Skocz do zawartości
franek4ever

Funkcja HDR - czy to działa w P9?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z forumowiczów bawił się funkcją aparatu HDR?
    Robię zdjęcie sceny mocno kontrastowej w trybie normalnym, potem w HDR i nie widzę żądnej różnicy. Ani w cieniach, ani w światłach nie pojawia się więcej szczegółów :( Porównuję histogramy w nadziei że może niedowidzę, ale są prawie identyczne. Myślę sobie może coś źle robię, ale wszystko zgodnie z instrukcją więc dochodzę do wniosku że tryb HDR nie działa. Zastanawia mnie jeszcze jedno, napisano że w trybie HDR aparat wykonuje kilka zdjęć, a wydaje mi się że wykonuje jedno - może tu jest pies pogrzebany?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi działa HDR. Spróbuj tak ustawić ekspozycję żeby mieć jeden obiekt w kadrze jasny a reszta ciemna i wtedy zobacz. Po wywołaniu powinno być już HDR'owo ale nie spodziewaj się takich efektów jak przy lustrzance+komp

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    33 minuty temu, dewille napisał:

Mi działa HDR. Spróbuj tak ustawić ekspozycję żeby mieć jeden obiekt w kadrze jasny a reszta ciemna i wtedy zobacz.

No przecież podobną  scenę fotografowałem

33 minuty temu, dewille napisał:

Po wywołaniu powinno być już HDR'owo

co rozumiesz pod pojęciem "po wywołaniu"?

Edytowane przez franek4ever

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Yanos

Zrobiłem sobie 2 zdjęcia do porównania. Pokój przy sztucznym świetle. Różnicę widać gołym okiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    co rozumiesz pod pojęciem "po wywołaniu"?

Po zrobieniu - jak się w galerii pojawi (pojawia się tylko jedno gotowe zdjęcie).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    24 minuty temu, Yanos napisał:

Zrobiłem sobie 2 zdjęcia do porównania. Pokój przy sztucznym świetle. Różnicę widać gołym okiem.

mógłbyś gdzieś wrzucić te fotki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

chyba @franek4ever ma rację co do HDR. Zrobiłem teraz zdjęcie w zwykłym trybie, i P9 zwyczajnie rozjaśnił mi tą część kadru która na ekranie była ciemna, dlatego myślałem wcześniej, że to sprawka HDR. Jednak teraz, zrobiłem zdjęcie świecącej żarówce, więc w jednym punkcie miałem bardzo jasną ekspozycje, a reszta pokoju ciemna i /ciach/. Tak mi się wydawało, że słaba jakaś ta funkcja hdr. Generalnie np. w iPhone domyślnie robił 3 zdjęcia + jedno już złożone. Tutaj jest tylko jedno i nic do ustawienia w opcjach...

Edytowane przez NatanW
    Słownictwo użytkownika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    9 godzin temu, dewille napisał:

... Tak mi się wydawało, że słaba jakaś ta funkcja hdr. Generalnie np. w iPhone domyślnie robił 3 zdjęcia + jedno już złożone. Tutaj jest tylko jedno i nic do ustawienia w opcjach...

no właśnie, też mi się wydaje że tu jest pies pogrzebany :( P9 robi tylko 1 zdjęcie i pewnie software'owo próbuje coś powyciągać. Powinno to się nazywać D-Range raczej a nie HDR

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Yanos

Po co ma robić 3 zdjęcia jak i tak masz dwa obiektywy i zdjęcia są na siebie nakladane. Widocznie uznali że to wystarczy. Serio nie widzicie różnic w szczegółach w najjaśniejszych czy najciemniejszych partiach zdjęcia?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@up

Po to że właśnie na tym polega technika HDR. Wykonujesz kilka zdjęć różniących się EV a następnie składasz je w jedno. Dzięki temu uzyskujesz dużą rozpiętość tonalną której przy jednym ujęciu nigdy nie uzyskasz. Możesz wstawić te swoje fotki na których twierdzisz że widać różnice?

Edytowane przez NatanW
    Nie cytujemy poprzedzającego posta w całości

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi