Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Zastanawia mnie pewna kwestia. Otóż chcę sobie kupić pewien model telefonu, dostępnego w dwóch wersjach, pierwsza z 4 GB RAM, druga z 6 GB RAM (niedostępna w Polsce, więc biorę tę pierwszą). Czy wiele tracę, odrzucając te 2 GB RAMu? Za 2, 3, może 4 lata 6 GB będzie pewnie dość powszechne w droższych telefonach, jednak czy mój obecny model z taką specyfikacją będzie im dorównywać? Wydaje mi się, że telefony w przyszłości mające tyle samo pamięci operacyjnej, będą jednak lepiej zoptymalizowane z systemem, procesorem. Czy tak nie jest? A może powinienem ubiegać się o tę wydajniejszą, bo te 6 GB przedłuży żywotność modelu?

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ch3mn3y

Zastanów się ile aplikacji masz zamiar wgrać. Im więcej aplikacji działających w tle, tym więcej RAMu się przyda.

Wg mnie 4GB wystarczy. Jak ktoś potrafi korzystać z systemu Android to 2GB jest wystarczające.

Co do optymalizacji, to się nie zgodzę. Każdy system coraz bardziej się rozrasta i do normalnego działania wymagane jest więcej pamięci RAM. Przyszłe wersje zmienią to na gorzej, nie na lepiej.

Jednak jeśli różnica to nie więcej niż 10% wartości urządzenia, to może warto było zastanowić się nad wersją z większą ilością pamięci? Byłby to telefon na dłuższy czas.
    Chyba, że zmieniasz telefony jak rękawiczki, to nie warto dokładać, jak w razie problemów zmienisz urządzenie na nowe (pojemniejsze).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    25 minut temu, ch3mn3y napisał:

Zastanów się ile aplikacji masz zamiar wgrać. Im więcej aplikacji działających w tle, tym więcej RAMu się przyda.

Wg mnie 4GB wystarczy. Jak ktoś potrafi korzystać z systemu Android to 2GB jest wystarczające.

Co do optymalizacji, to się nie zgodzę. Każdy system coraz bardziej się rozrasta i do normalnego działania wymagane jest więcej pamięci RAM. Przyszłe wersje zmienią to na gorzej, nie na lepiej.

Jednak jeśli różnica to nie więcej niż 10% wartości urządzenia, to może warto było zastanowić się nad wersją z większą ilością pamięci? Byłby to telefon na dłuższy czas.
    Chyba, że zmieniasz telefony jak rękawiczki, to nie warto dokładać, jak w razie problemów zmienisz urządzenie na nowe (pojemniejsze).

No dobrze, ale telefon z 2015 z 6 GB RAMu w porównaniu z telefonem z 2020 też z 6 GB RAMu będzie pod samym względem pamięci operacyjnej wypadać słabiej, czyż nie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ch3mn3y

W teorii tak, ale w praktyce wcale tak nie musi być.

Za 5 lat, 6 GB prawdopodobnie będzie głównie w modelach budżetowych. A w takich pamięci są zwykle wolniejsze, a sam SoC może je spowolnić. Dodatkowo przyjmując nową wersję Androida* wychodzącą co roku oraz to, że zwykle co druga to jakieś 20% wzrostu zużycia pamięci RAM, to spokojnie wyjdzie, że model z dzisiaj będzie mieć go więcej dostępnego dla użytkownika i równej lub niewiele mniejszej szybkości.

Przyjąłem także, że nie ma szans, aby dzisiejszy model otrzymał wsparcie większe niż 3 lata (i to optymistycznie patrząc), a więc będzie ze 2 wersje systemu "do tyłu" (licząc, że niedawno wyszedł).

Porównaj sobie flagowce z 2011 roku (np Galaxy S2), a dzisiejsze urządzenia z najniższej półki (bo te mają 0,5/1 GB RAMu). Urządzenie z 2011 jest o wiele lepsze, nawet, gdy system Android jest tej samej wersji (a to przecież w tym wypadku nie ma znaczenia).
    Nie wierzę, aby za 5 lat było inaczej, choć mogę się mylić. Analitykiem, ani jasnowidzem, nie jestem.

Jednak jeśli:

44 minuty temu, ch3mn3y napisał:

Nawet jak raz na 3 lata, to jednak wersja 4GB na pewno wystarczy na ten okres.

Edytowane przez ch3mn3y

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    stark2991

@E260858

Moim zdaniem spokojnie 4 wystarczy. Zależy też na ile chcesz ten telefon kupić.

Mam telefon wydany 2.5 roku temu z 2GB RAM. Po tym czasie ta ilość nadal jest w pełni wystarczająca. Więc można założyć ze w twoim przypadku też będzie.

Tylko pod uwagę musisz wziąć kilka rzeczy. Im wyższa rozdzielczość ekranu tym więcej tego RAMu trzeba. Dla QHD 3GB to taka wartość startowa. Warto też sprawdzić czy telefon w tej pojemniejszej wersji ogólnie nie działa lepiej. Przykład - LG G3, wersja 2GB działała wolniej i jest krócej wspierana. No i w Twoim wypadku kwestia wsparcia i serwisu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@stark2991 Chodzi mi o ZTE Axon 7, ta wersja z 6 GB RAMu to, z tego co się orientuję, nawet w Stanach nie jest dostępna, a nie chcę zamawiać z Chin - kwestia serwisowania, gwarancji etc.. Ale z tego co się orientuję, to wersja z 4 GB jest tą domyślną, recenzowaną i chwaloną, więc z tym problemu nie będzie. Ekran QHD.

Chcę telefon który posłuży mi na najbliższą przyszłość, ale na chwilę obecną jedynym sensownym rozwiązaniem z większą ilością RAMu to OnePlus 3 (który konkuruje z Axonem), ale nie przekonuje mnie on do siebie, poza tym jego procesor da radę z aplikacjami do 4-4,3 GB RAM, a potem już gorzej, więc te 6 GB RAM takie trochę udawane ;) No bo czy są jakieś ewentualności z większą ilością RAMu (na chwilę obecną)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    stark2991

@E260858 Wszystkie "normalne" flagowce (HTC 10, S7, G5) mają 4GB RAM. To coś mówi. 

OP3 to całkiem udany sprzęt a czy wykorzystuje w pełni swoje 6GB to nie wiem, bo chyba nie ma nikogo kto by odpalał na telefonie kilka dużych gier jednocześnie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@stark2991 Mówi. Ale wszelkie plotki o następnych odsłonach flagowców z 6/8 GB RAMu też mówią. :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

x