Skocz do zawartości
maddening

Fizyczna klawiatura nie obsługuje polskich znaków

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zaraz po zakupie udało mi się sflashować mój telefon do wersji Androida 2.3.4 (soft ze str. samfirmware.com). (Nawiasem mówiąc, rootwanie też wyszło pomyślnie). Ale podczas testów okazało się, że fizyczna klawiatura nie obsługuje polskich znaków (przytrzymywanie ani alt nie dają polskich znaków, a jakieś obce). Klawiatura dotykowa pozwala na ich używanie, ale szczerze mówiąc nie po to kupowałem telefon z klawiszami, żeby pisać po ekranie. :/ Z tego co udało mi się ustalić - mogę się mylić - jest to wina mapowania klawiszy. Nie jestem pewien, czy przed upgradem tak było, jeśli jednak kupione w Polsce Samsungi 551 mają polskie mapowanie, to czy ktoś byłby tak uprzejmy i udostępnił pliki:

/system/usr/keylayout/sec_keypad.kl

/system/usr/keychars/sec_keypad.kcm.bin

(szczególnie ten drugi)?

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wrzuciłem 2.3.4 z samfirmware i mam polskie znaki na fizycznej klawiaturze...

Zmieniłeś język polski w ustawieniach itd?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam polski w ustawieniach telefonu (Ustawienia->Język i klawiatura), oraz wybrany jako język klawiatury - zarówno w domyślnej Samsunga jak i Gingerbreadowej (wgrałem ją jak próbowałem się tego pozbyć).

Cały interfejs też jest po polsku.

Tylko właśnie wysuwana klawiatura daje mi obce znaki, np. '?' i ',' dają ä i ö, a po przytrzymaniu a dostaję do wyboru ä, æ, å. Jedyne co mi przychodzi do głowy to mapowanie, bo z tego co zrozumiałem nie odpowiada za nie aplikacja, a pliki z mapowaniem. Chyba, że jest coś jeszcze czego mogę spróbować?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,

Potwierdzam, u mnie jest dokładnie to samo - wszystkie ustawienia klawiatur zrobiłem na PL. Rom ściągnięty z samfirmware.com

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ej no chłopaki, coś kręcicie...nie może być inaczej u was a inaczej u mnie...;p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zrobiłeś factory default po wgraniu romu? mam podejrzenie że to to..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja nie robiłem. Ale wgrywałem Odinem patcha (PDA) z forum XDA, który miał ułatwiać (umożliwić?) rootowanie... Możliwe, że on coś nadpisał.

EDIT:

Patch do rootowania:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=17724223&postcount=367

Swoją drogą, ktoś w tym wątku narzeka, że zmieniło mu QWERTZ na QWERTY. Wydaje mi się więc, że update może mieć wpływ na klawiaturę.

Edytowane przez maddening

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,

no ja nie wgrałem patcha - i także nie mogę zrootować telefonu (już path znalazłem)

to z tego wynika że jeżeli ja mam ♥♥♥♥* klawiaturę fizyczną tak samo jak Ty, oznacza to że:

- przyczyną nie jest zrutowany/zpaczowany telefon

- przyczyną nie jest factory default zrobiony po wgraniu romu

@lachon69: czy NA PEWNO działają Ci polskie litery i "?" w FIZYCZNEJ klawiaturze? co Ci pokazuje *#1234#?

mi pokazuje:

PDA: 15510XWKP5

PHONE: 15510XXKPF

CSC: 15510NEEKP1

Dodam jeszcze: wgrywałem rom przez ODIna zaznaczając CALLISTO_v1.0.ops z samfirmware.com i przez "One Package", po flaszowaniu factory restar poprzez jakiś tam kod

---------- Post dołączono o 22:11 ---------- Poprzedni post napisano o 21:58 ----------

Swoją drogą, ktoś w tym wątku narzeka, że zmieniło mu QWERTZ na QWERTY. Wydaje mi się więc, że update może mieć wpływ na klawiaturę.

Chyba wydaje mi się że te narzekania są że ma kolo QWERTY a chciałby mieć QWERTZ i nie może za nic zmienić - a także nie napisał że wgrał patcha.

Edytowane przez tsharek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie napisałem o rootowaniu i patchu tylko dla formalności, nie sądzę, że ma to coś wspólnego.

Can you change the keyboard alt-modifier chars? - xda-developers

W tym wątku opisane jest jak zmienić layout fizycznej klawiatury - z tego co zrozumiałem nie ma ona nic wspólnego z ustawieniami językowymi, a tylko ze plikami opisującymi mapowanie przycisków (klawiszy) na symbole i akcji, i symboli na znaki pojawiające się podczas pisania (ten drugi kompilowany dla szybkości do .kcm.bin):

Keymaps and Keyboard Input | Android Open Source

Dlatego wydaje mi się, że wystarczy tylko dostać skompilowany plik mapowań dla polskich mapowań z Androida, gdzie .kcm.bin jest taki jak trzeba. Bo na pisanie własnego, kompilację i testowanie czy działa nie widzę perspektyw.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

właśnie zflaszowałem sobie telefonik romem: Samsung I5510

ten drugi rom z XEU (GT-I5510_XEU_I5510XXKPF_I5510XXKPF_I5510OXAKPF)

klawiatura polska działa, ustawienia wszystkie zachował z poprzedniego romu (wraz z aplikacjami) - jak dla mnie bomba:)

---------- Post dołączono o 22:54 ---------- Poprzedni post napisano o 22:36 ----------

ehh... problemów ciąg dalszy: po wgraniu patcha od WM i zrootowaniu nie chce się włączyć WIFI:/ Ktoś może potwierdzić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

x