Skocz do zawartości
devport

BATERIA - optymalizujemy...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pozwoliłem sobie założyć nowy temat, który niejako byłby kontynuacją poprzedniego tematu na tym forum dotyczącym poboru mocy przez nasze Samsungi. 

Link do poprzedniego tematu: http://forum.android.com.pl/topic/99033-bateria-w-nowym-samsungu-galaxy-s4/

Ten temat chciałbym urozmaicić w parę rozwiązań poprawiających (zmniejszających) zużycie baterii. 

Na wstępie:

1. Nie używamy, nie potrzebujemy ROOT'a

2. Tylko ROM STOCK'owy (Oprogramowanie oryginalne Samsung'a, bez modyfikacji)

3. Nie korzystamy z aplikacji "poprawiających" osiągi telefonu.

4. Mój sprzęt to GT-I9505 z Andkiem 5.0.1 XEO

Parę rozwiązań ode mnie:

1. Wyłączamy aplikacje

- cewe fotoświat

- ChatOn

- DioDictService

- DropBox

- Filmy Google Play

- Flipboard

- Group Play

- Hangouts

- Kiosk Google Play

- Muzyka Google Play

- S Health

- S Tłumacz

- S Voice (siedzi w pamięci)

- Samsung Apps

- Samsung WatchON

- SkyCash

- Story Album (siedzi w pamięci)

- TalkBack

- TripAdvisor

- Yahoo! Finance

- Yahoo! News

UWAGA! Jeżeli korzystasz z którejkolwiek aplikacji: Nie wyłączaj jej. 

U mnie podane aplikacje nie są używane. 

A teraz perełki suckcesu

2. Wybudzanie CPU/Synchronizacje

Jeżeli wiesz co robisz i nie potrzebujesz robić dzień w dzień kopii zapasowych danych telefonu to polecam:

- Wyłączenie "Utwórz kopię zapasową danych" w USTAWIENIA -> KONTA -> Backup i zerowanie.

(efekt tego jest taki, że Usługi Google nie wybudzają CPU dla tworzenia co jakiś określony czas kopi na serwerach Google)

- Wyłączenie "Lokalizacji" Tej dogodności proszę używać wyłącznie w potrzebie (GPS/Mapy itp)

- Wyłączenie "Synchronizacji" Osobiście z natury mam ubzdurane w głowie sprawdzanie samemu: Poczty, Facebook i innych interesujących mnie narzędzi wymiany informacji.

Tryb pracy sieci - Przechodzimy do USTAWIENIA -> POŁĄCZENIA -> Więcej sieci -> Sieci komórkowe -> Tryb pracy sieci: Ustawiamy na WCDMA/GSM. 

(Można ustawić tylko GSM, jednak moje uwagi są takie, że czasami zasięg GSM jest słabszy od WCDMA i telefon wyszukuje sieci, LTE uruchamiamy wyłącznie w przypadku większego zapotrzebowania na ilości DANYCH)

- Panel powiadomień "Ikonki z góry ekranu": Zostawiamy włączone: Dzwięki i Oszczędzanie Energii (Ekran można w Tryb Auto, jak kto woli).

Tyle ? Oszalał...

Tak tyle, gdy w głowie rodzi się myśl sprawdzenia informacji czy to na FB, poczty, pogody...

ZALECAM wyrobienie sobie nawyku: palec z góry na dół, włączam WiFi/Dane komórkowe, korzystam. Na koniec wyłączam WiFi/Dane komórkowe.

- Skanowanie WiFi Jest taka opcja, która pozwala aplikacjom na skanowanie sieci WiFi bez potrzeby ręcznego włączania tego modułu. Czyli jeżeli na pasku użycia baterii widzimy błękitny/niebieski pasek w miejscu WiFi mimo, że mało/rzadko korzystamy z tego rodzaju transmisji powinniśmy się niepokoić. 

Każdorazowe używanie WiFi czerpie baterię (logiczne), więc wchodzimy do ustawień:

USTAWIENIA->Wi-Fi-> (przycisk opcji (po lewej stronie przycisku HOME)) -> Zaawansowane -> "Zawsze zezwalaj na skanowanie" < Wyłączamy/Odznaczamy.

3. Inne

- Facebook : przechodzimy do ustawień aplikacji, tam w miarę potrzeb wyłączamy powiadomienia oraz Czat FB.   Spowoduje to tyle, że Zamiast 3-4 Usług w systemie będzie działać w tle tylko 1. 

Osobiście przeskoczyłem na wersję Facebook Lite. Usługa FB z 200MB RAM zmalała do 9MB.

Czas mnie goni... ;] Jakieś sugestie, proszę pisać. W miarę upływu czasu postaram się uzupełniać ten temat.

Parę screenów :

post-360255-0-00200300-1460383759_thumb.png

post-360255-0-83246300-1460383774_thumb.png

post-360255-0-32899400-1460383781_thumb.png

post-360255-0-14035600-1460383767_thumb.png

post-360255-0-40621600-1460408186_thumb.png

Na ostatnim screenie ukazany pasek sieci GSM dla wyjaśnienia:

Zielony kolor : dobry zasięg, brak przeszukiwania nadajników w celu polepszenia jakości sygnału (Niski pobór prądu)

Limonka kolor: Telefon szuka lepszego nadajnika z mocniejszym sygnałem/ przełącza się między trybami pracy WCDMA/GSM (Średni pobór prądu)

Żółty kolor: Szukamy lepszego zasięgu naszego operatora, jest szczątkowy zasięg, bardzo słaby (Większy pobór prądu)

Czerwony kolor to brak zasięgu naszego operatora, telefon zadaje pytanie "Halo Houston słyszycie mnie?" I tak do skutku, czyli cały czas emitujemy sygnał szukający przekaźnika (Największe zużycie baterii).

Dla informacji co ile zużywa zasobów polecam: 

- USTAWIENIA -> WIĘCEJ -> Menadżer Aplikacji -> (zakładka) Uruchomione.

(po ilości procesów/usług oraz wielkości potrzebnej pamięci można wnioskować, że i CPU jest częściej używane)

Obecnie bateria trzyma  już 25 h od ładowania, a stan aktualnie pokazuje 26% .

W ekranie baterii spadek energii widoczny jest jedynie podczas użytkowania, na czuwaniu pasek leci poziomo.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Mattonemarsh
    Kolor czerwony

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj devport,

Pięknie dziękuję za ważny post. Wypróbuję Twoje porady "na sobie" ☺.

Pytanie: co to znaczy:

"Tylko ROM stockowy". Hmm - jestem początkujący w tym temacie.

Pozdrawiam, ajakibs

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Nie cytuj CAŁEGO posta poprzedzającego. Uzyj @up lub @nick_usera

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@up

1. Odsyłam do zapoznania się z tematem: http://forum.android.com.pl/topic/121994-slowniczek-pojec-dla-poczatkujacych/

2. Tam przeczytasz: "

Rom Stockowy Oferują go producenci, czyli jest to rom który mamy w telefonie po wyciągnięciu z pudełka"

3. Staram się nie pisać pod tematem, aktualizuję pierwszy post.

Nie cytuj CAŁEGO posta poprzedzającego. Uzyj @up lub @nick_usera. Bez znaczenia czy to jest w SPOILERZE!
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@@devport

Dzięki za odpowiedź. Miałbym jeszcze kilka pytań:

1. Twoja lista aplikacji, które uznałeś za zbędne sprowokowała mnie do zrobienia tego samego w moim telefonie. Ale tu miałem dwa problemy:

- Każdorazowo, gdy wyłączałem zbędne dla mnie aplikacje - to system mnie do tego zniechęca komunikatem, że wyłączając wbudowane aplikacje ponoszę ryzyko, że inne nie będą dobrze działać! Ja to "olałem" - ale czy słusznie? Ja rozumiem, że różne aplikacje Samsunga mogą być ze sobą powiązane - ale skąd ja mam nieszczęsny wiedzieć jaki jest sposób tego powiązania i co jest bezpieczne - a co nie jest?

- Podobnie jak u devport występują u mnie m.in. aplikacje: DioDictService oraz Talk Back. Ja to wyłączyłem - ale tu miałem kolejny problem: aplikacji tych nie było u mnie widać po otworzeniu zakładki "Aplikacje" na poziomie ekranu startowego. A skoro ich tam nie było - to w jaki sposób mogłem je otworzyć i zobaczyć - co to jest?

Pytanie mam generalne: które aplikacje są widoczne po otwarciu w/w zakładki "Aplikacje" - a które nie? Czy to są tylko "Aplikacje pobrane"? Czy też inaczej: czy ja mogę dodawać do zakładki "Aplikacje" niektóre aplikacje widoczne na poziomie Menedżera Aplikacji tak - aby można było je otworzyć i zobaczyć co to jest? No bo inaczej - to skąd ja mam wiedzieć co wyłączyć - a co nie?

2. Wybudzanie CPU - devport napisał "Jeżeli wiesz co robisz i nie potrzebujesz robić co dzień kopii zapasowych danych telefonu" - to można wyłączyć tworzenie kopii zapasowych. OK - ja to wyłączyłem - ale czy to jest bezpieczne? Poprosiłbym o jakiś szerszy komentarz - o co tu chodzi? Czy też - jak mam jednak te kopie zapasowe danych i "narozrabiam" w telefonie (rootowanie?) - to jak mam z tych danych zapasowych skorzystać? Czy to się dzieje jakoś automatycznie?

3. Pytanie naiwne (bo jestem początkujący): podobnie jak devport wyłączyłem "Synchronizacja" widoczne w panelu powiadomień ekranu startowego. Ale poprosiłbym o komentarz - jaką ja w tym przypadku synchronizację wyłączyłem. Bo na przykład synchronizacją poczty E-mail mogę bezpośrednio sterować w ustawieniach tej poczty. Prosiłbym o jakiś nieco szerszy komentarz kiedy mam ten przycisk "Synchronizacja" włączać - a kiedy wyłączać. A poza tym - co daje opcja "Oszczędzanie energii": czy jak to włączę - to gorzej widać kolory lub przytłumiona jest jasność ekranu?

Nie cytuj CAŁEGO posta poprzedzającego. Uzyj @up lub @nick_usera

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. 

ale skąd ja mam nieszczęsny wiedzieć jaki jest sposób tego powiązania i co jest bezpieczne - a co nie jest?

Powiązań nie jestem w stanie stwierdzić... 

Jednak moim zdaniem, system ukazuje komunikat z uwagi iż są to aplikacje dostarczone z systemem (podstawowe aplikacje, które mogą się przydać, ale nie muszą). System traktuje te aplikacje wbudowane jako część "siebie" i w obawie przed zaburzeniem działania systemu wyświetla komunikat.

Wystarczy spróbować wyłączyć choćby Tapetę Animowaną "Phase beam" - To tylko tapeta...

Ale UWAGA, składników, które są krytycznie ważne nie da się wyłączyć bez uprawnień ROOT'a

aplikacji tych nie było u mnie widać po otworzeniu zakładki "Aplikacje" na poziomie ekranu startowego

Tak jak powyżej pisałem, jest duża część aplikacji wgranych i nie używanych przez "Kowalskiego". 

Aplikacje mogą być umieszczone dzięki datkom firm trzecich w celu reklamy danego produktu. 

Skromnym zdaniem podobnie jest na sprzętach PC: Od producenta Windows dostajemy pakiet aplikacji, które czasami nam są nie potrzebne... Instalując linux'a od podstaw, wybieramy sobie sami jakich aplikacji potrzebujemy. 

To działa w ten sam sposób na smartfonach, Firma samsung narzuci nam swoje aplikacje, sklepy itp. mimo, że dostajemy to samo od producenta systemu czyli Google.

niektóre aplikacje widoczne na poziomie Menedżera Aplikacji tak - aby można było je otworzyć i zobaczyć co to jest?

Duża część instalowanego "czegoś" nie występuje w postaci programów, lecz w postaci Widget'ów

Polecam wejść w Lewy przycisk "Opcje"->Widgety : Znajdziesz tam dużo Widgetów, które w Managerze Aplikacji występują jako Aplikacje (Tak widzi je Menadżer). 

Ogólnie sam bardziej słowo "aplikacje" rozumiałbym w tym kontekście jako "składnik". 

System ma zainstalowanych wiele składników, które odpowiadają za różne funkcjonalności.

2. Raczej chodziło mi o fakt, że jeżeli nie kombinujemy z instalowaniem "potencjalnie niebezpiecznych" aplikacji, które mogą nam usunąć kontakty/wiadomości itp. Lub sami wiemy, że naszym działaniem/użytkowaniem nie utracimy tych danych z telefonu polecam wyłączyć Tworzenie kopii na serwerach Google. Można również te ustawienia co określony czas (np. raz na 2 tygodnie) włączyć w celu utworzenia tych kopii zapasowych na serwerze.

Mając np. kontakty na serwerze, możemy je importować do urządzenia.

Raczej nie mam zamiaru pisać tutaj instrukcji obsługi, od tego jest internet. 

3. Synchronizacja włączana/wyłączana dotyczy kont w USTAWIENIA->KONTA

Dla mnie np. konto Google (Poczta, Chrome, Dysk, kontakty itp.)

Ustawienia poszczególnych aplikacji dot. indywidualnej synch. nie działają przy wyłączonej synchronizacji, ponieważ urządzenie prawdopodobnie blokuje możliwość automatycznego łączenia z internetem dla powyższych kont w celu wymiany informacji/synchronizacji danych.

Osobiście używam synchronizacji (włączam na pewien czas 1-4h), kiedy oczekuję na wiadomość email.

Oszczędzanie Energii: Odsyłam do USTAWIENIA->MOJE URZĄDZENIE->Tryb oszczędzania energii

Tam znajdziesz: Zmniejszenie wydajności procesora, zmniejszenie jasności ekranu i wyłączenie wibracji.

Celem mojego poradnika było jak najmniejsze zużycie energii podczas czuwania urządzenia.

Starałem się ograniczyć spadek energii w baterii w sytuacji, gdy nie używam telefonu. 

Sama Aplikacja Facebook (w wersji standardowej) pochłania najwięcej energii.

NAWET gdy ekran jest wyłączony!!! (wybudza CPU z trybu Deep Sleep)

Poprawiłem odpowiedź na 1 pytanie.

Pozdrawiam.

Edytowane przez devport

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@@devport

Witam,

W wykazie aplikacji, które wyłączyłeś występuje m.in. S Voice (siedzi w pamięci) oraz Story Album (siedzi w pamięci).

Otóż mam pytanie:co znaczy adnotacja "siedzi w pamięci"?

To znaczy w jakiej pamięci - w RAM? No bo przecież wszystkie aplikacje siedzą w jakiejś pamięci.

No a poza tym - czy nie należałoby rozważyć zamiast wyłączania - po prostu odinstalowanie zbędnych śmieci. Z tego co wiem, istnieje m.in. wypasiona aplikacja Titanium Backup - do tych celów. Nie wiem tylko czy to wymaga rootowanie telefonu - ale chyba tak. Aplikacja ta umożliwia m.in. "zamrożenie" aplikacji - a później, gdy stwierdzimy, że telefon nie fiksuje - deinstalację.

Należy zadać sobie dość banalne pytanie: czym tak naprawdę różni się wyłączenie aplikacji - od deinstalację. Otóż wydaje mi się, że:

1. Wyłączenie. Aplikacja dalej siedzi w telefonie i zajmuje pamięć. No i nie drenuje baterii. Jest to operacja w miarę bezpieczna, bo - jak telefon zacznie fiksować- to aplikację można ponownie włączyć. Pytanie: jaka partycja pamięci jest zajmowana dla aplikach wbudowanych - systemowa? Czy też użytkownika? Raczej systemowa - czy tak?

2. Deinstalacja. Tu mamy zalety te same - co przy wyłączeniu oraz uwolnienie odnośnych obszarów pamięci. Ale są też pewne istotne wady tego podejścia: wymagane jest rootowanie (a więc utrata gwarancji), można sobie zrujnować telefon na amen, operacja ta nie jest zbyt bezpieczna. Bo - gdy po odinstalowaniu jakiejś aplikacji, telefon zacznie fiksować - to mamy dość duży problem.

Na tym forum jest dość obszerny wątek: "Odinstalowanie zbędnych aplikacji w S4 - lista aplikacji bezpiecznych do usunięcia",autor: djdanto, 20 grudnia 2013. Niektórzy piszą tam,że np. usunięcie Samsung Hub powoduje, że w telefonie nie mamy obrotu ekranu.

Uff ... - Co o tym devport sądzisz? Warto deinstalować - czy też dać sobie z tym spokój. I zamiast tego - przenosić używane aplikacje na kartę micro SD (te - które się da) i będzie OK.

Edytowane przez ajakibs

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak pamięci RAM.

Nawet przy wyłączeniu danej aplikacji jest ona odinstalowywana, ale jej plik instalacyjny istnieje na partycji systemowej.

Po zrootowaniu można ten plik usunąć i tym samym zwolnić miejsce na tej partycji.(tyle zyskujemy)

Tak więc wyłączając aplikacje zgadzamy się na trzymanie pliku instalacyjnego w pamięci Flash (na partycji systemowej).

Root pozwala jeszcze na odinstalowana każdej aplikacji/składniki systemu. Gdzie bez uprawnień administratora operarcja ta czasami jest niemożliwa.

Edytowane przez devport

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    brzytew

Ja korzystam z fejsa i messengera i mam podobne czasy działania szczególnie jeśli chodzi o ekran. Te punkty co wypisales stosuje, ale chciałbym żeby ekran działał 4-5h a nie max 3-3.5h jak mam teraz :( 

034c11079c75ab042db32229f94a2f8e.jpg

Edytowane przez Ricco
    Grafiki umieszczamy w spoiler

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@@devport

Wskazówki, które dostarczyłeś są bardzo pomocne i logiczne. Są też dość oryginalne: wyłączenie kopii zapasowej danych, wyłączenie skanowania WiFi.

Ale - inne wskazówki są już dosyć restrykcyjne!

Wyłączenie LTE, przejście na Facebook - Lite, wyłączanie i włączanie synchronizacji (w razie potrzeby), wyłączenie Smart View, itd.

Hmm - będę trochę złośliwy: idąc tak dalej - to my ze smartfona zaczynamy robić zwykły telefon. Bo najlepiej jest wszystko powyłączać, nie wchodzić w internet, nie importować plików, tylko dzwonić - a jeszcze lepiej SMS. I będzie OK - telefon trzyma 3 doby.

Reasumując - nie dajmy się zwariować. Smartfon - to ma być smartfon.

Ja nie wyłączę LTE - bo w poprzednim telefonie S4 Mini - przez 3 miesiące walczyłem aby LTE włączyć - bo pod Jelly Bean nie chciało to działać. Mam więc teraz pewien uraz psychiczny ☺.

Nie wyłączę wersji full Facebooka bo często tam bywam i obawiam się że wersja Lite - odbierze mi połowę przyjemności. Nie wyłączę Messengera - bo to jest najlepszy komunikator. Nie wyłączę Instagram - bo tam są ładne dziewczyny. Ostatnio padł mi komputer i smartfon - to moja jedyna komunikacja z eleganckim, wirtualnym światem.

Tak więc część porad ze strony devport zastosowałem i za to jestem bardzo wdzięczny - a część nie.

No i sprawdzę czy proponowane udoskonalenia cokolwiek pomogą.

Obawiam się jednak, że podstawowymi zabiegami - aby bateria zbyt szybko nie padała to zabiegi drastyczne:

1. Przejście na Facebook Lite.

2. Wyłączenie LTE i Synchronizacji.

3. Wyłączenie Lokalizacji.

4. Wyłączenie zbędnych aplikacji. Ale tu jest pewien problem bo nie zawsze do końca wiadomo z czego nie będziemy w przyszłości korzystać - a z czego nie.

A poza tym takie wyłączanie nie zawsze jest bezpieczne i telefon w pewnym momencie może zacząć fiksować. Niektóre aplikacje są bowiem ze sobą powiązane. Należy więc to robić z głową.

Podobna sytuacja występuje w przypadku komputera: tam też należałoby powyłączać zbędne procesy - ale trzeba to robić umiejętnie, a więc się na tym trochę znać.

Edytowane przez ajakibs

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak masz rację, są restrykcyjne. Jednak ten post ma na celu uświadomienie co może drenować naszą baterię.

Zalecam korzystanie wyłącznie z tych porad które nam odpowiadają.

Co do FB to akurat osobiście staram się najmniej w nim uczestniczyć. Do szczęścia mi on nie potrzebny. Też takie podejście z mej strony.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi