Btw. właśnie sam znalazłem chwilę wolnego czasu na zmianę systemu na CM7. 5 min roboty i teraz tylko przywracanie aplikacji + personalizacja ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x