Skocz do zawartości
Johnny69

info Galaxy A5 (2016) - wielkie podsumowanie - spostrzeżenia po kilkumiesięcznym użytkowaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Wątek przeznaczony jest do dzielenia się wszelkimi spostrzeżeniami po długookresowym użytkowaniu tego modelu. Poszczególne cechy, wady i zalety porozrzucane są po całym forum w przeróżnych tematach i chciałem zebrać to wszystko do kupy i utworzyć kompendium wiedzy o rzeczach, które wychodzą najczęściej po naprawdę długim okresie obcowania z danym produktem.

Motywacją do utworzenia takiego tematu była oczywiście nie tylko chęć zebrania wszystkich informacji w jedno miejsce, ale także sytuacja, przed którą stoję. Otóż chyba w końcu podjęliśmy z dziewczyną ostateczną decyzję o zakupie dla niej tej A5-tki (2016), ale chciałbym jeszcze zasięgnąć od Was opinii na temat sprawowania się tego modelu w Waszych rękach po całym okresie, który już go macie. Nie jestem leniwcem i przejrzałem już blisko wszystkie tutejsze wątki na temat zalet i wad tego modelu, jednak prosiłbym Was o pewne podsumowanie - dłuższe bądź krótsze - jak oceniacie tego Samsunga z perspektywy czasu, szczególnie pod względem płynności działania i awaryjności. Przesiadka nastąpi z Xperii Z1, która po 2 latach zauważalnie zwolniła (niezależnie ile razy byśmy przywracali ją do ustawień fabrycznych i jak czyste ROMy wgrywali), dotyk zaczął wariować, a o baterii nawet nie będę wspominać. Najbardziej zależy nam na płynnym działaniu systemu (bez lagów), dobrej baterii, niezłym aparacie i oczywiście spełnianiu podstawowych funkcji telefonu na jak najlepszym poziomie.

Z Waszych spostrzeżeń wynika, że A5-tka spełnia wszystkie powyższe wymagania i jest generalnie jednym z najlepszych wyborów w swojej półce cenowej. Ale ma też swoje wady, o których również wspominacie. Te najczęściej wytykane, to:

- czasem brakuje RAMu i multitasking nie zawsze działa na zadowalającym poziomie - generalnie część z Was narzeka na nie najlepsze zarządzanie RAMem, ale to się chyba tyczy wszystkich Samsungów

- po kilku miesiącach użytkowania wydajność zauważalnie spada - m.in. klawiatura czasem laguje, zawiesza się

- filmy na YouTubie w 1080p60 nie odtwarzają się płynnie, obraz się całkowicie zacina i odtwarza się jedynie dźwięk

- nienajlepsza moc anten WiFi

- ekran jest zagięty na krawędziach, przez co dodatkowe szkła/folie źle przylegają - są na szczęście wyjątki, ale nie ma ich chyba za wiele

- obiektyw ma problemy z poprawnym ostrzeniem na bliskie obiekty (~5 cm), a w niektórych aplikacjach, np. Snapchat, wariuje nawet przy większych odległościach

- telefon potrafi się nieprzyjemnie nagrzać podczas mocniejszego obciążenia

- na niskich ustawieniach jasności ekranu pojawiają się nieprzyjemne artefakty

- w niektórych egzemplarzach od nowości przycisk Home jest luźny i hałasuje - a w innych często z czasem się wyrabia i też łapie luzy

- zdarza się, że telefon nie zawibruje, kiedy powinien - a nawet wibracje przestają w ogóle działać na pewien czas

- drobne niedociągnięcia w wykonaniu - malutkie szparki, w które może wchodzić brud

- brak diody powiadomień i wibracji fabrycznej klawiatury

*kolega @christoferos:
    - "ja nie używam stockowego launchera to przechodzenie po pulpitach i menu jest płynne, na stockowym potrafiło zmulic"

* kolega @Flyagaric przypomina także:

- "czytnik opuszków nie jest za fajny. Stwierdzi to każdy kto miał okazję używać telefonów Huawei - to jest niebo, a ziemia."

- "zdarzają się mikro przycinki przy przewijaniu dłuższych list - nie kontakty, ale naprawdę długi wątek w SMSach, itp. Nie jest to jednak nic irytującego."

Oczywiście pewnie nie wszyscy z Was doświadczyli wszystkich z powyższych dolegliwości, jednak przynajmniej kilka osób każdą z nich wymieniało - jeśli nie tu, to również na innych portalach.

Część z Was może też powiedzieć, że niektóre z powyższych wad są czepianiem się na siłę, jednak po pierwsze niektórych mogą one irytować, a po drugie w moim Meizu MX5 za 999 zł żadna z powyższych nieprzyjemności nie wystąpiła ani razu, więc można mieć do nich zastrzeżenia.

Chciałbym w tym miejscu jeszcze raz gorąco podziękować forumowemu koledze @locarnop, który swoje wrażenia po prawie roku użytkowania opisał mi na całej stronie A4 w wiadomości prywatnej, pomagając mi tym samym jeszcze bardziej w zgłębieniu najdrobniejszych szczegółów na temat tego modelu. Dzięki!

Dajcie zwłaszcza znać czego Wam brakuje w Waszych A5-tkach po wielomiesięcznym doświadczeniu z tym modelem :)

Edytowane przez Johnny69
    • Lubię to! 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    enesas

To tak. Zasieg WiFi w moim przypadku jest bardzo dobry i nawet lepszy od tego co mialem w Redmi 3.

1080p w 60fps zamraza ekran na Youtube. O co chodzi? Nie wiem.

U mnie klawiatura jeszcze nie laguje wcale.

Grzać sie grzeje przy grach.
    Przy normalnej pracy jeszcze nigdy mi sie nie nagrzal.

Te niedociągnięcia w wykonaniu to już czepialstwo. U mnie Home ma bardzo minimalny luz, malo wyczuwalny.

Co do artefaktow na niskiej jasnosci, to prawda, choć to raczej urok amoledu a nie danego modelu.

Co do zarządzania RAMem to nie zamierzam sie wypowiadać, bo zacznie się tylko kłótnia.

Aparat pomijajac tą żóltą plame na kartce też bez zastrzeżeń.

Podsumowując, ja jestem z A5'tki zadowolony. Lagow nie ma, bateria trzyma na zadawalajacym poziomie (w ciagu jednego dnia wykrecam 7H SOT), aparat robi dobre zdjecia (jak na swoja półkę cenowa). Jakość rozmow czy zasiegu też bez zastrzeżeń.

Co mnie najbardziej denerwuje w tym telefonie?
    Na pewno KNOX, ale to juz kazdy samsung ma. Druga sprawa, to te artefkty na ekranie na minimalnej janosci, choć to występuje tylko na niektorych kolorach.

Z wydajnosci jestem zadowolony. Z czytnika linii papilarnych także.

Czy kupiłbym go ponownie? Tak.

TapTap z A5 2016

• Lubię to! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    S5Fan

Ja bym go drugi raz nie kupił. Raczej model 2017 lub S7, S8

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za pierwsze głosy. @S5Fan, to kolejny sarkazm, czy faktycznie A5-ka Cię zawiodła i jeżeli tak, to czym głównie?

EDIT. @enesas - w aplikacji YouTube masz do wyboru rozdzielczości przy każdym filmie - locarnop w swoim egzemplarzu zauważył wyżej opisane problemy. Rozdzielczość 1080p, klatkarz 60.

Edytowane przez Johnny69

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    locarnop

- obiektyw ma problemy z poprawnym ostrzeniem na bliskie obiekty (~5 cm), a w niektórych aplikacjach, np. Snapchat, wariuje nawet przy większych odległościach

Żeby nie było tu niejasności. Zrobiłem prosty test przy użyciu linijki oraz kartki z tekstem. Oświetlenie żarówkowe. Telefon łapie ostrość do 5cm. Poniżej 5cm nie jest w stanie ustawić ostrości. Natomiast Snapchat w tych samych warunkach łapie ostrość dopiero z odległości 11cm. Poniżej nie ma szans. Aparatu był ustawiony na Auto.

- po kilku miesiącach użytkowania wydajność zauważalnie spada - m.in. klawiatura czasem laguje, zawiesza się

Tutaj zapomniałem dodać, że użytkuję Swift Key'a a nie stockowej klawiatury od Samsung'a/Google'a.

- zdarza się, że telefon nie zawibruje, kiedy powinien - a nawet wibracje przestają w ogóle działać na pewien czas

Nikt chyba oprócz mnie nie miał jeszcze takiego problemu. Zdarzyło mi się, to może 3-4 razy w ciągu 8 miesięcy użytkowania.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    enesas

Ja z wibracjami tak jak up nigdy nie mialem problemu.
    Co do klawiry, to swiftkey ma czasem takie odpaly (mialem podobnie na nexus 7 2013).

TapTap z A5 2016

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wydaję mi się, że najwięcej negatywnych głosów wynika stąd, że większość z nas - włącznie ze mną - oczekuje obecnie od telefonu kosztującego powyżej 1.5k PLN w dniu swojej premiery więcej niż gwiazda tego działu. Wynika to z tego, że Chiny nas "rozpieszczają" już od kilku lat pod tym względem, co niestety nie idzie w parze z bezawaryjnością tych produktów i też często jakością wykonania. A5 2016 nie jest wyposażony w rewelacyjny SoC i na domiar złego TouchWiz nie należy do najlżejszych nakładek, co przekłada się na niedobór RAMu, gdzie 2 GB dla niego, to niestety - jak się okazuje - ździebko za mało do w pełni płynnej pracy. Poza tym to chyba naprawdę udany model i przed odebraniem tego telefonu od operatora ze spokojem na sercu powstrzymuje mnie jedynie fakt, że nie pokuszono się o dołożenie tego jednego gigabajta RAMu więcej. Ale znowu - dużo z Was jest zadowolonych z pracy tego smartfona, więc może nie ma aż takiej tragedii. Aby rozwiać w możliwie jak największym stopniu te wszystkie wątpliwości powstał właśnie ten temat, gdzie liczę, że reszta userów jeszcze się wypowie po wielomiesięcznych potyczkach z tym Sammym :)

EDIT. Nie chcę robić za dużo offtopu w tym wątku, więc zedytuję ten wpis, aby Ci odpisać, @enesas. Z tego co od Was wyczytałem, to A5-tka (2016) dusi się najczęściej podczas multitaskingu, a to wynika właśnie z zapchanej pamięci RAM, czyż nie? Płynność systemu nie jest jedynie od niego uzależniona, jednak wielozadaniowość i utrzymywanie apek w tle już w dużej mierze owszem. Przemieszczanie się po pulpitach i menu chyba jest w pełni płynne na tym modelu, nie?

Edytowane przez Johnny69

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    enesas

@up
    A co ma RAM do płynności? Odpowiem za ciebie, nic.

TapTap z A5 2016

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Goldi01

@up kolego jesteś w błędzie . Pamięć ram jest równie ważna co procesor im jej więcej i im jest szybsza tym praca telefonu jest płynniejsza.
    Skoro twoja teoria jest prawdziwa to telefon ze snapem 821 i 1 Gb ram powinien plynniej pracować niż telefon ze snapem 808 lub 650 z 3 Gb ram a tak nie jest dlatego producenci wrzucają coraz mocniejsze procesory i dużo szybkiej pamięci ram... I nie robią tego żeby można było robić zawody na ilość ramu...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja na ram w tym telefonie nie narzekam ani na płynność działania. Zdarzają się czasem mniejsze lagi ale w zdecydowanej większości przypadków to raczej wina aplikacji (np messenger ostatnio :)). W gry gram mało wymagające jak już wiec tez nie mam z tym problemu choć asphalt 8 czy UFC jak grałem to tez na spokojnie lecz już się da wyczuć brak mocy że tak powiem. Ja nie używam stockowego launchera to przechodzenie po pulpitach i menu jest płynne, na stockowym potrafiło zmulic szczerze mówiąc. Co do multitaskingu hmm.. Nie ma na pewno tak ze wyjdzie się z jakiejś aplikacji i jest ona zaraz ubijana ale nie wiadomo ile też w ramie nie trzyma. 2GB tylko w końcu.
    Wibracje w klawiaturze to nie wiem bo używam Swift key. Niedociągnięcia w budowie.. Nic takiego nie występuje. Artefakty przy minimalnej jasności to wina amoleda a nie tego modelu (jakoś to zbytnio nie przeszkadza). U mnie home jest normalny, żadnych luzów. Z WiFi nigdy nie miałem jeszcze problemu. Wylapuje mi je jeszcze jak jadę winda kilka pięter niżej :) A co do tego yt i 60 FPS to wydaje mi się że to był błąd w aplikacji i nie tylko użytkownicy a5 mieli coś takiego, nie wiem czy już to zostało naprawione czy nie bo na tele bardzo rzadko oglądam yt, tym bardziej w 60 FPS 1080 p:)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi