Skocz do zawartości
pawelz22

Zmiana rozdzielczości ekranu

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest możliwa zmiana rozdzielczości ekranu w tworzonej aplikacji ? Przykładowo mój telefon ma rozdzielczość 1920x1080 , aplikacja którą piszę ma dosyć dużo grafik które po przeskalowaniu na Full HD bardzo obciążają telefon, chciałbym żeby moja aplikacja na telefonach z taką rozdzielczością wyświetlała się np. w 1280x720 .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    asmok

Wydaje mi się że masz złe podejście do tematu. Nie ma takiej opcji jak zmiana rozdzielczości ekranu, ale zupełnie do niczego nie jest potrzebna. Grafiki możesz przecież wrzucać w dowolnej rozdzielczości, a wyświetlać w takiej jak ci potrzebne. Mają się same skalować. Dopóki się nie rozmywa i nie pojawiają się jakieś artefakty przy skalowaniu to jest ok. Druga rzecz, to prawdopodobnie masz nieprzemyślane layouty jeśli potrzebujesz grafik pełnoekranowych. Przecież całą istotą robienia layoutów w androidzie jest to, że powtarzalne elementy grafiki trzymasz osobno i umieszczasz je na ekranie w zależności od potrzeb. A proste elementy, typu linie, jakieś gradienty itd w ogóle nie umieszczasz w grafikach tylko opisujesz xmlem. W dobrze zrobionym layoucie w ogóle nie interesują cię bezwzględne wymiary elementów, bo każdy element jest skalowany i umieszczony względem czegoś tam innego i sam ma się wyskalować zależnie od rozmiaru ekranu, dpi i ratio. Jeśli gdziekolwiek ustalasz rozmiar w px, to znaczy że zrobiłeś coś źle. Powinieneś operować jednostkami dp i wtedy rzeczywista rozdzielczość ekranu wcale cię nie interesuje.

Edytowane przez asmok

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam to zrobione właśnie tak jak piszesz. Mam bardzo mało grafik pełnoekranowych 1 może 2, pozostałe są skalowane i przycięte. Staram się usuwać z pamięci te nie używane. Mimo wszystko przy szybszych animacjach, na niektórych telefonach z rozdzielczością Full HD widać przycinki, na telefonach z mniejszą rozdzielczością problem nie występuje. Dlatego właśnie myślałem o zmniejszeniu rozdzielczości ekranu w aplikacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    asmok

No to po prostu zmniejsz grafiki. Jeśli nie podajesz wymiarów w px to się same odpowiednio przeskalują. Przy rozdzielczości hd user raczej nie zauważy że ma dwa razy mniejszą rozdzielczość niż mógłby mieć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie podaje wymiary grafik w px. Skaluje je w zależności od rozdzielczości ekranu.

Mam jeszcze jedno pytanie, a nie chce zakładać nowego tematu. Podczas niektórych animacji odtwarzam dźwięki za pomocą MediaPlayera i zauważyłem że powoduje to małe przycięcie się animacji. Miał ktoś z was taki problem? Da się go jakoś obejść?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    asmok

No to podawaj w dp albo po prostu uzywaj relativelayout i nie podawaj wymairów wprost. Większość komponentów ma też właściwości określające rodzaj skalowania.

A co do MediaPlayera to nie mam pojęcia :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi