Skocz do zawartości
Xedos9

Niedziałający dotyk - co z tym zrobic?

Rekomendowane odpowiedzi

Xedos9

Witam!

Mam u siebie koleżanki tablet Nexus 7 - 2012 wersja z wifi, który trafił do mnie z powodu uszkodzonego gniazda usb.

Gniazdo dostało praktycznie wyrwane wraz z polami lutowniczymi a na dokładkę jedno ze złączy od dotyku było nieco uszkodzone (nikt się nie przyznaje kto tam zaglądał).

Aby nie kombinować znalazłem ofertę sprzedaży sprawnej tej płytki ale .... sprzedaż była "wiązana" bo sprzedawca wraz z nią chciał sprzedać też płytę główna (ponoć sprawna pozostałość po tablecie w którym uszkodzony był wyświetlacz).

Z dwojga złego zdecydowałem się w końcu na zakup, stwierdziłem, zę najwyżej płytę główną później odsprzedam komuś potrzebującemu.

Płytkę ze złączem usb wymieniłem i tablet zaczął poprawnie funkcjonować :)

Jak sprzęt zaczął działać to pomyślałem aby przetestować posiadaną płytę główną.

No i tutaj zaczęły się kłopoty - okazało się, że na tej drugiej płycie głównej zupełnie tablet nie reaguje na dotyk.

Sprzedawca zapewniał mnie, że wszystko działało do końca ale gdzie jest problem to niestety już nie wiem.

Próbowałem rozwiązania opisanego tutaj: http://forum.android.com.pl/topic/154476-fix-niedzialajacy-dotyk/ ale niestety bez jakiegokolwiek pozytywnego rezultatu.

Ta "nowa" płyta ma zaktualizowany system do wersji 6.0.1 i w zasadzie jak podłączę myszkę na usb to można się nim bawić ale chyba nie o to tutaj chodzi.

A sprzedawać płytę główną z dopiskiem "niesprawdzona/nietestowana" wybitnie nie uśmiecha mi się.

Gdzieś czytałem o problemach z dotykiem po aktualizacjach systemu ale niestety moja wiedza na ten temat jest zbyt mała (zawodowo zajmuje się zupełnie inną gałęzią elektroniki). 

Oryginalna płyta główna ma jeszcze niezaktualizowany system w wersji 5.coś_tam więc nawet w tej kwestii mocno waham się czy aby jest zasadne/bezpieczne jej aktualizowanie?

Ktoś coś mi pomoże/podpowie?

Pozdrawiam!
      Marek

EDIT: nie wiem czym się zasugerowałem zakładając ten temat i pisząc o wersji 2013 skoro jest to wersja wcześniejsza czyli 2012

Edytowane przez Xedos9

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Płyta pewnie z modelu LTE? Nexus 2013 ma właśnie jakieś problemy z częściami. Nie wszystkie ze sobą współpracują. Niby kupisz to samo a jednak czymś się różni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Xedos9

Tak chyba raczej nie do końca masz rację w tym przypadku - płyta główna i płyta ze złączem usb są z tego samego egzemplarza więc dlaczego miałoby to być niekompatybilne?

Pozostałe elementy czyli wyświetlacz, digitizer, tasiemki itd ładnie razem współgrają pod warunkiem korzystania z płyty głównej, która oryginalnie jest w tym tablecie.

Czy jest taka opcja aby ta moja druga płyta miała wpisane jakieś dziwne parametry do obsługi dotyku? Pytam bo może on po prostu wykrywa dotyk gdzieś w miejscu "poza" ekranem?

Czy jest może jakiś program do sprawdzenia działania dotyku?

P.S. Oczywiście wcześniej zrobiony reset do ustawień fabrycznych nic nie dał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Xedos9

Trochę namieszałem - jest to wersja 2012 a nie tak jak było wcześniej napisane 2013.

Nie mam pojęcia czym się zasugerowałem aby zrobić takiego babola.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wersja 2012 miała androida 5.1.1, a piszesz, że jest 6.0.1. Jeśli nie popełniłeś błędu, to widocznie ktoś wgrał nieoficjalny system. Może coś poszło nie tak i dotyk nie działa na tym innym systemie. Wgraj więc oficjalny rom i wtedy zobacz czy wszystko działa.

Edytowane przez roman106

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Xedos9

Hmmm - faktycznie nie pomyślałem o tym i w sumie to nie zaszkodzi pójść tym tropem co podałeś.

Sprzedawca nawet wspomniał o tym, że jest soft jest zaktualizowany do wersji 6.0.1

Napisze później o efektach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nienawidzę ludzi którzy sprzedają sprzęt i go nie stockują. Potem tylko same problemy bo ktoś kto to kupi może się nie znać...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Xedos9

Witam ponownie!

Z tymi wersjami płyt to coś mam dziwnego.

Płyta jest na pewno w wersji 2012 a system jest 6.0.1 (jądro: 3.4.0-g2ab7501, kompilacja: MOB30D) a zgłasza się mi w kompie jako wersja 2013.

Obie wersję różnią się nawet wizualnie bo w innych miejscach mają gniazdo słuchawek.

Z tego wynika że chyba faktycznie jakiś mądry człowiek wrzucił mu nowszy system nie licząc się z kompatybilnością (tak jak to zasugerował kolega roman106)

Próbowałem zrobić downgrade korzystając z "Nexus Root Toolkit" ale mam jakiś dziwny problem.

Wybrałem wersję docelową systemu 5.1.1 ale w momencie jak program dochodzi do komend "fastboot" mam zwis kompa wraz z bluescreen'em z opisem "BUGCODE_USB_DRIVER".

Eksperymentowałem z wskazówkami w/g opisu: http://forum.android.com.pl/topic/154476-fix-niedzialajacy-dotyk/ ale też w tym samym momencie mam bluescreen i to nawet na dwóch różnych kompach.

Proszę o jakieś sugestie lub rady.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najs. Jakie okienka?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi