Skocz do zawartości
Nevi00

Wirus typu redirect/pop-up na nowym telefonie od Play (S5 Neo)

Rekomendowane odpowiedzi

Nevi00
    Napisano (edytowane)

Witajcie,

Jest to mój pierwszy post na niniejszym forum. Do jego napisania skłoniła mnie bezsilność, gdyż po przejściu na androida po wielu latach posiadania telefonów z kolejnych generacji Blackberry, po prostu nie wiem co zrobić.

Telefon Samsung S5 Neo zakupiłem na abonament w sieci Play około miesiąca temu. Na drugi dzień po kupnie podczas przeglądania internetu (poprzez Chrome) wyskoczyła mi phishingowa reklama (typu "masz 4 wirusy.. zainstaluj natychmiast aktualizację systemu").. Wyłączyłem ją i zignorowałem jako reklamę pop-up. Kolejna tego typu sytuacja miała miejsce po kilku dniach. Inny portal i znowu ta sama reklama (ten sam layout i początkowa fraza adresu). Załączam jej screenshot.

post-411630-0-75957400-1467785861_thumb.png

To już wzbudziło moje podejrzenia. W opcjach znalazłem i wykorzystałem możliwość wyzerowania telefonu (po zrobieniu kopii zapasowej na konto google). Niestety na następny dzień reklama się pojawiła ponownie.

Co interesujące jedyne aplikacje jakie instalowałem na telefon od włączenia pochodziły z top listy Play Store. Z tych co pamiętam - Facebook, Messenger, Shazam i kilka gier (takich jak Boom Beach czy Clash of Clans). Strony podczas których przeglądania wyskakuje mi reklama to serwisy typu kwejk, joemonster, wowwiki, faktopedia, piekielni, więc nic niezwykłego. Zainstalowałem programy antymalware typu Avast czy 360 Security, nic nie znalazły. Kilkukrotnie robiłem jeszcze zerowanie telefonu. Reklama (ta sama, czasami tylko inna końcówka adresu, zaczyna się zawsze od "mobi-security") wyskakuje mi nadal, mniej więcej co drugi dzień. Dodam również, że nie korzystam tak naprawdę z Wi-fi, wszystko to dzieje się podczas używania sieci operatora.

Na PC bardzo dbam o bezpieczeństwo. Antywirus, firewall, skany programami typu Hijackthis i ComboFix. Bardzo denerwuje mnie więc myśl o posiadaniu jakiegoś "syfu" na telefonie, ale jako że jestem zielony w Androidzie nie wiem co dalej zrobić. Halp? :(

Edytowane przez Nevi00

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Muszczu
    Napisano (edytowane)

@@Nevi00, nie masz się czym przejmować. Tego typu reklamy to normalka. Jeśli chcesz, możesz zainstalować Adblock Plus for Samsung Browser i zamiast Chrome używać przeglądarki od Samsunga i włączyć ten program, reklamy powinny przestać się pokazywać. :)

Dodam, że instalowanie jakichś avastów itp. na telefonie to tylko niepotrzebne skracanie pracy baterii, nic nie robią, a ciągle siedzą w tle. Jeśli jednak nie będziesz chciał zrezygnować z Chrome, to chyba będziesz musiał po prostu ignorować te reklamy.

Edytowane przez Muszczu
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Nevi00

Zrobiłem wszystko jak napisałeś, używam tylko przeglądarki samsunga z włączonym adblockiem. Od tego momentu miałem spokój. Dzisiaj po 12 dniach kiedy wszedłem na tvn24 znowu ta sama phishingowa reklama, znowu "mobi-security".
    Pytanie czy bardziej prawdopodobne, że przebiła się przez filtr adblocka? Czy jednak mam coś na telefonie?

Zauważyłem również, że stroną która zawsze mnie tam przekierowuje to "cldoffers". Dziwne mi się to wydaje przy różnych stronach i teoretycznie rożnych reklamodawcach.

Patrząc na dzisiejszą "reklamę" która mi wyskoczyła, "oferują" oni skan karty SIM. Pamiętam że za pierwszym razem gdy ta reklama mi wyskoczyła kliknąłem ok, gdyż nie wiedziałem jak wyłączyć to okno.
    Skoro przywracanie fabrycznych ustawień i czyszczenie telefonu nic nie daje. Może możliwe jest, że wirus ten zagnieździł się na karcie SIM?
    A może zachowuje się jak paranoik i jednak są do dalej zwykłe pop-upy...

plus na benchmarku pojawił się artykuł o tych komunikatach...
    "benchmark - aktualnosci/falszywy-komunikat-o-znalezieniu-wirusa-na-smartfonie"

post-411630-0-30033200-1468836089_thumb.jpg

Edytowane przez Fenek
    Spoiler.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Wild5

Miałem to samo i zdziwiłem się.Faktycznie    pojawiło    się na jednej    ze   stron   gazet    w       sieci,więc   myślę   skąd   taki    komunikat....

W moim przypadku     zresetowałem telefon do ustawień producenta    i   nie pojawia się już.

Przywracanie pomogło.

Edytowane przez bykumza
    Przywrócenie poprzedniej treści postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    #plus

Miałem to samo na chrome i uwaga"tylko na chrome" odinstalowalem tą przeglądarkę i komunikaty ustąpiły. Bez żadnych adblocków.

P.S. wcale nie trzeba przywracać tel do ustawień fabrycznych ;)

Sent from my D802 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Muszczu

@@Nevi00, są to dalej zwykłe pop-upy. 

Zauważyłem, że ten Adblock for Samsung Browser po paru dniach przestaje działać i trzeba go przeinstalować, nie mam pojęcia dlaczego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Wild5

Tak u mnie było ,pisałem już o tym.Przywracanie pomogło lecz bez karty pamieci.Wyjmij kartę i format zrób na komputerze. Oczywiście przenieś pliki ważne (zdjęcia ,muzyka itp na dysk)

Jak telefon już będzie po przywracaniu to kartę pamięci możesz wsadzić i formatujesz w telefonie tak aby telefon ułożył sobie tak jak wymaga i ty byś przypisał gdzie mają być zapisywane zdjęcia itp.

Podłączasz telefon do komputera i  wgrywasz swoje zdjęcia ,muzykę itp.

To zrobiłem u siebie i nie mam już problemu z tym.

Życzę powodzenia

Edytowane przez bykumza
    Przywrócenie poprzedniej treści postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi